1035

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ MIEROSZOWA

z dnia 30 maja 2001 r.

w sprawie zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy  Mieroszów, zatwierdzonego uchwałą nr LVI/262/94 Rady Miejskiej w Mieroszowie z dnia 27 maja 1994 r., która obejmuje obszar wsi Nowe Siodło i miasta Mieroszowa – dot. terenów przeznaczonych na działalność
                                         sportowo-lotniczą

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr XXXVIII/169/97 Rady Miejskiej Mieroszowa z dnia 30 kwietnia 1997 r. w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Mieroszów Rada Miejska Mieroszowa uchwala, co następuje:

 


 

R o z d z i a ł  I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się zmianę planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Mieroszów, zwaną dalej zmianą planu, która obejmuje obszar wsi Nowe Siodło i miasta Mieroszowa o pow.64,04 ha – dot. terenów przeznaczonych na działalność sportowo-lotniczą, w skład której wchodzą:

1) ustalenia tekstowe zmiany planu, stanowiące treść niniejszej uchwały,

2) rysunek zmiany planu w skali 1:2000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Przedmiotem zmiany planu jest obszar wsi Nowe Siodło i miasta Mieroszowa w granicach określonych na rysunku zmiany planu w skali 1:2000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, obejmujący część działki nr 395/5 położonej w Mieroszowie i działkę nr 87/4 położoną w Nowym Siodle.

§ 3

1.  Załącznik rysunkowy nr 1 jest integralnym składnikiem niniejszej uchwały.

2.  Rysunek zmiany planu obowiązuje w zakresie określonym uchwałą i obejmuje obszary wyznaczone na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczone symbolami funkcji.

3.  Zakres ustaleń zmiany planu obejmuje:

        przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

        granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

        zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

        lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu, linie zabudowy i gabaryty obiektów,

        szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 4

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest przede wszystkim:

1) ochrona interesów publicznych,

2) umożliwienie realizacji zadań związanych z działalnością sportowo-lotniczą, przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego oddziaływania planowanych inwestycji na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z potrzeb ochrony i ukształtowania środowiska przyrodniczego i krajobrazu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany planu, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Mieroszowa, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku zmiany planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe i z nim nie kolidują,

7) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym przeznaczeniu, na którym obowiązują te same ustalenia, wyznaczony na rysunku zmiany planu liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolami funkcji.

R o z d z i a ł  II

Przepisy szczegółowe

§ 6

Zasady zagospodarowania terenu

1.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem USL obowiązują następujące ustalenia:

1) podstawowa funkcja terenu – działalność sportowo-lotnicza:

   ośrodek lotniowy, paralotniowy i motolotniowy

   startowiska do nauki latania na lotniach, parolotniach, motolotniach oraz treningu i rozgrywania krajowych zawodów modelarskich (RC) – zdalne sterowanie,

2) dopuszcza się inne pokrewne i uzupełniające funkcje, nie kolidujące z funkcją podstawową,

3) na terenie USL obowiązuje zakaz zabudowy,

4) na terenie USL ustala się nawierzchnię trawiastą.

2.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem U obowiązują następujące ustalenia:

1) przeznaczenie podstawowe: zaplecze usługowe dla działalności sportowo-lotniczej,

2) funkcje uzupełniające: parkingi, zieleń dekoracyjna i izolacyjna, punkt widokowy, stacja transformatorowa,

3) przeznaczenie dopuszczalne: inne, pokrewne funkcje związane z obsługą terenów sportowo-lotniczych, nie kolidujące z funkcją podstawową,

4) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

a) wysokość zabudowy maks. 1,0 kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym,

b) dachy strome o symetrycznych połaciach, z dopuszczeniem wielospadowych,

c)  pokrycie dachówką ceramiczną i innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej lub łupkiem,

d) nieprzekraczalna linia zabudowy, zgodnie z rysunkiem zmiany planu, wynosi 4,0 m od linii rozgraniczających ulicy dojazdowej KD,

e) zaleca się wystrój architektoniczny nawiązujący do regionalnej architektury sudeckiej.

5) ustala się pozostawienie pasa terenu wzdłuż cieku wodnego o szerokości min. 6,0 m po obu jego stronach, w celu zapewnienia obsługi technicznej i ochrony.

3.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem ZI obowiązują następujące ustalenia:

     Przeznaczenie podstawowe: zieleń izolacyjna od projektowanej trasy GP.

4.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem P obowiązują następujące ustalenia:

1) podstawowa funkcja terenu: wytwórcza, magazynowa, zaplecza transportu,

2) funkcje uzupełniające: usługi i urządzenia, zieleń,

3) funkcje dopuszczalne: mieszkalnictwo związane z usługami,

4) dostępność komunikacyjna drogami dojazdowymi klasy D od drogi powiatowej nr 45 378 klasy L, leżącymi poza granicami opracowania planu.

§ 7

Ustalenia z zakresu ochrony środowiska

przyrodniczego

1.  W granicach opracowania zmiany planu występują tereny Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, utworzonego rozporządzeniem nr 20/98 Wojewody Wałbrzyskiego z dnia 29.12.1998 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wałbrzyskiego Nr 34 z dnia 31 grudnia 1998 r.).

2.  W celu zachowania i ochrony walorów parku krajobrazowego i jego otuliny obowiązują zasady jego zagospodarowania i wykorzystania zawarte w wyżej wymienionym rozporządzeniu Wojewody Wałbrzyskiego oraz rozporządzenie nr 5 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 25.04.2000 r. zmieniające rozporządzenie nr 20/98 (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego Nr 15, poz. 264 z dnia 8 maja 2000 r.).

§ 8

Ustalenia z zakresu ochrony środowiska kulturowego

W zakresie ochrony zabytków archeologicznych obowiązują następujące ustalenia:

1.  Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (t.j. Dz. U. z 1999 r Nr 98, poz. 1150 z późniejszymi zmianami).

2.  W przypadku wystąpienia przedmiotów zabytkowych i obiektów archeologicznych oraz nawarstwień kulturowych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe na zasadach i warunkach określonych w przepisach szczególnych.

3.  Inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne oraz zobowiązany jest do powiadomienia PSOZ – Inspekcji Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego (rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r.– Dz. U. Nr 16, poz. 55 ).

§ 9

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem GP obowiązują następujące ustalenia:

1) przeznaczenie podstawowe: rezerwa terenu pod obejście miasta Mieroszowa w ciągu drogi krajowej nr 35,

2) dla ww. obejścia przyjmuje się parametry drogi GP o minimalnej szerokości w liniach rozgraniczających 25 m.

2.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku zmiany planu symbolem KD obowiązują następujące ustalenia:

1) przeznaczenie podstawowe: droga dojazdowa KD o szerokości w liniach rozgraniczających min. 15 m z podłączeniem do drogi powiatowej nr 45 378 (leżącej poza granicami opracowania zmiany planu),

2) zaleca się:

-    szerokość jezdni 4,5–5,0 m,

   wyodrębnienie ciągu pieszego lub pieszo-rowerowego w zieleni,

3) docelowo należy skorygować kąt włączenia projektowanej drogi dojazdowej KD do drogi powiatowej nr 45 378, leżącej poza granicami opracowania planu, do warunków technicznych wynikających z normatywu w uzgodnieniu z zarządcą drogi, tj. Zarządem Dróg Powiatowych w Wałbrzychu.

§ 10

Ustalenia w zakresie modernizacji i rozwoju

infrastruktury technicznej

Sieci uzbrojenia technicznego należy prowadzić równolegle do drogi lub w liniach rozgraniczających drogi dojazdowej KD, za zgodą zarządcy drogi.

1.         Zaopatrzenie w wodę

Ustala się zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej w Nowym Siodle, położonej w liniach rozgraniczających drogi powiatowej nr 45 378.

2.  Odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków sanitarnych oraz odprowadzenie wód deszczowych

1) Ustala się odprowadzenie ścieków sanitarnych poprzez kanalizację sanitarną do korzeniowej oczyszczalni ścieków w Nowym Siodle.

2) Przed odprowadzeniem wód opadowych do korzeniowej oczyszczalni ścieków należy przewidzieć ich podczyszczenie.

3) W zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się wyposażenie w kanalizację deszczową dróg, ulic i placów.

3.         Zaopatrzenie w gaz

Ustala się bezprzewodowe zaopatrzenie w gaz.

4.         Zaopatrzenie w energię elektryczną

1) Ustala się utrzymanie istniejącego systemu elektroenergetycznego średnich i niskich napięć.

2) Ustala się rozbudowę i budowę nowych linii elektroenergetycznych średnich i niskich napięć oraz stacji transformatorowej (w razie potrzeby), na terenie oznaczonym symbolem U.

3) Docelowo zakłada się skablowanie napowietrznych linii elektroenergetycznych średnich i niskich napięć, które mogą kolidować z podstawową funkcją terenu – działalnością sportowo-lotniczą oraz ze względu na ochronę walorów krajobrazowych w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich.

4) Przyłączenie planowanej inwestycji do sieci elektroenergetycznej nastąpi na podstawie umowy o przyłączeniu i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo sieciowe.

5.         Sieć telekomunikacyjna

1) Ustala się rozbudowę telekomunikacyjnej sieci abonenckiej na terenie oznaczonym U.

2) Przyłączenie planowanej inwestycji do sieci telekomunikacyjnej nastąpi na podstawie umowy o przyłączeniu i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo telekomunikacyjne.

6.         Zaopatrzenie w energię cieplną

Ustala się indywidualne zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu urządzeń grzewczych spełniających warunki ochrony środowiska (zalecany gaz, olej opałowy lub energia elektryczna).

7.         Usuwanie odpadów

Ustala się system kontenerowego gromadzenia odpadów i wywozu na zorganizowane składowisko gminne.

R o z d z i a ł  III

Przepisy końcowe

§ 11

Traci moc uchwała nr LVI/262/94 Rady Miejskiej w Mieroszowie z dnia 27 maja 1994 r. w sprawie zatwierdzenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Mieroszów w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 2 niniejszej uchwały, obejmującego cz. działki nr 395/5 w Mieroszowie i działkę nr 87/4 w Nowym Siodle.

§ 12

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 15%.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu  Mieroszowa.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

                                                PRZEWODNICZĄCY

                                                   RADY MIEJSKIEJ

                                              KRZYSZTOF KRĘŻEL


 

 

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Mieroszowa z dnia 30 maja 2001 r. (poz. 1035)