961

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W JELCZU-LASKOWICACH

z dnia 1 czerwca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Miłoszycach, gmina Jelcz-Laskowice

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w nawiązaniu do uchwał Rady Miejskiej Jelcz-Laskowice nr VIII/67/99 z dnia 31 marca 1999 r. i nr XI/103/99 z dnia 9 lipca 1999 r. uchwala się, co następuje:

 

 

 

 


R o z d z i a ł    I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Miłoszycach, gmina Jelcz-Laskowice, w granicach określonych w rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym integralną część planu i załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1.  W planie ustala się:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub zasadach zagospodarowania,

2) linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,

3) tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

4) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

6) lokalne warunki zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów,

7) zasady i warunki podziału na działki budowlane,

8) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

9) granice obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej.

2.  Ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się z:

1) ogólnych zasad zagospodarowania terenu, zawartych w rozdziale II,

2) szczegółowych zasad zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających, zawartych w rozdziale III.

3.  Rysunek planu, o którym mowa w § 1, obowiązuje w zakresie oznaczeń określonych w legendzie.

§ 3

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,

4) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia odpadami.

R o z d z i a ł    II

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 4

1.  Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów, z zastrzeżeniem § 7,
ust. 1.

2.  Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów; oznacza to dopuszczenie wprowadzenia funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją podstawowa, niezmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego. W przypadkach wprowadzenia funkcji usługowych należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych na terenach własnych inwestorów.

3.  Wewnętrzne podziały terenów zabudowy mieszkaniowej wskazane w rysunku planu nie są obowiązujące; dopuszcza się ich korekty wynikające z warunków użytkowania i władania terenu, przy zachowaniu powierzchni działek przeznaczonych na zabudowę wolno stojącą nie mniejszej niż 1200 m2 i szerokości frontów nie mniejszej niż 30 m, a także lokalizacje zabudowy w układzie szeregowym oraz wydzielenie wewnętrznych dróg dojazdowych o szerokości co najmniej 4,5 m na terenach zorganizowanej działalności inwestycyjnej w przypadku podziałów terenu wymagających zapewnienia dodatkowych dojazdów, o ile ustalenia szczegółowe zawarte w rozdziale III nie będą stanowić inaczej.

4.  O ile rysunek planu i ustalenia szczegółowe nie określają szczegółowych warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, obowiązują przepisy szczególne.

§ 5

Wszelkie prace ziemne, prowadzone w obrębie obszaru objętego planem, wymagają uprzedniego zgłoszenia i prowadzenia pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim właściwej służby ochrony zabytków. W przypadku wystąpienia obiektów archeologicznych (nieruchomych lub ruchomych) ustala się wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych.

§ 6

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1.  Uzbrojenie terenów budowlanych w granicach terenów zorganizowanej działalności inwestycyjnej winno następować kompleksowo i wyprzedzać realizacje zabudowy.

2.  Linie rozgraniczające ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego.

3.  Dopuszcza się realizację urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach usług komercyjnych (UC i UC/ZP), a także na terenach zieleni (ZP, ZI) poprzez wydzielenie niezbędnego terenu.

4.  W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się zaopatrzenie w wodę z wodociągu gminnego.

5.  W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się wymóg odprowadzenia ścieków do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej; do czasu realizacji sieci kanalizacyjnej tymczasowo dopuszcza się lokalizacje domowych oczyszczalni ścieków lub zbiorników bezodpływowych.

6.  Ustala się budowę sieci kanalizacji deszczowej na terenach planowanej zabudowy; ustala się wymóg odprowadzenia ścieków deszczowych z terenów, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi, z zastosowaniem separatorów olejów i benzyn.

7.  W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się budowę rozdzielczej sieci gazowej prowadzonej w liniach rozgraniczających ulic.

8.  W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się wymóg stosowania kablowych sieci i przyłączy elektroenergetycznych; ustala się zakaz budowy napowietrznych linii energetycznych.

9.  Indywidualne ogrzewanie budynków należy rozwiązać przy wykorzystaniu ekologicznych czynników grzewczych, takich jak olej opałowy, energia elektryczna lub gaz; zabrania się używania opału stałego.

10.  W granicach terenów zorganizowanej działalności inwestycyjnej dopuszcza się lokalizację centralnej ciepłowni dla poprzez wydzielenie niezbędnego terenu w obszarach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub usługową; lokalizacja ta nie może negatywnie oddziaływać na tereny sąsiednie.

11.  W zakresie telekomunikacji ustala się rozbudowę i budowę kanalizacji telefonicznej w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic wraz z dopuszczeniem budowy kontenerowych centrali telefonicznych na terenach położonych w granicach planu, o ile ich lokalizacja nie będzie kolidować z istniejącym i projektowanym zainwestowaniem.

§ 7

1.  Linie rozgraniczające tereny komunikacji publicznej mogą być korygowane w kierunku poszerzenia ulic za zgodą właścicieli gruntów, których poszerzenie dotyczy.

2.  Korekty elementów układu komunikacyjnego, o których mowa w ust. 1, mogą być dokonywane w projektach budowy i modernizacji dróg i ulic.

3.  Realizacja układu komunikacyjnego winna obejmować kompleksową realizację uzbrojenia technicznego.

4.  W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, a także kioski, elementy małej architektury i reklamy.

R o z d z i a ł   III

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów
w obrębie linii rozgraniczających

§ 8

Ustala się tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych. Są nimi tereny:

1) zieleni rekreacyjnej i izolacyjnej ograniczone w rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczone numerami i symbolami:  17 ZI, 18 ZI, 19 ZI,

2) komunikacji, oznaczone na rysunku planu numerami i symbolami: 1 KG, 2 KL, 3 KL.

§ 9

1.  Ustala się tereny zorganizowanej działalności inwestycyjnej; granice terenów określa rysunek planu.

2.  W granicach terenów, o których mowa w ust. 1, dopuszcza się wydzielenie obszarów zadań inwestycyjnych.

3.  W obszarach zadań, o których mowa w ust. 2, ustala się wymóg kompleksowego przygotowania terenów pod inwestycje, tj. uzbrojenia terenów w komunikację i infrastrukturę techniczną przed realizacją zabudowy.

§ 10

1.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem 1 MN/UC ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkaniowo-usługową obejmującą budynki mieszkalne jednorodzinne lub usługi komercyjne nieuciążliwe,

2) zabudowa mieszkaniowa nie może przekraczać 2 kondygnacji + poddasze, zalecane dachy spadziste o symetrycznych połaciach, kryte dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym,

3) wysokość zabudowy usługowej nie może przekraczać 9 m, z wyjątkiem elementów stanowiących dominanty wysokościowe,

4) zakaz wjazdów na teren z ulicy 1KG,

5) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 15 m od granicy terenu z ulicą 1KG i 10 m od granicy terenu z ulicami 2KL oraz drogi Wrocław − Jelcz-Laskowice.

2.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem 2UC ustala się:

1) przeznaczenie terenu na usługi komercyjne nieuciążliwe z dopuszczeniem produkcji nieuciążliwej,

2) możliwość realizacji urządzeń infrastruktury technicznej jako obiekty wolno stojące lub wbudowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,

3) wysokość zabudowy nie więcej niż 9 m, z wyjątkiem elementów stanowiących dominanty wysokościowe,

4) nie przekraczającą linię zabudowy w odległości 15 m od granicy terenu z ulicą 1KG i 10 m od granicy terenu z ulicami 4KD i 7KD.

3.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem 2aMN/UC ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkalno-usługową obejmującą budynki mieszkalne jednorodzinne lub usługi komercyjne nieuciążliwe,

2) zabudowa mieszkaniowa nie może przekraczać 2 kondygnacji + poddasze, zalecane dachy spadziste o symetrycznych połaciach, kryte dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym,

3) wysokość zabudowy usługowej nie może przekraczać 9 m, z wyjątkiem elementów stanowiących dominanty wysokościowe,

4) zakaz wjazdów na teren z ulicy 1KG,

5) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 15 m od granicy terenu z ulicą 1KG, 10 m od granicy terenu z ulicami 3KL oraz 4KD,

6) należy zapewnić ciągłość istniejącego rowu melioracyjnego poprzez jego zachowanie, skanalizowanie lub alternatywne poprowadzenie wzdłuż ulic 3KL i 4 KD oraz udostępnić odpowiedni dojazd dla prowadzenia prac konserwacyjnych.

4.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem 3 UC ustala się:

1) przeznaczenie terenu na usługi nieuciążliwe z zakresu handlu, gastronomii, rzemiosła (z wyjątkiem warsztatów produkcyjnych lub naprawczych), kultury lub sportu i rekreacji,

2) parcelacja terenu może nastąpić na podstawie kompleksowego projektu zagospodarowania terenu,

3) wymóg nasycenia terenu zielenią wysoką w stopniu co najmniej 50% powierzchni terenu,

4) wymóg zapewnienia przez inwestorów utwardzonych miejsc parkingowych,

5) wysokość zabudowy nie więcej niż 9 m, z wyjątkiem elementów stanowiących dominanty wysokościowe,

6) możliwość realizacji urządzeń infrastruktury technicznej jako obiekty wolno stojące lub wbudowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,

7) obsługę komunikacyjna terenu należy zapewnić z ulicy 3KL,

8) nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 10 m od granic terenu.

5.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem 4UC/ZP ustala się:

1) przeznaczenie terenu na usługi oraz zieleń ogólnie dostępną o charakterze rekreacyjnym, z urządzeniami wypoczynku,

2) wymóg nasycenia terenu zielenią wysoką w stopniu co najmniej 50% powierzchni terenu,

3) wymóg zapewnienia przez inwestorów utwardzonych miejsc parkingowych,

4) wysokość zabudowy do 9 m,

5) możliwość realizacji urządzeń infrastruktury technicznej jako obiekty wolno stojące lub wbudowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,

6) obsługę komunikacyjną terenu należy zapewnić z ulicy 3KL,

7) nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 6 m od granicy terenu z ulicami 3KL, 12KD i 12MN.

§ 11

1.  Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem MN ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną,

2) zabudowa nie może przekraczać 2 kondygnacji + poddasze, zalecane dachy spadziste o symetrycznych połaciach, kryte dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym,

3) dopuszczenie lokalizacji trwałej zabudowy gospodarczej lub garaży wolno stojących na działkach, jako budynki parterowe, o estetycznych formach odpowiadających formom budynków mieszkalnych.

2.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 5 MN ustala się:

1) dopuszczenie lokalizacji zabudowy jednorodzinnej z usługami rzemieślniczymi,

2) wyklucza się usługi uciążliwe,

3) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od ulic dojazdowych i granicy terenu 19 ZI.

3.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 6 MN ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od ulic dojazdowych i granicy terenu 17 ZI.

4.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 7 MN ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od ulic dojazdowych i granicy terenu 18 ZI.

5.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 8 MN ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od ulic dojazdowych i granicy terenu 18 ZI.

6.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 9 MN ustala się:

1) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od ulic dojazdowych i drogi lokalnej 3KL,

2) zjazdy na posesje z ulicy 3KL należy każdorazowo uzgodnić z zarządcą drogi,

7.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 10 MN ustala się:

1) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenami przyległymi,

2) zjazdy na posesje z ulicy 3KL należy każdorazowo uzgodnić z zarządcą drogi,

3) dopuszcza się podział terenu na działki o powierzchni mniejszej od 1200 m2 i szerokości frontu mniejszej od 30 m.

8.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 11 MN ustala się:

1) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenami przyległymi,

2) dopuszcza się podział terenu na działki o powierzchni mniejszej od 1200 m2 i szerokości frontu mniejszej od 30 m.

9.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 12 MN ustala się:

1) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenami przyległymi,

2) dopuszcza się podział terenu na działki o powierzchni mniejszej od 1200 m2 i szerokości frontu mniejszej od 30 m.

10.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 13MN ustala się:

1) obowiązującą linię zabudowy w odległości 5 m od granicy terenu z ulicą dojazdową 6 KD,

2) nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenem 17 ZI.

11.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 14 MN ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenami przyległymi.

12.  Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 15 MN ustala się:

1) obowiązującą linię zabudowy w odległości 5 m od granicy terenu z ulicą dojazdową 12 KD,

2) nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy z terenami 3 UC oraz 3 KL.

§ 12

Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 16 RO ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ogrody przydomowe związane z zabudową mieszkaniową jednorodzinną zlokalizowaną na terenie 15 MN,

2) podział terenu na działki winien stanowić kontynuację podziałów działek budowlanych na terenie 15 MN, stanowiąc integralną całość nieruchomości,

3) zakaz lokalizacji trwałej zabudowy, także gospodarczej lub garaży.

§ 13

Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolami 17 ZI, 18 ZI, 19 ZI ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zieleń izolacyjną i rekreacyjną,

2) istniejący rów melioracyjny należy zachować i zapewnić dojazd o szerokości co najmniej 4 m po jego obu stronach dla prowadzenia prac konserwacyjnych,

3) zaleca się urządzenie ciągów pieszych i rowerowych.

§ 14

Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 20 ZP ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zieleń parkową o charakterze rekreacyjnym, z urządzeniami wypoczynku i sportu,

2) dopuszczenie lokalizacji obiektów budowlanych o funkcji usługowej, związanych z podstawowym przeznaczeniem terenu, tzn. z zakresu gastronomii, kultury lub handlu,

3) powierzchnia zabudowy obiektów, o których mowa w pkt. 2, nie może przekraczać łącznie 20% powierzchni terenu,

4) zaleca się urządzenie ciągów pieszych i rowerowych w powiązaniu z terenami zieleni 19 ZI, 18 ZI i 17 ZI.

§ 15

Dla terenów oznaczonych w rysunku symbolami 21 EE, 22 EE, 23 EE, 24 EE ustala się:

1) przeznaczenie terenów na lokalizacje stacji transformatorowych,

2) w przypadku zapewnienia zasilania w energię elektryczną terenów położonych w granicach niniejszego planu w sposób niewymagający realizacji stacji transformatorowych na terenach oznaczonych w rysunku planu symbolami 21 EE, 22 EE, 23 EE, 24 EE tereny niewykorzystane do lokalizacji stacji transformatorowych należy włączyć do terenów bezpośrednio przyległych – odpowiednio 2 UC, 3 UC, 11 MN lub 13 MN.

§ 16

Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolami 25 NO i 26 NO ustala się:

1) przeznaczenie terenów na przepompownie ścieków sanitarnych,

2) w przypadku zapewnienia innego rozwiązania odprowadzenia ścieków z terenów położonych w granicach niniejszego planu w sposób niewymagający realizacji przepompowni na terenach oznaczonych w rysunku planu symbolami 25 NO i 26 NO tereny niewykorzystane do lokalizacji przepompowni ścieków należy włączyć do terenów bezpośrednio przyległych – odpowiednio 18 ZI i 20 ZP.

§ 17

1.  Dla terenu komunikacji oznaczonego w rysunku planu symbolem 1 KG ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę główną,

2) szerokość w liniach rozgraniczających co najmniej 25 m,

3) szerokość jezdni co najmniej 12,0 m,

4) wymóg realizacji jezdni o nawierzchni bitumicznej,

5) wymóg realizacji obustronnych chodników.

2.  Dla terenów komunikacji oznaczonych w rysunku planu symbolami 2 KL, 3 KL ustala się:

1) przeznaczenie terenów na ulice lokalne,

2) szerokość w liniach rozgraniczających co najmniej 15 m,

3) szerokość jezdni co najmniej 7,0 m,

4) wymóg realizacji jezdni o nawierzchni bitumicznej,

5)    wymóg realizacji obustronnych chodników.

3.  Dla terenów komunikacji oznaczonych w rysunku planu symbolami 4 KD, 5 KD, 6 KD, 7 KD, 8 KD, 9 KD, 10 KD, 11 KD, 12 KD ustala się:

1) przeznaczenie terenów na ulice dojazdowe,

2)    szerokość w liniach rozgraniczających co najmniej 10 m,

3) szerokość jezdni co najmniej 6,0 m,

4) wymóg realizacji jezdni o nawierzchni utwardzonej.

4.  Dla terenów komunikacji oznaczonych na rysunku planu symbolami 13 KD, 14 KD ustala się przeznaczenie terenów na drogi dojazdowe.

R o z d z i a ł    IV

Przepisy końcowe

§ 18

Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.), w wysokości 30%.

§ 19

Dla terenu określonego w § 1 traci moc uchwała Rady Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice nr XXXIV/206/92 z dnia 13.11.1992 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Jelcz-Laskowice, ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 1 z dnia 29.01.1993 r.

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

 

MARIAN ORZECHOWSKI


 

 



Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Jelczu-Laskowicach z dnia 1 czerwca 2001 r. (poz. 961)