959

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY STRZEGOM

z dnia 26 kwietnia 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  terenu  położonego  w  gminie  Strzegom, obręb Stanowice, obejmującego działkę nr 596/2

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 z późn. zm.), w związku z uchwałą
nr 17/2000 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 27 marca 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego Rada Miejska Gminy Strzegom uchwala, co następuje:

 

 

 

 


§ 1

1.   Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Strzegom, obręb Stanowice, obejmującego działkę nr 596/2.

2.   Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku planu oznaczono granice terenu objętego planem oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

1.   Przedmiotem ustaleń planu jest:

   przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

   tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

   lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy,

   zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

§ 3

Teren objęty planem o powierzchni 1,53 ha użytkowany jest zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Strzegom pod ujęcie wody komunalnej wraz z zakładem uzdatniania. Wobec zbyt małej produkcji wody ze studni głębinowych i braku możliwości ich renowacji oraz przywrócenia im początkowej wydajności ujęcie jest likwidowane.

Teren likwidowanego ujęcia objęty niniejszym planem miejscowym przeznacza się pod lokalizację:

   zakładów produkcyjnych P,

   usług rzemiosła UR,

   składów i magazynów S.

Jako funkcje uzupełniające dopuszcza się:

   urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej IT,

   tereny obsługi komunikacyjnej KS i KW,

   zieleń dekoracyjną.

§ 4

Połączenie komunikacyjne działki nr 596/2 z układem zewnętrznym pozostawia się jak dotychczas, poprzez dojazd KW do drogi gminnej nr ewid. 573, która zostanie zmodernizowana na ulicę klasy dojazdowej Kd, o szerokości w liniach rozgraniczających = 10 m oraz parametrach określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430). Przy wjeździe na działkę nr 596/2 wydzielić plac manewrowy KS o wymiarach min. 25 x 25 m. Dopuszcza się powiększenie i zmianę kształtu placu manewrowego w zależności od rodzaju i ilości jednostek transportowych potrzebnych do obsługi projektowanych inwestycji.

§ 5

Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu objętego planem:

1.   Teren oznaczony symbolem P UR S może być  użytkowany przez jednego przedsiębiorcę lub podzielony na mniejsze zakłady. Jeżeli wyniknie potrzeba zapewnienia dogodnych dojazdów do poszczególnych działek, można wyznaczyć je, wyprowadzając z placu KS jako drogi wewnętrzne zakładów.

2.   Dla terenu oznaczonego symbolem P UR S intensywność zabudowy nie może przekroczyć wielkości = 0,5.

3.   Wprowadza się nieprzekraczalne linie zabudowy od granicy działki nr 596/2 (nie uwzględniając dojazdu) celem umożliwienia otoczenia zielenią dekoracyjną całego zespołu budynków, dla lepszego wkomponowania go w krajobraz. Wzdłuż obecnej granicy działki nr 596/2 przewidzieć żywopłoty o wysokości do 2 m.

4.   Na terenach własnych poszczególnych zakładów należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych. Część parkingów może być usytuowana w pasie zieleni, o której mowa w pkt 3, nie zajmując więcej niż 30% tego terenu.

5.   W obrębie projektowanych zakładów produkcyjnych tereny niewykorzystywane pod zabudowę i urządzenia techniczne oraz komunikację należy zagospodarować zielenią o charakterze ozdobnym bądź izolacyjnym.

§ 6

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska:

1.   Na terenach przemysłowych i rzemiosła usługowego projektowana zabudowa i urządzenia technologiczne nie mogą, poza dopuszczalne normy, ujemnie oddziaływać na środowisko przyrodnicze, a ich uciążliwość powinna być ograniczona w obrębie granic własnościowych poszczególnych zakładów.

2.   Dla inwestycji produkcyjno-usługowych, mogących pogorszyć stan środowiska, do wniosku o uzyskanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu należy dołączyć ocenę oddziaływania na środowisko, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14.07.1998 r. (Dz. U. Nr 93, poz. 589)
i uzgodnić z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Świdnicy. Dla inwestycji szczególnie uciążliwych na etapie ustalania warunków zabudowy należy opracować ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko, a projekt decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu należy uzgodnić z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym we Wrocławiu.

3.   W przypadku występowania ścieków technologicznych, przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej lub bezodpływowych zbiorników ścieków, winny być podczyszczone na terenie zakładu, który je wytwarza.

4.   Należy prowadzić zorganizowaną gospodarkę odpadami, która nie stworzy zagrożenia dla środowiska naturalnego. Odpady bytowe należy składować do szczelnych pojemników ustawionych na własnych terenach zakładów, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia wywozu ich przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo na wysypisko komunalne.

5.   W planach zagospodarowania terenu inwestycji, będących integralną częścią projektów budowlanych, należy wymagać ustaleń projektowych w zakresie zadrzewienia, uwzględniających ustalenia określone w § 5 pkt 3 i 5.

§ 7

Ustalenia w zakresie architektury i sylwety zabudowy:

1.   Uwzględniając brak zabudowy w sąsiedztwie oraz ekspozycję projektowanych zakładów z dróg wojewódzkich nr 374 i nr 382, ustala się wymóg zakomponowania całej zabudowy na działce nr 596/2 jako niezależnego, jednorodnego kompleksu architektoniczno-krajobrazowego.

2.   Nowa zabudowa przemysłowo-magazynowa winna cechować się wysokimi walorami estetycznymi i jednolitym charakterem. Obiekty należy projektować w układzie kompozycji horyzontalnej, ograniczając wysokość do II kondygnacji lub 8 m, jeżeli względy technologiczne nie wymagają większej wysokości. Nie wprowadza się ograniczeń w zakresie stosowania materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

3.   Wszystkie budynki powinny posiadać dachy średniowysokie, o spadkach od 30% do 50%, z mocno wysuniętymi okapami, o ile nie rzutuje to na ograniczenie skrajni pionowej obiektów przyległych do dróg i placów. Ustala się obowiązek krycia połaci dachowych materiałami o kolorystyce ciemnoszarej lub zbliżonej do czarnej, z wyłączeniem papy.

4.   Elementy małej architektury, szczególnie sytuowane od strony południowej, należy projektować według jednorodnej koncepcji z dominacją materiałów i wykładzin granitowych lub ceramicznych. Zewnętrzne ogrodzenia nieruchomości wzdłuż obecnych granic działki nr 596/2 powinny być ażurowe, o wysokości nie przekraczającej 170 cm, z cokołem o wysokości do 30 cm.

§ 8

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury:

Teren objęty planem położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska archeologicznego. W związku z powyższym w czasie jakichkolwiek robót ziemnych prowadzonych na tym obszarze może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Dlatego też prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych, Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków
i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150). Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Służby Ochrony Zabytków – Inspekcji Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Ustalenia objęte tym paragrafem należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, wydawanych dla obszaru objętego niniejszym planem.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

1.   Zaopatrzenie w wodę z ujęć komunalnych poprzez wykorzystanie odcinków sieci wodociągowej znajdujące się na działce nr 596/2. W wypadku przejęcia tej działki przez kilku inwestorów obowiązują ustalenia określone w § 10 niniejszej uchwały.

2.   Odprowadzanie płynnych nieczystości bytowych:

   docelowo, zgodnie z ustaleniami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Strzegom, poprzez system kanalizacji sanitarnej, do komunalnej oczyszczalni ścieków,

   przejściowo, przez wykorzystanie urządzeń asenizacyjnych znajdujących się na działce nr 596/2, według rozwiązania uzgodnionego z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Świdnicy.

3.   Odprowadzanie wód opadowych przewidzieć na własny teren. Wody deszczowe z ulicy dojazdowej odprowadzać kanalizacją deszczową do rowów drogi KD.

4.   Usuwanie odpadów stałych określono w § 6 ust. 3 niniejszej uchwały.

5.   Zaopatrzenie w energię elektryczną w sieci NN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Strzegomiu.

W wypadku potrzeby budowy nowej stacji transformatorowej wyznaczono lokalizację jej na działce oznaczonej symbolem IT.

6.   Zaopatrzenie w energię cieplną − systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

§ 10

Przed wydaniem decyzji o podziale nieruchomości oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu należy przeprowadzić badania w zakresie przebiegu sieci oraz zależności urządzeń infrastruktury technicznej obsługujących również inne nieruchomości. W wypadku wystąpienia takich zależności, należy je rozwiązać poprzez przebudowę lub ustalić warunki służebności dotyczące dostępu do urządzeń wspólnego użytkowania oraz do przebiegu sieci uzbrojenia podziemnego i nadziemnego.

§ 11

Terenami dla realizacji celów publicznych są jednostki funkcjonalne oznaczone na rysunku planu:

KS    plac manewrowy ulicy dojazdowej,

IT       działka pod urządzenia i obiekty infrastruktury  technicznej,

KW               dojazd kołowy, wymagający modernizacji połączenia z drogą klasy dojazdowej KD (obecnie drogi gminnej o nr ewid. 573).

W przypadku przekazania całego terenu oznaczonego symbolem P UR S jednemu inwestorowi należy zrezygnować z wydzielania działki IT.

§ 12

Tereny objęte planem, do czasu zagospodarowania zgodnie z ustaleniami planu, wykorzystywać można przez jednostki gospodarki komunalnej na zaplecza obsługi technicznej miasta Strzegomia.

§ 13

Teren działki nr 596/2 stanowi własność gminy, w związku z tym nie przewiduje się jednorazowej opłaty wynikającej ze wzrostu wartości terenu na skutek ustaleń planu, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.).

§ 14

Przed przekazaniem terenu na cele określone planem należy:

   cofnąć pozwolenie wodno-prawne na szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych,

   zlikwidować strefę ochronną ujęcia,

  opracować i zatwierdzić projekt likwidacji studni.

§ 15

W granicach terenu objętego niniejszym planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Strzegom, zatwierdzonego uchwałą nr 89/94 Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 28 listopada 1994 r.

§ 16

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta w Strzegomiu.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ GMINY

 

MAREK KOLANO


 

 



Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 26 kwietnia 2001 r. (poz. 959)