895 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LEGNICY z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie ustalenia przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601) uchwala się, co następuje: |
§ 1
Wprowadza się przepisy porządkowe, które stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Legnicy.
§ 3
Traci moc uchwała Rady Miejskiej Legnicy nr XL/293/ /92 z dnia 21 grudnia 1992 r. w sprawie wprowadzenia dodatkowych oznaczeń taksówek zarejestrowanych na terenie miasta Legnicy, zmieniona uchwałą nr XLI/301/93 z dnia 25 stycznia 1993 r.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY RADY ZBIGNIEW DOROSZ |
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Legnicy z dnia 28 maja 2001 r. (poz. 895)
Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi
oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek
R o z d z i a ł 1
Przepisy ogólne
§ 1
Pasażer może dokonać wyboru taksówki.
§ 2
Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer godzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.
§ 3
1. Kierowca taksówki może przewozić pasażerów lub bagaż tylko po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce.
2. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań.
3. Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję "kasa".
§ 4
1. Ustaloną należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru, którą pasażer jest obowiązany uiścić nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.
2. Jeżeli w czasie trwania przewozu następuje zmiana taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie, kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.
§ 5
1. Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany wydać rachunek za przejazd.
2. Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi kierowcy.
3. Pieczęć z danymi identyfikacyjnymi kierowcy powinna zawierać imię i nazwisko, adres, numer boczny taksówki.
§ 6
Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, na zasadach określonych w przepisach kodeksu cywilnego.
§ 7
W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.
R o z d z i a ł 2
Przewóz osób taksówkami osobowymi
§ 8
1. Kierowcy oczekujący pasażerów na postojach powinni znajdować się w pobliżu swoich pojazdów, kierowca zaś pierwszej w kolejności taksówki obowiązany jest znajdować się przy pojeździe.
2. Kierowcę powinna cechować grzeczność, schludność oraz dbałość o czysty i estetyczny wygląd pojazdu.
3. Osoba zamierzająca zająć taksówkę osobową na postoju ma prawo jej wyboru.
4. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, z którego sam korzysta, inne osoby na wolne miejsca, bez uiszczania za to dodatkowej należności.
5. Kierowca bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.
6. Należność za przejazd taksówką reguluje tylko jeden pasażer bez względu na okoliczności, w jakich korzystali z przejazdu inni pasażerowie.
R o z d z i a ł 3
Przewóz bagażu w taksówce osobowej
§ 9
1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zanieczyściły pojazdu i nie zagrażały bezpieczeństwu jazdy.
2. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczą pola widzenia kierowcy i nie utrudnią prowadzenia pojazdu.
§ 10
1. Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu pojazdu.
2. Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do naprawy samochodu).
R o z d z i a ł 4
Dodatkowe oznaczenia taksówek osobowych
§ 11
1. Po obu stronach przednich drzwi należy umieścić emblemat z numerem bocznym taksówki, herbem Legnicy i nazwą miejscowości "LEGNICA".
2. Wzór emblematu, o którym mowa w ust. 1, oraz jego opis stanowi załącznik nr 1 do przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi.
§ 12
Dopuszcza się umieszczanie napisów reklamowych na tylnych drzwiach taksówki.
§ 13
Na szybach tylnych drzwi należy umieścić informację dotyczącą stawki należności za 1 km przejazdu.
§ 14
Tabliczkę z numerem bocznym, imieniem i nazwiskiem oraz numerem zezwolenia należy umieścić wewnątrz pojazdu w miejscu widocznym.
R o z d z i a ł 5
Przepisy końcowe
§ 15
1. Wzajemne zachowanie się kierowcy i pasażera powinno być uprzejme i kulturalne.
2. Kierowca taksówki osobowej jest obowiązany na żądanie pasażera udostępnić do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi.
3. W każdej taksówce powinna być zamieszczona widoczna informacja o posiadaniu przez kierowcę egzemplarza przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi.
4. Kierowca taksówki umieszcza w pojeździe wywieszkę o treści "Zakaz palenia tytoniu".
§ 16
W razie zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób lub bagażu taksówką, wymagane oznaczenie taksówki powinno być zlikwidowane lub zasłonięte.