864

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 19 marca 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego rejonu zbiornika we wsi Dzikowiec w gminie Nowa Ruda

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 1996 r. Dz. U.
Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst ustawy z 1999 r. Dz. U.
Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku ze swą uchwałą nr 76/XVII/97
z dnia 28 kwietnia 1997 roku o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Ruda, Rada Gminy Nowa Ruda uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu zbiornika we wsi Dzikowiec.

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu zbiornika we wsi Dzikowiec jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania dla tego terenu warunków zabudowy
i zagospodarowania.

Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.

2. Dla terenu objętego uchwalonym planem miejscowym tracą moc obowiązujące ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Ruda przyjętego uchwałą
nr IX/36/90 Gminnej Rady Narodowej w Nowej Rudzie z 9 marca 1990 roku w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Ruda (Dz. Urz. Województwa Wałbrzyskiego nr 11 z 1990 roku,
poz. 203).

§ 2

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni około 122 ha, obejmujący działki geodezyjne nr: 101/2, 101/3, 111/7, 111/8, 111/16, 111/17, 111/20, 111/21, 111/23, 111/24, 111/25, 111/26, 144/2, 144/6, 144/8, 144/9, 144/10, 144/12, 144/13, 144/14, 144/15, 144/16, 144/17, 148, 153/4, 154 we wsi Dzikowiec w gminie Nowa Ruda.

§ 3

Przedmiotem planu jest określenie zasad zagospodarowania i sposobu przekształcenia obszaru, łącząc funkcję przemysłową i inne formy prowadzenia działalności gospodarczej z funkcją mieszkaniową i rekreacyjną, w sposób wykluczający kolizje występujące między tymi funkcjami, w szczególności:

— lokalizacji i zasad realizacji funkcji rekreacyjnych,
w oparciu o istniejący zbiornik wodny i atrakcyjne, górskie tereny zieleni niskiej i wysokiej w jego sąsiedztwie,

— lokalizacji i zasad realizacji funkcji mieszkalnej,

— przekształcania istniejących i lokalizacji nowych terenów intensywnej działalności gospodarczej – przemysłowej i usługowej.

Zakres ustaleń planu, zawartych w formie tekstowej, w rozdziale II uchwały, i graficznej, na rysunku planu stanowiącym załącznik do uchwały, obejmuje:

— przeznaczenie – funkcje i zasady zagospodarowania określonych planem terenów o różnych funkcjach
i zasadach zagospodarowania,

— podstawowe zasady zagospodarowania tych terenów,

— zasady obsługi komunikacyjnej obszaru i terenów,

— zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

— szczególne zasady kształtowania zabudowy i urządzania terenu,

— zasady ochrony środowiska przyrodniczego.

§ 4

Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 5

Plan wprowadza podział terenu osiedla na następujące jednostki strukturalne – tereny, tworzące wyodrębnione zespoły funkcjonalne o podobnej zabudowie lub
o podobnym zagospodarowaniu, obsługiwane z jednostki strukturalnej, którą tworzą tereny komunikacji:

Teren 1 P/ZP/M/UTI/KD

Powierzchnia terenu — około 29,6 ha.

Teren przemysłu, składów, hurtowni i innych form działalności gospodarczej w sferze produkcji, usług oraz obsługi działalności produkcyjnej i ludności. Plan dopuszcza, jako korzystne dla ochrony środowiska przyrodniczego, przekształcenie części istniejących, niezabudowanych terenów przemysłowych na funkcje:

— mieszkaniową, z możliwością realizacji zabudowy do prowadzenia działalności gospodarczej, produkcyjnej i usługowej, na terenach oznaczonych na rysunku planu, w granicach jednostki, symbolem P/M,

— mieszkaniową, z możliwością realizacji domów rekreacyjnych – letniskowych i o funkcjach usługowych związanych z obsługą turystyki, na terenach przyległych do zbiornika wodnego, na terenie oznaczonym na rysunku planu, w granicach jednostki, symbolem M/UTI.

Dopuszcza również utrzymanie dotychczasowej funkcji przemysłowej.

Wzdłuż północno-wschodniej granicy jednostki pas wysokiej zieleni izolacyjnej o szerokości minimum
40 m.

Dla obsługi jednostki należy zrealizować układ wewnętrznych ulic dojazdowych. Zaproponowany w planie układ ulic jest nieobowiązujący, za wyjątkiem miejsc połączeń z istniejącymi i projektowanymi drogami.

Plan nie określa podziału tego terenu na działki, określa jedynie funkcje, które mogą być na nim lokalizowane. Ewentualny podział na działki powinien być poprzedzony opracowaniem przez właścicieli nieruchomości koncepcji zagospodarowania – przekształcenia terenów przemysłowych.

W jednostce obowiązuje zakaz lokalizowania funkcji mieszkaniowej i innych związanych ze stałym pobytem ludzi na terenach przemysłowych, oznaczonych na rysunku planu, w granicach jednostki, symbolem P.

Tereny: 2 i 3 MW

Powierzchnia terenu 2 MW – około 3,75 ha.

Powierzchnia terenu 3 MW – około 2 ha.

Tereny zabudowy wielorodzinnej o średniej intensywności zabudowy – do 200 mieszkańców na 1 ha. Przewiduje się tutaj realizację budownictwa komunalnego i zorganizowanego, głównie dla osób zatrudnionych w zakładach i usługach obszaru.

W parterach budynków dopuszcza się lokalizowanie nieuciążliwych usług: handlu, gastronomii, zdrowia
i innych mających charakter biurowy.

Garaże lokalizować w piwnicach budynków mieszkalnych lub w formie zblokowanych z parkingami zespołów. Ilość miejsc postojowych 1 stanowisko na 1 mieszkanie, powiększone o ilość niezbędną dla funkcji usługowych.

Tereny: 4 i 5 ZP

Powierzchnia terenu 4 ZP – około 1,8 ha.

Powierzchnia terenu 5 ZP – około 1,7 ha.

Tereny zieleni, z przewagą wysokiej, izolującej tereny przemysłowe od terenów mieszkaniowych, w formie parku, z ciągiem pieszym i rowerowym.

Teren 6 M/P

Powierzchnia terenu – około 3,5 ha.

Teren mieszkalnictwa niskiej intensywności zabudowy, w formie zabudowy jednorodzinnej wolno stojącej, z możliwością realizacji na części terenu zabudowy do prowadzenia działalności gospodarczej — produkcyjnej i usługowej, nieuciążliwej dla zabudowy mieszkalnej na działce i dla wszelkiej sąsiadującej zabudowy.

W jednostce wydzielono 17 działek:

— nr 1 do 5 — o funkcji mieszkalnej łączonej z działalnością gospodarczą,

— nr 6 do 17 — o funkcji mieszkalnej.

Tereny: 7, 8, 9, 19 M

Powierzchnia terenu 7 M — około 3,3 ha,

Powierzchnia terenu 8 M — około 3,25 ha,

Powierzchnia terenu 9 M — około 4,8 ha,

Powierzchnia terenu 10 M — około 5,8 ha.

Teren mieszkalnictwa niskiej intensywności zabudowy, w formie zabudowy jednorodzinnej — wolno stojącej.

W jednostce 7 M wydzielono 25 działek budowlanych:

— nr 1 do 14 — o funkcji mieszkalnej lub pod domki rekreacyjne — letniskowe,

— nr 15 do 25 — o funkcji mieszkalnej.

W jednostce 8 M wydzielono 20 działek budowlanych o funkcji mieszkalnej.

W jednostce 9 M wydzielono 20 działek budowlanych o funkcji mieszkalnej lub pod domki rekreacyjne — letniskowe.

W jednostce 10 M wydzielono 39 działek budowlanych o funkcji mieszkalnej lub pod domki rekreacyjne — letniskowe, z wyjątkiem działki nr 10 przewidzianej pod budowę hotelu — pensjonatu na minimum
40 i maksimum 50 miejsc noclegowych.

Teren 11 UTI/UTE

Powierzchnia terenu — około 10,65 ha.

Tereny intensywnego i ekstensywnego zagospodarowania dla potrzeb turystyki, wypoczynku i rekreacji nadwodnej, wokół istniejącego zbiornika wodnego.

W strefie niezalesionej, przyległej do zbiornika, intensywnie wykorzystywanej, przewiduje się:

— urządzenie plaż trawiastych, w strefie przybrzeżnej piaszczystych,

— urządzenie trawiastych boisk do małych gier
i piaszczystych do gier plażowych,

— wykonanie ziemnego amfiteatru,

— realizację obiektów kubaturowych (oznaczenia
z rysunku planu):

a) H, G 1 — hotelowo-gastronomicznego, z funkcją administracyjną w przypadku rezygnacji z realizacji obiektu administracyjnego — A,

b) H, G 2 — hotelowo-gastronomicznego, z dopuszczeniem rozbudowy o część sportową: sale treningowe, małych gier i rehabilitacji,

c) A — administracyjnego,

d) S — sanitarnego: szatni i WC dla kąpieliska,

e) Ws — magazynu i wypożyczalni sprzętu sportowego,

f) K — zespołu 16 domków kempingowych,

— wykonanie ciągów pieszych,

— zagospodarowanie terenu zielenią niską i wysoką.

W strefie zalesionej, ekstensywnie wykorzystywanej, przewiduje się wyłącznie wykonanie trasy spacerowej — ciągu pieszego z trasą rowerową.

Teren 12 UTE

Powierzchnia terenu — około 18,25 ha.

Teren ekstensywnego zagospodarowania dla rekreacji czynnej, w otwartym, naturalnym krajobrazie, z trasami spacerowymi i dla biegów terenowych, sportowych urządzeń gier i zabaw ruchowych, minigolfem, przygotowanymi miejscami pikników.

Przy ulicy dojazdowej, w sąsiedztwie zespołu domków kempingowych, przewiduje się realizację wielofunkcyjnego obiektu hotelowo-gastronomicznego, z wypożyczalnią i magazynami sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Inne obiekty budowlane w jednostce to wyłącznie obiekty małej architektury.

Tereny: 13, 14, 15 i 16 KP

Powierzchnia terenu 13 KP — około 0,5 ha,

Powierzchnia terenu 14 KP — około 0,5 ha,

Powierzchnia terenu 15 KP — około 0,3 ha,

Powierzchnia terenu 16 KP — około 0,35 ha.

Tereny parkingów obsługujących funkcję turystyczną. Parkingi pasmowe, o 2 rzędach stanowisk, ze środkowym przejazdowym dojazdem, zadrzewione wzdłuż granic.

Teren 17 W

Istniejący zbiornik wodny o powierzchni około 4 ha.

Tereny komunikacji:

Powierzchnia terenów komunikacji — dróg i ulic – około 15,15 ha.

Układ komunikacyjny tworzą:

— wydzielone gminne drogi i ulice dojazdowe, niewydzielone drogi wewnętrzne obsługujące funkcję przemysłową, orientacyjnie określone w planie,

— wydzielone ciągi pieszo-jezdne w jednostkach mieszkaniowych,

— niewydzielone ciągi piesze na terenach rekreacyjnych i parkowych,

— ścieżki rowerowe które należy wydzielić z ulic, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych.

§ 6

Zasady zagospodarowania obszaru

Główne zasady zagospodarowania obszaru, jednostek
i działek określa rysunek planu, w szczególności:

— granice opracowania — obowiązywania ustaleń planu,

— podział obszaru na jednostki strukturalne — tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania,

— linie ściśle lub orientacyjnie rozgraniczające te tereny,

— zasady nowego podziału obszaru na działki,

— nieprzekraczalne i obowiązujące linie zabudowy,

— orientacyjne usytuowanie obiektów budowlanych, funkcje podstawowych obiektów na działkach i terenach,

— zasady zagospodarowania terenów komunikacji, klasy ulic, układ ciągów pieszych i pieszo-jezdnych, położenie i szerokości jezdni w pasach drogowych,

— miejsca włączenia wjazdów na działki do projektowanych ulic.

Dla projektowanej zabudowy ustala się następujące warunki:

1. Wysokość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej nie może przekroczyć 1 kondygnacji nadziemnej.

2. Wysokość zabudowy wielorodzinnej nie może przekroczyć 3 kondygnacji nadziemnych.

3. Wysokość pozostałej zabudowy nie może przekraczać 2 kondygnacji nadziemnych.

4. Obowiązuje stosowanie stromych dachów, o 45% spadkach głównych połaci dachowych, w jednostkach o funkcji mieszkalnej i turystycznej, we wszystkich realizowanych obiektach, w tym niewprowadzanych do rysunku planu obiektach gospodarczych i małej architektury. Obowiązujący układ głównych kalenic równoległy do ulic dojazdowych.

5. Obowiązuje zakaz realizacji jakichkolwiek obiektów kubaturowych, w tym małej architektury, przy granicach działek, poza wyznaczonymi planem nieprzekraczalnymi i obowiązującymi liniami zabudowy.

6. Obowiązuje stosowanie w zabudowie mieszkaniowej, usługowej i obsługującej funkcję turystyczną stosowanie regionalnych, sudeckich form i detali architektonicznych.

7. W strefie mieszkaniowej powierzchnia zabudowy wszystkich obiektów nie może przekroczyć:

— 15% powierzchni działki w zabudowie jednorodzinnej,

— 20% powierzchni działki w zabudowie wielorodzinnej,

— 30% powierzchni działki w zabudowie o łącznej funkcji mieszkalnej, produkcyjnej lub usługowej.

§ 7

Zasady obsługi komunikacyjnej obszaru

Osiedle obsługiwane jest układem dróg — ulic dojazdowych, opartych na istniejących drogach gminnych nr 351 i 352. Dojazdy do terenów mieszkaniowych, działek budowlanych — mieszkaniowych i do terenów zagospodarowania turystycznego od ulicy dojazdowej w ciągu drogi 351 i nowych ulic dojazdowych. Do terenów przemysłowych i o łącznej funkcji mieszkalnej z działalnością gospodarczą od drogi 352.

W drogach i ulicach liniowe obiekty infrastruktury technicznej.

Klasyfikacja i parametry dróg i ulic:

Droga 01 KD V — istniejąca droga gminna nr 352.

Szerokość w liniach rozgraniczających 25 m.

Szerokość jezdni 7 m.

Dwustronne chodniki o szerokości po 2 m.

Ulica 02 KD — główna ulica dojazdowa, okalająca cały obszar, w części w ciągu drogi gminnej 351.

Szerokość w liniach rozgraniczających — 20 m.

Szerokość jezdni — 6 m.

Dwustronne chodniki szerokości po min. 1,5 m.

Ulica 03 KD — ulica dojazdowa, w ciągu istniejącej drogi gminnej.

Szerokość w liniach rozgraniczających 20 m.

Szerokość jezdni — 6 m.

Dwustronne chodniki szerokości po min. 2 m.

Ulica 04 KD — projektowana ulica dojazdowa.

Szerokość w liniach rozgraniczających 12 m.

Szerokość jezdni — 4,5 m.

Bez chodników.

Ulica 05 KD — projektowana ulica dojazdowa.

Szerokość w liniach rozgraniczających 20 m.

Szerokość jezdni — 6 m.

Dwustronne chodniki po min. 1,5 m.

Ulica 06 KD projektowana ulica dojazdowa.

Szerokość w liniach rozgraniczających 20 m.

Szerokość jezdni — 6 m.

Dwustronne chodniki po 1,5 m.

Ulice 07 i 08 KD — projektowane ulice dojazdowe.

Szerokość w liniach rozgraniczających po 12 m.

Szerokość jezdni po min. 4,5 m.

Dwustronne chodniki po 1,5 m.

Projektowane ciągi pieszo-jezdne o nawierzchni utwardzonej.

Projektowane ciągi piesze o nawierzchni żwirowej.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

Zaopatrzenie w wodę

Obszar będzie zaopatrywany w wodę z sieci wodociągowej podłączonej do gminnej sieci wiejskiej we wsi Dzikowiec i z wodociągów na terenach przemysłowych.

Kanalizacja sanitarna

Ścieki będą odprowadzane systemami kanalizacyjnymi do sieci gminnej we wsi Dzikowiec i dalej do oczyszczalni ścieków w Ścinawce Średniej. Do czasu realizacji docelowego — gminnego systemu kanalizacyjnego dopuszcza się realizację indywidualnych osadników.

Kanalizacja deszczowa

Wody deszczowe z terenów zainwestowanych i dróg będą odprowadzane systemem kanalizacji deszczowej, ze rzutem oczyszczonych wód opadowych do zbiornika — lokalizacja na terenach przemysłowych.

Energia elektryczna

Zaopatrzenie z istniejącego systemu linii średniego napięcia i urządzeń — trafostacji na terenach przemysłowych kablowymi liniami niskiego napięcia.

Ogrzewanie

Ogrzewanie obiektów na terenach przemysłowych
z istniejącej kotłowni. Pozostałych — indywidualnymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi lub innymi
o porównywalnej z nimi, niewielkiej uciążliwości dla środowiska przyrodniczego.

§ 9

Zasady ochrony środowiska przyrodniczego

1. System kanalizacji deszczowej winien zapewniać całkowitą czystość wody, która musi być odprowadzana do zbiornika wodnego, zapewniając jego wypełnienie. Pozwolenia wodno-prawne wydawane dla kanalizacji deszczowej muszą zabezpieczyć rekreacyjną funkcję zbiornika. Zabrania się zrzutu nieoczyszczonych wód opadowych do zbiornika
i położonych powyżej potoków, rowów i kanałów.

2. System odbioru, usuwania i oczyszczania ścieków, na każdym z etapów realizacji, ma wykluczyć odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do gruntu lub odbiorników powierzchniowych.

3. Usuwanie i utylizacja gromadzonych i segregowanych odpadów komunalnych na gminnym, w przyszłości powiatowym wysypisku odpadów komunalnych. Odpady przemysłowe usuwać na wysypiska odpadów przemysłowych.

4. Wszelkie obiekty budowlane, związane z nimi urządzenia i instalacje, swoją uciążliwość ograniczą do terenu swojej działki.

5. Dla uniknięcia dalszej, po zrealizowaniu obiektów przemysłowych, degradacji krajobrazu wprowadza się zakaz powierzchniowej eksploatacji złóż kruszyw i innych surowców mineralnych.

6. Przed rozpoczęciem realizacji zespołów mieszkaniowych należy zrealizować pasy zieleni izolacyjnej od terenów przemysłowych.

7. Na terenie objętym planem obowiązuje zakaz powierzchniowego wyrębu lasów, dopuszcza się jedynie wycinki sanitarne pojedynczych drzew.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 10

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości

1. Konsekwencją opracowania planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów rolnych położonych
w granicach jego opracowania.

2. Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości, w związku z uchwaleniem planu,
w wysokości 30% na rzecz gminy Nowa Ruda.

3. Jednorazowa opłata będzie pobrana w wypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.

§ 11

Ustalenia końcowe

1. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Nowa Ruda.

2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy w Nowej Rudzie.

3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA RADY

TERESA PAŹDZIERNIAK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Nowa Ruda z dnia 19 marca 2001 r. (poz. 864)

Powiększenie