840 UCHWAŁA RADY GMINY KROŚNICE z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.) Rada Gminy Krośnice uchwala, co następuje: |
§ 1
Określa się zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunki sprzedaży napojów alkoholowych wg załącznika nr 1.
§ 2
Traci moc uchwała nr XXVI/150/93 Rady Gminy Krośnice z dnia 09.07.1993 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży i usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Krośnice.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
JÓZEF WITEK |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Krośnice z dnia 21 marca 2001 r. (poz. 840)
w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych
i warunki sprzedaży tych napojów
1. Ustalając usytuowanie punktów sprzedaży napojów alkoholowych, należy kierować się zasadą ograniczenia dostępności alkoholu.
2. Przedsiębiorca starający się o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych winien złożyć podanie do wójta gminy, na którym będzie znajdować się pisemna zgoda rady sołeckiej wsi, w którym położony jest punkt, zezwalająca na sprzedaż tych napojów.
3. Jeżeli punkt sprzedaży (licząc od drzwi wejściowych do lokalu) będzie położony w odległości mniejszej niż 150 metrów od granic działki, na której znajdują się obiekty kultu religijnego oraz obiekty wymienione w art. 14 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, warunkiem wyrażenia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych jest uzyskanie pozytywnej pisemnej opinii dyrektorów i zarządców tych obiektów zezwalających na sprzedaż tych napojów.
4. Dyrektorzy i zarządcy, wyrażając opinię, o której mowa w pkt 3, mają prawo do określenia warunków sprzedaży, do których przedsiębiorca starający się o zezwolenie będzie zobowiązany dostosować się.
5. Zezwolenia mogą być wydane na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych:
a) do spożycia poza miejscem sprzedaży,
b) do spożycia w miejscu sprzedaży,
c) do spożycia w czasie i miejscu organizowania zabaw i uroczystości,
d) do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży na imprezach odbywających się na otwartym powietrzu.
6. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży mogą być wydawane na następujące, z uwagi na zawartość alkoholu, rodzaje napojów:
a) do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,
b) powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu,
c) powyżej 18% zawartości alkoholu.
7. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży mogą być wydane na sprzedaż prowadzoną:
– w sklepach branżowych ze sprzedażą napojów alkoholowych,
– w sklepach spożywczych i spożywczo-prze-mysłowych.
8. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, o których mowa w pkt 6, mogą być wydawane na sprzedaż prowadzoną:
a) w restauracjach, gospodach, zajazdach,
b) w kawiarniach, herbaciarniach, cukierniach,
c) w barach, z wyjątkiem barów mlecznych.
9. Zezwolenia, o których mowa w pkt 5c, d, mogą być wydawane jednorazowo przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
10. Na prowadzenie sprzedaży każdego z rodzajów napojów alkoholowych, o których mowa w pkt 6, jest wymagane odrębne zezwolenie.
11. Zezwolenie powinno być wywieszone w punkcie sprzedaży napojów alkoholowych w widocznym miejscu i zabezpieczone przed zniszczeniem.
12. Wójt prowadzi rejestr wydanych zezwoleń.