827

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 29 marca 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad zwrotu należności za okres nieobecności w domu pomocy społecznej, szczegółowych zasad ustalania kosztów

utrzymania w domach oraz sposobu i trybu postępowania w tych sprawach

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami), art. 92 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zmianami) oraz art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 ze zmianami) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

§ 1

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej, zwanym dalej “domem”, ustala Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie wywiadu środowiskowego oraz przedłożonych zaświadczeń stwierdzających wysokość dochodu osoby kierowanej lub osoby przebywającej w domu, a także rodziny lub przedstawicieli ustawowych zobowiązanych do opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej.

§ 2

1. Nie pobiera się opłaty za pobyt w domu w części poniesionej na środki żywności za dni nieobecności mieszkańca w wymiarze przekraczającym 30 dni, a nieprzekraczającym 60 dni w roku kalendarzowym.

2. W przypadku, gdy opłatę za pobyt pobrano, jej zwrot za dni nieobecności następuje pod warunkiem pisemnego poinformowania dyrektora domu przez mieszkańca lub jego przedstawiciela ustawowego
o nieobecności co najmniej 3 dni wcześniej, chyba że powiadomienie to było niemożliwe z powodów losowych, a fakt ten został udowodniony.

§ 3

Zwrot opłaty za pobyt w domu przysługujący z powodu nieobecności następuje z rachunku bieżącego jako kwota nienależnie pobrana, w wysokości stanowiącej:

1) iloczyn liczby dni nieobecności mieszkańca i 1/30 wniesionej za ten okres opłaty za pobyt w domu – w przypadku nieobecności w domu:

a) mieszkańca przez okres nieprzekraczający 30 dni w roku kalendarzowym,

b) osoby niepełnoletniej z zaburzeniami psychicznymi przez okres nieprzekraczający 90 dni w roku kalendarzowym, jeżeli w tym czasie przebywa ona w domu rodzinnym.

2) iloczyn liczby dni, w których mieszkaniec był nieobecny i kwoty odpowiadającej dziennym wydatkom poniesionym na środki żywności na jedną osobę w okresie nieobecności mieszkańca – w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 1 uchwały.

§ 4

Jeżeli mieszkaniec domu nie wnosi opłat za pobyt co najmniej przez dwa okresy płatności, stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. Nr 36, poz. 161 ze zmianami).

§ 5

Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca domu w danym roku kalendarzowym ustala Prezydent Wrocławia na wniosek dyrektora domu za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

§ 6

Do kosztów utrzymania mieszkańca wlicza się wydatki na:

1) wynagrodzenia pracowników wraz z pochodnymi,

2) środki żywności,

3) leki, według odpłatności zgodnej z uprawnieniami mieszkańca,

4) środki opatrunkowe i dezynfekcyjne,

5) drobny sprzęt medyczny niezbędny do świadczenia usług pielęgnacyjnych,

6) energię elektryczną, gazową, cieplną oraz wodę,

7) materiały i wyposażenie, z wyłączeniem materiałów użytych do remontów lub w celu uruchomienia nowych miejsc,

8) usługi materialne (konserwacja oraz naprawa sprzętu i wyposażenia itp.) z wyłączeniem remontów,

9) usługi niematerialne (nadzór, szkolenie, badania, imprezy kulturalno-oświatowe lub rozrywkowe organizowane dla mieszkańców, koszty związane z ochroną mienia, składki, opłaty, itp.),

10) inne nieprzewidziane a konieczne wydatki bieżące (usuwanie awarii sieci instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej itp.).

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ

GRAŻYNA TOMASZEWSKA