738

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W RADKOWIE

z dnia 28 grudnia 2000 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu  eksploatacji  złoża  kruszywa  naturalnego  na działce nr 168/2 AM 3

we wsi Ścinawka Dolna

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst ustawy z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst ustawy Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku ze swą uchwałą nr X/60/99 z dnia 29 października 1999 r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Radków we wsi Ścinawka Dolna, Rada Miejska w Radkowie uchwala, co następuje:

 

 


§ 1

1.  Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania terenu eksploatacji złoża kruszywa naturalnego na działce nr 168/2 AM 3 we wsi Ścinawka Dolna, zwany dalej w uchwale planem miejscowym.

2.  Obowiązujące ustalenia planu miejscowego zawarte są w treści uchwały oraz na rysunku planu miejscowego, który jako integralna część planu stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2

Granice planu miejscowego:

1.  Plan miejscowy opracowano dla terenu w granicach działki rolnej nr 168/2 AM 3, o łącznej powierzchni 6,01 ha, w tym: RIVa – 3,09 ha, RIVb – 0,65 ha, PsIV – 2,01 ha,   LsV – 0,03 ha,   R – 0,13 ha, N – 0,1 ha, wraz z obsługującą ją przyległą gminną drogą gospodarczą nr 169 dr. Łączna powierzchnia w granicach opracowania planu – 6,71 ha.

§ 3

Przeznaczenie terenu:

Teren określony w § 2 przeznacza się dla odkrywkowej eksploatacji złóż kruszyw naturalnych. W jego obrębie wyodrębnia się następujące elementy zagospodarowania:

1 P/U – powierzchnia 0,10 ha;

teren zaplecza administracyjno-socjalnego, realizowanego w formie tymczasowych obiektów, służących w okresie eksploatacji złoża.

2 PE – powierzchnia 1,50 ha;

teren wyrobiska eksploatacyjnego, 1 etapu eksploatacji złoża kruszywa naturalnego, udokumentowanego w kategorii „B”.

3 PE – powierzchnia terenu 1,40 ha;

teren 2 etapu eksploatacji, po uprzednim zbadaniu i udokumentowaniu złoża.

4 RP/PE – powierzchnia terenu 3,0 ha;

teren upraw rolnych, rezerwa terenu pod ewentualny 3 etap eksploatacji, po uprzednim zbadaniu i udokumentowaniu złoża oraz wprowadzeniu zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Radków.

01 KDVI – istniejąca gminna droga gospodarcza nr 169 dr, powierzchnia terenu pasa drogi, w liniach rozgraniczających – 0,7 ha.

§ 4

Zasady eksploatacji złoża kruszywa naturalnego:

1.  Eksploatacja złóż kruszywa naturalnego winna odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w uzyskanych koncesjach, winna być poprzedzona udokumentowaniem i kategoryzacją złoża, w granicach docelowo projektowanej eksploatacji – na całej powierzchni działki.

2.  Wyrobisko eksploatacyjne winno być formowane w sposób umożliwiający po zakończeniu eksploatacji jego rekultywację na cele: rolne lub leśne albo pod wykorzystanie na rozbudowę składowiska odpadów komunalnych. Program rekultywacji wyrobiska, uzgodniony z władzami gminy, należy określić jeszcze przed zakończeniem eksploatacji, podporządkowując go docelowej funkcji terenu.

3.  Dolesienia pełniące funkcję izolacyjną wykonać przed rozpoczęciem eksploatacji złoża kruszywa.

4.  Sposób kształtowania czaszy wyrobiska oraz technologia górnicza winny zapewnić maksymalne wykorzystanie złoża, przy pełnym respektowaniu zasad ochrony środowiska przyrodniczego.

5.  W procesie czyszczenia i uszlachetniania kruszywa stosować zamknięty obieg wody.

6.  W projekcie eksploatacji złoża rozwiązać, a w trakcie eksploatacji zapewnić odprowadzenie rowami melioracyjnymi wód z przyległych terenów.

§ 5

Ochrona środowiska przyrodniczego:

1.  Uciążliwość eksploatacji w zakresie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i hałasu należy ograniczyć do terenu działki 168/2, chroniąc skutecznie tereny sąsiadujące przed negatywnym oddziaływaniem prac wydobywczych.

2.  Eksploatacja złoża nie może naruszyć systemu wód powierzchniowych i podziemnych na terenach sąsiednich. Dla potrzeb eksploatacji złóż kruszywa uzyskać należy pozwolenie wodno-prawne.

3.  Eksploatacja kruszywa nie może naruszyć istniejącego drzewostanu w pasach przydrożnych oraz na działkach 167/1 i 168/1 w strefie ochrony sanitarnej wysypiska odpadów komunalnych. Drzewostan ten należy zagęścić tworząc pasy zieleni izolacyjnej od dróg wojewódzkich i powiatowych: nr 386 i 45 355.

4.  Przed rozpoczęciem eksploatacji i prac budowlanych należy zdjąć i zabezpieczyć lub zagospodarować warstwę humusu.

5.  Rozwiązać i uporządkować w granicach działki gospodarkę odpadami poprodukcyjnymi, jakie powstaną w wyniku prowadzenia eksploatacji złoża.

6.  Realizacja ustaleń planu nie może negatywnie wpływać na stan środowiska przyrodniczego ani naruszać żadnego z elementów tego środowiska poza terenem objętym miejscowym planem.

§ 6

Obsługa komunikacyjna:

1.  Dojazd do terenów eksploatacji i zaplecza administracyjno-socjalnego drogą gminną nr 169 dr, oznaczoną na rysunku planu symbolem 01KDVI, z włączeniem do drogi wojewódzkiej nr 386, na istniejących zasadach, z modernizacją w uzgodnieniu z zarządcą drogi 386 istniejącego węzła obu dróg, w celu zachowania płynności ruchu na drodze 386, w perspektywie drogi kategorii głównej (G).

2.  Drogę 169 dr należy stopniowo, w miarę powiększania obszaru eksploatacji, przystosowywać do ciężkiego transportu kołowego. Jej docelowe parametry:

   szerokość w liniach rozgraniczających 10 m,

   szerokość jezdni 6 m,

   nieprzekraczalne linie zabudowy – minimalne odległości od jezdni określone przepisami dotyczącymi sytuowania zabudowy.

3.  Zachowano włączenia drogi 01KDVI do drogi wojewódzkiej nr 386 oraz do drogi powiatowej 45 355, w istniejących miejscach, z konieczną modernizacją węzłów w uzgodnieniu z zarządcami obu dróg, z zachowaniem płynności ruchu na drodze wojewódzkiej – docelowo drodze głównej (G) – oraz wykluczeniem prowadzenia ciężkiego transportu ponad dopuszczalne obciążenia na drodze powiatowej.

4.  Postoje sprzętu technicznego i środków transportu związanego z eksploatacją zorganizować na terenie obsługi eksploatacji lub na terenach poeksploatacyjnych.

§ 7

Uzbrojenie terenu:

1.  Zaopatrzenie w wodę z własnego ujęcia lub z sieci na terenie sąsiadującej oczyszczalni ścieków, woda do celów technologicznych w obiegu zamkniętym.

2.  Ścieki sanitarne odprowadzane będą do systemu kanalizacji sanitarnej wsi Ścinawka Dolna, dalej do gminnej oczyszczalni ścieków.

3.  Dostawa energii elektrycznej, w uzgodnieniu z dostawcą energii, z projektowanej stacji transformatorowej zasilanej z linii L-917 we wsi Ścinawka Dolna.

4.  Wywóz odpadów komunalnych, służbami komunalnymi gminy, na gminne wysypisko odpadów komunalnych.

§ 8

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości:

1.  Konsekwencją opracowania planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów położonych w granicach jego opracowania.

2.  Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu w wysokości 20%, na rzecz miasta i gminy Radków.

3.  Jednorazowa opłata będzie pobrana w wypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.

§ 9

Ustalenia formalno-prawne:

1.  Uchwalony plan miejscowy jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania w jego granicach warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

2.  Decyzje o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu miejscowego są nieważne.

3.  Ustalenia planu miejscowego są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Radków, przyjętym uchwałą nr IV/13/98 Rady Miejskiej w Radkowie
z dnia 30 grudnia 1998 r.

4.  Dla terenu objętego planem miejscowym traci moc uchwała nr XII/74/91 Rady Miasta i Gminy w Radkowie z dnia 22 maja 1991 r., podjęta w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Radków (Dz. Urz. W. W. Nr 10/91, poz. 141).

§ 10

Ustalenia końcowe:

1.  Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Radkowie.

2.  Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Radkowie.

3.  Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

                                                PRZEWODNICZĄCY

                                                   RADY MIEJSKIEJ

                                               STANISŁAW BOŻEK


 

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Radkowie z dnia 28 grudnia 2000 r. (poz. 738)

 Powiększenie