732

UCHWAŁA RADY GMINY OŁAWA

z dnia 27 kwietnia 2001 r.

w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice
(działki nr 258/1, 259/1 i 259/2)

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13 z 1996 r., poz. 74 z późniejszymi zmianami) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15/99, poz. 139 z późniejszymi zmianami) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XIII/148/99 Rady Gminy Oława z dnia 30 grudnia 1999 r. Rada Gminy Oława uchwala:

 


R o z d z i a ł  I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice, obejmującego działki nr nr 258/1 259/1 i 259/2, wraz z przyległymi drogami i ciekami wodnymi, przeznaczonego na zabudowę przemysłową.

Ustalenia ww. planu zostają wyrażone w postaci:

1) rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały i określającego (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

   linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne,

   linie rozgraniczające tereny infrastruktury technicznej,

rysunek planu obowiązuje w zakresie oznaczonych funkcji terenu, linii rozgraniczających oraz elementów zagospodarowania terenu opisanych w legendzie;

2) zasad zagospodarowania terenu, określonych w rozdziale II niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   przeznaczenie terenu

   lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania i zabudowy oraz urządzania terenu, w tym gabaryty obiektów,

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu winny każdorazowo zawierać ogólne i szczegółowe ustalenia niniejszego planu;

3) zasad uzbrojenia terenu, określonych w rozdziale III niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej;

4) zasad ochrony środowiska, określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   szczególne warunki zagospodarowania terenu, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 2

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mo-wa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały;

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:1000, z oznaczonymi graficznie funkcjami terenów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunku planu j.w. liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.

R o z d z i a ł  II

ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENU

§ 3

Przeznaczenie terenu.

Oznaczony symbolem „P” na załączniku graficznym teren działek 258/1, 259/1 i 259/2, będących przedmiotem opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznacza się na produkcję przemysłową.

Funkcją towarzyszącą mogą być usługi.

Na terenie oznaczonym symbolem „P” mogą być zlokalizowane obiekty produkcyjne, magazynowe, gospodarcze i techniczne wraz z socjalnymi i biurowymi. Wyklucza się funkcję mieszkaniową.

Potrzebne urządzenia techniczne (kotłownia, stacja transformatorowa, tymczasowy zbiornik szczelny na ścieki, komunikacja wewnętrzna i parkingi) – muszą być usytuowane na terenie własnym inwestora.

Ustala się adaptację istniejących i użytkowanych obecnie obiektów produkcyjnych, magazynowych i technicznych, usytuowanych na działce nr 258/1 w zakresie ich przydatności oraz ich potrzebną modernizację mającą na celu m.in. powiązanie z obiektami przewidywanymi do realizacji na działkach nr nr 259/1 i 259/2.

§ 4

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również gabaryty obiektów:

1.  Ustala się realizację nowej zabudowy przemysłowej na działkach nr nr 259/1 i 259/2, obecnie stanowiących użytki rolne (R IVb i Ps V) o łącznej powierzchni 1,23 ha. Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia (zgody uzyskane w okresie wcześniejszym).

2.  Wysokość projektowanej zabudowy – do 2 kondygnacji. Projektowana architektura przemysłowa nie może stanowić dysonansu wobec lokalnej zabudowy (dobór materiału, podziały etc.).

Nowe obiekty powinny być powiązane kompozycyjnie z obiektami istniejącymi na działce nr 258/1, przy założeniu potrzebnej modernizacji obiektów istniejących.

3.  Dla nowej zabudowy, przewidzianej do realizacji na terenie nie zainwestowanym, nie ustala się linii zabudowy w stosunku do ul. Jagiellońskiej, ponieważ bezpośrednio przy ulicy przewiduje się parking i plac manewrowy. Budynki należy sytuować na  działkach zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia
14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 140).

4.  Maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowanej – 40%.

5.  Obsługa komunikacyjna. Dojazd do obiektu – z ul. Jagiellońskiej (droga KL).

Na terenie oznaczonym symbolem „P” przewiduje się usytuowanie dwóch parkingów: jeden w rejonie wjazdu, dla bieżących potrzeb zakładu, drugi w głębi działki, przy jej południowej granicy, przeznaczony głównie dla stacjonujących dłużej samochodów ciężarowych.  

R o z d z i a ł  III

ZASADY UZBROJENIA TERENU

§ 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1.  Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie istniejącej infrastruktury technicznej wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

2.  W zakresie zaopatrzenia w wodę:

   zaopatrzenie w wodę, zarówno do celów bytowych jak i technologicznych, z wiejskiej sieci wodociągowej na warunkach określonych przez dysponenta (termin realizacji sieci wodociągowej we wsi  Marcinkowice – rok 2000).

3.  W  zakresie odprowadzenia ścieków:

   po zrealizowaniu wiejskiej sieci kanalizacyjnej – odprowadzenie ścieków do tej sieci i za jej pośrednictwem do oczyszczalni ścieków; do tego czasu dopuszcza się rozwiązania tymczasowe (zbiornik szczelny, bezodpływowy lub oczyszczalnia lokalna).

4.  W zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się, że będą odprowadzane do istniejących rowów (na warunkach określonych przez użytkownika rowu).

5.  Ustala się obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych na terenie własnym inwestora przed odprowadzeniem wód deszczowych.

6.  Zaopatrzenie w energię elektryczną – z istniejącej sieci elektroenergetycznej, na warunkach uzgodnionych z zakładem energetycznym.

7.  Zaopatrzenie w gaz – z istniejącej sieci gazowej na warunkach uzgodnionych z  DOZG.

8.  Ogrzewanie obiektów – zaleca się stosowanie paliw płynnych, gazu lub elektryczności.

9.  Sieć telefoniczną można realizować w terenach publicznych na zasadach ogólnych.

10.  Usuwanie odpadów stałych – zgodnie z systemem gospodarki odpadami przyjętym w gminie Oława.

R o z d z i a ł  IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 6

1.  Zabrania się odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód podziemnych oraz do gruntu.

2.  Przed podjęciem prac budowlanych należy zdjąć warstwę ziemi próchniczej z terenów przeznaczonych na usytuowanie budynków oraz na powierzchnie utwardzone.

3.  Teren objęty opracowaniem leży w strefie ochrony pośredniej rzeki Oławy o większym zakresie ograniczeń.

4.  Teren objęty opracowaniem leży w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 – Subzbiornika Kąty Wrocławskie – Oława – Brzeg, przewidzianego do objęcia ochroną.

5.  Ustala się obowiązek pozostawienia pasa terenu szerokości 5 m, wyłączonego z inwestowania, wzdłuż południowej granicy działki jako biologiczną obudowę istniejącego rowu melioracyjnego.

6.  Ustala się obowiązek wytworzenia pasów zieleni izolacyjnej wzdłuż granic terenu, szczególnie od strony zabudowy mieszkaniowej.

7.  Wyklucza się możliwość przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu poza terenem własnym inwestora.

§ 7

Ochrona środowiska kulturowego.

1.  Teren opracowania planu miejscowego objęty jest strefą obserwacji archeologicznej (OW).

2.  Na terenie opracowania planu miejscowego znajduje się stanowisko archeologiczne.

3.  Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z 1999 r., poz. 1150) oraz z uwagi na występowanie stanowiska archeologicznego na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, planowana inwestycja wymaga przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych. Inwestor zobowiązany jest uzyskać zezwolenie konserwatorskie na prace ziemne.

4.  Ww. ustalenia należy wpisać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

R o z d z i a ł  V

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 8

Ustala się, zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, jednorazową opłatę od wzrostu nieruchomości – w razie zbycia terenu – w wysokości 30%.

§ 9

Ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oława, zatwierdzonego uchwałą nr XXIX/91/84 Gminnej Rady Narodowej z dnia 22 marca 1984 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Rady Narodowej Woj. Wrocławskiego i Miasta Wrocławia Nr 2/84, ze zmianami zatwierdzonymi uchwałą nr XXI/191/92 Rady Gminy Oława z dnia 24 września 1992r., ogłoszoną
w Dz. Urz. Woj. Wrocławskiego Nr 17/92, w obszarze objętym niniejszym planem tracą ważność.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Oława.

 

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

 

STANISŁAW KORSAN


 


Załącznik do uchwały Rady Gminy Oława z dnia 27 kwietnia 2001 r. (poz. 732)

 

 Powiększenie