731

UCHWAŁA RADY GMINY OŁAWA

z dnia 27 kwietnia 2001 r.

w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Ścinawa Polska,
działka nr 178/2

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13 z 1996 r., poz. 74 z późniejszymi zmianami) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15/99, poz. 139 z późniejszymi zmianami) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XVIII/214/2000 Rady Gminy Oława z dnia 18 sierpnia 2000 r. Rada Gminy Oława uchwala:

 

 

 

 


R o z d z i a ł  I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu działki nr 178/2 we wsi Ścinawa Polska, wraz z przyległymi drogami i ciekami wodnymi, z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową, jednorodzinną, z usługami rzemieślniczymi.

Ustalenia ww. planu zostają wyrażone w postaci:

1) rysunku planu w skali 1:500, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały i określającego (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

   linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne,

   linie rozgraniczające tereny infrastruktury technicznej,

   nieprzekraczalne linie zabudowy,

rysunek planu obowiązuje w zakresie oznaczonych funkcji terenu, linii rozgraniczających, linii zabudowy oraz elementów zagospodarowania terenu opisanych w legendzie,

2) zasad zagospodarowania terenu, określonych w rozdziale II niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   przeznaczenie terenu,

   lokalne warunki, zasady i standardy  kształtowania  zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów,

warunki zabudowy i zagospodarowania terenu winny każdorazowo zawierać ogólne i szczegółowe ustalenia niniejszego planu,

3) zasad uzbrojenia terenu, określonych w rozdziale III niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

4) zasad ochrony środowiska, określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

   szczególne warunki zagospodarowania terenu, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 2

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały;

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:500, z oznaczonymi graficznie funkcjami terenów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunku planu j.w. liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi  określonymi w legendzie.

R o z d z i a ł  II

ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENU

§ 3

Przeznaczenie terenu

Ustala się przeznaczenie działki nr 178/2 na zabudowę mieszkalną, jednorodzinną oraz na nieuciążliwe usługi rzemieślnicze.

Ww. działka, obecnie użytkowana rolniczo, jest usytuowana w znacznej odległości od terenów zainwestowanych wsi. Z racji położenia w sąsiedztwie granicy obrębów wsi Ścinawa Polska i miasta Oławy będzie powiązana funkcjonalnie z zabudową miejską.

§ 4

Lokalne  warunki,  zasady  i  standardy  kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również liniezabudowy i gabaryty obiektów

1.  Ustala się realizację nieuciążliwych usług rzemieślniczych, wraz z niezbędnymi urządzeniami technicznymi, parkingiem i zielenią izolacyjną w części frontowej działki nr 178/2, oznaczonej na rysunku planu symbolem „UR”.

1.1. Wysokość zabudowy – 1 kondygnacja, ewentualnie z poddaszem użytkowym.

1.2. Dach stromy, symetryczny, o nachyleniu 30o–45o, kryty dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym.

1.3. Miejsca postojowe związane z prowadzoną działalnością powinny być zlokalizowane na terenie posesji, w strefie oznaczonej na załączniku graficznym.

2.  Ustala się realizację zabudowy mieszkalnej, jednorodzinnej na części działki nr 178/2, oznaczonej na rysunku planu symbolem „MN”.

2.1. Wysokość budynku mieszkalnego 1–2 kondygnacje, ewentualnie z poddaszem użytkowym.

2.2. Dach stromy, symetryczny, o nachyleniu 30o–45o, kryty dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym.

2.3. Budynek gospodarczy, możliwy do zrealizowania na terenie „MN”, o wysokości 1 kondygnacji, z dachem stromym.

3.  Linia rozgraniczająca pomiędzy terenami oznaczonymi symbolami „UR”, „MN” jest proponowana; jej usytuowanie jest uzależnione od zgody właściciela terenu.

Dojazd do terenu oznaczonego symbolem „MN” – poprzez teren „UR”, w sposób przedstawiony na rysunku planu. Wjazd z drogi zbiorczej „Z” – drogi powiatowej nr 47 351.

R o z d z i a ł  III

ZASADY UZBROJENIA TERENU

§ 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1.  Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie istniejącej infrastruktury technicznej wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

2.  W zakresie zaopatrzenia w wodę:

docelowo – podłączenie do sieci wodociągowej miasta Oławy, na warunkach określonych przez Urząd Miejski; tymczasowo można korzystać z ujęcia własnego.

3.  W zakresie odprowadzania ścieków:

docelowo – do miejskiej sieci kanalizacyjnej, na warunkach określonych przez Urząd Miejski; tymczasowo zbiornik szczelny, bezodpływowy, wybieralny.

4.  W zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się, że będą odprowadzane do istniejących rowów (na warunkach określonych przez ich właściciela).

5.  Ustala się obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych na terenie własnym inwestora przed odprowadzeniem wód deszczowych.

6.  Zaopatrzenie w energię elektryczną – z istniejącej sieci elektroenergetycznej, na warunkach uzgodnionych z Zakładem Energetycznym.

7.  Zaopatrzenie w gaz – z istniejącej sieci gazowej na warunkach uzgodnionych z DOZG.

8.  Ogrzewanie obiektów – zaleca się stosowanie paliw płynnych, gazu, elektryczności lub innych ekologicznych.

9.  Sieć telefoniczną można realizować w terenach publicznych na zasadach ogólnych.

10.  Usuwanie odpadów stałych – zgodnie z systemem gospodarki odpadami przyjętym w gminie Oława.

R o z d z i a ł  IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 6

1.  Zabrania się odprowadzania nie oczyszczonych ścieków do wód podziemnych oraz do gruntu.

2.  Przed podjęciem prac budowlanych należy zdjąć warstwę ziemi próchniczej z terenów przeznaczonych na usytuowanie budynków oraz na powierzchnie utwardzone.

3.  Teren objęty opracowaniem leży w strefie ochrony pośredniej rzeki Oławy o większym zakresie ograniczeń.

4.  Teren objęty opracowaniem leży w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 – Subzbiornika Kąty Wrocławskie – Oława – Brzeg, przewidzianego do  objęcia ochroną.

5.  Ustala się obowiązek wytworzenia pasów zieleni izolacyjnej wzdłuż granic terenu usług rzemieślniczych („UR”).

6.  Dla usług rzemieślniczych wyklucza się możliwość przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu poza terenem własnym inwestora.

§ 7

Ochrona środowiska kulturowego

1.  Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z 1999 r., poz. 1150) należy prace ziemne bezwzględnie przeprowadzać pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac przedmioty oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe, podlegają ochronie prawnej.

2.  Ww. ustalenia należy wpisać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

R o z d z i a ł  V

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 8

Ustala się, zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości – w razie zbycia terenu – w wysokości 20%.

§ 9

Ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oława, zatwierdzonego uchwałą nr XXIX/91/84 Gminnej Rady Narodowej z dnia 22 marca 1984 r. ogłoszoną w Dz. Urz. Rady Narodowej Woj. Wrocławskiego i Miasta Wrocławia Nr 2/84 ze zmianami zatwierdzonymi uchwałą nr XXI/191/92 Rady Gminy Oława z dnia 24.09.1992 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Woj. Wrocławskiego Nr 17/92, w obszarze objętym niniejszym planem tracą ważność.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Oława.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

 

STANISŁAW KORSAN


 

Załącznik do uchwały Rady Gminy Oława z dnia 27 kwietnia 2001 r. (poz. 731)

 

 

 Powiększenie




Powiększenie