728

UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY PROCHOWICE

z dnia 26 lutego 2001 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego  terenu  położonego  we  wsi Rogów w gminie
Prochowice, obejmującego część działki nr 198

       Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13,  poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 89, poz. 104, Nr 106, poz. 496, Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734, Nr 123, poz. 775 i z 1998 r. Nr 155, poz. 1014 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 26, poz. 306, Nr 48, poz. 552, Nr 62, poz. 718, Nr 88, poz. 985, Nr 91, poz. 1009, Nr 95, poz. 1041) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279 i Dz. U. Nr 12, poz. 136 z 2000 r. i Nr 109, poz. 1157) i w związku z uchwałą nr XIV/60/99 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 29 czerwca 1999 r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania p[przestrzennego gminy Prochowice uchwala się, co następuje:

 

 

 

 

 


R o z d z i a ł  I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1.  Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice zawartą w treści § 4 uchwały, zwanego dalej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, obejmującego lokalizację zabudowy mieszkaniowej na części działki nr 198 położonej we wsi Rogów.

2.  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymieniony w punkcie 1 stanowi zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice uchwalonego uchwałą nr XVI/74/92 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 26 lutego 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Legn. Nr 6, poz. 35 z dnia 29 marca 1992 r.).

3.  Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawarte są w treści § 4 uchwały oraz na rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Przedmiotem uchwalenia są następujące ustalenia planu:

1) przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające teren o różnych funkcjach oraz o różnym sposobie użytkowania,

2) warunki i zasady kształtowania zabudowy i urządzenie terenu,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,

4) szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z ochrony środowiska,

5) tymczasowe sposoby użytkowania terenu.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w treści niniejszej uchwały i załącznikach graficznych,

funkcji podstawowej – należy rozumieć przez to takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

funkcji dopuszczalnej – należy rozumieć przez to rodzaj przeznaczenia inny niż podstawowe, określony w treści uchwały, mogący stanowić uzupełnienie lub wzbogacenie funkcji podstawowej,

liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie wydzielające tereny o różnych funkcjach lub różnych sposobach zagospodarowania,

obowiązującej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię zabudowy ściśle określoną na rysunku planu i w treści uchwały,

nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć minimalną, dopuszczalną odległość projektowanego budynku od granic działki,

pasie drogowym – należy przez to rozumieć pas terenu obejmujący jezdnię, chodniki, ścieżki rowerowe oraz rezerwę terenu do prowadzenia ciągów uzbrojenia inżynieryjnego i na cele związane z przebudową lub modernizacją drogi (ulicy), wyznaczony przez linie rozgraniczające,

terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony liniami rozgraniczającymi,

działce – należy przez to rozumieć wydzieloną na rysunku planu  część terenu, na której znajdują się budynki lub przeznaczoną pod zabudowę,

przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie wykonania niniejszej uchwały przepisy prawne.

R o z d z i a ł  II

ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENU

§ 4

Ustalenia ogólne

Wyznacza się teren, o którym mowa w § 1, o następującej funkcji podstawowej, określonej dalej w § 5, oznaczonej na rysunku planu symbolem MN – jako teren zabudowy mieszkaniowej

§ 5

Przeznaczenie terenów oraz warunki i zasady kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu MN – teren zabudowy mieszkaniowej.

Część działki nr 198 przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Kształtowanie bryły obiektu budowlanego wg ustaleń § 7 oraz uzbrojenie inżynieryjne wg ustaleń § 8.

Uzbrojenie terenu na koszt własny inwestora.

Nieprzekraczalna linia zabudowy nie mniej niż 20,0 m od drogi powiatowej nr 20301 od zewnętrznej krawędzi jezdni.

Dostępność komunikacyjna – przewiduje się dojazd od strony drogi powiatowej nr 20301.

Teren poza wyznaczonymi liniami zabudowy należy przeznaczyć na zieleń i miejsca parkingowe.

Ogrodzenie działki nie może przekraczać 1,20 m wysokości – ustala się wymóg stosowania ogrodzeń ażurowych o prostych formach.

§ 6

Komunikacja:

KL – teren ulicy lokalnej, istniejąca droga powiatowa nr 20305:

a) linia zabudowy w odległości od drogi gminnej nie mniej niż 6,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni,

b) w liniach rozgraniczających ulicy zlokalizowane wszystkie sieci uzbrojenia  podziemnego,

c)  zieleń przydrożna do zachowania w miarę możliwości.

§ 7

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzenia terenu:

1) Ustala się wysokość zabudowy mieszkalno-usłu-gowej i usługowej do dwu kondygnacji nadziemnych.

2) Kształtowanie bryły obiektów budowlanych winno nawiązywać gabarytami i charakterem do istniejącej tradycyjnej zabudowy bez ograniczeń w wyborze materiałów budowlanych.

3) Na terenach mieszkaniowych i usługowych należy stosować dachy strome pokryte dachówką lub materiałami dachówkopodobnymi.

4) W przypadku lokalizacji funkcji usługowych ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających czasowo.

5) Dopuszcza się w obrębie własności sytuowanie obiektów gospodarczych lub garaży wolno stojących jako budynków parterowych o estetycznych formach odpowiadających formom budynków mieszkalnych.

6) Ogrodzenia działek wzdłuż ulic i dróg nie mogą przekraczać 1,20 m wysokości – ustala się wymóg stosowania ogrodzeń ażurowych o prostych formach.

R o z d z i a ł  III

UZBROJENIE TECHNICZNE

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunalnej.

1) Sieci uzbrojenia technicznego należy sytuować w liniach rozgraniczających pasa drogowego. Należy zapewnić dostęp do urządzeń infrastruktury technicznej zlokalizowanych w granicach własności. Sieci uzbrojenia technicznego na załącznikach graficznych podano w sposób uwzględniający zasady uzbrojenia technicznego terenu.

2) W zakresie zaopatrzenia w wodę:

– zaopatrzenie w wodę z istniejącego wodociągu gminnego.

3) W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków:

   do czasu realizacji lokalnej kanalizacji sanitarnej ścieki należy odprowadzać do szczelnych bezodpływowych zbiorników i wywozić do oczyszczalni ścieków lub odprowadzać ścieki do indywidualnych oczyszczalni zlokalizowanych w granicach własności,

   zakazuje się odprowadzania ścieków nie oczyszczonych do wód gruntowych, powierzchniowych oraz gruntu,

   odprowadzanie wód opadowych odbywać się będzie po terenie do rowów melioracyjnych.

4) W zakresie usuwania odpadów stałych:

   ustala się obowiązek gromadzenia odpadów stałych w pojemnikach oraz ich wywóz na gminne wysypisko odpadów.

5) W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną:

   z istniejącej sieci elektroenergetycznej nn na warunkach uzgodnionych z dostawcą energii.

6) W zakresie zaopatrzenia w gaz:

   obecnie brak sieci gazowej w gminie.

7) W zakresie zaopatrzenia w ciepło:

   zaleca się stosowanie do celów grzewczych przyjaznych dla środowiska nośników energii.

8) W zakresie telekomunikacji:

   obsługa telekomunikacyjna z istniejącej sieci i jej rozbudowa na warunkach uzgodnionych z operatorem sieci telekomunikacyjnej.

R o z d z i a ł  IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 9

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony środowiska przyrodniczego:

1.  Ustala się, że zagospodarowanie terenów oraz działalność inwestycyjna wprowadzona na tereny objęte planami nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska, a uciążliwość wynikająca z prowadzonej działalności nie przekroczy granic działki.

2.  Zakazuje się odprowadzania ścieków bezpośrednio do wód gruntowych, powierzchniowych oraz gruntu.

R o z d z i a ł  V

ZASADY OCHRONY DÓBR KULTURY

§ 10

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony środowiska kulturowego.

1) Ustala się, że tereny objęte planami podlegają nadzorowi archeologicznemu jako tereny o domniemanej zawartości reliktów archeologicznych położone w miejscowościach o średniowiecznej metryce. Wszelkie inwestycje obejmujące prace ziemne należy uzgadniać z Inspektorem Zabytków Archeologicznych Służby Ochrony Zabytków.

2) Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome i nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej.

3) W przypadku odkrycia znalezisk archeologicznych należy zawiadomić niezwłocznie Służbę Ochrony Zabytków. Inwestor zobowiązany jest o finansowanie ewentualnych ratowniczych badań archeologicznych.

R o z d z i a ł  VI

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 11

Dla terenów określonych w § 4 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139), w wysokości 20%.

 

§ 12

Do czasu podjęcia działalności inwestycyjnej ustala się dotychczasowy sposób użytkowania terenu.

§ 13

W granicach terenów określonych w § 4 tracą moc ustalenia planu uchwalonego uchwałą nr XVI/74/92 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 26 lutego 1992 r. (Dz. Urz. Woj. Legn. Nr 6, poz. 35 z dnia 29 marca 1992 r.).

§ 14

Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są przepisem gminnym i stanowią podstawę ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu objętego planem.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Prochowice.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

Przewodniczący

Rady Miasta i Gminy

 

Czesław Koclęga


 


 

Załącznik do uchwały Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 26 lutego 2001 r. (poz. 728).

 

 Powiększenie