635

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIESZYCACH

z dnia 30 marca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki
nr 67/2 – obręb Pieszyce Dolne

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późniejszymi zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr XXI/119/00 Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 4 września 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Pieszyce Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działki o nr geodezyjnym 67/2 – obręb Pieszyce Dolne.

 

 


R o z d z i a ł  I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni 0,5 ha, położony w północnej części miasta Pieszyce, nieopodal granic administracyjnych z miastem Dzierżoniów, zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1.  Ochrona interesu publicznego, głównie w zakresie wymogów ochrony środowiska.

2.  Umożliwienie realizacji zespołu zabudowy mieszkaniowej na terenie przyległym do terenów zainwestowania przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego oddziaływania.

§ 3

1.  Przedmiotem ustaleń planu miejscowego są obszary wyznaczone na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, których funkcje określono poniżej:

Mn,U, – obszar mieszkalnictwa jednorodzinnego z dopuszczeniem usług bytowych,

Kd – gminna droga dojazdowa, służąca obsłudze nieruchomości wzdłuż niej położonych,

Kw – droga wewnętrzna, stanowiąca współwłasność użytkowników poszczególnych działek budowlanych.

2.  Obszar Mn,U o którym mowa w ust. 1, może być w całości wykorzystany na cele mieszkaniowe lub częściowo na cele mieszkaniowe i usługowe, pod warunkiem, że przeznaczenie dopuszczalne nie przekroczy 30% powierzchni zainwestowania brutto.

§ 4

1.  Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2.  Oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1.  Planie – należy przez to rozumieć ustalenia niniejszego planu, o którym mowa w § 1 uchwały.

2.  Uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Pieszcach.

3.  Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi.

4.  Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu miejscowego, będący integralną częścią niniejszej uchwały.

5.  Obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu.

6.  Usługach bytowych – należy przez to rozumieć usługi związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb okolicznych mieszkańców z zakresu handlu, gastronomii, rzemiosła drobnego itp.

Rozdział II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1.  Dla obszaru mieszkaniowego oznaczonego na rysunku planu symbolem Mn,U ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:

1) zezwala się na dokonywanie dodatkowych podziałów geodezyjnych, także według propozycji przedstawionych w rysunku planu,

2) liczba działek nie może przekraczać więcej niż 3 i nie może stanowić mniej niż 2,

3) wjazdy na poszczególne działki przewiduje się od strony projektowanej drogi wewnętrznej, wyznaczonej po stronie zachodniej obszaru i oznaczonej na rysunku planu symbolem Kw,

4) dopuszcza się dodatkowe wjazdy na poszczególne działki od strony drogi polnej, która bezpośrednio przylega do wschodniej granicy obszaru, służące czynnościom związanym z eksploatacją urządzeń infrastruktury oraz użytkowaniem sadów,

5) określone w uchwale nieprzekraczalne linie zabudowy:

   w odległości min. 4,0 metrów od granicy zachodniej obszaru,

   w odległości 6,0 metrów od granicy północnej obszaru w kierunku drogi Kw

     dotyczą zasadniczej kubatury obiektów – ganki, werandy i balkony mogą wykraczać poza linię zabudowy, jednak nie więcej niż 1,5 m,

6) nieprzekraczalna strefa zainwestowania, licząc od zachodniej granicy obszaru w kierunku wschodnim, nie może przekraczać pasa o szerokości 55 metrów, pozostałą część obszaru należy przeznaczyć na cele zieleni towarzyszącej oraz urządzeń infrastruktury technicznej, w szczególności przydomowe oczyszczalnie itp.,

7) powierzchnia zainwestowania każdej z wydzielonych działek nie może przekraczać 500 m2,

8) na poszczególnych działkach należy przewidzieć niezbędną liczbę miejsc parkingowych, wynikającą z potrzeb zlokalizowanego na niej obiektu.

2.  Dla projektowanej na obszarze zabudowy przewiduje się następujące warunki:

1) budynki mieszkalne, wolno stojące, części usługowe obiektów wbudowane lub dobudowane do zasadniczej kubatury,

2) wysokość obiektów nie więcej niż 1,5 kondygnacji nadziemnych lub nie więcej niż 7,5 metrów w najwyższym punkcie kalenicy – limit ten nie dotyczy elementów budynku typu komin, wieżyczka itp.,

3) obiekty projektować z dachem dwu- lub wielospadowym, o zasadniczej kalenicy równoległej do drogi gminnej biegnącej po stronie północnej obszaru, o nachyleniu połaci od 20° do 45°, kryte dachówką ceramiczną, blachą lub innymi elementami dachówkopodobnymi,

4) zaleca się na obszarze zabudowę zwartą, tzn., że liczba budynków na każdej z wydzielonych działek nie może przekraczać szt. 1, co oznacza, że części usługowe należy sytuować wg pkt 1,

5) zezwala się na bliźniaczo usytuowane garaże jedno- i dwustanowiskowe względem granic pomiędzy poszczególnymi działkami,

6) architektura zabudowy winna nawiązywać do regionalnych tradycji w budownictwie mieszkaniowym.

3.  Dla przedmiotowego obszaru przewiduje się następujące zasady wyposażenia w infrastrukturę techniczną:

1) zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną z istniejących sieci miejskich,

2) odprowadzenie ścieków należy projektować poprzez realizację indywidualnych lub grupowej biologicznej oczyszczalni ścieków z możliwością rozsączkowania oczyszczonych wód na terenie działki własnej,

3) dopuszcza się realizację szczelnych zbiorników do gromadzenia ścieków, pod warunkiem zapewnienia ich wywozu na oczyszczalnię komunalną,

4) oczyszczalnie lub zbiorniki zezwala się sytuować bliźniaczo na granicy działek sąsiednich,

5) ogrzewanie obiektów winno się projektować w oparciu o ekologiczne źródła energii, tj. gaz, olej opałowy lub energię elektryczną,

6) wody deszczowe z dachów oraz nawierzchni utwardzonych należy rozprowadzić po terenie działki własnej, dopuszcza się doprowadzanie wód deszczowych do systemu rowów melioracyjnych i przydrożnych.

4.  Odpady powstałe w wyniku funkcjonowania obiektów mieszkalnych i ewentualnie usługowych gromadzić w miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i unieszkodliwianie wg przyjętego na terenie miasta systemu.

5.  Ewentualną uciążliwość od obiektów usługowych należy ograniczyć do terenu działki, na której zlokalizowany jest ww. obiekt.

§ 7

1.  Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem Kd przeznacza się na cele przyszłej modernizacji zewnętrznego układu komunikacji publicznej do parametrów drogi dojazdowej o jednym pasie ruchu pieszo-jezdnego,

2.  Przewiduje się poszerzenie istniejących linii rozgraniczających drogi do szerokości 10 metrów, tj. 5 metrów od istniejącej osi drogi,

3.  W pasie drogowym dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń związanych z eksploatacją drogi.

4.  Infrastruktura techniczna (liniowa i punktowa) powinna być zlokalizowana poza obrębem pasa drogowego, w odległości minimalnej 1,0 metr od jego pasa granicy.

§ 8

1.  Wyznacza się obszar komunikacji wewnętrznej, oznaczony na rysunku planu symbolem Kw, przeznaczony wyłącznie do użytku właścicieli przyległych działek budowlanych i stanowiącą ich proporcjonalną współwłasność.

2.  Na obszarze, o którym mowa w ust. 1, nie zezwala się na zabudowę kubaturową z wyjątkiem obiektu garażowego w miejscu wskazanym w rysunku planu z możliwością lokalizacji jego tuż przy granicach działek bez uzyskania dodatkowej zgody. Dopuszcza się realizację zatok parkingowych, infrastruktury technicznej, urządzeń związanych z gromadzeniem odpadów itp.

3.  Projektowany obiekt garażowy winien obejmować
3 boksy, które mogą być realizowane oddzielnie przez każdego ze współwłaścicieli na podstawie projektu budowlanego docelowego.

4.  Zaleca się uzupełnienie funkcji komunikacyjnej zielenią towarzyszącą zorganizowaną.

5.  Szerokość pasa komunikacji wewnętrznej nie może być mniejsza niż 10 metrów.

§ 9

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony środowiska przyrodniczego oraz wynikające z przepisów szczególnych mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z indywidualnych przesłanek.

§ 10

Dla obszarów Mn i Kw przewiduje się ogrodzenie łączne, bez wydzielania poszczególnych parceli budowlanych. Zezwala się na ogrodzenie murowane do wysokości maksymalnej 2,0 metry nad poziom istniejącego terenu. Rozdzielenie działek może odbywać się zielenią szpalerową lub siatką ogrodzeniową do wysokości 120 cm.

R o z d z i a ł  III

Przepisy końcowe

§ 11

Tacą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą nr XXX/152/93 Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 15 września 1993 r. w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.

§ 12

Zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0%.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Pieszyce.

§ 14

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dz. nr 67/2 – obręb Pieszyce Dolne wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

 

TADEUSZ URBAN

 


Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 30 marca 2001 r. (poz. 635)