466

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LEGNICY

z dnia 27 listopada 2000 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Nowodworskiej – Jaworzyńskiej w Legnicy

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496, Nr 132, poz. 622; z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734, Nr 123, poz. 775; z 1998 r. Nr 155, poz. 1014, Nr 162, poz. 1126; z 2000 r. Nr 26, poz. 306, Nr 48, poz. 552, Nr 62, poz. 718, Nr 88, poz. 985, Nr 91, poz. 1009, Nr 95, poz. 1041) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279; z 2000 r. Nr 12, poz. 136) oraz w związku z uchwałą nr XXI/ /234/2000 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 27 marca 2000 roku o przystąpieniu do opracowania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Nowodworskiej – Jaworzyńskiej w Legnicy uchwala się, co następuje:

 

 


§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Nowodworskiej – Jaworzyńskiej w Legnicy w granicach jak w załączniku graficznym w skali 1:1000, stanowiącym integralną część niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł  I

Przedmiot i zakres ustaleń planu

§ 2

1.  Przedmiotem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest teren położony w Legnicy, u zbiegu ulic Nowodworskiej i Jaworzyńskiej, w rejonie istniejącej stacji paliw – jak w załączniku graficznym.

2.  Zakres planu obejmuje:

   przeznaczenie terenów – w tym dla realizacji celów publicznych – oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania;

   zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej;

   szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony środowiska i zdrowia ludzi.

3.  Obowiązujące ustalenia w rysunku planu to: przebiegi linii rozgraniczających, nieprzekraczalne linie zabudowy, przebiegi dojazdów oraz usytuowanie projektowanego szpaleru zieleni wysokiej.

R o z d z i a ł  II

Przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenów

§ 3

1.  Obszar objęty planem podzielono liniami rozgraniczającymi na tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania. Przebiegi linii rozgraniczających określa rysunek planu. Ustalone linie rozgraniczające są przesądzonymi, obowiązującymi granicami przestrzeni publicznych lub działek. Orientacyjne linie rozgraniczające mogą być w postępowaniach w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oraz w projektach podziału terenu korygowane na podstawie opracowań o większym stopniu szczegółowości niż rysunek planu, jeżeli wymaga tego np. program sytuowanej inwestycji, pod warunkiem zachowania możliwości realizacji funkcji i zasad zagospodarowania ustalonych planem.

2.  Przedmiotem ustaleń planu są funkcje terenów wydzielanych liniami rozgraniczającymi. W planie wyznaczono tereny o jednej, przesądzonej funkcji oraz tereny, które mogą być wykorzystywane pod dwie lub więcej funkcji (alternatywnie lub łącznie, wg ustaleń szczegółowych). Symbolami literowymi określono w rysunku planu funkcje podstawowe.

3.  Funkcje dopuszczalne oraz warunki ich dopuszczenia określają szczegółowe ustalenia tekstowe.

4.  W rysunku planu przedstawiono przebieg nieprzekraczalnej linii zabudowy. Regulacjom linią zabudowy nie podlegają wykusze, zadaszenia przedwejściowe, podesty i schody, okapy itp.

§ 4

1.  Dopuszcza się adaptację wszystkich istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej, nie ograniczając możliwości realizowania nowych systemów obsługujących. Na obszarze objętym planem nie przewiduje się realizacji nowych sieci magistralnych.

2.  Na całym obszarze objętym planem:

   w przypadku natrafienia podczas robót ziemnych na obiekty mające charakter zabytku archeologicznego – o odkryciu należy niezwłocznie powiadomić Państwową Służbę Ochrony Zabytków;

   należy zapewnić nadzór archeologiczny nad większymi robotami ziemnymi, licząc się z koniecznością przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych na koszt inwestora.

3.  Zaleca się przy wykonywaniu badań geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych analizowanie wpływu wód powodziowych Kaczawy na poziom wód gruntowych.

Ustalenia szczegółowe dla terenów wydzielonych

liniami rozgraniczającymi

§ 5

R 19a. KS

1.  Istniejąca stacja paliw płynnych i pawilon usługowo-socjalny – do zachowania. Wymaga się korekty przebiegu wschodniej granicy działki stacji w sposób określony w rysunku planu.

2.  Służebność przejazdu ustalona od jednokierunkowego wjazdu z ul. Nowodworskiej do włączenia do jednokierunkowej drogi wewnętrznej na terenie R 19b. D1/2 – do zachowania.

3.  Dla ewentualnie realizowanych na terenie stacji nowych obiektów ustalono w rysunku planu nieprzekraczalną linię zabudowy. Za wyjątkiem północnej granicy posesji (od strony pałacyku), wyklucza się budowę ogrodzeń wokół terenu stacji, dopuszczając nasadzenie żywopłotu wzdłuż ul. Nowodworskiej w linii nieprzekraczalnej linii zabudowy.

4.  Istniejąca na terenie stacji zieleń wysoka – do zachowania. Nie ogranicza się możliwości realizowania nowych nasadzeń w północnej części posesji.

5.  Obsługa komunikacyjna stacji – jak w stanie istniejącym: wjazd od ul. Nowodworskiej w północnej części posesji, wyjazd – jednokierunkową drogą wewnętrzną. Wyklucza się możliwość realizowania nowych wjazdów z ul. Nowodworskiej na teren posesji.

6.  Zaopatrzenie w wodę – jak w stanie istniejącym, z wodociągu biegnącego w ul. Jaworzyńskiej. Odbiór ścieków – jak w stanie istniejącym, po przejściu przez separator do kanału deszczowego w ul. Nowodworskiej i do kanalizacji sanitarnej biegnącej w kierunku ul. Jaworzyńskiej.

7.  Nie wyklucza się doprowadzenia gazu przewodowego ani sieci ciepłowniczych na teren stacji. Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci nn, jak w stanie istniejącym. Nie ogranicza się możliwości przebudowy lub rozbudowy istniejącego systemu linii nn.

§ 6

R 19b. D1/2

Droga wewnętrzna, dojazdowa, jednokierunkowa, jednojezdniowa, dwupasowa. Minimalna szerokość w liniach rozgraniczających – 15 m. Włączenie do ul. Nowodworskiej – jak w stanie istniejącym.

§ 7

R 19c. KS,U

1.  Istniejąca stacja obsługi samochodów – do zachowania. Dopuszcza się zmianę funkcji terenu na handel, gastronomię lub inne usługi nieuciążliwe, z warunkiem realizacji parkingów dla klientów i personelu w granicach posesji.

2.  Wymaga się skorygowania granic nieruchomości w sposób określony w rysunku planu przebiegami linii rozgraniczających.

3.  Istniejący budynek – do zachowania lub zastąpienia innym obiektem usługowym. Nie ogranicza się możliwości rozbudowy lub przebudowy istniejącego obiektu, pod warunkiem respektowania ustalonych w planie nieprzekraczalnych linii zabudowy. Ze względu na eksponowaną lokalizację u zbiegu ulic Jaworzyńskiej i Nowodworskiej wymaga się, aby szczególnie starannie zrealizować zagospodarowanie w południowej części posesji. Jej ogrodzenie od strony obu ulic winno być indywidualnie zaprojektowane, z wykorzystaniem południowego naroża na usytuowanie np. efektownej reklamy. Usytuowanie i charakter ogrodzenia w sąsiedztwie włączenia drogi wewnętrznej do ul. Nowodworskiej winny uwzględniać tzw. „trójkąt widoczności” przy założeniu  ulicy  Nowodworskiej jako zbiorczej, jednojezdniowej, czteropasowej, a ul. Jaworzyńskiej jako głównej ruchu przyspieszonego 2/2.

4.         Istniejąca zieleń wysoka – do zachowania.

5.  Obsługa komunikacyjna – jak w stanie istniejącym, z drogi R 19b. D1/2.

6.  Obsługa sieciami sanitarnymi i doprowadzenie energii elektrycznej – jak w stanie istniejącym. Nie ogranicza się możliwości przebudowy lub rozbudowy istniejącego systemu sieci infrastruktury technicznej oraz doprowadzenia gazu przewodowego i sieci ciepłowniczych na teren posesji.

§ 8

R 19d. KP

1.  W stanie istniejącym teren w większości niezainwestowany; projektowany parking samochodów ciężarowych (część zachodnia i środkowa) i przystanek autobusowy linii międzynarodowych (część wschodnia). Istniejący zespół 8 garaży w złym stanie technicznym. W związku z brakiem możliwości zapewnienia bezpiecznego dojazdu do garaży – do wyburzenia.

2.  Lokalizowanie obiektów kubaturowych (np. toalety, natryski) lub obiektów obsługujących przystanek autobusowy (np. poczekalnia, wiata) ustala się we wschodniej części terenu, przy zachowaniu nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony ul. Jawo-rzyńskiej, jak w rysunku planu.

3.  Obsługa komunikacyjna od wschodu, z ulicy Nowodworskiej, jak w rysunku planu.

4.  Doprowadzenie mediów – z istniejących sieci rozdzielczych. Nie ogranicza się możliwości przebudowy lub rozbudowy istniejącego systemu sieci infrastruktury technicznej. Nie przewiduje się doprowadzenia gazu przewodowego ani sieci ciepłow-niczych na teren posesji.

5.  Odbiór wód opadowych – do istniejącej kanalizacji deszczowej po przejściu przez separator smarów i olejów.

6.  W zagospodarowaniu posesji należy uwzględnić przebiegi istniejących sieci, a w szczególności nowo zrealizowane: wodociąg o śred. 110 mm i gazociąg 90 mm.

7.  W odległości do 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego zabrania się wykonywania robót mogących powodować jego uszkadzanie, infiltrację wód lub zmniejszenie stateczności obwałowań. Charakter ogrodzenia od strony wału oraz sposób zagospodarowania terenu w strefie 50 m od stopy wału wymaga uzgodnienia ze służbami ochrony przeciwpowodziowej.

8.  Ustala się warunek nasadzenia ozdobnego szpaleru zieleni wysokiej od strony ulicy Jaworzyńskiej. Nie ogranicza się możliwości grodzenia posesji.

§ 9

R 19e. A,U,ZU

1.  Istniejący budynek administracyjno-biurowy – do trwałej adaptacji. Do istniejącego obiektu dopuszcza się wprowadzanie nowych, szeroko rozumianych funkcji usługowych. Wyklucza się możliwość adaptowania budynku na cele mieszkaniowe, usługi zdrowia, oświaty itp. funkcje chronione.

2.  Nie ogranicza się możliwości rozbudowy istniejącego budynku przy zachowaniu wymogów § 9 ust. 4.

3.  W zachodniej części posesji – w odległości do 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego zabrania się wykonywania robót mogących powodować jego uszkadzanie, infiltrację wód lub zmniejszenie stateczności obwałowań. Ustala się zagospodarowania tego terenu urządzoną zielenią towarzyszącą funkcji usługowej, dopuszczając realizację miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Charakter ogrodzenia od strony wału oraz sposób zagospodarowania terenu w strefie 50 m od stopy wału wymaga uzgodnienia ze służbami ochrony przeciwpowodziowej.

4.  Obsługa komunikacyjna od wschodu, z ulicy Nowodworskiej, jak w rysunku planu.

5.  Doprowadzenie mediów – z istniejących sieci rozdzielczych. Nie ogranicza się możliwości przebudowy lub rozbudowy istniejącego systemu sieci infrastruktury technicznej. Nie wyklucza się doprowadzenia gazu przewodowego ani sieci ciepłowni-czych na teren posesji.

R o z d z i a ł  III

Ustalenia dotyczące zasad realizacji planu

§ 10

1.  Dla stwierdzenia zgodności podziału nieruchomości z ustaleniami planu należy ustalić, czy przewidywane przeznaczenie terenu jest zgodne z planem oraz czy istnieje możliwość zgodnego z planem zagospodarowania działek gruntu. Wydzielane działki winny posiadać dostęp do dróg publicznych poprzez wskazane w planie wjazdy lub stosowne służebności przejazdu.

2.  Dla uporządkowania istniejących podziałów parcelacyjnych zaleca się scalenie gruntów leżących w obrębie terenów R 19b., 19c. i 19d. i dokonanie ponownego, zgodnego z planem podziału.

§ 11

Stawkę procentową służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się w wysokości 30%.

R o z d z i a ł  IV

Ustalenia końcowe

§ 12

W zakresie objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Legnicy zatwierdzonego uchwałą nr LIX/422/94 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 23 maja 1994 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego z 1994 r. Nr 15, poz. 113).

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

                                                PRZEWODNICZĄCY

                                                   RADY MIEJSKIEJ

                                               ZBIGNIEW DOROSZ


 

 

 

 

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej Legnicy z dnia 27 listopada 2000 r. (poz. 466)