453

UCHWAŁA RADY GMINY WISZNIA MAŁA

z dnia 16 marca 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla  terenu  we  wsi  Wisznia  Mała  w obszarze działek nr 185, 189/1, 191,

części działek nr 278 i 387

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) Rada Gminy Wisznia Mała uchwala, co następuje:

 

 


R o z d z i a ł 1

Przedmiot planu

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu we wsi Wisznia Mała w obszarze działek nr 185, 189/1, 191, części działek nr 278
i 387, dla funkcji zabudowy mieszkaniowej, zgodnie z uchwałą nr III/XVII/130/2000 Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 28 kwietnia 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu.

§ 2

1.  Ustalenia planu określa uchwała w następującym zakresie:

1) zasady ustalone w rozdziale 2, uwzględniające:

a) przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,

b) warunki ochrony środowiska i wartości przyrodniczych,

c)  warunki ochrony dóbr kultury,

d) warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,

2) ustalenia graficzne określone na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2.  Wyznaczony przebieg drogi gminnej lokalnej KL nie stanowi ustalenia niniejszego planu.

R o z d z i a ł  2

Ustalenia planu – zasady

§ 3

Przeznaczenie oraz warunki zabudowy

i zagospodarowania terenu

1.  Ustala się przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej, oznaczone symbolem – MN, z lokalizacją urządzeń infrastruktury technicznej oraz komunikacji niezbędnej dla prawidłowej obsługi obszaru, z zastrzeżeniem ust. 4.

2.  Ustala się tereny rolne z zakazem zabudowy, oznaczone na rysunku planu symbolem – R, z dopuszczeniem zagospodarowania jako ogrody przydomowe lub zielone tereny otwarte.

3.  Dla zagospodarowania terenów rolnych, o którym mowa w ust. 2, dopuszcza się ogrodzenia z żywopłotów lub drewniane z żerdzi poziomych z zastrzeżeniem § 4 ust. 5.

4.  Wydzielenie działek budowlanych dla zabudowy, o której mowa w ust. 1, dopuszcza się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o trybie podziału, na podstawie koncepcji zagospodarowania nieruchomości oraz zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały, przy minimalnej szerokości działki – 25 m i powierzchni minimum – 1000 m2.

5.  Wyznacza się obowiązującą linię zabudowy określoną na rysunku planu. Dopuszcza się lokalizację garaży i zadaszonych miejsc postojowych jako wolno stojących obiektów, poza wyznaczoną linią zabudowy, z uwzględnieniem ustaleń § 3 ust. 6.

6.  Ustala się dla zabudowy zasadę nawiązania skalą, gabarytami, formą architektoniczną do zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie oraz tradycyjnej zabudowy zagrodowej siedliska wiejskiego, w szczególności w zakresie: kształtowania stromego i symetrycznego dachu, rodzaju pokrycia oraz wysokości zabudowy.

7.  Dla zabudowy, o której mowa w ust. 1, ustala się posadowienie bez podpiwniczenia, na podmurówce oraz nieprzekraczalną wysokość – II kondygnacje łącznie z poddaszem użytkowym. Co najmniej 60% powierzchni wyznaczonej działki budowlanej należy zagospodarować zielenią.

§ 4

Warunki ochrony środowiska i wartości przyrodniczych

1.  W celu utrzymanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych projektowanego obszaru chronionego krajobrazu Wzgórz Trzebnickich, ustala się zasadę harmonijnego wpisania zabudowy, o jednolitym charakterze w zakresie formy i skali architektonicznej, na zasadach określonych w § 3 ust. 6.

2.  Ustala się zasadę renaturyzacji przyrodniczej cieku wodnego – rzeki Ławy jako ciągu korytarza ekologicznego, poprzez zadrzewienia i zakrzewienia z zastosowaniem wyłącznie gatunków roślin rodzimych i właściwych dla siedliska, z uwzględnieniem możliwości prowadzenia prac konserwacyjnych cieku.

3.  Ustala się zasadę utrzymania i ochronę istniejącej zieleni – drzew i zakrzaczeń w szczególności wzdłuż dawnej młynówki.

4.  W obszarze planu należy projektować zespoły zieleni, w szczególności: zieleń w postaci szpalerów drzew i krzewów wzdłuż granic działek oraz przy stanowiskach postojowych dla samochodów w obszarach działek, ogrody lub obszary trwałej zieleni.

5.  Ustala się nieprzekraczalną, minimalną odległość ogrodzenia od rzeki Ławy na 10 m od granicy terenu cieku.

§ 5

Warunki ochrony wartości kulturowych

1.  W celu ochrony środowiska kulturowego, ustala się zasadę projektowania zabudowy zharmonizowanej z krajobrazem kulturowym obszaru, na zasadach określonych w § 3 ust.6.

2.  Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo znanych odkryć zabytków archeologicznych, ustala się obowiązek powiadomienia przez inwestora służby archeologicznej WO SOZ we Wrocławiu na 7 dni przed rozpoczęciem robót ziemnych celem prowadzenia inspekcji, a w przypadku wystąpienia  zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe na koszt inwestora.

§ 6

Warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

i komunikacji

1.  Ustala się warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji dla terenów zabudowy określonych niniejszym planem:

1) budowę sieci infrastruktury należy realizować w pasie drogi KDw,

2) zaopatrzenie w wodę realizować poprzez budowę sieci i przyłączy do istniejącego wodociągu grupowego,

3) odprowadzenie ścieków sanitarnych realizować poprzez grupowy system kanalizacji z odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków, z dopuszczeniem indywidualnego gromadzenia ścieków w zbiornikach bezodpływowych jedynie do czasu realizacji systemu kanalizacji sanitarnej,

4) zakazuje się realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków,

5) odprowadzenie wód deszczowych do cieku podstawowego Ława na warunkach określonych przez Regionalny Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Oddział Rejonowy w Trzebnicy,

6) zaopatrzenie w energię elektryczną realizować z istniejącego systemu elektroenergetycznego poprzez stosowną do potrzeb modernizację i rozbudowę oraz przyłącza na warunkach określonych przez ZE Oborniki Śl., z wykorzystaniem wyznaczonego terenu dla lokalizacji infrastruktury technicznej,

7) zaopatrzenie w gaz realizować poprzez zasilanie bezprzewodowe do czasu realizacji sieci,

8) zaopatrzenie w ciepło realizować z indywidualnych źródeł ciepła, z zastrzeżeniem ust. 2,

9) sieci telekomunikacyjne realizować stosownie do potrzeb i w wymaganych standardach.

2.  Dla projektowanej zabudowy mieszkaniowej w obszarze MN – należy stosować urządzenia do ogrzewania o wysokiej sprawności energetycznej oraz w szczególności na paliwo płynne, gazowe lub zasilane energią elektryczną.

3.  Ustala się warunki obsługi w zakresie komunikacji:

1) obsługę komunikacyjną obszarów zabudowy realizować w oparciu o wyznaczone dojazdy jako niepubliczne drogi wewnętrzne, a parkowanie realizować w granicach działek własnych,

2) na działce 278 należy rezerwować teren dla budowy drogi gminnej lokalnej, oznaczonej na rysunku planu – KL,

3) do czasu realizacji drogi lokalnej KL, dopuszcza się włączenia drogi wewnętrznej dojazdowej KDw do drogi nr 5 poprzez zjazd na osi drogi powiatowej do Szewc, realizowany przez zarządcę drogi wewnętrznej, po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych,

4) przejazd przez rzekę należy realizować jako drogę wewnętrzną w uzgodnieniu z RZMiUW Oddział w Trzebnicy na koszt zarządcy drogi wewnętrznej.

R o z d z i a ł  3

Postanowienia końcowe

§ 7.

Na terenie objętym  planem ustala się stawkę opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 15%.

§ 8

1.  Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc ustalenia dotyczące obszaru objętego planem w zakresie zmian określonych niniejszą uchwałą, a zawarte w planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego wsi Wisznia Mała i Ligota Piękna, zatwierdzonego uchwałą nr V/22/93 Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 11) oraz w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Wisznia Mała, zatwierdzonym uchwałą nr V/21/93 Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 28 lipca 1993 r.

2.  Zgodnie z § 2 ust. 2 ustalenia dotyczące drogi gminnej KL zachowują moc w planach, o których mowa w ust. 1.

§ 9

Zarząd oraz Wójt Gminy Wisznia Mała sprawują bieżący nadzór nad przestrzeganiem i realizacją ustaleń niniejszego planu.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa  Dolnośląskiego.

 

 

                                                PRZEWODNICZĄCY

                                                       RADY GMINY

                                                HENRYK IDACZYK


 

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 16 marca 2001 r. (poz. 453)