452

UCHWAŁA RADY GMINY W KŁODZKU

z dnia 7 marca 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu   zabudowy   mieszkaniowej  i  usługowej  we  wsi  Jaszkowa  Dolna

w gminie Kłodzko

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku ze swą uchwałą nr 19/98 z dnia 30 grudnia 1998 r. o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania  przestrzennego gminy Kłodzko we wsi Jaszkowa Dolna, Rada Gminy w Kłodzku uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej i usługowej we wsi Jaszkowa Dolna.

 

 


R o z d z i a ł  I

Przepisy ogólne

§ 1

1.  Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej i usługowej we wsi Jaszkowa Dolna jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania.

     Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.

2.  Dla terenu objętego uchwalonym planem miejscowym tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kłodzko, przyjętego uchwałą nr 176/92 Rady Gminy Kłodzko z dnia 29 października 1992 r., w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kłodzko.

§ 2

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni około 5,5 ha, obejmujący działki geodezyjne nr: 877, 879, 880, 881, 883, 884, 885 oraz część drogi 878 we wsi Jaszkowa Dolna w gminie Kłodzko.

§ 3

Przedmiotem planu jest określenie zasad realizacji zespołu zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz obiektów i urządzeń towarzyszących i obsługujących zespół.

Zakres ustaleń planu, zawartych w formie tekstowej – w rozdziale II uchwały i graficznej – na rysunku planu stanowiącym załącznik do uchwały, obejmuje:

1.  Przepisy szczegółowe – przeznaczenie, funkcje i zasady zagospodarowania  określonych planem terenów, o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

2.  Zasady zagospodarowania obszaru.

3.  Zasady kształtowania zabudowy.

4.  Zasady obsługi komunikacyjnej.

5.  Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

6.  Zasady ochrony środowiska przyrodniczego.

7.  Sposób podziału obszaru na działki budowlane, ulic i dróg.

§ 4

Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

R o z d z i a ł  II

Przepisy szczegółowe

§ 5

Plan wprowadza podział obszaru osiedla na następujące tereny o różnym sposobie użytkowania i zagospodarowania, oznaczone na rysunku planu symbolami: MN,  MN/U,  ZP,  KD  i  KX.

MN – tereny zabudowy mieszkaniowej niskiej intensywności.

Obejmuje projektowane działki budowlane od numeru 1 do 22, przeznaczone pod  realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w zabudowie wolno stojącej, z dopuszczeniem realizacji na działkach numer: 1, 5, 16 i 17 obiektów mieszkalno-usługowych lub usługowych.

Powierzchnia terenów mieszkaniowych wynosi 2,78 ha.

Ilość działek budowlanych – 22.

Ilość budynków mieszkalnych jednorodzinnych – 22,  w tym 4 z możliwością wprowadzenia funkcji usługowej – samodzielnej lub łączonej z mieszkalną.

Średnia wielkość działki budowlanej – 0,125 ha (od 0,11 ha do 0,18 ha).

MN/U – tereny zabudowy mieszkaniowej niskiej intensywności i usługowej.

Obejmuje projektowane działki budowlane od numeru 23 do 27, przeznaczone pod realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w zabudowie wolnostojącej oraz wolno stojących obiektów do prowadzenia nieuciążliwej, usługowej działalności gospodarczej.

Powierzchnia terenów mieszkalno-usługowych wynosi 0,83 ha.

Ilość działek budowlanych – 5.

Ilość budynków mieszkalnych – 5.

Ilość budynków usługowych – 5.

Średnia wielkość działki budowlanej – 0,166 ha (od 0,144 ha do 0,22 ha).

ZP – tereny zieleni parkowej.

Pas wysokiej zieleni izolacyjnej oddzielającej osiedle od drogi krajowej 33.

Powierzchnia terenu wynosi 0,74 ha.

Ilość działek – 1.

KD – drogi i ulice dojazdowe.

Układ ulic dojazdowych  tworzą:

   Ulica dojazdowa, w ciągu istniejącej drogi gminnej  na działce 878, będąca równocześnie drogą gospodarczą i rolniczą odciążającą drogę krajową nr 33.

     Powierzchnia działki ulicy wynosi 0,27 ha.

   Wewnętrzne ulice dojazdowe – sięgacze obsługujące zespoły działek.

            Powierzchnia terenów ulic wynosi 0,74 ha.

            Ilość działek (ulic) – 3.

KX – ciągi pieszo-jezdne.

Układ ciągów pieszo-jezdnych, uzupełniający dla ulic dojazdowych, jednocześnie pełniący funkcje: dróg rowerowych, dojazdów gospodarczych do zabudowy usługowej na działkach 23 do 27 MN/U oraz dróg gospodarczych – rolniczych.

Powierzchnia układu ciągów pieszych wynosi 0,13 ha.

Ilość działek (ciągów pieszych) – 4. 

§ 6

Zasady zagospodarowania obszaru

Główne zasady zagospodarowania obszaru i działek określa rysunek planu, w szczególności:

1.  Granice opracowania – obowiązywania ustaleń planu.

2.  Podział obszaru na tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

3.  Linie rozgraniczające o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

4.  Zasady nowego podziału obszaru na działki.

5.  Nieprzekraczalne linie zabudowy.

6.  Orientacyjne usytuowanie obiektów budowlanych i ich funkcje.

7.  Zasady zagospodarowania terenów komunikacji, klasy ulic, dróg i układ innych ciągów komunikacyjnych: pieszo-jezdnych i gospodarczych, położenie i szerokości jezdni w pasach drogowych.

8.  Miejsca włączenia wjazdów na działki do projektowanych ulic.

Zasady kształtowania zabudowy

1.  Wysokość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej nie może przekroczyć 1 kondygnacji nadziemnej.

2.  Obowiązuje stosowanie stromych dachów, o 45% – 50% spadkach głównych połaci dachowych we wszystkich obiektach, w tym niewprowadzanych do rysunku planu obiektach gospodarczych i małej architektury. Obowiązujący układ głównych połaci dachowych i kalenic naniesiono na rysunku planu.

3.  Obowiązuje zakaz realizacji jakichkolwiek obiektów kubaturowych, w tym małej architektury i obiektów tymczasowych, przy granicach działek, poza wyznaczonymi planem nieprzekraczalnymi liniami zabudowy.

4.  Obowiązuje stosowanie regionalnych, sudeckich form i detali architektonicznych.

5.  Powierzchnia zabudowy wszystkich obiektów nie może przekroczyć:

   20% powierzchni działki w zabudowie jednorodzinnej,

   30% powierzchni działki w zabudowie o łączonej funkcji mieszkalnej i usługowej.

§ 7

Zasady obsługi komunikacyjnej

Układ komunikacyjny osiedla połączony jest z układem dróg gminnych we wsi Jaszkowa Dolna istniejącymi gminnymi drogami gospodarczymi na działkach nr: 878 i 887. Droga na działce nr 878 uzyskuje klasę ulicy dojazdowej, posiada ona poza granicami opracowania planu dwa włączenia do drogi krajowej 381. Wyklucza się projektowanie i realizację innych włączeń dróg dojazdowych do drogi krajowej 381. Wyklucza się możliwość projektowania dojazdów do działek budowlanych z tej ulicy.

Dojazdy do działek budowlanych i budynków mieszkalnych zaprojektowano z trzech ulic dojazdowych w formie sięgaczy, włączonych do ulicy na działce
nr 878. Wyklucza się możliwość dojazdu z tych ulic do obiektów usługowych na działkach o łączonej funkcji mieszkalnej i usługowej. Obiekty usługowe będą obsługiwane wyłącznie z przyległej do działek z łączoną funkcją mieszkalną i usługową  drogi gospodarczej – ciągu pieszo-jezdnego.

Zagospodarowanie i urządzenie ulic dojazdowych, szerokości jezdni według rysunku planu. Nawierzchnie jezdne ulic utwardzone, ciągi pieszo-jezdne o nawierzchni utwardzonej, drogi gospodarcze o nawierzchni utwardzonej lub gruntowej.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie  infrastruktury technicznej

Zaopatrzenie w wodę.

Docelowo osiedle będzie zaopatrywane w wodę z sieci wodociągowej, podłączonej do gminnej sieci wiejskiej we wsi Jaszkowa Dolna. Do czasu realizacji tej sieci zaopatrzenie w wodę jest możliwe z indywidualnych studni.

Kanalizacja sanitarna.

Docelowo ścieki będą odprowadzane systemami kanalizacyjnymi do sieci gminnej we wsi Jaszkowa Dolna. Do czasu realizacji docelowego – gminnego systemu kanalizacyjnego dopuszcza się realizację indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków.

Kanalizacja deszczowa.

Wody deszczowe z terenów zainwestowanych i dróg będą odprowadzane systemem kanalizacji deszczowej, ze zrzutem wód opadowych do rowu odwadniającego drogę krajową 33.

Energia elektryczna.

Zaopatrzenie z istniejącego systemu linii średniego napięcia, rozprowadzenie siecią kablową niskiego napięcia.

Ogrzewanie.

Ogrzewanie obiektów indywidualnymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi lub innymi o podobnej lub mniejszej, niewielkiej uciążliwości dla środowiska przyrodniczego.

Gromadzenie i utylizacja odpadów.

Wywóz indywidualnie segregowanych odpadów na gminne składowisko odpadów komunalnych, zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie gminy Kłodzko.

§ 9

Zasady ochrony środowiska przyrodniczego

1.  System odbioru, usuwania i oczyszczania ścieków, na każdym z etapów realizacji, ma wykluczyć odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do gruntu lub odbiorników powierzchniowych.

2.  Wszelkie obiekty budowlane, związane z nimi urządzenia i instalacje, swoją uciążliwość ograniczą do terenu swojej działki.

3.  Jednocześnie z realizacją zespołów mieszkaniowych należy zrealizować pas wysokiej zieleni izolacyjnej od drogi krajowej 33 oraz wysoką zieleń na skwerach w pasach sięgaczowych ulic dojazdowych. 

R o z d z i a ł  III

Przepisy końcowe

§ 10

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości

1.  Konsekwencją opracowania planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów rolnych położonych w granicach jego opracowania.

2.  Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości, w związku z uchwaleniem planu, w wysokości 30%, na rzecz gminy Kłodzko. Jednorazowa opłata będzie pobrana w wypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.

3.  Gmina Kłodzko odstąpi od pobrania jednorazowej opłaty za wzrost wartości, w przypadku przyjęcia przez właściciela gruntu zobowiązania do wybudowania na gruntach objętych miejscowym planem niezbędnego uzbrojenia.

§ 11

Ustalenia końcowe

1.  Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Kłodzko.

2.  Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy w Kłodzku.

3.  Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

 

 

                                        WICEPRZEWODNICZĄCA

                                                    RADY GMINY

                                           WIESŁAWA TERESAK


 

 

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Kłodzku z dnia 7 marca 2001 r. (poz. 452)