59

UCHWAŁA RADY POWIATU TRZEBNICKIEGO

z dnia 22 grudnia 2000 r.

w sprawie zasad obrotu nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zmianami), art. 13, 15, 28, 34, 37, 62, 68, 70, 72, 74, 76, 208 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r.) Rada Powiatu Trzebnickiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Rada Powiatu Trzebnickiego wyraża zgodę na obrót nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu przez Zarząd Powiatu Trzebnickiego, stosownie do zasad określonych niniejszą uchwałą oraz przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

2. Zarząd Powiatu Trzebnickiego zobowiązany jest do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki.

§ 2

1. Nieruchomości powiatowe mogą być przedmiotem obrotu, a w szczególności mogą być sprzedawane, oddawane w wieczyste użytkowanie, wydzierżawienie lub oddawane w najem na okres przekraczający trzy lata.

2. Obrót następuje w drodze przetargu lub w trybie bezprzetargowym.

§ 3

Właścicielom i użytkownikom wieczystym mogą być zbywane w drodze bezprzetargowej części nieruchomości niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza te części nabyć, jeżeli nie mogą być zbyte jako odrębne nieruchomości.

§ 4

Jeżeli sposób zagospodarowania nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste polega na jej zabudowie, ustala się w umowie termin rozpoczęcia budowy, który nie może być dłuższy niż dwa lata od daty oddania w użytkowanie wieczyste, a termin zakończenia budowy nie dłuższy niż pięć lat od daty zawarcia umowy notarialnej.

§ 5

Nieruchomości stanowiące własność Powiatu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych bądź prawnych. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

§ 6

Zwalnia się z obowiązku zbycia w przetargu nieruchomości przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub na inne cele publiczne realizowane przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody w całości przeznaczone są na działalność statutową.

§ 7

Lokale mieszkalne położone w budynkach stanowiących własność Powiatu mogą być zbywane:

1. Lokale wolne – w drodze przetargu nieograniczonego ustnego.

2. Lokale będące przedmiotem najmu – w drodze bezprzetargowej według uprawnień wynikających z art. 34 ust 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz § 8 niniejszej uchwały za cenę nie niższą niż wartość określoną przez rzeczoznawcę majątkowego z uwzględnieniem kosztów przygotowania dokumentacji geodezyjnej, prawnej i szacunkowej, które ponosi nabywca.

3. W przypadku nie skorzystania przez najemcę z pierwszeństwa w nabyciu lokalu mieszkalnego, nieruchomość stanowiąca lokal mieszkalny może być zbyta w drodze przetargu, po podjęciu odrębnej uchwały przez Radę Powiatu.

§ 8

Przyznaje się prawo pierwszeństwa w nabyciu, w drodze bezprzetargowej, najemcom lokali mieszkalnych, których najem nawiązany został na podstawie przepisów ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

§ 9

1. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych położonych w budynkach, w których do dnia 1 stycznia 1995 r. nie było sprzedaży mieszkań, będą one zbywane wraz z pomieszczeniami przynależnymi do lokali, takimi jak: piwnice, skrytki, wydzielone trwale części strychów, a także ułamkowymi częściami nieruchomości, na których zlokalizowane są budynki.

2. W pozostałych budynkach sprzedaż lokali mieszkalnych następować będzie według zasad stosowanych w czasie wcześniejszych sprzedaży, chyba że wszyscy właściciele wykupionych lokali zmienią umowy notarialne w sposób uwzględniający zasady określone w § 9 ust. 1.

§ 10

1. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego dotychczasowemu najemcy, zapłata ceny sprzedaży może być na wniosek nabywcy rozłożona na raty roczne płatne przez okres 10 lat.

2. Nie spłacona część ceny rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu rocznemu w wysokości redyskonta weksli stosowanej przez NBP.

§ 11

W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego na raty:

1. Wysokość pierwszej raty nie może być mniejsza niż jedna rata roczna wynikająca z ceny sprzedaży.

2. Pozostałe raty roczne wraz z oprocentowaniem płatne są do dnia 31 marca każdego roku bez obowiązku dodatkowych zawiadomień.

3. Wierzytelności Powiatu z tytułu nie spłaconej części ceny podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu oraz rygorowi egzekucyjnemu z art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.

§ 12

1. Nabywcy lokali mieszkalnych, sprzedawanych w trybie bezprzetargowym przy jednorazowej zapłacie ceny sprzedaży korzystać będą z:

a) 50% bonifikaty ceny przy wykupie przez wszystkich najemców, w wyniku czego budynek przestanie być własnością Powiatu,

b) 40% bonifikaty ceny przy pojedynczo zbywanych lokalach.

2. Nabywcy lokali mieszkalnych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym, przy sprzedaży ratalnej z okresem spłat do 5 lat korzystać będą z 30% bonifikaty ceny.

§ 13

Bonifikaty określone w § 12 ust. 1 i 2 nie przysługują przy sprzedaży:

1) ratalnej lokali mieszkalnych z okresem spłaty rat powyżej 5 lat,

2) lokali w budynkach wpisanych do rejestru zabytków.

§ 14

Dla nabywców nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, ustalone będą obniżki lub podwyżki bonifikaty, każdorazową odrębną uchwałą Rady Powiatu, zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

§ 15

W przypadku zbycia lokalu mieszkalnego, z wyłączeniem zbycia na rzecz osób bliskich, lub zmiany przeznaczenia przed upływem 10 lat, licząc od dnia zawarcia umowy notarialnej, udzielona bonifikata stosownie do § 12 podlega zwrotowi wraz z waloryzacją na rzecz Powiatu w terminie 14 dni od daty zaistnienia powyższych okoliczności.

§ 16

1. Sprzedaż lokali użytkowych może się odbywać po wyznaczeniu do sprzedaży lokalu przez Radę Powiatu po podjęciu odrębnej uchwały.

2. Lokale użytkowe mogą być zbywane na własność wraz ze sprzedażą lub oddaniem w wieczyste użytkowanie ułamkowych części gruntu.

§ 17

W przypadku sprzedaży lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym, 20% ceny sprzedaży płatne jest nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej. Pozostała część ceny na wniosek nabywcy może być rozłożona na 9 równych rat rocznych.

§ 18

1. Rozłożona na raty nie spłacona część ceny, o której mowa w § 17, podlega oprocentowaniu w wysokości stopy redyskonta weksli stosowanej przez NBP.

2. Wierzytelności Powiatu z tytułu nie spłaconej części ceny wraz z oprocentowaniem podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu oraz rygorowi egzekucyjnemu z art. 777 §1 pkt 4 k.p.c.

§ 19

Ustala się 25% stawkę pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.

§ 20

1. Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% śred-

niego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonej przez Prezesa GUS za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, udziela się 50% bonifikaty od opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona do wykorzystania na cele mieszkaniowe.

2. Udzielenie bonifikaty następuje na wniosek użytkownika wieczystego złożony do Zarządu Powiatu w terminie do dnia 15 marca danego roku.

§ 21

Zobowiązuje się Zarząd Powiatu do składania Radzie informacji o obrocie nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu.

§ 22

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 23

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

WOJCIECH KOWALSKI