296

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA

z dnia 25 listopada 1996 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego centrum staromiejskiego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 79 z 1996 r.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415 z 1994 r.) uchwala się zmianę planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego centrum staromiejskiego, zwaną dalej zmianą planu.

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Zmianą planu oznaczoną symbolem I.C 10 objęto obszar o powierzchni ok. 100 arów, położony w rejonie ul. Rolnej i ul. Wodnej.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach zmiany planu jest:

1) ochrona interesów publicznych,

2) umożliwienie działalności różnorodnych podmiotów przy jednoczesnej minimalizacji wzajemnych konfliktów i optymalizacji korzyści wynikającej ze wspólnych działań.

§ 3

1. Przedmiotem ustaleń zmiany planu są tereny wyznaczone w rysunku zmiany liniami rozgraniczającymi, których funkcje określono poniżej:

1) tereny usług, oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem U,

2) tereny mieszkalnictwa, oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem Mn,

3) tereny zieleni, oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem Z,

4) tereny komunikacji, oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem K,KD.

2. Na terenach, o których mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie podstawowe, a w uzasadnionych przypadkach określa się przeznaczenie dopuszczalne oraz warunki jego dopuszczenia.

3. Tereny, o których mowa w ust. 2, mogą być w całości wykorzystane na cele zgodne z ich podstawowym przeznaczeniem lub częściowo na cele przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego, na zasadach określonych w dalszych przepisach.

§ 4

1. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek zmiany, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Oznaczenia graniczne występujące w rysunku zmiany planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany planu, o której mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwalę Rady Miejskiej Dzierżoniowa, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku zmiany planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozmieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,

7) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym podstawowym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi,

8) usługach bytowych – należy przez to rozumieć usługi związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkańców z zakresu handlu, gastronomii, rzemiosła drobnego (np. szewstwo, zegarmistrzostwo, złotnictwo) itp.,

9) usługach o charakterze ogólnomiejskim – należy przez to rozumieć usługi ponadpodstawowe z zakresu administracji, kultury, handlu, ochrony zdrowia, nauki, obiekty użyteczności publicznej, np. banki, fundacje, organizacje społeczne, sektor ubezpieczeniowy itp.,

10) usługach produkcyjnych – należy przez to rozumieć działalność gospodarczą z zakresu rzemiosła, drobnej wytwórczości, składów i hurtowni.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

Ustala się następujące przeznaczenie podstawowe dla terenu objętego zmianą planu miejscowego odpowiednio dla poszczególnych obszarów:

1. U,K,Z – usługi o charakterze ogólnomiejskim lub produkcyjnym z zielenią towarzyszącą, z wyłączeniem działalności uciążliwych.

2. Mn,U,Z – mieszkalnictwo o charakterze rodzinnym z zielenią towarzyszącą.

3. K,Z – urządzenia związane z obsługą komunikacji z zielenią towarzyszącą.

4. Z – zieleń izolacyjna.

5. K – obszar w liniach rozgraniczających skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Piastowskiej.

6. U,Z – usługi o charakterze ogólnomiejskim z zielenią towarzyszącą oraz przeznaczenie dopuszczalne odpowiednio dla poszczególnych obszarów.

1. U,K,Z – usługi związane z obsługą komunikacji, w tym handel samochodami i częściami, myjnia samochodowa, diagnostyka.

2. Mn,U,Z – usługi bytowe.

§ 7

Istniejąca na terenie objętym zmianą planu miejscowego zabudowę mieszkalną adaptuje się w planie.

§ 8

1. Obszar objęty zmianą planu miejscowego położony jest w strefie bezpośredniej ochrony konserwatorskiej i podlega szczególnej ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury i o muzeach.

2. Istniejący w terenie 2. Mn,U,Z obiekt nr 4 przy ul. Wodnej bez uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków nie wolno przerabiać, odnawiać, rekonstruować, konserwować, zabudowywać, odbudowywać, zdobić, uzupełniać ani dokonywać żadnych innych zmian.

3. Działalność inwestycyjna w pełnym zakresie dotycząca przedmiotowego terenu może być prowadzona wyłącznie po uzgodnieniu ze stosownymi służbami ochrony zabytków na podstawie wyznaczonej obowiązującej strefy bezpośredniej ochrony konserwatorskiej wokół staromiejskiego centrum.

§ 9

Dla terenu objętego zmianą planu miejscowego ustala się następujące zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

1) dostawa energii, wody i gazu odbywać się może przyłączami z sieci miejskiej,

2) odprowadzenie ścieków i wód deszczowych do obowiązującego na tej części miasta układu miejskiego,

3) odprowadzenie ścieków produkcyjnych do sieci miejskiej może odbywać się wyłącznie za zgodą użytkownika sieci oraz pod warunkiem zainstalowania urządzeń do neutralizacji chemicznie aktywnych ścieków.

§ 10

Dla wyznaczonych na terenie dróg publicznych określa się kat. D-1/2 – służące obsłudze komunikacyjnej wyłącznie obszarów do nich przyległych.

§ 11

Dla obszaru 3. K,Z ustala się następujące warunki wykorzystania terenu:

1) lokalizacja parkingu dla samochodów osobowych,

2) w projekcie zagospodarowania terenu należy uwzględnić konieczność włączenia terenu sąsiedniego w strefie ściśle określonej w rysunku planu,

3) parking wyposażyć w zieleń towarzyszącą.

§ 12

Na obszarze 4. Z obowiązuje:

1) zakaz inwestowania,

2) nakaz wykonania trwałej zieleni izolacyjnej wielopiętrowej,

3) konieczność przeprowadzenia ciągu pieszego łączącego drogi publiczne kat. D-1/2.

§ 13

1. Obszar 6. U,Z stanowi część terenu usług ogólnomiejskich, zlokalizowanych na działce o nr ewid. gr. 184/3 – obręb Centrum.

2. Dopuszcza się rozbudowę istniejącego obiektu przy zachowaniu obowiązujących standardów zabudowy i warunków technicznych lokalizacji inwestycji.

3. W wyznaczonej strefie zieleni towarzyszącej obowiązuje zakaz zabudowy oraz lokalizacji funkcji mogących pogorszyć stan środowiska.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 14

Traci moc uchwała nr LXII/134/93 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 26 sierpnia 1993 r. w sprawie miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego centrum staromiejskiego w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.

§ 15

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 16

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Dzierżoniów.

§ 17

Zmiana miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego centrum staromiejskiego oznaczona symbolem I. C. 10 wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wałbrzyskiego.

 

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

MATEUSZ CEGIEŁKA

 

 

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 25 listopada 1996 r. (poz. 296)