262

UCHWAŁA RADY GMINY W DOBROSZYCACH

z dnia 29 grudnia 2000 r.

w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy

Dobroszyce, obejmującej obszar dz. nr 338/3, z przeznaczeniem na tereny

eksploatacji powierzchniowej kruszywa naturalnego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13 z 1996 r., poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z art. 53 ust. 1, art. 145 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96), w nawiązaniu do uchwały nr XVIII-88/2000 Rady Gminy w Dobroszycach z dnia 28 marca 2000 r. oraz uchwały nr XX-96/2000 Rady Gminy w Dobroszycach z dnia 26 maja 2000 r. uchwala się, co następuje:

 

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się zmianę planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce, obejmującą obszar działki nr 338/3 w obrębie Strzelce, z przeznaczeniem na tereny eksploatacji kruszywa naturalnego.

2. Granica terenu objętego ustaleniami zmiany planu zagospodarowania przestrzennego określona jest na rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Obowiązującymi oznaczeniami graficznymi rysunku planu są:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) nieprzekraczalna linia dla tymczasowej zabudowy,

3) granica terenu górniczego Strzelce I,

4) granica złoża udokumentowanego – obszar górniczy Strzelce I,

5) oznaczenia określające przeznaczenie terenów,

6) kierunki obsługi komunikacyjnej.

2. Pozostałe oznaczenia graficzne posiadają znaczenie informacyjne, sugerujące określone rozwiązania przestrzenne i regulacyjne.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:2000, na mapie sytuacyjno-wyso-kościowej wraz z granicami władania gruntami, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały,

3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie realizacji niniejszej uchwały przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,

normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,

5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi, tożsame z funkcją dominującą,

6) przeznaczeniu uzupełniającym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe, tożsame z funkcją uzupełniającą,

7) urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia i infrastruktury technicznej, zaplecze parkingowe i garażowe funkcji dominujących oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

R o z d z i a ł 2

Przeznaczenie i zasady zagospodarowania terenów

§ 4

1. Ustala się następujące przeznaczenie terenów oraz zasady zagospodarowania:

1) Wyznacza się teren powierzchniowej eksploatacji kruszywa naturalnego, oznaczony na rysunku planu symbolem PE 1, wobec którego obowiązują następujące ustalenia:

a) działalność wydobywczą należy prowadzić zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi oraz obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki zasobami złóż kopalin,

b) należy zapobiegać szkodliwemu oddziaływaniu eksploatacji na środowisko i usuwać jej ewentualne skutki,

c) należy prowadzić bieżącą rekultywację w kierunku leśnym i wodnym, z uwzględnieniem powiązań z obszarem chronionego krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska,

d) ustala się transport kołowy urobku drogami gminnymi poprzez połączenia z drogą wojewódzką nr 340, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu.

2) Wyznacza się perspektywiczny teren powierzchniowej eksploatacji kruszywa naturalnego, oznaczony na rysunku planu symbolem PE 2, wobec którego obowiązują następujące ustalenia:

a) działalność wydobywczą można prowadzić pod warunkiem uprzedniego uzyskania koncesji na wydobycie kopaliny,

b) w przypadku podjęcia eksploatacji należy stosować ustalenia zawarte w punkcie 1.

3) Wyznacza się teren zaplecza gospodarczo--socjalnego, oznaczony na rysunku planu symbolem P. Na terenie można lokalizować obiekty tymczasowe zaplecza technicznego, gospodarczego, socjalnego i sanitarnego, zgodnie z wyznaczoną na rysunku planu nieprzekraczalną linią zabudowy w minimalnej odległości 6 m od linii rozgraniczającej dróg, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu.

4) Wyznacza się teren składowisk zewnętrznych – miejsca tymczasowego składowania mas ziemnych lub skalnych oraz odpadów powstałych i przemieszczanych w trakcie eksploatacji, oznaczonych na rysunku planu symbolem S. Po zakończeniu użytkowania należy prowadzić rekultywację w kierunku leśnym.

5) Wyznacza się teren lasów, oznaczony na rysunku planu symbolem RL. Dopuszcza się jako funkcję uzupełniającą lokalizację sieci i infrastruktury technicznej, o ile nie zaistnieją możliwości trasowania lub lokalizacji poza terenem lasów.

6) Wyznacza się teren zieleni izolacyjnej niskiej i średniej, oznaczony na rysunku planu symbolem ZI, wobec którego obowiązują następujące ustalenia:

a) wzdłuż granicy z działką leśną nr 338/1/226 ustala się obowiązek wykonania pasa przeciwpożarowego,

b) dopuszcza się jako funkcję uzupełniającą lokalizację sieci i infrastruktury technicznej, o ile nie zaistnieją możliwości trasowania lub lokalizacji poza terenem zieleni.

2. Ustala się następujące zasady ochrony środowiska przyrodniczego:

1) Uciążliwość wynikająca z charakteru prowadzonej działalności powinna zamykać się w granicy własności terenu lub wyznaczonych decyzjami administracyjnymi stref uciążliwości.

2) Naprawienie szkód na gruntach rolnych i leśnych odbywa się w drodze rekultywacji, zgodnie z przepisami o ochronie tych gruntów oraz z warunkami rekultywacji.

3) Urządzenia i materiały dla potrzeb eksploatacji można przechowywać na terenie zaplecza technicznego, pod warunkiem zabezpieczenia gruntu i wód podziemnych przed przedostawaniem się substancji mogących być źródłem zanieczyszczeń.

4) Zakazuje się odprowadzania ścieków bezpośrednio do wód gruntowych, powierzchniowych oraz gruntów.

3. Ustala się następujące zasady ochrony środowiska kulturowego:

1) Prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych SOZ, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

2) Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome i nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej.

3) Inwestor zobowiązany jest do finansowania ewentualnych ratowniczych badań archeologicznych oraz do powiadomienia Inspekcji Zabytków Archeologicznych SOZ o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem.

4. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie komunikacji:

1) Wyznacza się obsługę komunikacyjną terenu drogami gminnymi – o parametrach klasy L, poprzez połączenie z drogą wojewódzką nr 340, przy pomocy jezdni o szerokości jednego pasa ruchu co najmniej 2,5 m i promieniach łuków wyokrąglających nie mniejszych niż 6,0 m.

5. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

1) Ścieki sanitarne – bytowe należy gromadzić w kontenerowych zbiornikach, przy zapewnieniu ich sukcesywnego wywożenia.

2) W zakresie usuwania odpadów stałych – bytowych ustala się obowiązek zarezerwowania miejsc na kontenery, przy zapewnieniu ich sukcesywnego wywożenia na gminne wysypisko.

6. Ustala się następujące zasady ochrony interesów osób trzecich:

1) Za szkody spowodowane ruchem zakładu górniczego odpowiada przedsiębiorca uprawniony do wydobywania kopaliny.

2) W sprawach dotyczących szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego orzekają sądy powszechne.

 

 

R o z d z i a ł 3

Przepisy końcowe

§ 5

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości z tytułu uchwalenia planu w wysokości 30%.

§ 6

Dla terenu objętego ustaleniami niniejszej uchwały, określonego w § 1, tracą moc ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce, zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Dobroszycach nr III/32/85 z dnia 29 maja 1985 r. z późn. zmianami, ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 5, poz. 143 z dnia 28.06.1985 r.

§ 7

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Dobroszyce.

§ 8

Niniejsza uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

EDWARD PODCZASZYŃSKI

 

 Załącznik graficzny do uchwały Rady Gminy w Dobroszycach z dnia 29 grudnia 2000 r. (poz. 262)