39

UCHWAŁA RADY GMINY BOLESŁAWIEC

z dnia 19 lipca 2000 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Bolesławiec, obręb Żeliszów, przeznaczonego pod

eksploatację złoża piaskowców ciosowych “Żeliszów”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 48 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) oraz w związku z uchwałą nr X/96/99 Rady Gminy Bolesławiec z dnia 29 września 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego uchwala się, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Bolesławiec, w obrębie Żeliszów, obejmującego działki nr nr: 180, 181/2, 181/4, 188, 189, 192/4, 192/5, 192/6, 193/2, 194 oraz części działek nr nr: 181/5, 190, 201/1.

2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały, na którym oznaczono obowiązujące ustalenia planu.

§ 2

1. Plan obejmuje teren obecnie stanowiący pola uprawne, stare wyrobisko oraz część przyległych dróg. W planie przeznacza się ten teren pod eksploatację piaskowca oraz funkcje uzupełniające.

2. Przedmiotem ustaleń planu jest określenie przeznaczenia terenów, uwarunkowań ochrony środowiska przyrodniczego, zasad zagospodarowania oraz obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Bolesławiec,

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności związanej z wydobywaniem kopalin ze złoża,

5) terenie powierzchniowej eksploatacji złoża – należy przez to rozumieć obszar, w obrębie którego określony zostanie w koncesji “teren górniczy” i “obszar górniczy”.

§ 4

1. Teren oznaczony na rysunku planu symbolem PE przeznaczony jest pod powierzchniową eksploatację udokumentowanego w kat. C1 złoża piaskowca ciosowego “Żeliszów”, którego zasoby geologiczne wynoszą 175 tys. Mg. W obrębie tego terenu znajdować się będą: “obszar górniczy”, tymczasowe zwałowisko nadkładu, stare wyrobisko piaskowca, drogi zakładowe oraz baza obsługi technicznej urządzeń zakładu górniczego z zapleczem administracyjno-socjalnym. Istniejąca na tym terenie droga gminna o nr ewid. 180 zostanie zlikwidowana.

2. Złoże należy eksploatować systemem odkrywkowym, jednym piętrem eksploatacyjnym. Dopuszcza się stosowanie techniki strzelniczej do odspajania bloków. Materiał bloczny wywozić poza teren wyrobiska transportem samochodowym lub ładowarkami. Urobek niebloczny ładować do kontenerów lub bezpośrednio na samochody i wywozić do dalszej obróbki poza teren kopalni.

3. W granicach terenu oznaczonego symbolem PE należy wydzielić plac obsługi technicznej sprzętu eksploatacyjnego. Plac powinien posiadać nawierzchnię utwardzoną, gwarantującą kontrolowane odprowadzenie wód opadowych oraz ekranizujące zabezpieczenie podłoża przed zanieczyszczeniem związkami ropopochodnymi. Na placu dopuszcza się budowę obiektu wielofunkcyjnego (magazyn, pomieszczenia socjalne, administracyjne itp.), jednokondygnacyjnego, z dachem wysokim, czterospadowym, krytym dachówką ceramiczną lub innym materiałem dachówkopodobnym, z elewacjami w kolorze białym.

4. W części wschodniej, poza obszarem górniczym, wyznaczono miejsce na tymczasowe składowisko nadkładki. W zależności od technologii eksploatacji złoża, nadkład utworów okruchowych zwałować w obrębie nieczynnego wyrobiska lub na zwałowisko zewnętrzne. Zwałowisko zewnętrzne po zakończeniu eksploatacji należy zlikwidować, przez przemieszczenie do wyrobiska poeksploatacyjnego.

§ 5

1. Obsługę komunikacyjną zakładu eksploatacji piaskowca ciosowego przewidzieć z drogi lokalnej, oznaczonej na rysunku planu symbolem KL. Droga ta prowadzona będzie po istniejącej drodze polnej o nr ewid. 194, której modernizacja wymaga poszerzenia o 5,0 m na terenie przedsiębiorcy. Dostosowanie parametrów technicznych i konstrukcji jezdni do przewidywanego natężenia ruchu i transportu wysokotonażowego należy do zadań przedsiębiorcy. Zadanie to obejmuje również modernizację włączenia drogi dojazdowej do drogi powiatowej Ustronie – Raciborowice. Przez okres eksploatacji złoża, droga nr 194 powinna być pod zarządem przedsiębiorcy.

2. Drogę polną o nr ewid. 180, przebiegającą przez złoże piaskowca, przejmie w całości przedsiębiorca. Nie jest wymagane wybudowanie drogi zastępczej dla obsługi przyległych pól.

3. Dla dróg gminnych, przebiegających wzdłuż terenów przedsiębiorcy, wyznaczono pasy stanowiące rezerwę pod ich modernizację (KZ, KD).

§ 6

Teren oznaczony na rysunku planu symbolem ZN przeznacza się pod zieleń izolacyjną oraz szkółki drzew i krzewów dla sukcesywnej rekultywacji wyrobiska. Powierzchnia tego terenu może być powiększona wg zamierzeń przedsiębiorcy.

§ 7

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie ochrony dóbr kultury:

Teren objęty niniejszym planem położony jest w rejonie występowania stanowisk archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. Nr 10, poz. 48 z późn. zm.). Przedsiębiorca zobowiązany jest do powiadomienia Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków – Inspekcji Zabytków Archeologicznych z/s we Wrocławiu, z 7-dniowym wyprzedzeniem, o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych. Ustalenia objęte tym paragrafem należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawanych dla terenów objętych niniejszym planem.

§ 8

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego:

1. Złoże piaskowca “Żeliszów” położone jest na obszarze głównego, tzeciorzędowego zbiornika wód podziemnych nr 317, wymagającego najwyższej ochrony. Na terenie wyrobiska zabrania się lokalizacji magazynów paliw i olejów napędowych. Należy również zapewnić prawidłowe działania urządzeń urabiających, zwałujących i transportujących w obrębie odkrywki, ponieważ awaria ich grozi niebezpieczeństwem zanieczyszczenia chronionych wód podziemnych.

2. Ustala się leśny kierunek rekultywacji i zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych. Rekultywację przedsiębiorca zobowiązany jest przeprowadzić w terminie do 3 lat od momentu zakończenia eksploatacji złoża. Przedsiębiorca zobowiązany jest od opracowania dokumentacji rekultywacyjnej i złożenia jej w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu.

3. Przy zdejmowaniu nadkładu przewidzieć selektywne gromadzenie warstwy gleby, składując poza granicą złoża. Po zakończeniu eksploatacji wykorzystać ją do rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego, celem przywrócenia temu terenowi funkcji przyrodniczej, o kierunku leśnym.

4. Odprowadzanie wód opadowych z wyrobiska przewidzieć do zbiornika wodnego, w oparciu o operat wodno-prawny, wykonany zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 05.11.1994 r. (Dz. U. Nr 116, poz. 503).

§ 9

Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej:

1. Zaopatrzenie w wodę należy rozwiązać indywidualnie – z dopuszczeniem dowozu w szczelnych pojemnikach.

2. Ścieki sanitarne z pomieszczenia sanitarnego odprowadzać do szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości, usytuowanego w pobliżu placu obsługi technicznej sprzętu.

3. Zaopatrzenie w energię elektryczną wg warunków technicznych określonych przez rejon Energetyczny Bolesławiec. Istniejąca linia energetyczna przebiegająca w części wschodniej terenu, adaptowana w planie bez zmian.

§ 10

Grunty rolne na obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem PE, związane z eksploatacją piaskowca, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami planu, należy użytkować w sposób dotychczasowy, tj. pod uprawy polowe.

§ 11

W zakresie terenowym objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Bolesławiec, zatwierdzonego uchwałą nr VII/44/89 Gminnej Rady Narodowej w Bolesławcu z dnia 20 października 1989 r.

§ 12

Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu przez Wójta Gminy Bolesławiec opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) – w wysokości 30%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania.

§ 13

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne aktualne w dniu ich zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmiany ustawy szczególnej, zdezaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania jego zmiany w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Bolesławiec.

 

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

WŁADYSŁAW MAJKOWSKI

 

 

 

Załącznik graficzny do uchwały Rady Gminy Bolesławiec z dnia 19 lipca 2000 r. (poz. 39)