3097

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA

z dnia 29 listopada 2001 r.

w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704) Rada Miejska Wałbrzycha uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwolnienia z podatku od nieruchomości stanowią pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia
30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).

2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, będą udzielane na zasadach określonych w niniejszej uchwale z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

§ 2

1. Przedsiębiorcy, którzy utworzą nowe stanowiska pracy, zwolnieni są z podatku od nieruchomości, zwanego dalej “podatkiem”, za dany rok podatkowy przez okres nie dłuższy niż 5 lat, poczynając od dnia 1 stycznia 2002 r.

2. Zwolnienie podatku, o którym mowa w ust. 1, dotyczy powierzchni budynków lub ich części:

1) 20 m2 na każde nowo utworzone stanowisko pracy,

2) 25 m2 na każde nowo utworzone stanowisko pracy dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów.

3. Wysokość udzielonego zwolnienia z podatku od nieruchomości nie może przekroczyć podatku należnego za powierzchnię budynków lub ich części, związaną z działalnością gospodarczą za dany rok podatkowy.

4. Wysokość zwolnienia z podatku ustala się według wzoru:

Z = P x L x S

gdzie:

Z – wysokość zwolnienia z podatku,

P – powierzchnia budynków lub ich części, o którym mowa w ust. 2,

L – liczba nowo utworzonych stanowisk pracy,

S – stawka podatku od nieruchomości od powierzchni budynków lub części, związaną
z działalnością gospodarczą w danym roku podatkowym.

§ 3

1. Warunek utworzenia nowych stanowisk pracy uważa się za spełniony, jeśli nastąpił u przedsiębiorcy wzrost liczby zatrudnionych w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z okresu 6 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia.

2. Przy ustalaniu poziomu zatrudnienia uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w formie umowy o pracę.

3. Zwolnienie z podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez okres zwolnienia, o którym mowa w § 2 ust. 1.

§ 4

1. Zwolnienia z podatku udziela się na udokumentowany wniosek przedsiębiorcy, złożony w organie podatkowym nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym przedsiębiorca nabył prawo do zwolnienia.

2. Każdą zmianę stanu zatrudnienia powodującą utratę do zwolnienia przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty jej zaistnienia.

3. Przedsiębiorca zobowiązany jest w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku podatkowego w czasie korzystania ze zwolnienia do składania w organie podatkowym pisemnej informacji o stanie zatrudnienia na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, potwierdzającej uprawnienie do zastosowania zwolnienia w kolejnym roku podatkowym oraz innych informacji na każde żądanie organu podatkowego.

§ 5

1. Jeżeli wniosek przedsiębiorcy spełniać będzie wymogi określone w uchwale, przedsiębiorcy będzie przysługiwało zwolnienie w podatku na okres do końca danego roku podatkowego.

2. Okres, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony na następny rok podatkowy, nie dłużej jednak niż na okres, o którym mowa w § 2 ust. 1, jeżeli informacje składane w organie podatkowym będą potwierdzały uprawnienie do zwolnienia na kolejny rok podatkowy.

§ 6

1. Prawo do zwolnienia z podatku za cały okres jego przysługiwania traci przedsiębiorca, który:

1) przedstawił organowi podatkowemu nieprawdziwe dane, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2,

2) nie przekazał organowi podatkowemu informacji, o których mowa w § 4 ust. 3,

3) dane znajdujące się w deklaracji podatkowej lub zeznaniu (wykazie) nieruchomości są nierzetelne.

2. Przedsiębiorca, który nie dopełnił obowiązku terminowego zawiadomienia, o którym mowa w § 4
ust. 2, organu podatkowego o utracie prawa do zwolnienia z podatku, traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od roku podatkowego, w którym prawo to utracił.

3. Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia
z podatku, zobowiązany jest do jego zwrotu wraz
z należnymi odsetkami za zwłokę od zaległych zobowiązań podatkowych w terminie 14 dni od daty utraty prawa do zwolnienia.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Wałbrzycha.

§ 8

Traci moc uchwała nr XXVI/70/96 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 31 maja 1996 r. w sprawie zwolnień
w podatku od nieruchomości.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
BOGUSŁAW DYSZKIEWICZ