3096

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 27 września 2001 r.

w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Miasto

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami), art. 12 pkt 1, art. 92 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578 ze zmianami), art. 30 ust. 6 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3, art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 ze zmianą) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianą) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Wysokość dodatków funkcyjnych, motywacyjnych i za warunki przedstawia tabela stanowiąca załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
JACEK RUGIEŁ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 27 września 2001 r. (poz. 3096)

REGULAMIN

określający wysokość oraz szczegółowe zasady i warunki
przyznawania nauczycielom składników wynagrodzenia

§ 1

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszego regulaminu jest mowa bez bliższego określenia o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami),

2) rozporządzeniu – należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia
11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych
i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami),

3) szkole – należy przez to rozumieć szkoły, przedszkola i placówki wymienione w art. 1 ust. 1
pkt 1 i pkt 3 ustawy, będące jednostkami organizacyjnymi Miasta, a także zespoły szkół,

4) placówce oświatowej – należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne Miasta wymienione
w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy,

5) placówce opiekuńczo-wychowawczej – należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne Miasta wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy,

6) dyrektorze lub wicedyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki,
o której mowa w pkt 3,

7) uczniu – należy przez to rozumieć także wychowanka, słuchacza,

8) nauczycielu – należy przez to rozumieć nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 1 pkt 1 i 3 ustawy,

9) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42a, 42b 42c ustawy,

10) stawce bazowej – należy przez to rozumieć najniższą minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty,

11) tabeli – należy przez to rozumieć załącznik nr 2 do ww. uchwały,

12) Zarządzie Miasta – należy przez to rozumieć Zarząd Miasta Wrocławia.

Dodatki funkcyjne

§ 2

1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkole, przysługuje dodatek funkcyjny
w wysokości określonej w tabeli.

2. Dodatek funkcyjny dla dyrektora ustala organ prowadzący, uwzględniając zakres i złożoność powierzonych zadań, w tym:

1) administrowanie i zarządzanie szkołą,

2) wielkość szkół, liczbę uczniów i oddziałów, liczbę dzieci i młodzieży objętej opieką, grup wychowawczych oraz liczbę pracowników,

3) strukturę organizacyjną (liczbę typów szkół występujących w zespole, liczbę obiektów), zmianowość,

4) liczbę stanowisk kierowniczych.

3. Nauczycielom, którym powierzono inne funkcje kierownicze wysokość dodatku funkcyjnego ustala dyrektor szkoły uwzględniając zakres i złożoność powierzonych zadań, a w szczególności:

1) organizację praktycznej nauki zawodu,

2) realizację zadań opiekuńczo-wychowawczych,

3) organizację innych wyodrębnionych zadań.

§ 3

1. Nauczycielom, którym powierzono funkcję doradcy metodycznego i nauczyciela konsultanta przysługuje dodatek do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości określonej w tabeli za:

1) doradztwo interdyscyplinarne, ponadprzedmiotowe wspomaganie dyrektorów i rad pedagogicznych wyznaczonych szkół,

2) wspieranie kariery zawodowej nauczycieli, planu rozwoju zawodowego,

3) doradztwo przywarsztatowe, przedmiotowe, specjalistyczne.

2. Dodatek dla nauczycieli doradców metodycznych przyznaje organ prowadzący na cas pełnienia funkcji.

§ 4

1. Nauczycielom, którym powierzono funkcję wychowawcy klasy w szkołach wymienionych w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zmianami), dodatek funkcyjny przyznaje dyrektor szkoły.

2. Dodatek za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy przysługuje za:

1) planowanie i organizowanie różnych form życia zespołowego integrującego zespół uczniów,

2) systematyczną realizację programu wychowawczego klasy, szkoły,

3) utrzymywanie kontaktu z rodzicami uczniów, współpracę, wspieranie ich w wychowaniu dzieci i włączanie w życie klasy i szkoły,

4) pomaganie uczniom, którym pomoc ze strony szkoły jest potrzebna z różnych powodów.

§ 5

1. Nauczycielom, którym powierzono funkcję opiekuna stażu dyrektor szkoły, przyznaje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w tabeli.

2. Decyzję o cofnięciu dodatku funkcyjnego podejmuje dyrektor szkoły.

§ 6

1. Prawo do dodatków funkcyjnych określonych w § 2, § 3, § 4 i w § 5 powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska, a jeżeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

2. Dodatki funkcyjne określone w § 2, § 3 i w § 4 nie przysługują:

a) w okresie urlopu dla poratowania zdrowia,

b) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

c) w okresie, za który nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze,

d) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków do których jest przypisany ten dodatek na okres dłuższy niż 30 dni, a jeżeli nastąpiło to pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Dodatki funkcyjne określone w § 2, § 3, § 4 i w § 5 wypłaca się z góry.

Dodatki za warunki pracy

§ 7

1. Nauczycielom przysługują dodatki z tytułu pracy w trudnych i uciążliwych dla zdrowia warunkach, określonych w przepisach § 6 i § 7 rozporządzenia.

2. Z zastrzeżeniem ust. 3, 4, 5 i 6 dodatek za pracę w warunkach trudnych w wysokości 20%–60% stawki bazowej przysługuje za realizację zadań określonych w § 6 rozporządzenia.

3. Za prowadzenie zajęć w językach obcych, dla nauczycieli wymienionych w § 6 ust. 9 rozporządzenia, ustala się stawkę dodatku w wysokości 35% stawki godzinowej za każdą godzinę efektywnie przepracowaną.

4. Za prowadzenie zajęć wymienionych w § 6 ust. 10 rozporządzenia ustala się stawkę dodatku w wysokości 70% stawki godzinowej za każdą godzinę efektywnie przepracowaną.

5. Nauczycielom poradni psychologiczno-pedago-gicznych ustala się dodatek za trudne warunki pracy w wysokości 10%–30% stawki bazowej.

6. Nauczycielom i wychowawcom za zajęcia wychowawcze w placówkach opiekuńczo-wychowaw-czych, interwencyjnych i resocjalizacyjnych ustala się dodatek w wysokości 20%–120% stawki bazowej.

7. Dodatek za pracę w warunkach uciążliwych ustala się w wysokości 6%–20% stawki bazowej. Dodatek ten przysługuje nauczycielowi po przepracowaniu w ciągu 1 miesiąca co najmniej 40 godzin dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych.

8. Wysokość dodatku za warunki pracy ustala dla nauczyciela dyrektor, a dla dyrektora organ prowadzący.

9. Dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu.

Dodatki motywacyjne

§ 8

1. Dodatek motywacyjny dla dyrektorów szkół przysługuje za:

1) prowadzenie właściwej polityki kadrowej,

2) racjonalne wykorzystywanie środków finansowych,

3) dbałość o wizerunek szkoły,

4) wyposażenie pomieszczeń dydaktycznych,

5) estetykę otoczenia itp.,

6) współpracę z radą rodziców i środowiskiem lokalnym,

7) współpracę ze związkami zawodowymi,

8) szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,

9) organizację czasu wolnego (zajęcia pozalekcyjne, półkolonie, dni otwarte szkoły itp.),

10) jakość świadczonej pracy skutkującej uzyskiwaniem przez uczniów sukcesów w konkursach, olimpiadach itp.,

11) rozwiązywanie problemów szkoły.

2. Dodatek motywacyjny przyznaje organ prowadzący na czas określony nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 10 miesięcy.

3. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli przysługuje za:

1) wyróżniającą pracę w szkole,

2) udokumentowane osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,

3) innowacje pedagogiczne,

4) tworzenie i realizacja programu autorskiego,

5) indywidualizację procesu nauczania z uczniem słabym i wybitnie zdolnym,

6) pracę z uczniem niepełnosprawnym i trudnym
w ramach grupy rówieśniczej oraz w klasach integracyjnych i terapeutycznych – efekty,

7) inne osiągnięcia ważne dla jakości pracy szkoły.

4. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły na czas określony nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy 10 miesięcy, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych.

5. Dodatek motywacyjny nie przysługuje:

1) w okresie urlopu dla poratowania zdrowia,

2) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

3) w okresie, za który nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

6. Dodatki motywacyjne wypłaca się miesięcznie z góry.

Dodatek za wysługę lat

§ 9

1. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom zgodnie z postanowieniem art. 33 ust. 1 i art. 39 ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela oraz § 5 rozporządzenia.

2. Dodatek za wysługę lat wypłaca się:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

3. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
i godziny zastępstw doraźnych

§ 10

1. Wysokość wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe określa rozporządzenie.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę zastępstwa doraźnego określa się jak za godzinę ponadwymiarową.

3. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim dniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

4. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny.

5. Za sprawowanie opieki nad dziećmi wyjeżdżającymi do innych miejscowości w ramach zielonych szkół trwających 7 dni przysługuje dodatkowe wynagrodzenie jak za 10 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. W przypadku zielonych szkół zorganizowanych w czasie różnym niż 7 dni, w ich rozliczeniu obowiązuje zasada proporcjonalności.

6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w tygodniowym podziale godzin zgodnie z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

7. Wymienione w ust. 6 godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy należy traktować jako faktycznie odbyte.

8. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród
dla nauczycieli i dyrektorów zatrudnionych
w placówkach oświatowych

§ 11

1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych planuje się w rocznym planie finansowym, z tego:

1) 0,8% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 0,2% środków funduszu przeznacza się na nagrody Zarządu Miasta.

2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy, nagrodę może otrzymać nauczyciel po przepracowaniu w placówce oświatowej co najmniej jednego roku.

§ 12

1. Nagrody dyrektora przyznawane są nauczycielom za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, a w szczególności za:

1) przygotowanie uczniów i wychowanków do udziału w konkursach, olimpiadach, współzawodnictwie sportowym,

2) pracę z uczniem niepełnosprawnym, słabym
i trudnym,

3) wdrażanie innowacji pedagogicznych oraz programów autorskich,

4) różnorodność pracy opiekuńczo-wychowawczej,

5) wprowadzenie nowych ofert edukacyjnych,

6) aktywny udział w akcjach promujących placówkę oświatową,

7) rozwój zawodowy nauczyciela i podnoszenie kwalifikacji,

8) inne ważne dla placówki osiągnięcia.

2. Dyrektor przyznaje nagrody po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców, placówki oświatowej, zakładowej organizacji związkowej, do której nauczyciel należy.

3. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach dyrektor za zgodą Zarządu Miasta może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

§ 13

1. Nagrody Zarządu Miasta przyznawane są za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto.

2. Kandydata do nagrody zgłasza:

1) w przypadku nauczyciela:

a) dyrektor placówki, po zaopiniowaniu kandydatury przez radę pedagogiczną, zakładową organizację związkową, do której nauczyciel należy,

b) dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Wrocławia po zaopiniowaniu jak wyżej,

2) w przypadku dyrektora:

a) dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Wrocławia po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, zakładową organizację związkową funkcjonującą na terenie placówki oświatowej,

b) rada szkoły po zaopiniowaniu jak wyżej.

3. Wniosek o przyznanie nagrody składa się w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego Wrocławia
w terminie do 30 czerwca każdego roku. W przypadku niewykorzystania środków finansowych przeznaczonych na nagrody Zarządu Miasta ustala się dodatkowy termin składania wniosków na dzień 20 listopada każdego roku.

4. Analizy wniosków dokonuje komisja powołana przez Prezydenta Wrocławia, w skład której wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1) Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Wrocławia,

2) związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

5. Przewodniczącego wyznacza Prezydent Wrocławia spośród członków komisji.

6. Komisja uzgadnia listę kandydatów rekomendowanych do nagrody. W przypadku braku uzgodnienia przewodniczący komisji ma głos decydujący.

7. Posiedzenie komisji ma charakter poufny.

8. Komisja przedstawia listę kandydatów rekomendowanych do nagrody. Ostateczną decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Zarząd Miasta i ogłasza ją do 30 września każdego roku.

§ 14

1. Ustała się następujące kryteria przyznawania nagród:

1) dla nauczycieli:

a) za wybitne osiągnięcia w dydaktyce i wychowaniu (np. laureaci olimpiad, konkursów, zawodów sportowych w ramach wojewódzkich igrzysk sportowych),

b) za prowadzenie nauczania z dzieckiem trudnym,

c) za opracowanie i realizację ciekawych programów nauczania i wychowania, w tym programów autorskich,

d) za wprowadzanie twórczych i aktywizujących metod nauczania i oceniania,

e) za wykonanie innych czynności, np. zajęć dodatkowych, przygotowania uroczystości, teatrzyków, opiekę nad samorządem ucz-niowskim itp.,

f) za osiąganie widocznych efektów w uspołecznianiu i demokratyzacji życia w placówce oświatowej,

g) za postawę i działanie kształtujące autorytet nauczyciela.

2) dla dyrektora – spełnienie warunków jak dla nauczycieli, a ponadto:

a) osiąganie bardzo dobrych wyników w zarządzaniu z uwzględnieniem realizacji uchwał Rady Miejskiej Wrocławia,

b) prowadzenie na bardzo wysokim poziomie swojej placówki i osiąganie wybitnych wyników w dydaktyce i wychowaniu,

c) stosowanie partnerskiego stylu zarządzania, wprowadzanie nowatorskich zmian organizacyjnych służących społeczności placówki oświatowej,

d) troszczenie się o wzbogacanie bazy materialnej placówki oświatowej.

2. Wysokość nagrody Zarządu Miasta dla nauczycieli placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto określa corocznie Zarząd Miasta po zaopiniowaniu przez związki zawodowe.

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród
dla nauczycieli i dyrektorów zatrudnionych
w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

§ 15

1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych planuje się w rocznym planie finansowym, z tego:

1) 0,8% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 0,2% środków funduszu przeznacza się na nagrody Zarządu Miasta.

2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy, nagrodę może otrzymać nauczyciel po przepracowaniu w placówce opiekuńczo-wychowawczej co najmniej jednego roku.

3. Wysokość nagrody Zarządu Miasta dla nauczycieli i dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowaw-czych określa corocznie Zarząd Miasta.

§ 16

1. Nagrody dyrektora przyznawane są nauczycielom za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, a w szczególności za:

1) przygotowanie wychowanków do udziału w kon-kursach, olimpiadach, współzawodnictwie sportowym,

2) pracę z dzieckiem niepełnosprawnym, słabym i trudnym,

3) wdrażanie innowacji pedagogicznych oraz programów autorskich,

4) różnorodność pracy opiekuńczo-wychowawczej,

5) wprowadzenie nowych ofert edukacyjnych,

6) aktywny udział w akcjach promujących placówkę opiekuńczo-wychowawczą,

7) rozwój zawodowy nauczyciela i podnoszenie kwalifikacji,

8) inne ważne dla placówki osiągnięcia.

2. Dyrektor przyznaje nagrody po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej, do której nauczyciel należy.

3. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Pracownika Socjalnego.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor za zgodą Zarządu Miasta może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

§ 17

Nagroda Zarządu Miasta może być przyznana za wybitne, zauważalne osiągnięcia opiekuńczo-wychowaw-cze, a w szczególności:

1) w przypadku nauczycieli:

a) opracowanie i realizację wartościowych programów innowacyjnych,

b) pełne przygotowanie wychowanków do samodzielnego życia,

c) osiąganie widocznych, pożądanych efektów w uspołecznieniu i demokratyzacji życia w placówce,

d) prezentowanie w codziennej działalności postaw i działań prowadzących do uzyskania wysokiego autorytetu wśród wychowanków i współpracowników,

2) w przypadku dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej za spełnianie warunków określonych w pkt 1, a ponadto:

a) osiąganie bardzo dobrych wyników w zarządzaniu z uwzględnieniem realizacji uchwał Rady Miejskiej Wrocławia oraz wytycznych i poleceń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu,

b) utrzymywanie obowiązujących standardów wychowania i opieki,

c) prowadzenie swojej placówki na poziomie zauważalnie wyróżniającym ją wśród innych tego typu,

d) stosowanie partnerskiego stylu zarządzania i wprowadzanie nowatorskich zmian organizacyjnych służących społeczności placówki, troskę i skuteczność w działaniach prowadzących do wzbogacenia bazy materialnej placówki.

§ 18

1. Kandydata do nagrody Zarządu Miasta zgłasza:

1) w przypadku nauczyciela:

a) dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej po zaopiniowaniu kandydatury przez zakładową organizację związkową, do której pracownik należy,

b) dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu po zaopiniowaniu przez zakładową organizację związkową, do której nauczyciel należy,

2) w przypadku dyrektora – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu po zaopiniowaniu przez zakładową organizację związkową funkcjonującą na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej.

2. Wniosek o przyznanie nagrody składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

3. Termin składania wniosków upływa:

1) 30 czerwca każdego roku – na nagrody wręczane z okazji Dnia Edukacji Narodowej,

2) 30 października każdego roku – na nagrody wręczane z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

4. Analizę wniosków przeprowadza komisja powołana przez Prezydenta Miasta Wrocławia, w skład której wchodzi po dwóch przedstawicieli:

1) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu,

2) NSZZ “Solidarność”,

3) ZNP.

5. Przewodniczącego wyznacza Prezydent Miasta Wrocławia spośród osób wchodzących w skład komisji.

6. Posiedzenia komisji mają charakter poufny.

7. Komisja uzgadnia listę kandydatów rekomendowanych do nagrody. W przypadku braku uzgodnienia przewodniczący komisji ma głos decydujący.

8. Komisja przedstawia listę kandydatów rekomendowanych do nagrody. Ostateczną decyzję o przyznaniu nagrody i jej wysokości podejmuje Zarząd Miasta Wrocławia i ogłasza ją odpowiednio w terminach: 30 września i 10 listopada każdego roku.

9. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Dnia Pracownika Socjalnego.

Postanowienia końcowe

§ 19

1. Środki na realizację zapisów niniejszego regulaminu określa Zarząd Miasta.

2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy powszechnie obowiązujące.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej we Wrocławiu z dnia 27 września 2001 r. (poz. 3096)

PROCENTOWA TABELA DODATKÓW LICZBOWYCH

OD STAWKI BAZOWEJ

Lp.

Nazwa dodatku

Miesięcznie

   

od

do

1.

Funkcyjny dla dyrektora szkoły

30%

200%

2.

Funkcyjny dla wicedyrektora szkoły

25%

120%

3.

Funkcyjny dla nauczyciela, któremu powierzono inne funkcje kierownicze

15%

80%

4.

Funkcyjny dla wychowawcy klasy

3%

10%

5.

Funkcyjny dla opiekuna stażu (za jednego stażystę)

6,5%*

6.

Motywacyjny dla dyrektorów

0%

60%

7.

Motywacyjny dla nauczycieli

0%

40%

8.

Funkcyjny dla doradcy metodycznego

50%

70%

* – w zaokrągleniu do pełnego złotego.