172 UCHWAŁA RADY GMINY RUDNA z dnia 28 grudnia 2000 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rudna w obrębie Naroczyce Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) Rada Gminy Rudna uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się zmianę miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rudna zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr XXX/67/83 z dnia 20 stycznia 1983 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Legnickiego Nr 27, poz. 427 z dnia 29 grudnia 1990 r.).
2. Zmianę, o której mowa w § 1, stanowią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego działek nr 452/1, 452/2, 453/1, 453/2, 456/1, 456/2, 460/1, 461/5, 465/11, 465/12, 457 i część dz. 455 (dawne numery: 452, 453, 456 i 461/5) fragmentów obrębu Naroczyce, w części Naroczyce – Górki, o ogólnej powierzchni około 38,0 ha, przeznaczonych pod zieleń publiczną.
3. Ustalenia planu obejmują określenie zasad kształtowania terenów zielonych oraz innych form zagospodarowania przestrzennego i zabudowy, w tym:
oraz określenia zasad ochrony środowiska kulturowego i naturalnego, a także skutków prawnych uchwalenia planu.
4. Na plan składają się: niniejsza uchwała oraz rysunki planu w skali 1:2000, stanowiące załącznik od nr 1 do nr 4 do uchwały.
§ 2
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem RL ustala się:
1. Lasy istniejące (w pobliżu zabudowań Naroczyce – Górki) – adaptacja ze stanu istniejącego – bez zmian.
2. Projektowane zalesienie odłogów, na których występują zjawiska samoistnej sukcesji leśnej, położonych pomiędzy terenami istniejących lasów państwowych.
3. Gospodarkę na terenach, wymienionych w pkt 1 i 2, należy prowadzić na podstawie planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu z dostosowaniem drzewostanu do typu naturalnych siedlisk i zachodzących procesów sukcesyjnych lasu.
4. Do terenów RL mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444 ze zmianami) oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
§ 3
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem UE ustala się:
1. Użytek ekologiczny obejmujący część zbiornika wodnego, bagien i odłogów porolnych w najbliższym otoczeniu.
2. Gospodarka na terenie użytku musi być podporządkowana ograniczeniom wynikającym z potrzeb ochrony przyrody, wynikających z planu ochrony projektowanego Parku Krajobrazowego Doliny Odry i Wzgórz Dalkowskich.
3. Na terenie użytku ekologicznego zabrania się wycinania drzew, wypasania bydła, rozpalania ognisk, ingerencji w życie zwierząt, rozpalania ognisk, urządzania wycieczek i innych masowych imprez.
4. Rów, przepływający przez teren UE, należy utrzymywać w stanie umożliwiającym stały przypływ i odpływ wody celem zapobieżenia podtopieniu okolicznych terenów RL.
§ 4
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem ZP ustala się:
1. Zieleń publiczna – łąki z grupami drzew i krzewów, z zachowaniem istniejącej naturalnej sukcesji leśnej.
2. Należy zachować perspektywę widokową z zapory zbiornika wodnego w kierunku Naroczyc.
3. Dopuszcza się gospodarkę łąkarską na terenach otwartych oraz swobodne korzystanie z terenów trawiastych w celach wypoczynkowo-rekreacyjnych.
§ 5
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem ZPO ustala się:
1. Zieleń publiczna o charakterze otwartym – z dopuszczeniem roślinności charakterystycznej dla terenów podmokłych.
2. Istniejący rów należy oczyścić z roślinności i pogłębić.
§ 6
Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami RLP i ZR ustala się:
1. RLP – las liściasty o charakterze założenia parkowego. Tworzy jeden kompleks przestrzenny z terenem ZR i budynkiem mieszkalnym na działce nr 461/1, sąsiadującym z terenem objętym planem.
2. ZR – zieleń rekreacyjna – skwer z urządzeniami zabawowymi, altanką i basenikiem, użytkowany przez mieszkańców budynku, o którym mowa w punkcie 1.
3. W planie przewiduje się pozostawienie istniejących funkcji. Zobowiązuje się realizatorów planu do dbałości o tereny zalesione i wykonanie inwentaryzacji drzew, wśród których znajdują się gatunki chronione, jak platan, tulipanowiec i inne.
§ 7
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem ZI ustala się:
1. Zieleń izolacyjna szpaler drzew i krzewów wzdłuż strumienia, płynącego wzdłuż granic terenu objętego planem.
2. Zakazuje się wycinania roślinności, chyba że jej przyrost będzie wkraczał w nurt strumienia, dopuszcza się naturalną sukcesję roślinności w stronę terenów ZP.
§ 8
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem D ustala się:
1. Droga dojazdowa utwardzona, szerokości w liniach rozgraniczenia 8,0 m z wykorzystaniem istniejącej drogi nr działki 461/3, prowadzącej do budynku, o którym mowa w § 6 pkt 1, prowadząca do parkingu zlokalizowanego na terenie KSP.
2. Przedłużeniem drogi D jest ciąg pieszo-jezdny prowadzący do terenu rekreacyjnego USR. Przy wjeździe na ciąg pieszy należy ustawić znak zezwalający na wjazd wyłącznie pojazdom technicznym, obsługującym teren rekreacyjny.
§ 9
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KSP ustala się:
1. Parking dla samochodów osób korzystających z terenu objętego planem.
2. Ruiny obory należy rozebrać, teren utwardzić, od strony północnej i zachodniej parking należy obsadzić pasem gęstej zieleni izolacyjnej.
§ 10
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem P/S/UC ustala się:
1. Adaptacja istniejących zabudowań gospodarczych b. PGR-u na nieuciążliwą działalność gospodarczą o charakterze wytwórczym, magazynowym lub usługowym. Jako funkcję uzupełniającą dopuszcza się urządzenie mieszkań (mieszkania) w kubaturze budynku o funkcji określonej powyżej.
2. Należy zachować uprzednią skalę i zewnętrzną formę zabudowy.
3. Obsługa komunikacyjna z drogi D. Uzbrojenie inżynieryjne terenu z sieci wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych istniejących w Naroczycach, w uzgodnieniu z administratorami poszczególnych sieci.
§ 11
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem USR ustala się:
1. Teren wypoczynkowo-rekreacyjny nad zbiornikiem wodnym.
2. Zaleca się urządzenie miejsc do wypoczynku nad wodą, placyku zabaw dla dzieci, ewentualnie boiska do siatkówki, miejsca do grillowania, zadaszenia – altany i innych podobnych urządzeń.
3. Dopuszcza się urządzenie miejsc do kąpieli na części zbiornika wodnego – z zachowaniem przepisów szczególnych.
4. Na całym zbiorniku wodnym wprowadza się zakaz używania sprzętu pływającego.
5. Wprowadza obowiązek urządzenia toalety z zachowaniem zasady szczelności zbiornika lub toalety typu – toi – toi.
6. Wprowadza się zakaz wjazdu innych pojazdów o charakterze innym niż obsługowo-techniczny – jak opisano w § 8 pkt 2.
§ 12
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem RO ustala się:
1. Uprawy ogrodnicze dla mieszkańców przysiółka Naroczyce – Górka.
2. Wprowadza się zakaz trwałej zabudowy terenu. Dopuszcza się możliwość budowy altan w sposób nietrwały związanych z gruntem.
§ 13
Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem RZ ustala się:
1. Pastwiska użytkowane przez mieszkańców przysiółka Naroczyce – Górki.
2. Wprowadza się zakaz zabudowy terenu.
§ 14
Dla terenów i urządzeń elektroenergetycznych ustala się:
1. Wieżową stację transformatorową, oznaczoną symbolem EE, zachowuje się jak w stanie istniejącym.
2. Napowietrzną linię elektroenergetyczną, oznaczoną symbolem EE SN 20 kV, zachowuje się jak w stanie istniejącym. Odległości realizowanych zadrzewień i lokalizacja innych obiektów w stosunku do linii musi zachować odległości przewidziane w przepisach szczególnych.
§ 15
1. Na terenie objętym planem wyznacza się ciągi pieszo-rowerowe, oznaczone na rysunku planu kółkami.
2. Dopuszcza się wyznaczanie dodatkowych ciągów pieszo-rowerowych, według preferencji realizatorów planu, za wyjątkiem terenu użytku ekologicznego, oznaczonego symbolem UE.
§ 16
1. Na terenach RL, UE, ZPO, USR, ZI, D i RZ wprowadza się zakaz zabudowy kubaturowej.
2. Dopuszcza się ustawianie elementów małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci, urządzenia zabawowe dla dzieci itp.
§ 17
Ustala się ochronę potencjalnych znalezisk archeologicznych i zobowiązuje się inwestora po dokonaniu odkrycia do bezzwłocznego powiadomienia organów służby ochrony zabytków. Zobowiązuje się realizatorów planu do zapewnienia na czas robót ziemnych nadzoru archeologicznego oraz sfinansowania, w razie potrzeby, ratowniczych robót archeologicznych.
§ 18
Gdy właściciel zbywa nieruchomość, której wartość – w związku z uchwaleniem niniejszego planu – wzrosła, Wójt Gminy Rudna decyzją pobiera jednorazową opłatę w wysokości 30% wzrostu wartości nieruchomości.
§ 19
Plan jest przepisem gminnym i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
§ 20
1. Z dniem wejścia planu w życie wygasają ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rudna dotyczące terenów objętych planem miejscowym.
2. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc decyzje o ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu niniejszego.
§ 21
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Rudna.
§ 22
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY RADY
JERZY STANKIEWICZ
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 28 grudnia 2000 r. (poz. 172)
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 28 grudnia 2000 r. (poz. 172)
Załącznik nr 3 do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 28 grudnia 2000 r. (poz. 172)
Załącznik nr 4 do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 28 grudnia 2000 r. (poz. 172)