2745

UCHWAŁA RADY GMINY WISZNIA MAŁA

z dnia 15 listopada 2001 r.

w sprawie stawek podatku od nieruchomości w 2002 roku

Na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z póź. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z póź. zm.) Rada Gminy w Wiszni Małej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się następujące stawki podatku od nieruchomości:

1) od budynków mieszkalnych lub ich części – 0,48 z3. od 1m2 powierzchni użytkowej,

2) od budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna oraz od części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalnooci gospodarczej – 16,60 z3 od 1 m2 powierzchni użytkowej,

3) od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 7,84 z3 od
1 m2 powierzchni uaytkowej,

4) od pozostałych budynków lub ich części:

a) o powierzchni uaytkowej ca3kowitej do 30 m2 w31cznie – 4,30 z3 od 1 m2 powierzchni użytkowej z wyjątkiem budynków letniskowych lub ich części,

b) o powierzchni użytkowej całkowitej powyżej 30 m2 i budynków letniskowych i ich części – 5,60 z3 od 1 m2 powierzchni użytkowej,

5) od budowli – 2% ich wartości,

6) od gruntów:

a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna,
z wyjątkiem związanych z budynkami mieszkalnymi – 0,60 z3 od 1 m2 powierzchni,

b) będących użytkami rolnymi niewchodzącymi w skład gospodarstw rolnych wykorzystywanych na cele rolnicze – 0,06 z3 od 1 m2 powierzchni,

c) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych – 3,28 zł od
1 ha powierzchni,

d) pozostałych – 0,09 z3 od 1 m2 powierzchni.

§ 2

Zwalnia się od podatku od nieruchomości:

1. Budynki mieszkalne lub ich części, jeżeli nie są wynajmowane i stanowią własność emerytów lub rencistów, których wyłączonym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta.

2. Działki gruntów przydzielonych do bezpłatnego użytkowania osobie, która przekazała w zamian za emeryturę lub rentę gospodarstwo rolne państwu.

3. Budynki lub ich części zajęte na OKSiR, gminne biblioteki, świetlice wiejskie, siedziby GOPS, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz zajęte pod nie grunty, z wyjątkiem wynajmowanych lub wydzierżawianych na rzecz osób trzecich.

4. Wiaty przystankowe.

5. Cmentarze stanowiące własność kościoła.

6. Rurociągi i przewody sieci rozdzielczej wody, budynki i budowle służące do odprowadzenia
i oczyszczenia ścieków, budynki lub ich części bezpośrednio związane z procesem poboru i uzdatniania wody oraz zajęte przez nie grunty niezbędne do ich prawidłowego użytkowania i eksploatacji, stanowiące własność gminy.

§ 3

Ustala się wzory:

1. Wykazu nieruchomości do celów podatkowych dla osób fizycznych, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Deklaracji podatku od nieruchomości dla osób prawnych, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 4

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 5

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie
z dniem 1 stycznia 2002 roku.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
HENRYK IDACZYK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 15 listopada 2001 r. (poz. 2745)

URZĄD GMINY Pan/Pani ...............................

Wisznia Mała

ul. Wrocławska 9 zamieszkały ..........................

55-114 Wisznia Mała

 

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI DO CELÓW PODATKOWYCH DLA OSÓB FIZYCZNYCH

(WYPEŁNIA SKŁADAJĄCY OŚWIADCZENIE I ZWRACA ORGANOWI PODATKOWEMU W CIĄGU 14 DNI)

Nr ewidencyjny działalności gospodarczej: Położenie nieruchomości/ulica, nr domu:

 

Współwłaściciel/le, użytkownik, dzierżawca

Nazwisko i imię, miejsce zamieszkania:

................................................................

................................................................

Poz.

Rodzaj nieruchomości, sposób użytkowania

Podstawa opodatkowania

Stawka

Kwota podatku

1

2

3

4

5

1.

Budynki mieszkalne lub ich części

pow. użytk. w m2

   

2.

Budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą oraz części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej

pow. użytk. w m2

   

3.

Budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym

pow. użytk. w m2

   

4.

Pozostałe budynki lub ich części (w tym szopy, garaże, komórki, wiaty)

pow. użytk. w m2

   

5.

Budowle

zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 4–6 ustawy o podatkach
i opłatach w zł

   

cd. tabeli

1

2

3

4

5

6.

Grunty:

a) związane z prowadzeniem dział. gospodarczej

b) będące użytkami rolnymi niewchodzące
w skład gosp. rolnych – wykorzystywane na cele rolnicze,

c) pod jeziorami

pow. w m2

 

pow. w m2

pow. w ha

   

7.

Pozostałe grunty

pow. w m2

   

– O wszelkich zmianach mających wpływ na wysokość podatku od nieruchomości (powierzchnia, zmiana sposobu użytkowania) zawiadomię organ podatkowy w terminie 14 dni od zajścia zmiany. Oświadczenie sporządzone jest zgodnie z moją wiedzą. Odpowiedzialność karna za zatajenie danych mających wpływ na ustalenie zobowiązania podatkowego lub jego wysokość oraz za podanie danych niezgodnych z prawdą jest mi znane.

– Pouczenie: informuje się, że podstawę wystawienia tytułu wykonawczego stanowi zeznanie dotyczące wykazu nieruchomości do celów podatkowych.

.............................................................

(data i podpis)

WYJAŚNIENIE

1. Za budynek uważa się obiekt budowlany umocowany w ziemi lub na ziemi, posiadający ściany lub słupy albo filary oraz pokrycie dachowe (np. wiata bez ścian na słupach przykryta dachem jest budynkiem).

2. Za powierzchnię użytkową budynku uważa się powierzchnię wszystkich pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach mierzoną po wewnętrznej długości ścian, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych i szybów dźwigowych.

3. Za powierzchnię użytkową w budynkach mieszkalnych należy rozumieć powierzchnię pomieszczeń: pokój, kuchnia, wc, łazienka, piwnica, strych, korytarz. Uwzględnia się wyłączenia określone w pkt 2 i 4 wyjaśnień.

4. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości od 1,40 do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

5. Rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne powyżej 1 ha płacą podatek od nieruchomości za posiadany budynek mieszkalny. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w budynkach mieszkalnych i gospodarczych płacą podatek za powierzchnię zajętą pod tą działalność.

6. Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty zabudowane i niezabudowane służące prowadzonej działalności gospodarczej, a w szczególności:

a) grunty pod budynkami produkcyjnymi, magazynowymi, administracyjnymi, socjalnymi i hotelowymi,

b) grunty pod budowlami i urządzeniami,

c) grunty zajęte na drogi wewnętrzne i place manewrowe, place składowe, zieleńce oraz tereny, na których są lub mają być realizowane zadania inwestycyjne,

d) grunty wyłączone na cele nierolnicze lub nieleśne na skutek prowadzonej działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna albo na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej do czasu przywrócenia tym gruntom charakteru rolniczego lub leśnego (zmiana obowiązuje od dnia 1 stycznia 1997 r. na podstawie ustawy z dnia 4 lipca 1996 r. o zmianie ustaw o podatku rolnym, o lasach i podatkach lokalnych – Dz. U. Nr 91, poz. 409).

7. Podatek określony w pkt 7 i 8b deklaracji dotyczy nieruchomości do 1 ha (powyżej 1 ha płaci się podatek rolny) oraz gruntów nieobjętych przepisami o podatku rolnym.

8. Określono, że za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się wynajmu pokoi gościnnych
w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich osobom przebywającym na wypoczynku, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

9. Odnośnie przepisów określających zakres podmiotowy w podatku od nieruchomości ustalono m.in., że:

a) jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność małżonków lub odrębną własność każdego z nich, obowiązek podatkowy ciąży łącznie na obojgu małżonkach,

b) jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub współposiadanie z zastrz. pkt a innych osób niż małżonkowie, obowiązek podatkowy od tej nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach,

c) jeżeli w nieruchomości ustanowiona jest odrębna własność lokali, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku,

d) jeżeli nieruchomość jest współwłasnością albo jest we współposiadaniu dwóch lub więcej osób prawnych albo osób fizycznych, z wyjątkiem nieruchomości, o których mowa wyżej, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 15 listopada 2001 r. (poz. 2745)

(pieczęć nagłówkowa podatnika)

 

DEKLARACJA

PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI DLA OSÓB PRAWNYCH

w sprawie podatku od nieruchomości na rok ....................

Pouczenie: Na podstawie art. 308 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,
poz. 926 z późn. zm.) oraz art. 26a § 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 z póź. zm.) informuje się, że podstawę wystawienia tytułu wykonawczego stanowi deklaracja podatku od nieruchomości za rok .............................

Lp.

Wyszczególnienie

Podstawa opodatkowania

Stawka podatku

Kwota podatku

1.

Budynki mieszkalne lub ich części pow. uaytkowa w m2    

2.

Budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą oraz części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej pow. uaytkowa w m2    

3.

Budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym pow. uaytkowa w m2    

4.

Pozostałe budynki lub ich części wykorzystywane na inne cele niż wymienione w pkt 1, 2 i 3 pow. uaytkowa w m2    

5.

Budowle zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 4–6 ustawy o podatku i opłatach lokalnych

w zł ...........................

   

6.

Grunty:

a) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

b) będące użytkami rolnymi niewchodzące
w skład gospodarstw rolnych – wykorzystywane na cele rolnicze,

c) pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych,

d) pozostałe

pow. gruntów w m2

pow. gruntów w m2

 

pow. w ha

pow. w m2

   
  Razem

X

X

 
  Rata miesięczna

X

X

 

Imię i nazwisko osoby Kierownik jednostki: Podpis księgowego:

odpowiedzialnej za prawidłowe obliczenie

podatku:

Wypełnia organ podatkowy

 

......................................2002 r.

(data wpływu)

1. W wyniku wstępnej kontroli przypada

.............................................................................

do przypisu zł do odpisu zł

 

  1. Wprowadzone poprawki:

– Przepisy objęto decyzją nr .............................................................................

z dnia .............................. 200...r.

– Odpisy – zawiadomiono pismem nr ...............................................................

z dnia ............................... 200....r.

.......................................................... 200...r. ..............................................

(data) (podpis sprawdzającego)

3. Adnotacje księgowości: