2553

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BIERUTOWIE

z dnia 15 listopada 2001 r.

w sprawie określenia wzoru formularza deklaracji na podatek leśny na dany rok podatkowy obowiązującego na terenie miasta i gminy Bierutów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 66 ust. 8 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679; Dz. U. Nr 86, poz. 958) Rada Miejska w Bierutowie uchwala, co następuje:

§ 1

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, nadleśnictwa oraz jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa są obowiązane składać organowi gminy deklaracje na podatek leśny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Bierutowie.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
MIASTA I GMINY
STANISŁAW SZACHNOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Bierutowie z dnia 15 listopada 2001 r. (poz. 2553)

 

(pieczęć nagłówkowa podatnika

REGON, NIP, telefon)

Burmistrz Miasta i Gminy

ul. Moniuszki 12

56–420 Bierutów

DEKLARACJA

na podatek leśny na rok 2002
od osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,
nadleśnictw oraz jednostek organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa

Lp.

Wyszczególnienie

j.m.

Ilość

jednostek miary

1.

Powierzchnia lasów w zasięgu granic administracyjnych gminy (Las w rozumieniu art. 3 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. Nr 101, poz. 444
z późn. zm.), w tym:

ha

....................

A

• pow. lasów ochronnych zgodna z ewidencją gruntów

....................

B

• pow. lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych zgodna z ewidencją gruntów

....................

C

• pow. lasów, dla których nie ma sporządzonego planu urządzenia lasu zgodnie
z ewidencją gruntów

....................

2.

Powierzchnia lasów jw. nieobjętych podatkiem lub zwolniona z podatku leśnego zgodnie z art. 60 ust. 1, w tym:

ha

....................

 

2.1 Powierzchnia lasów nieobjęta podatkiem leśnym:

 
 

• pow. lasów niezwiązana z gospodarką leśną

....................

 

• pow. lasów zajęta przez ośrodki wypoczynkowe, działki budowlane i rekreacyjne,

....................

 

• pow. lasów wyłączona decyzjami administracyjnymi z gosp. leśnej na inne cele niż leśne

....................

 

2.2 Powierzchnia lasów zwolniona z podatku leśnego ze względu na:

 
 

• wiek drzewostanu do 40 lat

....................

 

• wpisane do rejestru zabytków

....................

3.

Powierzchnia lasów zwolniona z podatku leśnego uchwałą Rady Gminy

ha

....................

4.

Powierzchnia lasów w zasięgu granic administracyjnych gminy podlegająca opodatkowaniu (poz. 1–2–3)

ha

....................

4.

Powierzchnia lasów wyrażona w ha przeliczeniowych zgodnie z art. 64 ustawy
o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. Nr 101, poz. 444 z późn. zm.)

ha

....................

3.

Średnia cena sprzedaży drewna uzyskana przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału

zł/m3

....................

5.

Powierzchnia lasów ustalona w ha fizycznych (lasy ochronne, lasy wchodzące
w skład rezerwatów przyrody oraz powierzchnia lasów, dla których nie ma sporządzonego planu urządzenia lasów)

ha

....................

6.

Średnia cena skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 1999 r. określona w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego

....................

7.

Podatek leśny dla pkt 4 (0,200 m3 *pkt 3* powierzchnia z pkt 5)

....................

  Podatek leśny dla pkt 6 (0,3 q* pkt 3* powierzchnia z pkt 5)

....................

  Ogółem podatek leśny na rok podatkowy 2000

(płatny bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy za poszczególne miesiące do dnia 15 każdego miesiąca)

....................

 

..................................................................................................................................................................................................

(nr tel., nazwisko i imię osoby odpowiedzialnej

za obliczenie oraz terminowe wpłacenie podatku)

(kierownik jednostki)

(główny księgowy)

 

Wpłaty należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta i Gminy w Bierutowie nr 19301015-95841018-4053-36000-110 Bank Spółdzielczy w Oleśnicy oddział Bierutów.

Instrukcja wypełnienia - DEKLARACJI NA PODATEK LEŚNY NA ROK 2002

zasady ustalania podatku leśnego i tryb rozliczeń z tego tytułu reguluje Rozdział 9

(art. 60- 66 ustawy o lasach z 28 września 1991 r. Dz. U. Nr 1O1‚ poz. 444 z późn. zm.) wyciąg

Art. 60. 1. Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają wszystkie lasy, z wyjątkiem:

1) niezwiązanych z gospodarką leśną,

2) zajętych na ośrodki wypoczynkowe, działki budowlane i rekreacyjne,

3) wyłączonych decyzjami administracyjnymi z gospodarki leśnej na cele inne niż leśne.

2. Jeżeli las jest współwłasnością albo jest we współposiadaniu dwóch lub więcej osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej albo osób fizycznych, z wyjątkiem małżonków, to las ten stanowi odrębny przedmiot opodatkowania.

Art. 61. Obowiązek podatkowy w podatku leśnym, z zastrzeżeniem ust. 2, ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które:

1) są właścicielami albo samoistnymi posiadaczami lasów lub

2) posiadają lasy stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy na podstawie zawartej umowy lub innego tytułu prawnego, a także bezumownie.

2. Obowiązek podatkowy w podatku leśnym od lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych oraz wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieobjętych obowiązkiem podatkowym na podstawie ust. 1 pkt 2, ciąży odpowiednio na nadleśnictwach i na jednostkach organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, faktycznie władających lasami.

3. Jeżeli las stanowi współwłasność małżonków lub odrębną własność każdego z nich, obowiązek podatkowy ciąży łącznie na obojgu małżonkach.

4. Obowiązek podatkowy w podatku leśnym w przypadku, o którym mowa w art. 60 ust. 2, ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach.

Art. 62. 1. Zwalnia się od podatku leśnego lasy:

1) z drzewostanem w wieku do 40 lat,

4) wpisane do rejestru zabytków.

2. Rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia niż określone w ust. 1.

Art. 64. 1. Podstawę opodatkowania podatkiem leśnym, z zastrzeżeniem art. 65a, stanowi liczba hektarów przeliczeniowych - ustalona na podstawie powierzchni głównych gatunków drzew w drzewostanie i klas bonitacji drzewostanu dla głównych gatunków drzew wynikających z planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu.

2. Ustalą się następujące przeliczniki powierzchni lasu: (tabela w tekście).

Art. 65. 1. Podatek leśny od 1 ha przeliczeniowego za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,200 m3 drewna, obliczoną według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.

2. Średnią cenę sprzedaży drewna, o której mowa w ust. 1, ustała się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału.

Art. 65.a. Dla lasów ochronnych, lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych oraz lasów, dla których nie ma sporządzonego planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu, podatek leśny za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,3 q żyta od powierzchni 1 ha fizycznego lasów i gruntów leśnych, ustalonej na podstawie ewidencji gruntów. Równowartość pieniężną żyta ustala się według ceny określonej w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów podatku rolnego.

Art. 66. 1. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

2. Obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

3. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek leśny za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy,
w których istniał obowiązek.

4. Jeżeli w ciągu roku podatkowego las został zajęty na prowadzenie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna lub po zaprzestaniu prowadzenia tej działalności przywrócono działalność leśną albo z innych powodów jego powierzchnia uległą zmniejszeniu lub zwiększeniu - kwota należnego podatku leśnego ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

8. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, nadleśnictwa oraz jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa są obowiązane:

1) składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi gminy, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasów, deklaracje na podatek leśny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,

2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zmian, o których mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian,

3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek leśny - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy za poszczególne miesiące do dnia 15 każdego miesiąca.

POUCZENIE:

Na podstawie art. 308 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926) oraz art. 26a § 1 i 2 ustawy
z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 z późn. zm.) informuje się, że podstawa wystawienia tytułu wykonawczego stanowi deklaracja na podatek leśny.

Wpłaty należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta i Gminy w Bierutowie nr 19301015-95841018-4053-36000-110 Bank Spółdzielczy w Oleśnicy oddział Bierutów.