2552

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BIERUTOWIE

z dnia 15 listopada 2001 r.

w sprawie określenia wzoru formularza; wykazu nieruchomości oraz deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy obowiązującego na terenie miasta i gminy Bierutów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 6 ust. 6 i ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) Rada Miejska w Bierutowie uchwala, co następuje:

§ 1

1. Osoby fizyczne są obowiązane złożyć organowi gminy wykaz nieruchomości, sporządzony na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

2. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są obowiązane składać organowi gminy deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Bierutowie.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
MIASTA I GMINY
STANISŁAW SZACHNOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Bierutowie z dnia 15 listopada 2001 r. (poz. 2552)

......................................................

(położenie nieruchomości - adres lub obręb)

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI

Burmistrz Miasta i Gminy

ul. Moniuszki 12

56-420 Bierutów

1. Nr identyfikacji podatkowej - NIP

..........................................................................................................................................................

(Nazwisko, imię, imię ojca oraz dokładny adres zamieszkania)

Art. 2.4. Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub współposiadanie, z zastrzeżeniem ust. 5, innych osób niż małżonkowie, obowiązek podatkowy od tej nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach. (Pozostałych współwłaścicieli lub współposiadaczy należy wymienić na odwrotnej stronie wykazu).

Lp.

Przedmiot opodatkowania

Postawa
opodatkowania
w m2 lub wartość
w zł przy budowlach

Data początkowa
zaistnienia zmiany
w myśl art. 6 cyt.
ustawy na odwrocie

Data końcowa
zaistnienia zmiany
w myśl art. 6 cyt. ustawy na odwrocie

1.

Budynki mieszkalne lub ich części

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

2.

Budynki lub ich części związane
z działalnością gospodarczą inną
niż rolnicza lub leśna, z wyjątkiem
budynków lub ich części przydzielonych na potrzeby bytowe osób zajmujących lokale mieszkalne, oraz od części
budynków mieszkalnych zajętych
na prowadzenie działalności gospodarczej (pow. użytkowa w m2)
     

3.

Budynki lub ich części zajęte
na prowadzenie działalności
gospodarczej w zakresie obrotu
kwalifikowanym materiałem siewnym (powierzchnia użytkowa w m2)
     

4.

Pozostałe budynki lub ich części

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

5.

Budowle lub ich części związane
z prowadzeniem działalności
gospodarczej innej niż działalność
rolnicza lub leśna (wartość w zł)
     

6.

Grunty związane z działalnością
gospodarczą inną niż działalność rolnicza lub leśna, z wyjątkiem związanych
z budynkami mieszkalnymi (pow. w m2)
     

7a.

Grunty będące użytkami rolnymi
niewchodzącymi w skład gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (pow. w m2)
     

7b.

Grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne (pow. w m2)      

7c.

Grunty pozostałe

(pow. w m2)

     

Niniejsze dane potwierdzam własnoręcznym podpisem, uprzedzony o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 k.k. i z ko-
deksu karno skarbowego.

Data sporządzenia wykazu ...................2002 r. Podpis podatnika .........................................

2. Nr identyfikacji podatkowej - NIP

..........................................................................................................................................................

3. Nr identyfikacji podatkowej - NIP

..........................................................................................................................................................

Wyciąg z ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.)

Art. 2. (1) 1. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 2, ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które:

1) są właścicielami lub samoistnymi posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem,

2) są użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub ich części,

3) są posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem, stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego, a także umowy zawartej
z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa albo z ustanowionego zarządu,

4) posiadają bez tytułu prawnego nieruchomości lub ich części albo obiekty budowlane niezłączone trwale z gruntem, stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy z wyjątkiem nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych.

2. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem, pozostających
w zarządzie Lasów Państwowych oraz wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieobjętych obowiązkiem podatkowym na podstawie ust. 1 pkt 3, ciąży odpowiednio na nadleśnictwach i na jednostkach organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, faktycznie władających nieruchomościami i obiektami budowlanymi niezłączonymi trwale z gruntem.

3. Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność małżonków lub odrębną własność każdego z nich, obowiązek podatkowy ciąży łącznie na obojgu małżonkach.

4. Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub współposiadanie, z zastrzeżeniem ust. 5, innych osób niż małżonkowie, obowiązek podatkowy od tej nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach.

5. Jeżeli w nieruchomości ustanowiona jest odrębna własność lokali, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.

6. Jeżeli nieruchomość jest współwłasnością albo jest we współposiadaniu dwóch lub więcej osób prawnych albo osób fizycznych,
z wyjątkiem nieruchomości o których mowa w ust. 3 i 5, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania.

Art. 3.4. Za budynek w rozumieniu ustawy uważa się obiekt budowlany umocowany w ziemi lub na ziemi posiadający ściany lub słupy albo filary oraz pokrycie dachowe.

Art. 4.2. Za powierzchnię użytkową budynku w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

3. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

Art. 5.3. Za grunty związane z działalnością gospodarcza uważa się grunty zabudowane i niezabudowane będące w posiadaniu podmiotu gospodarczego, a w szczególności:

1) grunty pod budynkami produkcyjnymi, magazynowymi, administracyjnymi, socjalnymi i hotelowymi,

2) grunty pod budowlami i urządzeniami,

3) grunty zajęte na drogi wewnętrzne i place manewrowe, place składowe, zieleńce oraz tereny, na których są lub mają być realizowane zadania inwestycyjne,

4) grunty wyłączone na cele nierolnicze lub nieleśne:

a) na skutek prowadzonej działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna albo na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej,

b) do czasu przywrócenia tym gruntom charakteru rolniczego lub leśnego.

Art. 4.1. Podstawę opodatkowania stanowi:

1) dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa,

2) dla budowli - ich wartość początkowa określona według zasad przewidzianych w odrębnych przepisach dla celów amortyzacji, chociażby były one całkowicie zamortyzowane,

3) dla gruntów - powierzchnia tych gruntów.

Art. 6.1. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

2. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

3. Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiła zmiana sposobu wykorzystywania budynku albo gruntu lub ich części, mająca wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

4. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

5. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy,
w których istniał obowiązek.

6. Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi gminy wykaz nieruchomości, sporządzony na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości oraz informować ten organ o zaistnieniu zmian, o których mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.

7a. Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiło wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości lub zaistniały zmiany,
o których mowa w ust. 3, wójt (burmistrz, prezydent) dokonuje zmiany decyzji, którą ustalono ten podatek.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Bierutowie z dnia 15 listopada 2001 r. (poz. 2552)

(pieczęć nagłówka podatnika Burmistrz Miasta i Gminy

REGON, NIP, telefon) ul. Moniuszki 12

56-420 Bierutów

DEKLARACJA

na podatek od nieruchomości na rok 2002
od osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,
jednostek organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz jednostek
organizacyjnych Lasów Państwowych

Lp.

Przedmiot opodatkowania

Podstawa
opodatkowania
w m2 lub wartość
w zł przy
budowlach

Stawka podatku

Kwota
podatku
w zł

1.

Budynki mieszkalne lub ich części

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

2.

Budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna, z wyjątkiem budynków lub ich
części przydzielonych na potrzeby bytowe osób zajmujących lokale mieszkalne, oraz od części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

3.

Budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności
gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

4.

Pozostałe budynki lub ich części

(powierzchnia użytkowa w m2)

     

5.

Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna

(wartość w zł)

     

6.

Grunty związane z działalnością gospodarczą inną niż
działalność rolnicza lub leśna, z wyjątkiem związanych
z budynkami mieszkalnymi

(powierzchnia w m2)

     

7a.

Grunty będące użytkami rolnymi niewchodzącymi
w skład gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów
ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym

(powierzchnia w m2)

     

7b.

Grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne

(powierzchnia w m2)

     

7c.

Grunty pozostałe

(powierzchnia w m2)

     

8.

Ogółem podatek od nieruchomości na rok podatkowy 2002

(płatny bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy

za poszczególne miesiące do dnia 15 każdego miesiąca)

 

......................................................................................................................................................

(nr tel., nazwisko i imię osoby odpowiedzialnej (kierownik jednostki) (główny księgowy)

za obliczenie oraz terminowe wpłacenie podatku)

 

Wpłaty należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta i Gminy w Bierutowie nr 19301015-95841018-4053-36000-110 Bank Spółdzielczy Oleśnica oddział Bierutów.

Wypełnia organ podatkowy:

 

........................................2002 r.

(data wpływu deklaracji)

 

1. W wyniku wstępnej kontroli przypada:

 

Do przypisu ...................................zł Do odpisu .....................................zł

 

2. Wprowadzono poprawki:

- przypisy objęto decyzja nr .......................... z dnia .........................

- odpisy objęto decyzją nr ............................ z dnia .........................

 

 

Bierutów, dnia .....................2002 r. ...............................................

(podpis sprawdzającego)

3. Adnotacje księgowości:

 


POUCZENIE:

Na podstawie art. 308 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926) oraz art. 26a § 1 i 2 ustawy
z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 z późn. zm.) informuje się, że podstawa wystawienia tytułu wykonawczego stanowi deklaracja na podatek od nieruchomości.

USTAWA z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Art. 6.8 Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są obowiązane:

1) składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi gminy właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,

2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zmian, o których mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian,

3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy za poszczególne miesiące, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.

USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Art. 31 Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia,
w którym wyznaczono inną osobę.

USTAWA z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Art. 26a.(14) § 1. Dla zobowiązań podatkowych powstających w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa podstawę wystawienia tytułu wykonawczego stanowi również deklaracja lub zeznanie złożone przez zobowiązanego.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1, tytuł wykonawczy można wystawić, jeżeli:

1) w deklaracji lub zeznaniu zostało zamieszczone pouczenie, że stanowią one podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego,

2) wierzyciel przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego przesłał zobowiązanemu upomnienie, o którym mowa w art. 15 § 1.

 

Wpłaty należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta i Gminy w Bierutowie nr 19301015-95841018-4053-36000-110 Bank Spółdzielczy Oleśnica oddział Bierutów.