2120

UCHWAŁA RADY MIASTA LUBANIA

z dnia 25 września 2001 r.

w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych, trybu wydawania i cofania zezwoleń, warunków sprzedaży napojów alkoholowych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), art. 12 ust. 1 i 2 i art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.) oraz art. XII § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 142 z późn. zm.) Rada Miasta Lubania uchwala, co następuje:

§ 1

1. Ustala się limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu
(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie miasta Lubania w liczbie 100 punktów.

2. Ustala się limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu
(z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia
w miejscu sprzedaży na terenie miasta Lubania
w liczbie 45 punktów.

§ 2

1. Oprócz miejsc wymienionych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych nie wydaje się również na terenie:

1) obiektów sportowych,

2) amfiteatru,

3) targowisk,

4) obiektów kultu religijnego,

5) placówek służby zdrowia,

6) cmentarzy,

7) punktów małej gastronomii (plackarnie, rożna itp.),

8) barów mlecznych i punktów o charakterze obnośnym i obwoźnym.

2. Z uwagi na charakter i przeznaczenie nieruchomości wprowadza się stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie nieruchomości zabudowanych:

– kościołem pw. Świętej Trójcy, ul. Szymanowskiego 1,

– kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba, pl. ks. Jana Winiarskiego 1,

– kościołem pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Skalnicza 4,

– kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ul. Różana 21,

– kościołem pw. Świętej Jadwigi Śląskiej, ul. Zgorzelecka 82,

– kościołem ewangelicko-augsburskim, Al. Kombatantów,

– zborem zielonoświątkowym “Filadelfia”, ul. Ban-kowa,

– szpitalem powiatowym i obiektami towarzyszącymi, ul. Zawidowska 4.

3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy obiektów sportowych i amfiteatru w przypadku organizowania imprez na wolnym powietrzu i wyrażenia zgody przez burmistrza na sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu.

§ 3

1. Zezwolenie na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu wydaje się tylko wtedy, gdy punkt spełnia następujące warunki:

a) posiada ogólnodostępne oznakowane zaplecze sanitarno-higieniczne; gdy oznakowanie nie jest widoczne z sali konsumpcyjnej, należy umieścić w widocznym miejscu tabliczkę informującą – wskazującą miejsce, gdzie się znajduje,

b) nie jest to obiekt tymczasowy, niezwiązany trwale z gruntem,

c) w obiekcie musi znajdować się nie mniej niż 8 siedzących miejsc konsumpcyjnych na powierzchni minimum 30 m2,

d) na widocznym miejscu umieszczone są tabliczki informujące o:

1) szkodliwości spożywania alkoholu,

2) zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

– osobom w stanie nietrzeźwym,

– osobom do lat 18,

– na kredyt lub pod zastaw.

2. Przy lokalach gastronomicznych w okresie od 1 maja do 31 października w godzinach od 10.00 do 22.00 mogą funkcjonować ogródki gastronomiczne.

§ 4

Zezwolenie na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wydaje się tylko wtedy, gdy punkt sprzedaży spełnia następujące warunki:

a) jest to sklep branżowy ze sprzedaż napojów alkoholowych,

b) sklep posiada wydzielone stoisko na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 4,5% alkoholu
(z wyjątkiem piwa), na którym nie sprzedaje się innych towarów,

c) ma powierzchnię sali sprzedaży powyżej 20 m2,

d) nie jest usytuowany w budynku mieszkalnym, w którym jest powyżej 5 lokali mieszkalnych, chyba że sprzedaż nie będzie prowadzona po godzinie 22.00,

e) sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko i wyłącznie w sklepie, nie dopuszcza się sprzedaży przez okienka, zarówno w dzień, jak i w porze nocnej,

f) na widocznym miejscu umieszczone są tabliczki informujące o:

1) szkodliwości spożywania alkoholu,

2) zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

– osobom w stanie nietrzeźwym,

– osobom do lat 18,

– na kredyt lub pod zastaw.

§ 5

Zezwala się na spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu na placu przy Ratuszu w noc sylwestrową.

§ 6

Na sprzedaż i podawanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu na imprezach na otwartym powietrzu przedsiębiorca otrzymuje zezwolenie na każde wyznaczone miejsce, na które wnosi opłatę.

§ 7

W postępowaniu w sprawie cofania zezwoleń stosuje się zasady określone w k.p.a., przy czym:

– dla ustalenia, czy nastąpił przypadek sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, konieczne jest, aby zaistniały fakt potwierdził co najmniej jeden świadek,

– do stwierdzenia faktów powtarzającego się w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez daną placówkę potrzebne są trzykrotne potwierdzenia Policji, Straży Miejskiej lub mieszkańców z najbliższego otoczenia.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 9

Zezwolenia wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały sprzeczne z nią zachowują ważność do czasu ich wygaśnięcia, chyba że wcześniej zostaną cofnięte.

§ 10

1. Traci moc uchwała nr XIX/172/2000 Rady Miejskiej w Lubaniu z dnia 28 marca 2000 r. w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), do spożycia poza miejscem sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży na-

pojów alkoholowych, trybu wydawania i cofania zezwoleń, warunków sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Lubania oraz wprowadzenia w niektórych miejscach zakazu spożywania napojów alkoholowych.

2. Traci moc uchwała nr XXXV/304/2001 Rady Miasta Lubania z dnia 7 sierpnia 2001 roku w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie miasta Lubania.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

PRZEWODNICZĄCY RADY
MARIAN KWOLIK