2075

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ RUDZIE

z dnia 19 września 2001 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład

mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734 i Nr 123, poz. 775; z 1998 r. Nr 155, poz. 1014, Nr 162, poz. 1126; z 2000 r. Nr 26,
poz. 306, Nr 48, poz. 552, Nr 62, poz. 718, Nr 88, poz. 985, Nr 95, poz. 1041, Nr 91, poz. 1009; z 2001 r. Dz. U. Nr 45, poz. 497) w związku z art. 4 i 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Nowej Rudzie uchwala:

R o z d z i a ł I

§ 1

1. Mieszkaniowy zasób miasta Nowa Ruda jest tworzony i utrzymywany w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być oddawane w najem według zasad określonych niniejszą uchwałą.

2. Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), zwanej dalej w skrócie “ustawą”.

R o z d z i a ł II

Zasady ogólne

§ 2

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zostać zawarta z osobą, która nie posiada tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego i znajduje się w trudnych warunkach mieszkaniowych, po spełnieniu jednego z niżej wymienionych warunków:

1) wykonała remont lokalu zgodnie z wcześniej zawartą umową o wykonanie prac remontowych,

2) wykonała adaptację (nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę) poddasza lub innych części wspólnych budynku na lokal mieszkalny w ramach wcześniej zawartej umowy;

3) jest uprawniona z mocy ustawy do lokalu zamiennego;

4) zajmuje na mocy decyzji administracyjnej lokal mieszkalny w nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej i której wypowiedziano najem w trybie art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy;

5) jest uprawniona z mocy prawa.

2. Za osobź pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych w rozumieniu niniejszej uchwały uwaća siź osobź zamieszkującą w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej nić 5 m˛ ogólnej powierzchni pokoi, lub zamieszkującą w lokalu niespełniającym warunków pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

3. Miasto Nowa Ruda, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w Nowej Rudzie przynajmniej przez okres ostatnich trzech lat.

4. Lokale do remontu.

1) umowę o wykonanie prac remontowych zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie według kolejności określonej w § 10 ust. 3 niniejszej uchwały,

2) wskazanie, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 niniejszego paragrafu, może uzyskać osoba pełnoletnia, która:

a) nie posiada tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania (z wyłączeniem lokali socjalnych),

b) jest zameldowana na pobyt stały w Nowej Rudzie od co najmniej trzech lat

c) lub jest zatrudniona w mieście Nowa Ruda na podstawie umowy na czas nieokreślony co najmniej od trzech lat,

3) mieszkanie przeznacza się do oddania w najem w trybie określonym w ust. 1 pkt 1 i ust. 2 niniejszego paragrafu, jeżeli wartość brutto niezbędnych nakładów na wykonanie prac remontowych w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania wynosi nie mniej niż 20% wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w powiecie (zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy). Wysokość nakładów określa zarządca budynku w porozumieniu z biegłym rzeczoznawcą. Za prace remontowe w rozumieniu niniejszego paragrafu uważa się również modernizację mieszkania polegającą na zmianie systemu ogrzewania na mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego bądź wyposażeniu mieszkania w pomieszczenia i instalacje higieniczno-sanitarne.

5. Nadbudowa budynku (adaptacja poddasza).

1) umowę o wykonanie nadbudowy budynku (adaptacja poddasza) w budynku, w którym nie wyodrębniono własności lokali, zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie według kolejności określonej w § 10 ust. 3 niniejszej uchwały;

2) skierowanie do zawarcia umowy o prace adaptacyjne (nadbudowę budynku) może uzyskać osoba, która wskaże niezakwalifikowane dotychczas do adaptacji poddasze budynku (budynek), w którym nie ma wyodrębnionych nieruchomości lokalowych, i uzyska akceptację zarządcy;

3) poprzez wskazanie rozumie się dostarczenie opinii techniczno-budowlanej stwierdzającej możliwość wykonania nadbudowy budynku (adaptacji poddasza), którego lokalizacja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.

6. Powierzchnia pokoi lokalu mieszkalnego oddawanego w najem w trybie określonym w ust. 1 pkt 1 niniejszego paragrafu powinna wynosić nie więcej niż 15 m2 na jednego członka gospodarstwa domowego. W przypadku osoby samotnej dopuszcza się oddanie w najem lokalu mieszkalnego o powierzchni pokoi do 30 m2, a w przypadku małżeństwa bezdzietnego do 45 m2. Normy, o których mowa, mogą być przekroczone, jeżeli mieszkanie ze względu na nieatrakcyjność nie zostało zaakceptowane przez 3 wnioskodawców lub koszt jego remontu przekracza 30% wartości odtworzeniowej 1m˛ powierzchni ućytkowej budynku mieszkalnego.

R o z d z i a ł III

Lokale socjalne

§ 3

1. Umowę najmu lokalu socjalnego zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

2. Wskazanie, o którym mowa w ustępie 1 niniejszego paragrafu, może uzyskać osoba, która spełnia jeden z niżej wymienionych warunków:

1) nieposiadająca tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania, której dochód nie przekracza 60% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 40% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych, na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkiwania;

2) uprawniona z mocy orzeczenia sądu.

3. Jako lokal socjalny może zostać wynajęte mieszkanie wchodzące w skład zasobu mieszkaniowego miasta Nowa Ruda, które:

1) wyposażone jest w nie więcej niż dwa czynniki spośród następujących:

– instalacja wodno-kanalizacyjna

– w.c.

– łazienka

– gaz przewodowy

– centralne ogrzewanie

2) lub wyposażone jest w więcej czynników, o których mowa w pkt 1 niniejszego ustępu – jednakże sam lokal położony jest w tzw. lokalu wspólnym,

3) zapewnia co najmniej 5 m2 powierzchni pokoi na członka gospodarstwa domowego najemcy, a w wypadku osoby samotnej co najmniej 10 m˛ powierzchni pokoi.

4. Czynsz za najem lokalu socjalnego ustala się w wysokości 0,5 najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

1) umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli najemca znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy;

2) w przypadku przekroczenia progów dochodowych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 niniejszej uchwały, Wydział Funkcjonowania Miasta może zezwolić na podpisanie nowej umowy do czasu opróżnienia lokalu za odszkodowaniem określonym zgodnie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy.

R o z d z i a ł IV

Lokale za czynsz wolny

§ 4

1. Lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 80 m2 może zostać oddany w najem za czynsz wolny.

2. Najemca lokalu, o którym mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, wyłaniany jest w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu.

R o z d z i a ł V

Zamiana lokali

§ 5

1. Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie:

1) wyraża zgodę na zamianę lokali mieszkalnych i lokali socjalnych;

2) wyraża zgodę na zamianę lokali mieszkalnych na inne nieruchomości;

3) wydaje skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego osobie będącej stroną umowy zamiany, które przekazuje dotychczasowemu najemcy lokalu mieszkalnego lokal niewchodzący do mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Jeżeli najemca (członek spółdzielni, właściciel) posiadający dotychczas jedno mieszkanie uzyskuje w wyniku zamiany więcej mieszkań, ich najemcami mogą zostać osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy.

3. Zamiany lokalu mieszkalnego poprzez skierowanie do zawarcia umowy najmu innego lokalu mieszkalnego może dokonać Wydział Funkcjonowania Miasta na wniosek najemcy, który:

1) nie kwalifikuje się do otrzymania dodatku mieszkaniowego ze względu na ponadnormatywną powierzchnię użytkowa zajmowanego lokalu;

2) jest inwalidą wojennym, osobą ociemniałą lub inną osoba niepełnosprawną zajmującą lokal niedostosowany do jej potrzeb;

3) ubiega się o zmianę miejsca zamieszkania z ważnych powodów zdrowotnych lub rodzinnych;

4) zajmuje lokal, który w wyniku małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka nie zapewnia minimalnej normy powierzchni pokoi (5 m2).

4. Zamiany lokalu socjalnego poprzez skierowanie do zawarcia umowy najmu innego lokalu socjalnego może dokonać Wydział Funkcjonowania Miasta na wniosek najemcy, jeżeli:

1) wśród członków gospodarstwa domowego nastąpi trwałe kalectwo w istotny sposób utrudniające korzystanie z lokalu;

2) w wyniku małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka lokal zajmowany przestanie zapewniać minimalną normę powierzchni pokoi (5 m2).

R o z d z i a ł VI

Powiększenie przedmiotu najmu

§ 6

1. Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie może skierować najemcę części lokalu mieszkalnego do zawarcia aneksu odnośnie do powiększenia przedmiotu najmu o wolną część lokalu.

2. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, może również uzyskać najemca lokalu mieszkalnego, do którego bezpośrednio przylega wolne pomieszczenie (nie więcej niż jeden pokój) niebędące samodzielnym lokalem mieszkalnym.

3. W razie ubiegania się o powiększenie przedmiotu najmu w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 2 niniejszego paragrafu, więcej niż przez jednego najemcę, o sposobie zagospodarowania zwolnionej części lokalu decyduje Wydział Funkcjonowania Miasta po zasięgnięciu opinii zarządcy budynku i Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

4. W razie zwolnienia się części lokalu Wydział Funkcjonowania Miasta może wskazać lokal zamienny najemcy pozostałej części lokalu.

5. Koszty remontu uzyskanych dodatkowo pomieszczeń ponosi najemca bez możliwości żądania ich zwrotu.

R o z d z i a ł VII

Kaucja

§ 7

1. Najemca lokalu mieszkalnego (z wyjątkiem lokali przeznaczonych do remontu na własny koszt, lokali mieszkalnych uzyskanych przez adaptację poddasza budynku lub innych części wspólnych budynku, lokali uzyskanych w wyniku rozgęszczenia oraz w przypadku osób, o których mowa w § 10 ust. 3 i § 3 ust. 45 pkt 2) przed objęciem w posiadanie lokalu wpłaca kaucję w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

2. Regulamin pobierania kaucji zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, stanowiący jej integralną część.

3. Środki uzyskiwane przez zarządcę budynku w ramach kaucji gromadzone są na odrębnym oprocentowanym rachunku bankowym. Kaucja wraz z oprocentowaniem zwracana jest najemcy z chwilą ustania stosunku najmu i przekazania w należytym stanie lokalu zarządcy budynku.

R o z d z i a ł VIII

Legalizacja

§ 8

1. Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie może wydać, z zastrzeżeniem
ust. 4 niniejszego paragrafu, skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego osobom, które zamieszkują bez tytułu prawnego w lokalu co najmniej od 31 grudnia 1995 r. i nie zalegają z opłatami za jego korzystanie. Wydział Funkcjonowania Miasta może po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej wydać skierowanie do zawarcia umowy najmu osobie, która utraciła tytuł prawny w drodze prawomocnego wyroku sądowego do zajmowanego obecnie lokalu, o ile ustały przyczyny utraty uprawnień.

2. Na wniosek Społecznej Komisji Mieszkaniowej Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie po 10 lipca 2002 roku skieruje do zawarcia umowy najmu lokalu osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego przed 10 lipca 1991 roku, jeżeli w tym okresie nie wniesione będzie powództwo o opróżnienie lokalu lub o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

3. Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice – Wydział Funkcjonowania Miasta wyda im wskazanie o przydziale tego lokalu, chyba że najemca zamieszkał w znajdującym się w tej samej miejscowości lokalu mieszkalnym (domu) stanowiącym jego własność bądź uzyskanym w drodze spółdzielczego prawa do lokalu, a powierzchnia lokalu zapewnia pozostawionym osobom normy przysługujące im zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4. Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie może odstąpić od wykonania czynności, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, jeżeli zamieszkiwanie jest w wyniku samowolnego zajęcia.

5. Czynsz najmu takich lokali jest naliczany zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy w wysokości 3% wartości odtworzeniowej.

R o z d z i a ł IX

Społeczna Komisja Mieszkaniowa

§ 9

1. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Rada Miejska w Nowej Rudzie na wniosek Burmistrza Miasta – spośród osób delegowanych przez Radę Miejską, zarządcę oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie – w składzie nie większym niż 11 członków.

2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa wybiera przewodniczącego spośród swojego grona i działa na podstawie regulaminu przyjętego przez Radę Miasta.

R o z d z i a ł X

Zasady realizacji wniosków

§ 10

1. Osoby ubiegające się o najem lokalu winny złożyć stosowny wniosek w Wydziale Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego sporządzanie list.

2. Wydział Funkcjonowania Miasta sporządza projekty rocznych list osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokali:

a) listę osób do zawarcia umowy najmu na mieszkanie;

b) listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu na lokal socjalny;

c) listę osób oczekujących na lokal zamienny.

3. Wydział Funkcjonowania Miasta zobowiązany jest do prowadzenia list osób ubiegających się o przydział lokali mieszkalnych do remontu, jak również do adaptacji poddasza bądź nadbudowy budynku.

4. Przed sporządzeniem projektu list Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej powołanej zgodnie z § 9 niniejszej uchwały.

5. Projekty list powinny być podane do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie przez okres jednego miesiąca. W projektach tych Wydział Funkcjonowania Miasta informuje o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

6. Wydział Funkcjonowania Miasta ma obowiązek wnikliwego rozpatrzenia uwag i zastrzeżeń do projektów list. W przypadku nieuwzględnienia wniesionych zastrzeżeń Wydział Funkcjonowania Miasta zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia zainteresowanych z uzasadnieniem swojego stanowiska.

7. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń Wydział Funkcjonowania Miasta ustala i podaje do publicznej wiadomości w swojej siedzibie ostateczne listy w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia danego roku.

8. Osoba, która dwukrotnie odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu mieszkalnego spełniającego kryteria określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy, zostaje skreślona z listy osób oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu gminy. Dotyczy to również osób, które otrzymały mieszkanie do remontu.

9. Osobie umieszczonej na liście, z którą nie zawarto umowy najmu lokalu do końca roku kalendarzowego, przysługuje pierwszeństwo jej zawarcia w roku następnym, jeżeli nadal spełnia wymogi do jej zawarcia.

R o z d z i a ł XI

Pracownia artystyczna

§ 11

1. Umowę najmu pracowni artystycznej zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Zarząd Miasta w uzgodnieniu z Wydziałem Funkcjonowania Miasta.

2. Zarząd Miasta określa zasady przydziału pracowni artystycznych po zasięgnięciu opinii Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Nowa Ruda.

R o z d z i a ł XII

Lokale po eksmisjach

§ 12

1. W przypadku odzyskania lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy w wyniku realizacji prawomocnego orzeczenia sądowego (eksmisji) Wydział Funkcjonowania Miasta może wydać skierowanie do zawarcia umowy najmu z innym najemcą samodzielnego lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy po spełnieniu następujących warunków:

1) pokrycia zaległości w opłatach za użytkowanie lokalu bez odsetek,

2) wykonania remontu bez możliwości żądania zwrotu jego kosztów,

3) zdania uprzednio zajmowanego lokalu wolnego od osób i rzeczy.

2. W przypadku złożenia ofert na odzyskany w ten sposób lokal przez więcej niż jednego najemcę wybrany będzie ten najemca lokalu, którego powierzchnia lokalu będzie największa.

3. W przypadku braku zainteresowania do zamiany mogą przystąpić także najemcy lokali tzw. wspólnych na ww. warunkach.

4. Informacje o odzyskanych w ten sposób lokalach będą wywieszane 1. każdego miesiąca na tablicy ogłoszeń w Wydziale Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. Informacje podawane będą do wiadomości przez siedem dni. Po tym terminie w ciągu następnych trzech dni nastąpi wskazanie przyszłego najemcy.

R o z d z i a ł XIII

Niepełnosprawni

§ 13

1. Wydział Funkcjonowania Miasta wydaje skierowanie do zawarcia umowy najmu lub przeprowadzenia gruntownego remontu osobom niepełnosprawnym lub rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym. Skierowanie wydawane jest odnośnie do lokali położonych na najniższych kondygnacjach budynku.

2. Skierowanie, o którym mowa ust. 1, wydawane jest niezależnie od aktualnie realizowanych wniosków z danego rocznika, biorąc pod uwagę najdłużej oczekujące wnioski.

3. Zasady i tryb przeznaczania lokali mieszkalnych dla osób wymienionych w ust. 1 reguluje załącznik nr 2 do niniejszej uchwały, stanowiący jej integralną część.

R o z d z i a ł XIV

Rodzinne Domy Dziecka

§ 14

1. Wydział Funkcjonowania Miasta może przekazać rocznie jeden lokal będący w dyspozycji gminy na prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka.

2. Wydział Funkcjonowania Miasta może przekazać rocznie 2 lokale mieszkalne dla pełnoletnich wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo--wychowawcze na terenie miasta Nowa Ruda. Skierowanie do zawarcia umowy najmu Wydział Funkcjonowania Miasta wydaje po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

R o z d z i a ł XV

Kryteria dochodowe

§ 15

1. Ustala się następujące progi dochodowe umożliwiające wydanie skierowania bądź upoważnienia do zawarcia umowy najmu:

1) w przypadku lokali socjalnych dochód brutto nie może przekroczyć 60% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 40% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkiwania w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku;

2) w przypadku lokali mieszkalnych dochód brutto nie może przekroczyć 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkiwania w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku.

2. Za dochód wymieniony w ust. 1 pkt 1 i 2 uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do dochodów nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej oraz jednorazowych świadczeń w naturze z pomocy społecznej.

R o z d z i a ł XVI

Obowiązki najemcy

§ 16

1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze, pralnie, strychy, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych;

2) okien i drzwi;

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą:

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek, wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów, oraz osprzętu anteny zbiorczej;

6) pieców węglowych i akumulacyjnych bądź wymiana zużytych elementów;

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w wypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez:

a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów;

b) malowanie drzwi i okien od strony wewnętrznej, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych, w celu ich zabezpieczenia przed korozją.

3. Poza naprawami, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, najemca obowiązany jest do naprawienia szkód powstałych z jego winy. Odpowiedzialność najemcy i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkujących za powstałą szkodę jest solidarna.

R z d z i a ł XVII

Przepisy końcowe

§ 17

1. Najemca nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

2. W przypadku określonym w ust. 1 niniejszego paragrafu najemca zobowiązany jest w terminie 3 miesięcy od wezwania przez Wydział Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie do określenia się, w którym lokalu będzie zamieszkiwał.

§ 18

Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.

§ 19

Zarząd Miasta po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej może w szczególnie uzasadnionych przypadkach wskazać osoby do zawarcia umowy z pominięciem list bez konieczności przestrzegania kryteriów określonych niniejszą uchwałą, jeżeli:

a) utraciły lokal w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej, pożaru lub innych zdarzeń losowych;

b) zostały sprowadzone z innych miejscowości ze względu na występowanie w gminie zawodów deficytowych.

§ 20

Podnajem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy wymaga pisemnej zgody Wydziału Funkcjonowania Miasta po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

§ 21

1. W związku z art. 13 ustawy wprowadza się “Regulamin porządku domowego”, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszej uchwały, stanowiący jej integralną część.

2. “Regulamin porządku domowego” podlega wywieszeniu w widocznym miejscu w każdym budynku wchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 22

1. Postanowienia niniejszej uchwały nie mają zastosowania do lokali znajdujących się w obiektach szkół, przedszkoli i podobnych obiektów gminnych.

2. Decyzje w sprawie wynajmu lokali mieszkalnych w obiektach wymienionych w ust. 1 niniejszego paragrafu, w tym również dozorcom, podejmuje Zarząd Miasta na wniosek dyrektora placówki.

§ 23

Zachowują moc dotychczasowe umowy o opiekę nad najemcą zaliczonym do I grupy inwalidów lub powyżej 65. roku życia, w zakresie uprawnień do najmu lokalu, zawarte przez Wydział Funkcjonowania Miasta.

§ 24

Ilekroć w uchwale używa się terminu “zarządca”, należy przez to rozumieć wynajmującego – Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Rudzie.

 

§ 25

Traci moc uchwała nr 56/VIII/95 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 8 lutego 1995 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej oraz uchwały zmieniające: uchwała nr 134/XIX/96 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 24 czerwca 1996 roku i uchwała nr 248/XXXVI/97 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 30 grudnia 1997 roku.

§ 26

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Nowa Ruda.

§ 27

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 28

Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez rozplakatowanie obwieszczeń w miejscach publicznych na terenie miasta.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIEJSKIEJ
JANINA GRYSIEWICZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 19 września 2001 r. (poz. 2075)

REGULAMIN W SPRAWIE KAUCJI ZABEZPIECZAJĄCYCH POKRYCIE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU NAJMU LOKALI MIESZKALNYCH

§ 1

Kaucję zabezpieczającą pokrycie należności gminy z tytułu najmu lokalu mieszkalnego, zwaną dalej “kaucją”, pobiera się od najemców lokali mieszkalnych zgodnie z art. 6 ustawy oraz § 7 uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, której niniejszy regulamin stanowi integralną część.

§ 2

Najemca zobowiązany jest wpłacić kaucję na konto zarządcy po otrzymaniu skierowania bądź upoważnienia do zawarcia umowy, a przed jego zasiedleniem.

§ 3

Kaucja przetrzymywana jest przez zarządcę na wydzielonym rachunku bankowym wg zasad ustalonych z bankiem.

§ 4

Od wpłacenia kaucji zwolnione są:

1) osoby, które uzyskały lokal w wyniku remontu na własny koszt;

2) osoby, które uzyskały lokal w wyniku adaptacji poddasza lub nadbudowy budynku;

3) najemcy lokali uzyskanych w wyniku objęcia lokalu po eksmisji zgodnie z zasadami § 12 niniejszej uchwały;

4) najemcy dokonujący zamiany międzylokatorskiej lub z urzędu,

5) osoby kierowane do zawarcia umowy najmu na lokal zamienny na czas oczekiwania na remont swojego lokalu;

6) osoby kierowane do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego;

7) osoby samotne opuszczające Domy Dziecka lub inne placówki opiekuńczo-wychowawcze, kierowane do zawarcia umowy najmu.

§ 5

Najemcy, których dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza 30% najniższej emerytury, mogą ubiegać się o rozłożenie kaucji na raty (maksymalnie 6 rat miesięcznych), jeżeli spełniają jeden z niżej wymienionych warunków:

1) są osobami niepełnosprawnymi,

2) samotnie wychowują małoletnie dzieci,

3) przewlekle chorują lub ktoś z członków wspólnego gospodarstwa domowego przewlekle choruje, a związane są z tym niezbędne wydatki na leczenie (konieczne jest oświadczenie lekarskie),

4) najem dotyczy emerytów i rencistów powyżej
70. roku życia, a zamieszkują samotnie bądź ze współmałżonkiem – emerytem lub rencistą, lub znajdującym się na jego utrzymaniu,

5) najem dotyczy rodzin wielodzietnych (więcej niż czworo dzieci).

§ 6

W przypadkach gdy dochód na każdego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 45% najniższej emerytury, kaucję można rozłożyć na raty w stosunku do innych osób niż wymienione w § 5. W tym przypadku kaucję można rozłożyć maksymalnie na 3 raty.

§ 7

Kaucja podlega zwrotowi przez zarządcę w przypadku:

a) rozwiązania umowy najmu,

b) wykupienia lokalu przez dotychczasowego najemcę.

Zwrot kaucji następuje w wysokości zwaloryzowanej zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy.

§ 8

W przypadku rozwiązania umowy najmu zwrot kaucji następuje w terminie jednego miesiąca, wyłącznie po opróżnieniu lokalu i przekazaniu go wolnym od osób i rzeczy właściwemu zarządcy.

§ 9

Wynajmujący potrąca z kaucji najemcy opuszczającego lokal lub osoby, z którą umowa najmu wygasła, nie uiszczony czynsz i inne należności przypadające z tytułu najmu.

§ 10

Kaucja podlega zwrotowi, jeżeli lokal nie został przez uprawnionego zajęty. W przypadku gdy najemca nie objął lokalu z własnej winy, z kaucji może być potrącony czynsz i inne należności za okres od dnia udostępnienia lokalu.

§ 11

Wykonanie postanowień wynikających z powyższego regulaminu powierza się dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Rudzie.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 19 września 2001 r. (poz. 2075)

 

ZASADY I TRYB PRZEZNACZANIA LOKALI MIESZKALNYCH  DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I RODZIN Z DZIECKIEM

NIEPEŁNOSPRAWNYM NIEZDOLNYM DO SAMODZIELNEGO PORUSZANIA SIĘ

1. Warunkiem przyjęcia do realizacji wniosku o wskazanie mieszkania z zasobu gminy osobie niepełnosprawnej lub rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym niezdolnym do samodzielnego poruszania się, która nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, jest zarejestrowanie wniosku w Wydziale Funkcjonowania Miasta.

2. Osoba niepełnosprawna, osoba całkowicie niewidoma lub rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym posiadająca tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, chcąca zamienić mieszkanie na inne, uwzględniające jej szczególne potrzeby, obowiązana jest złożyć wniosek o taką zamianę w Wydziale Funkcjonowania Miasta. Wnioski te mają pierwszeństwo w realizacji.

3. Do zawarcia umowy najmu lokali mieszkalnych położonych na parterach budynków:

1) w pierwszej kolejności kierowane będą:

a) osoby niepełnosprawne spełniające łącznie następujące warunki:

– uczące się lub aktywne zawodowo,

– osoby uczestniczące w zajęciach ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych, warsztatach terapii zajęciowej oraz zakładach aktywizacji zawodowej,

b) rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym,

2) w dalszej kolejności – pozostali niepełnosprawni według kolejności złożenia wniosku o wskazanie mieszkania z zasobów komunalnych.

4. Warunkiem wydania skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z osobą niepełnosprawną lub rodziną z dzieckiem niepełnosprawnym jest uzyskanie w tej sprawie pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej Rady Miejskiej w Nowej Rudzie oraz Noworudzkiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

5. Na mieszkania dla osób niepełnosprawnych lub rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym mogą być przeznaczane lokale mieszkalne z mieszkaniowego zasobu gminy:

a) nieprzekraczające 80 m˛;

b) położone w częściach parterowych budynków w obrębie całego obszaru administracyjnego miasta Nowa Ruda z wyłączeniem rejonów, dla których miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego stanowi, że lokale mieszkalne mogą być przekształcane na lokale użytkowe.

6. Celem tworzenia zasobu lokali mieszkalnych dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym podejmuje się następujące działania:

1) nowo budowane mieszkania, położone w częściach parterowych budynków są projektowane w sposób uwzględniający potrzeby osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich (szerokie drzwi, możliwości swobodnego korzystania z kuchni, łazienki, toalety, podjazdy),

2) w budynkach mieszkalnych stanowiących własność lub współwłasność gminy, w których wykonywany będzie remont kapitalny:

a) proponuje się dotychczasowym najemcom mieszkań na parterze lokale zamienne i po wyrażeniu przez nich zgody wskazuje się te lokale,

b) zwalniany lokal parterowy i jego otoczenie w trakcie remontu kapitalnego jest przystosowywany do potrzeb niepełnosprawnych i zasiedlany wg niniejszych zasad,

c) jeżeli najemcą lokalu mieszkalnego na parterze jest osoba niepełnosprawna lub rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym, lokal mieszkalny i jego otoczenie dostosowuje się do potrzeb niepełnosprawnego.

7. Zagospodarowanie otoczenia budynków komunalnych realizowane będzie w sposób umożliwiający poruszanie się po osiedlu osobom niepełnosprawnym, tj. bez zbędnych barier architektonicznych dla różnych aspektów niepełnosprawności.

8. Na etapie sporządzania projektu dla budynku nowego lub remontowanego, stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy, Wydział Funkcjonowania Miasta przedstawia inwestorowi listę osób niepełnosprawnych zakwalifikowanych w pierwszej kolejności, zgodnie z niniejszymi zasadami, do otrzymania lokalu mieszkalnego, w celu uwzględnienia ewentualnych uwag tych osób.

9. Lokale mieszkalne, które przystosowane zostały do potrzeb niepełnosprawnych przy udziale środków finansowych miasta Nowa Ruda tworzą zasób mieszkań dla niepełnosprawnych, mogą być zajmowane wyłącznie przez niepełnosprawnych wraz z rodziną i nie podlegają:

a) zamianie – wyjątek stanowią sytuacje, w których osoba niepełnosprawna przestała korzystać z takiego lokalu. Pozostałe osoby, współzamieszkujące, są zobowiązane do zgłoszenia tego faktu wynajmującemu. Wynajmujący wskaże lokal zamienny za dotychczas zajmowany,

b) sprzedaży.

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 19 września 2001 r. (poz. 2075)

 

REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO

I. Postanowienia ogólne

1. Przestrzeganie regulaminu obowiązuje w równym stopniu wszystkich najemców lokali mieszkalnych danego budynku.

2. Najemca lokalu ponosi odpowiedzialność za zachowanie osób, którym oddał swój lokal do używania, zarówno domowników, jak i innych osób korzystających z jego lokalu za jego wiedzą. Najemca ponosi również odpowiedzialność za przestrzeganie przez te osoby niniejszego regulaminu i zobowiązany jest do zapoznania tych osób z regulaminem oraz do powiadomienia zarządcy o podnajmie lokalu.

3. Najemca lokalu zobowiązany jest powiadomić zarządcę o wszelkich istotnych zmianach dotyczących zajmowanego lokalu, a w szczególności o zmianach stanu technicznego oraz o zmianach osób zamieszkałych lub uprawnionych do korzystania z lokalu.

II. Obowiązki mieszkańców

1. Mieszkańcy są zobowiązani dbać o budynek i jego otoczenie oraz chronić je przed dewastacją.

2. W przypadku jakichkolwiek awarii lub nagłych wypadków należy zgłosić je natychmiast:

a) w dni robocze w poszczególnych Rejonach Obsługi Mieszkańców;

b) po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy dyżurującemu pracownikowi w siedzibie ZGKiM Nowa Ruda, ul. Srebrna 1a, tel. 872 22 02, a w razie potrzeby zawiadomić również odpowiednie służby, takie jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja, pogotowie gazowe itp.

3. W przypadkach koniecznych najemca lokalu obowiązany jest zezwolić na wstęp do lokalu służbom remontowym wraz z administratorem, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu lub usunięcia awarii.

4. Mieszkaniec jest zobowiązany do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie posesji z jego winy.

5. Mieszkaniec jest zobowiązany do utrzymania zamieszkiwanego przez siebie lokalu oraz innych pomieszczeń przez siebie użytkowanych w należytym stanie technicznym i sanitarnym.

III. Przepisy porządkowe

1. Wszyscy mieszkańcy oprócz dbałości o posesję obowiązani są do wzajemnej pomocy i niezakłócania spokoju innych mieszkańców.

2. Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 do 6 i w tych godzinach nie należy używać urządzeń mogących zakłócić sen użytkowników innych lokali

lub w inny sposób powodować hałasu mogącego ten sen zakłócić.

3. Trzepanie dywanów może odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym w godzinach od 8 do 22.

4. Trzymane w lokalu zwierzęta nie mogą powodować zagrożenia życia ani zdrowia ludzi oraz nie mogą zakłócać spokoju. Posiadacze zwierząt domowych są zobowiązani do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych, m.in. do niezwłocznego sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na terenie posesji oraz do wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcach. Zabrania się karmienia ptaków na parapetach okien i na balkonach.

5. Balkony powinny być utrzymane w czystości, a skrzynki na kwiaty i donice umieszczane na balkonach winny być umocowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. Zabrania się umieszczania na balkonach zasłon, drabinek i podpór na pnącza w sposób mogący ułatwić wejście do innych lokali, np. do lokali położonych na wyższych kondygnacjach.

6. W piwnicach, korytarzach, na balkonach nie wolno przechowywać motorowerów, motocykli oraz materiałów łatwopalnych, żrących i cuchnących środków chemicznych, materiałów wybuchowych oraz gazu.

7. Piwnice należy utrzymywać w czystości i porządku, a korzystając z nich, należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.

8. Niedozwolone jest zakładanie gniazd poboru prądu elektrycznego na użytek własny w pomieszczeniach piwnicznych oraz prowadzenie w tych pomieszczeniach działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządcą.

9. Ciągów komunikacyjnych (korytarzy, schodów i klatek schodowych) nie wolno zastawiać żadnymi przedmiotami, a jeśliby fakt taki miał miejsce z powodu konieczności przeprowadzenia prac remontowych w lokalu, przedmioty te należy usunąć na ustne wezwanie zarządcy. Niezastosowanie się do tego wezwania może spowodować usunięcie przez zarządcę tych przedmiotów na koszt osoby, która zastawiła nimi ciąg komunikacyjny.

10. Każdy pojazd parkujący trwale na terenie posesji powinien otrzymać od zarządcy stosowne zezwolenie.

11. W przypadku braku miejsca do parkowania na terenie posesji właściciele pojazdów zobowiązani są do ich parkowania poza jej terenem. Ustawianie pojazdów na terenie posesji niezgodnie z przepisami, na ciągach dla pieszych albo w sposób mogący utrudnić poruszanie się pojazdom specjalnym jest zabronione.

12. Zabrania się trwałego parkowania na terenie posesji samochodów ciężarowych, dostawczych lub pojazdów specjalnych.

13. Zabrania się mycia pojazdów na terenie posesji.

14. Ogranicza się szybkość poruszania pojazdów na terenie posesji do 15 km/godz. i zaleca się szczególną ostrożność przy wjeździe i wyjeździe z bramy. Wszelkie uszkodzenia spowodowane użytkowaniem pojazdów na terenie posesji obciążają właściciela pojazdu.

15. Śmieci należy wyrzucać wyłącznie do wskazanych pojemników lub kontenera ustawionych w miejscach uzgodnionych ze świadczącym usługę wywozu nieczystości.

16. Usuwanie gruzu po remoncie lokalu odbywa się na koszt właściciela tego lokalu i w sposób uzgodniony z zarządcą nieruchomości.

17. Zabrania się zakłócania spokoju mieszkańców i innych użytkowników wspólnych części budynku oraz posesji.

18. Zabrania się zanieczyszczać wspólne części budynku i posesję, pisać i drapać po ścianach, malować ściany pomieszczeń wspólnych albo ściany zewnętrzne budynku bez zezwolenia zarządcy, wieszać i przybijać tablice lub przedmioty bez zezwolenia zarządcy, uszkadzać kosze na śmieci i urządzenia do zabaw dla dzieci, niszczyć zieleń na posesji, wieszać bieliznę albo inne przedmioty na zewnątrz budynku na terenie posesji.

19. Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są dbać, aby dzieci stosowały się do postanowień poprzedniego punktu regulaminu. Za szkody wyrządzone na terenie posesji przez dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie.

20. Prosi się o nieotwieranie drzwi klatek schodowych domofonem osobom nieznanym, w tym także domokrążcom i osobom oferującym usługi mieszkańcom.

Zarządca zwraca się do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie niniejszego regulaminu porządku domowego i jednocześnie informuje, że uporczywe uchylanie się od przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu porządku domowego (czy to przez najemcę lokalu, czy przez innych użytkowników tego lokalu) może spowodować sankcje wynikające z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).