2044

UCHWAŁA RADY POWIATU W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

z dnia 22 października 2001 r.

w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zmianami), art. 30 ust. 6 pkt 1–3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zmianami) oraz w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) Rada Powiatu w Środzie Śląskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwale podlegają nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych, dla których Powiat Średzki jest organem prowadzącym, działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zmianami) oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych działających na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 ze zmianami) będącymi jednostkami organizacyjnymi Powiatu Średzkiego.

§ 2

1. Ustala się zasady wynagradzania oraz zasady przyznawania nagród i dodatków do wynagrodzeń nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, o których mowa w § 1.

2. Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

3. Wysokość stawek dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania zawiera załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

4. Wysokość stawek dodatku za warunki pracy oraz szczegółowe zasady jego przyznawania zawiera załącznik nr 3.

5. Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych zawiera załącznik nr 4.

6. Szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nagród zawiera załącznik nr 5.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Środzie Śląskiej.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w  Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY POWIATU
WŁADYSŁAW CZARKOWSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 22 października 2001 r. (poz. 2044)

Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania

1. Nauczycielom wyróżniającym się osiągnięciami oraz jakością świadczonej pracy lub szczególnymi osiągnięciami i zaangażowaniem w realizację zadań, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy – Karty Nauczyciela, może być przyznany dodatek motywacyjny.

2. Dodatek motywacyjny nauczycielowi przyznaje dyrektor szkoły lub placówki w ramach posiadanych środków przyznanych uchwałą budżetową w wysokości do 25% wynagrodzenia zasadniczego na podstawie zakładowych kryteriów przyznawania dodatków.

3. Dyrektorowi szkoły lub placówki dodatek motywacyjny przyznaje przewodniczący Zarządu Powiatu w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego, biorąc pod uwagę:

1) wielkość szkoły lub placówki i złożoność realizowanych zadań,

2) prawidłowość gospodarowania środkami finansowymi, stosowania ustawy o zamówieniach publicznych i gospodarowania mieniem powiatu,

3) realizację zadań promujących szkołę lub placówkę,

4) wdrażanie zmian mających na celu poprawę jakości funkcjonowania szkoły lub placówki.

4. Dodatek motywacyjny przyznaje się na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

5. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 22 października 2001 r. (poz. 2044)

Wysokość stawek dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania

 

1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w tabeli nr 1.

Tabela nr 1 – miesięczne stawki dodatków funkcyjnych, określane jako wielkość procentowa wynagrodzenia zasadniczego.

Stanowisko

% wynagrodzenia zasadniczego

od

do

Dyrektor szkoły lub placówki

15%

60%

Wicedyrektor, kierownik szkolenia praktycznego, kierownik internatu

10%

30%

2. Dodatek funkcyjny przysługuje również:

1) nauczycielowi sprawującemu funkcję wychowawcy klasy – w wysokości do 3% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie,

2) nauczycielowi sprawującemu funkcję opiekuna stażu – w wysokości do 4% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie za każdego nauczyciela, nad którym sprawuje opiekę,

3) nauczycielowi sprawującemu funkcję doradcy metodycznego – w wysokości do 30% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły lub placówki ustala przewodniczący Zarządu Powiatu w granicach stawek określonych w tabeli nr 1 z uwzględnieniem wielkości szkoły lub placówki, liczby stanowisk kierowniczych oraz warunków organizacyjnych.

4. Wysokość dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora oraz osób zajmujących stanowiska kierownicze i inne wymienione w pkt 2 ustala dyrektor szkoły i placówki w ramach posiadanych środków.

5. Dodatek funkcyjny przysługuje również osobie, której powierzono obowiązki w zastępstwie, jeżeli okres zastępstwa przekracza 1 miesiąc.

6. Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje w okresie powierzenia stanowiska kierowniczego lub sprawowania funkcji wymienionych w ust. 2.

Jeżeli odpowiednie stanowisko lub sprawowanie funkcji powierzono nauczycielowi na okres nieobejmujący pełnych miesięcy, dodatek funkcyjny wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do czasu pełnienia obowiązków.

7. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie urlopu dla poratowania zdrowia oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

8. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

9. Otrzymywanie dodatku, o którym mowa w ust. 1, nie wyklucza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w ust. 2.

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 22 października 2001 r. (poz. 2044)

 

Wysokość stawek dodatku za warunki pracy oraz szczegółowe warunki

jego przyznawania

1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę w trudnych warunkach wymienionych w § 6 rozporządzenia z dnia 11 maja 2000 roku (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami) w wysokości określonej w tabeli nr 2.

Tabela nr 2 – wysokość stawek dodatków za trudne warunki pracy, określane jako wielkość procentowa wynagrodzenia miesięcznego.

 

Rodzaj zajęć

Wysokość

procentowa

dodatku

Zajęcia praktyczne w terenie w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji rolnictwa – prowadzone przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu szkół rolniczych

do 3%

Zajęcia w szkołach specjalnych prowadzone przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu

do 3%

Zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w szkołach (klasach) specjalnych oraz prowadzenie nauczania indywidualnego dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego

do 18%

Zajęcia wychowawcze w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

do 20%

Badania psychologiczne i pedagogiczne nieletnich oraz małoletnich, sprawowanie opieki specjalistycznej nad nieletnimi i małoletnimi prowadzenie poradnictwa rodzinnego

do 10%

Prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasach łączonych

do 10%

Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim

do 10%

2. Nauczycielom pracującym w warunkach uciążliwych, o których mowa w § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 11 maja 2000 roku (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami), przysługuje dodatek w wysokości ustalonej dla odpowiedniej kategorii dodatku za trudne warunki pracy, wymienione w tabeli nr 2, powiększony o 5%.

3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest proporcjonalna do wymiaru czasu pracy realizowanego w warunkach, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Wysokość dodatku za warunki pracy, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala dla nauczyciela – dyrektor szkoły lub placówki, a dla dyrektora przewodniczący Zarządu Powiatu.

5. Dodatek za warunki pracy wypłacany jest miesięcznie z dołu.

Załącznik nr 4 do uchwały Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 22 października 2001 r. (poz. 2044)

 

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

i godziny zastępstw doraźnych

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową realizowaną przez nauczyciela ustala się, dzieląc przyznana nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego wraz z dodatkiem za warunki pracy przez miesięczną liczbę obowiązkowego pensum nauczyciela.

2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela uzyskuje się, mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas pracy do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełna godzinę.

3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania i kończenia zajęć w środku tygodnia, oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

4. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy w związku z:

1) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii i mrozów,

2) wyjazdem dzieci na imprezy i wycieczki,

3) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie trwającą dłużej niż tydzień traktuje się jak godziny faktycznie zrealizowane.

5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają usprawiedliwione nieobecności nauczyciela w pracy lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają i kończą się w środku tygodnia, za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy – Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 (lub 1/4, gdy nauczyciel realizuje czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Liczba godzin, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być większa niż liczba godzin przydzielona w planie organizacyjnym.

6. Za każdą godzinę zastępstwa doraźnego przysługuje wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe.

7. Wynagrodzenie za godziny zastępstw doraźnych nie przysługuje dyrektorom i ich zastępcom.

8. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych wypłaca się miesięcznie z dołu.

Załącznik nr 5 do uchwały Rady Powiatu w Środzie Śląskiej z dnia 22 października 2001 r. (poz. 2044)

Szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nagród

 

1. Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy – Karty Nauczyciela tworzy się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w wysokości 1% rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń nauczycieli.

2. Specjalny fundusz nagród dzieli się następująco:

1) 70% środków przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 30% środków przeznacza się na nagrody starosty.

3. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.

4. Nagroda może być przyznana nauczycielowi, który wyróżnia się w pracy dydaktycznej i wychowawczej, a w szczególności:

– realizuje w szkole lub placówce zadania i czynności dodatkowe,

– rozwija zainteresowania i uzdolnienia swoich uczniów i wychowanków,

– uzyskuje wysokie wyniki w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

5. Nagrody nauczycielowi przyznają:

– ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 – dyrektor szkoły lub placówki,

– ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 – starosta Powiatu.

6. Z wnioskiem o przyznanie nagrody starosty występować mogą:

– osoby sprawujące nadzór pedagogiczny,

– Zarząd Powiatu w Środzie Śląskiej,

– Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Środzie Śląskiej,

– kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej,

– dyrektor szkoły lub placówki.

7. Wnioski o przyznanie nagrody starosty składa się do 25 września.

8. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej.