1900 UCHWAŁA RADY GMINY W MĘCINCE z dnia 1 sierpnia 2001 r. w sprawie określenia zasad zakupu lub przejęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego oraz określenia zasad zbycia, wydzierżawienia lub wynajmu majątku trwałego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Piotrowicach Na podstawie art. 42 i art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991
r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z
1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, Nr 141, poz. 692, z 1996 r. Nr 24,
poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769, Nr 158, poz. 1041 z 1998 r. Nr
106, poz. 668, Nr 117, |
§ 1
Określa się zasady zakupu, przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego wraz z określeniem ich standardu oraz zasad zbycia, wydzierżawienia lub wynajmowania majątku trwałego w brzmieniu jak w załączniku do uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy
w Męcince.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Gminy w Męcince z dnia 1 sierpnia 2001 r. (poz. 1900)
§ 1
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1) przychodni – oznacza to Gminny Ośrodek Zdrowia w Piotrowicach,
2) kierowniku przychodni – oznacza to kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Piotrowicach,
3) radzie społecznej – oznacza to Radę Społeczną przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Piotrowicach,
4) zarządzie gminy – oznacza to Zarząd Gminy w Męcince.
§ 2
1. Zakup lub przyjęcie darowizny aparatury i sprzętu medycznego dokonywane są przez kierownika przychodni po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii rady społecznej.
2. Przejęcie darowizny aparatury lub sprzętu medycznego powinno być potwierdzone umową, której postanowienia nie mogą ograniczać praw przychodni, nie mogą rościć zobowiązań dla obdarowanych oraz powodować nieuzasadnionego wzrostu kosztów funkcjonowania przychodni.
3. O przeznaczeniu aparatury i sprzętu medycznego decyduje kierownik przychodni.
4. Aparatura i sprzęt medyczny zakupione lub darowane przychodni powinny odpowiadać standardom ustalonym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz winny być dopuszczone do użytku na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
1. Przychodnia nie może zbyć oddanych jej w użytkowanie nieruchomości stanowiących majątek trwały Gminy Męcinka.
2. Zbycie pozostałego majątku trwałego przychodni odbywa się według poniższych zasad:
1) decyzję o zbyciu majątku trwałego podejmuje kierownik przychodni, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady społecznej,
2) zbycie majątku trwałego następuje w drodze przetargu, z zastrzeżeniem pkt 4,
3) wartość majątku trwałego przeznaczonego do sprzedaży określa kierownik przychodni na podstawie wyceny uprawnionego rzeczoznawcy,
4) zbycie majątku trwałego następuje w trybie bezprzetargowym w przypadku prywatyzacji świadczeń zdrowotnych z udziałem osób zatrudnionych w przychodni.
3. Kierownik przychodni, po zasięgnięciu opinii rady społecznej, może darować aparaturę lub sprzęt medyczny zbędny dla przychodni na rzecz fundacji lub innej jednostki organizacyjnej, której celem jest wyłącznie opieka zdrowotna nie przynosząca zysków.
§ 4
1. Najem pomieszczeń przychodni nie może ograniczać realizowanych przez nią zadań statutowych ani pogarszać warunków przyjęć pacjentów.
2. Wynajem pomieszczeń dokonywany jest przez kierownika przychodni po uzyskaniu pozytywnej opinii Zarządu Gminy.
3. Wydanie opinii, o której mowa w ust. 2, następuje na podstawie pisemnego wniosku zawierającego:
1) informację o lokalu przewidzianym do wynajmu (powierzchnia, wyposażenie),
2) dane podmiotu występującego o najem, w tym nazwisko i imię (nazwa), wpis do właściwego rejestru, rodzaj proponowanej działalności.
4. Wybór najemcy następuje w drodze przetargu publicznego.
5. Postępowania przetargowego nie stosuje się w przypadku wynajmowania pomieszczeń osobom zatrudnionym w przychodni po prywatyzacji świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku czynsz nie może być niższy niż czynsz minimalny ustalony przez Zarząd Gminy dla lokali użytkowych.
§ 5
1. Czynsz najmu pomieszczeń podlega corocznej waloryzacji o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za poprzedni rok.
2. Najemca ponosi opłaty związane z wynajmowanym lokalem, a w szczególności koszty zużytej wody, odprowadzanie ścieków, zużytej energii elektrycznej i wywozu odpadów.
3. Jeżeli opłaty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być ustalone za pomocą urządzeń pomiarowych, strony umowy najmu ustalają w umowie najmu zasady ich określania.
§ 6
Najemca zobowiązany jest uzgodnić z kierownikiem przychodni zakres, termin i planowany koszt przeprowadzanych remontów adaptacji i napraw.
§ 7
1. Umowę dzierżawy aparatury i sprzętu medycznego kierownik przychodni może zawrzeć z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych, z którymi została zawarta umowa najmu lokalu użytkowego.
2. Mienie, o którym mowa w ust. 1, może być dzierżawione, jeżeli stało się czasowo zbędne dla realizacji zadań przychodni.
3. Wysokość czynszu dzierżawnego ustala kierownik przychodni, biorąc pod uwagę wartość przedmiotu dzierżawy.
4. Umowa dzierżawy aparatury i sprzętu medycznego zawierana jest na
okres, na jaki zawarta została
z dzierżawcą umowa najmu lokalu użytkowego.
§ 8
Wniesienie majątku przychodni do spółki lub fundacji, których celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, może nastąpić po uzyskaniu zgody Zarządu Gminy.