1849

UCHWAŁA RADY MIASTA PIECHOWICE

z dnia 11 września 2001 r.

w sprawie wprowadzenia zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Piechowice

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 18 ust. 2, pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) Rada Miasta Piechowice uchwala co, następuje:

§ 1

1. W miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Piechowice uchwalonym uchwałą nr 31/VIII/94 Rady Miejskiej w Piechowicach z dnia 12 grudnia 1994 r. (Dz. U. Województwa Jeleniogórskiego Nr 52, poz. 229 z dnia
15 grudnia 1994 r.) z późn. zmianami wprowadza się zmianę dotyczącą ustalonego użytkowania i zasad zagospodarowania terenu położonego w obrębie Pakoszów obejmującego działki oznaczone geodezyjnie jako nr 47/2, 52, 53/1, 53/2, 54, 55/1
i 55/2.

2. Granicę terenu objętego zmianą w planie przedstawiono na mapie w skali 1:5000, stanowiącej załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Dla terenu objętego zmianą w planie ustala się symbole:

Pk17 M – symbol ten oznacza teren zabudowy mieszkaniowej,

Pk18 U-P – symbol ten oznacza teren projektowanej działalności gospodarczej,

Pk19 U-P – symbol ten oznacza teren projektowanej działalności gospodarczej,

Pk20 Rz – symbol ten oznacza terenu użytków rolnych,

Pk21 Rz – symbol ten oznacza terenu użytków rolnych,

KD – symbol ten oznacza ulicę dojazdową.

2. Następujące oznaczenia zawarte w załączniku graficznym do niniejszej uchwały są obowiązującymi ustaleniami zmiany w planie:

1) obowiązujące linie rozgraniczające,

2) symbole określające przeznaczenie terenu objętego zmianą w planie,

3) granica terenu objętego zmianą w planie.

3. Oznaczone w załączniku graficznym granice stref ograniczonego użytkowania związane z liniami elektroenergetycznymi 110 kV, mają charakter orientacyjny i winny ulec uściśleniu w oparciu o specjalistyczne opracowania branżowe oraz w wyniku stosownych decyzji administracyjnych.

4. Oznaczona w załączniku graficznym strefa wyznaczona przez odległości podstawowe od projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia jest ustaleniem wynikającym z obowiązujących przepisów szczególnych i może ulegać modyfikacjom wynikającym ze zmian tych przepisów oraz ostatecznego przebiegu gazociągu.

5. Oznaczone w załączniku graficznym orientacyjne linie rozgraniczające mogą ulegać przesunięciu w zakresie określonych w § 3 ust. 6,

6. W załączniku graficznym oznaczono zasięg powodzi 1997 r. Tereny te położone są poza obszarem międzywala rzeki Kamiennej i nie objęte stosowną decyzją Starosty ograniczającą korzystanie z nich. Oznaczenie to ma zatem charakter informacyjny,
a dodatkowe wymogi formalno-prawne zawiera
§ 6 ust. 4 niniejszej uchwały.

7. Przedmiotem ustaleń zmiany w planie są:

1) przeznaczenie terenów oraz przebieg linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania,

2) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,

4) szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, zdrowia ludzi i prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody.

§ 3

Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny
o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania:

1. Na terenie oznaczonym symbolem M ustala się jako funkcję podstawową mieszkalnictwo istniejące. Jako funkcje towarzyszące bądź uzupełniające ustala się nieuciążliwe usługi wbudowane oraz zieleń przydomową.

2. Na terenach oznaczonych symbolem U–P jako przeznaczenie podstawowe ustala się komercyjną działalność gospodarczą, której ewentualne szkodliwe oddziaływanie na środowisko nie przekroczy granic tych terenów. Jako przeznaczenie uzupełniające, na terenach tych ustala się:

1) zieleń urządzoną o funkcji izolacyjnej i kompozycyjnej,

2) parkingi w ilości dostosowanej do ustalonej funkcji terenu oraz system komunikacji wewnętrznej,

3) urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej.

3. Tereny oznaczone symbolem Rz stanowią użytki rolne, których użytkowanie winno być dostosowane do wymagań zawartych w decyzjach ustalających strefy ograniczonego użytkowania oraz w przepisach szczególnych dotyczących odległości podstawowych od gazociągów wysokiego ciśnienia. Do czasu wydania odpowiednich decyzji w pasach terenu położonych w orientacyjnych granicach stref ograniczonego użytkowania ustala się zakaz zabudowy kubaturowej, a inne formy zagospodarowania zmieniające stan istniejący wymagają uzgodnienia
z gestorami sieci.

4. Pas terenu oznaczony symbolem KD przeznacza się pod projektowaną ulicę dojazdową. Przebieg ulicy może być modyfikowany stosownie do ustaleń zawartych w ust. 6 pkt 2.

5. Obowiązujące linie rozgraniczające określone w załączniku graficznym do niniejszej uchwały mają charakter obligatoryjny.

6. Orientacyjne linie rozgraniczające określone w załączniku graficznym mogą ulec przesunięciu w następującym zakresie:

1) linie biegnące pomiędzy terenami U–P oraz
Rz winny być skorelowane z granicami stref ograniczonego użytkowania na podstawie stosownych decyzji administracyjnych,

2) linie rozgraniczające projektowaną ulicę dojazdową mogą ulec przesunięciu pod warunkiem, że:

a) zachowana zostanie ustalona w rysunku zmiany w planie szerokość drogi,

b) droga nie ulegnie wydłużeniu o więcej niż 15% w stosunku do przebiegu oznaczonego na rysunku,

c) zachowane zostaną wymagania techniczne określone w obowiązujących przepisach szczególnych.

§ 4

Warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy
i urządzenia terenu

1. Istniejący w obrębie terenu oznaczonego symbolem M budynek mieszkalny przeznacza się do trwałej adaptacji z prawem modernizacji i rozbudowy pod warunkiem:

1) zachowania obecnej wysokości i układu dachu w części istniejącej,

2) zastosowania symetrii i analogicznego nachylenia połaci dachowych w ewentualnych częściach dobudowywanych,

3) nie przekroczenia w ramach rozbudowy istniejącej wysokości obiektu.

2. Realizowane w obrębie terenów U–P obiekty kubaturowe winny spełniać następujące wymagania:

1) nieprzekraczalna linia zabudowy – wg obowiązujących przepisów szczególnych

2) max wysokość obiektów – 10 m,

3) ujednolicone cechy przestrzenne, materiały wykończeniowe i kolorystyka,

3. W obrębie terenu, o którym mowa w ust. 2 wymaga się zapewnienia niezbędnej liczby miejsc postojowych przy uwzględnieniu:

1) planowanego zatrudnienia – wymagany wskaźnik to 1mp/3 pracowników,

2) wielkości ruchu związanego ze świadczonymi usługami – wymagany wskaźnik to 1mp/40m2 powierzchni netto części usługowej obiektów.

4. W zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić konieczność zapewnienia dostępu komunikacyjnego do działki oznaczonej geodezyjnie nr 62. Dostęp ten może zapewniać droga nr 52 (zgodnie ze stanem istniejącym), bądź inna droga wewnętrzna, o przebiegu uzgodnionym z właścicielem nieruchomości
nr 62 i dostosowanym do przyjętych rozwiązań przestrzennych.

§ 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
i komunikacji:

1. Ustala się pełne wyposażenie terenu w sieci infrastruktury technicznej,

2. Sieci, o których mowa w ust. 1. winny być włączone do miejskiego systemu uzbrojenia na warunkach określonych przez poszczególnych gestorów.

3. Ogrzewanie obiektów należy zapewnić w oparciu
o ekologiczne źródła energii.

4. Obsługę komunikacyjną zapewnia się poprzez zmodernizowaną drogę gminną oznaczoną geodezyjnie nr 52 o docelowej klasie "D" i przekroju ulicznym oraz system komunikacji wewnętrznej rozbudowany w stopniu dostosowanym do potrzeb użytkowników obszaru. Docelowo zakłada się, że ruch kołowy związany z obsługą obszaru odbywać się będzie poprzez projektowaną dla drogi nr 366 północną obwodnicę miasta, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

§ 6

Szczególne zasady zagospodarowania wynikające
z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi:

Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego:

1) wszelka działalność w obrębie terenów istniejącego i planowanego zainwestowania winna respektować obowiązujące przepisy szczególne,

2) na terenach, o których mowa w punkcie 2 wyklucza się prowadzenie działalności szczególnie szkodliwej dla środowiska oraz działalności, której uciążliwość wykraczałaby poza granice tych terenów,

3) w zagospodarowaniu terenów należy zastosować rozwiązania eliminujące ryzyko skażenia gleby oraz wód powierzchniowych związkami chemicznymi,

4) zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia
24 października 1974r (Dz. U. Nr 38, poz. 230
z późn. zm.) wznoszenie obiektów budowlanych na terenach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Wymóg ten odnosi się do terenów położonych w zasięgu powodzi 1997 r.

5) w zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić wymóg zapewnienia przepływu istniejących cieków wodnych.

6) na terenach objętych zmianą w planie dopuszcza się wszelkie działania na rzecz poprawy stanu środowiska niezależnie od tego czy są one bezpośrednio związane z ustaloną funkcją terenów.

§ 7

Określa się stawkę procentową w wysokości 30% służącą naliczeniu jednorazowej opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 8

W części dotyczącej terenów objętych niniejszą zmianą w planie traci moc uchwała nr 31/VIII/94 Rady Miejskiej w Piechowicach z dnia 12 grudnia 1994r. (Dz. U. Województwa Jeleniogórskiego Nr 52, poz. 229 z dnia 15 grudnia 1994 r.) z późn. zmianami w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Piechowice.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Piechowice.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIASTA
JAN GASZ

Załącznik do uchwały Rady Miasta Piechowice z dnia 11 września 2001 r. (poz. 1849)