1829 UCHWAŁA RADY GMINY DOBROMIERZ z dnia 31 sierpnia 2001 r. w sprawie zmian w Statucie Gminy Dobromierz Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) Rada Gminy Dobromierz uchwala, co następuje: |
§ 1
W Statucie Gminy Dobromierz stanowiącym załącznik do uchwały nr XXII/110/96 z dnia 26 kwietnia 1996 r. w sprawie Statutu Gminy Dobromierz wprowadza się następujące zmiany:
1) W § 5 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
“1. Podstawowym zadaniem gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb gminnej wspólnoty samorządowej , a w szczególności w zakresie:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej,
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,
4) lokalnego transportu zbiorowego,
5) ochrony zdrowia,
6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych,
7) gminnego budownictwa mieszkaniowego,
8) edukacji publicznej,
9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury,
10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,
11) targowisk i hal targowych,
12) zieleni gminnej i zadrzewień,
13) cmentarzy gminnych,
14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej,
15) utrzymania gminnych obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej,
17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej,
18) promocji gminy,
19) współpracy z organizacjami pozarządowymi,
20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.”.
2) W § 6 ust. 1 pkt 2 po słowie “innymi” dodaje się zwrot: “jednostkami samorządu terytorialnego”.
3) W § 6 ust. 2 po słowie “Gmina” dodaje się treść: “oraz inna gminna osoba prawna”.
4) Przepis § 11 otrzymuje oznaczenie: “§ 11a” i dodaje się § 11 w następującym brzmieniu:
“Organami gminy są:
1) Rada Gminy,
2) Zarząd Gminy.”.
5) Dodaje się § 11b w następującym brzmieniu:
“1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje Rady Gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji Rady Gminy.
3. Dokumenty, o których mowa w ust. 2, udostępniane są do wglądu w Biurze Rady Gminy, w każdy piątek w godzinach urzędowania.”.
6) W § 13 ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie: “Wybór i odwołanie Zarządu, ustalanie wynagrodzeń Przewodniczącego Zarządu, stanowienie o kierunkach działania Zarządu oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności".
7) W § 13 ust. 1 pkt 11 otrzymuje brzmienie: “Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadań z zakresu administracji rządowej, o których mowa w art. 8 ust. 2, 2a, 2b, 3 ustawy o samorządzie gminnym.”.
8) W § 13 ust. 1 pkt 13 otrzymuje brzmienie: “Podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.”.
9) W § 13 ust. 1 pkt 15 otrzymuje brzmienie: “Podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.”.
10) W § 14 ust. 2 otrzymuje brzmienie: “Zadaniem Przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy Rady oraz prowadzenie obrad Rady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań Wiceprzewodniczącego.”.
11) W § 14 ust. 3 otrzymuje brzmienie: “Odwołanie Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego następuje na wniosek co najmniej 1 ustawowego sk3adu Rady Gminy w trybie okreolonym w ust. 1.”.
12) W § 14 ust. 4 otrzymuje brzmienie: “W przypadku rezygnacji Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji.”.
13) W § 14 ust. 5 otrzymuje brzmienie: “Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 4, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez Radę Gminy z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała”.
14) W § 14 ust. 10 otrzymuje brzmienie: “Pierwszą sesję nowo wybranej Rady Gminy, do czasu wyboru Przewodniczącego Rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sali”.
15) W § 18 ust. 1 po wyrazie “powołuje” dopisuje się treść “ze swego grona”.
16) W § 18 dopisuje się ust. 5 w brzmieniu: “W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni nie- będący jej członkami. Mogą oni zabierać głos w dyskusji i składać wnioski bez prawa udziału w głosowaniu”.
17) W § 28 w ust. 6 wyraz “komunalnym” zastępuje się wyrazem “gminnym”.
18) W § 30 ust. 1 otrzymuje brzmienie: “Uchwała Rady w sprawie nieudzielenia Zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie Zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego został odwołany z innej przyczyny. Odrzucenie w głosowaniu uchwały o udzieleniu absolutorium jest jednoznaczne z przyjęciem uchwały o nieudzieleniu absolutorium”.
19) § 31 otrzymuje brzmienie:
“1. Rada gminy może odwołać Wójta z innej przyczyny nia nieudzielenie absolutorium jedynie na wniosek 1 ustawowego sk3adu Rady.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną.
3. Odwołanie Wójta następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie w sprawie odwołania Rada Gminy przeprowadza po zapoznaniu się z opinią Komisji Rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Jeżeli wniosek o odwołanie Wójta nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.
4. Odwołanie Wójta albo złożenie przez niego rezygnacji jest
odpowiednio, równoznaczne
z odwołaniem całego Zarządu albo złożeniem rezygnacji przez cały Zarząd Gminy.
5. Rada Gminy może na uzasadniony wniosek Wójta odwołać poszczególnych członków Zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym”.
20) § 32 otrzymuje brzmienie:
“1. W przypadku złożenia rezygnacji przez Wójta jej przyjęcie następuje zwykłą większością głosów.
2. W przypadku rezygnacji Wójta Rada Gminy na najbliższej sesji podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji całego Zarządu.
3. Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 2, jest równoznaczna z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym odbywała się sesja Rady Gminy, o której mowa w ust. 2.”.
21) § 33 otrzymuje brzmienie:
“1. W przypadku odwołania albo rezygnacji całego Zarządu Rada Gminy dokonuje wyboru nowego Zarządu w trybie, o którym mowa w art. 24 statutu, odpowiednio w ciągu 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji. W przypadku niedokonania wyboru nowego Zarządu w terminie 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji, przepisy art. 28a ustawy o samorządzie gminnym stosuje się odpowiednio.
2. W przypadku odwołania członka Zarządu nie- będącego jego przewodniczącym Rada Gminy dokonuje wyboru nowego członka Zarządu w terminie 1 miesiąca od dnia odwołania.
3. Odwołany Zarząd Gminy lub jego poszczególni członkowie pełnią dotychczasowe obowiązki do czasu wyboru nowego Zarządu lub poszczególnych jego członków. Rada Gminy może zwolnić członka Zarządu z tego obowiązku.
4. Przepis ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio w przypadku złożenia rezygnacji przez cały Zarząd.”.
22) § 36 ust. 1 otrzymuje brzmienie: “W przypadku złożenia
rezygnacji z członkostwa w Zarządzie przez członka niebędącego jego przewodniczącym,
Rada podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji
i zwolnieniu z pełnienia obowiązków członka Zarządu zwykłą większością głosów,
nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji.”.
23) § 46 otrzymuje brzmienie: “Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Rada utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców”.
24) W § 47 w ust. 2 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu: “Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: “Tak mi dopomóż Bóg”.
25) W § 47 dodaje się ust. 4 w brzmieniu: “Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu”.
26) W § 48 wyraz “organów” zastępuje się wyrazem “komisji”.
§ 2
W Regulaminie Rady Gminy Dobromierz, stanowiącym załącznik nr 3 do statutu gminy, wprowadza się następujące zmiany:
1) W § 12 ust. 6 otrzymuje brzmienie: “Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad z projektami uchwał.”.
2) W § 12 ust. 7 otrzymuje brzmienie: “Rada Gminy może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.”.
3) W § 12 ust. 8 otrzymuje brzmienie: “Na wniosek Wójta Przewodniczący Rady Gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji Rady Gminy projekt uchwały, jeżeli wnioskodawcą jest Zarząd Gminy, a projekt wpłynął do Rady Gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji Rady.”.
4) W § 48 na końcu zdania dodaje się treść “oraz uchwały w sprawie przepisów porządkowych w ciągu 2 dni po ich podjęciu”.
5) W § 60 spójnik “i” zastępuje się wyrazem “które”.
§ 3
W Regulaminie Zarządu Gminy Dobromierz, stanowiącym załącznik nr 5 do statutu gminy, wprowadza się następujące zmiany:
1) W § 20 dodaje się ust. 4 i ust. 5 w następującym brzmieniu:
“4. W przypadku niecierpiącym zwłoki Zarząd może wydać przepisy porządkowe w formie uchwały.
5. Uchwała, o której mowa w ust. 4, podlega zatwierdzeniu na najbliższej sesji Rady. Traci ona moc w razie odmowy zatwierdzenia bądź nieprzedstawienia do zatwierdzenia na najbliższej sesji Rady.”.
§ 4
Pozostałe postanowienia statutu gminy pozostają bez zmian.
§ 5
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.