1810

UCHWAŁA RADY POWIATU LUBAŃSKIEGO

z dnia 20 września 2001 r.

w sprawie zasad gospodarowania mieniem stanowiącym własność lub będącym w użytkowaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez powiat lubański

Na podstawie art. 12 pkt 1 i 11 i art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zmianami) oraz art. 42 i art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zmianami) Rada Powiatu Lubańskiego uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwała określa:

1) ogólne zasady gospodarowania mieniem,

2) zasady zbywania mienia ruchomego,

3) zasady najmu i dzierżawy mienia ruchomego,

4) zasady likwidacji mienia ruchomego,

5) zasady zbywania nieruchomości,

6) zasady najmu i dzierżawy nieruchomości lub ich części.

§ 2

Jeżeli w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) mieniu ruchomym – rozumie się przez to aparaturę i sprzęt medyczny, urządzenia techniczne oraz inne przedmioty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej,

2) nieruchomości – rozumie się przez to grunty, budowle i budynki oraz lokale będące odrębną własnością, a także ich części.

§ 3

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami oraz majątkiem własnym (otrzymanym i zakupionym) z zachowaniem następujących zasad:

1) zakup lub przyjęcie darowizny aparatury i sprzętu medycznego, służących wyłącznie do udzielania świadczeń zdrowotnych mogą być dokonane po zasięgnięciu opinii rady społecznej,

2) zakupiony lub przyjęty w drodze darowizny sprzęt medyczny i aparatura powinny posiadać świadectwo dopuszczenia do stosowania przy udzielaniu świadczeń medycznych,

3) zakup mienia ruchomego następuje w trybie i na zasadach określonych przepisami o zamówieniach publicznych,

4) nieodpłatne rozporządzenie przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej mieniem wymaga zgody zarządu powiatu.

R o z d z i a ł II

Zasady zbywania mienia ruchomego

§ 4

1. Dyrektor samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przygotowuje wykaz mienia ruchomego przeznaczonego do sprzedaży wraz z uzasadnieniem i po zasięgnięciu opinii rady społecznej przedkłada go do zatwierdzenia zarządowi powiatu.

2. W wykazie, o którym mowa w ust. 1, podaje się nazwę mienia, rok jego produkcji, wartość księgową oraz wartość rynkową mienia.

§ 5

1. Zbycie mienia ruchomego następuje:

1) w trybie przetargu nieograniczonego,

2) w trybie przetargu ograniczonego na rzecz podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych,

3) w trybie z wolnej ręki – gdy nie dojdzie do zbycia mienia w trybach określonych w pkt 1 i 2, wówczas dyrektor może obniżyć cenę wywoławczą mienia o nie więcej niż 50%,

4) w drodze darowizny – gdy nie nastąpi sprzedaż mienia w trybie określonym w pkt 1–3.

2. Cena wywoławcza mienia przeznaczonego do zbycia w drodze przetargu nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego, a jeśli tej wartości nie da się ustalić, cena nie może być niższa od wartości księgowej mienia netto. Do ceny zbycia należy doliczyć podatek od towarów i usług.

3. Przetarg przeprowadza komisja powołana przez dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w składzie trzyosobowym, z tym że w skład komisji wchodzi obligatoryjnie przedstawiciel zarządu powiatu.

4. W przetargu na zbycie mienia jako oferenci nie mogą uczestniczyć:

R o z d z i a ł III

Zasady dzierżawy i najmu mienia ruchomego

§ 6

1. Dyrektor samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może wynająć lub wydzierżawić mienie ruchome. W postępowaniu w sprawie wydzierżawienia lub wynajęcia mienia ruchomego stosuje się odpowiednio zasady ustalone w § 5.

2. Wynajęcie lub wydzierżawienie mienia ruchomego następuje w drodze przetargu nieograniczonego lub z wolnej ręki, jeśli przetarg nie wyłoni najemcy bądź dzierżawcy.

3. Wywoławcza stawka miesięcznego czynszu najmu lub dzierżawy nie może być niższa niż 2% wartości rynkowej mienia.

4. Wysokość czynszu najmu lub dzierżawy nie może być niższa niż 110% stawki wywoławczej.

R o z d z i a ł IV

Likwidacja mienia ruchomego

§ 7

1. Mienie ruchome nienadające się do eksploatacji, gdy dalsza jego eksploatacja zagraża życiu lub zdrowiu pacjentów albo też gdy koszty naprawy są rażąco wysokie w porównaniu ze spodziewanymi korzyściami, podlega fizycznej likwidacji.

2. Likwidacji mienia dokonuje komisja powołana przez dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, która wydaje opinię o zasadności i o sposobie dokonania likwidacji.

3. Komisja przedstawia swoją opinię dyrektorowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, który podejmuje ostateczną decyzję o likwidacji.

R o z d z i a ł V

Zasady zbywania nieruchomości

§8

Zbycie nieruchomości lub ich części następuje na zasadach określonych w uchwale nr XXI/96/99 z dnia 28 grudnia 1999 r. Rady Powiatu Lubańskiego w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność powiatu lubańskiego, zmienionej uchwałą nr XXXVI/179/2001 z dnia 27 marca 2001 r.

R o z d z i a ł VI

Zasady najmu i dzierżawy nieruchomości

lub jego części

§ 9

1. Upoważnia się dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do udostępniania w drodze umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części, będące własnością lub w użytkowaniu zakładu.

2. Wynajęcie lub wydzierżawienie nieruchomości następuje w drodze przetargu nieograniczonego z zastrzeżeniem ust. 3. Postanowienia § 5 stosuje się odpowiednio.

3. Wynajęcie lub wydzierżawienie nieruchomości może nastąpić z wolnej ręki, jeśli przetarg nieograniczony nie wyłoni najemcy bądź dzierżawcy, a także w sytuacji, gdy nieruchomość służyć będzie realizacji statutowych zadań SP ZOZ przez podmiot, z którym Zarząd Powiatu Lubańskiego zawarł stosowne porozumienie lub umowę.

4. Umowy, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać postanowienia dotyczące czasu trwania umowy, możliwości jej natychmiastowego rozwiązania w sytuacji braku możliwości wykonywania świadczeń medycznych, wysokości czynszu, kaucji zabezpieczającej, okresu wypowiedzenia, możliwości kontroli stanu przedmiotu umowy i sposób rozliczenia po rozwiązaniu umowy.

5. Wysokość minimalnych stawek czynszu najmu lub dzierżawy określa załącznik do uchwały. Stawki te nie mogą być jednak niższe niż wysokość odpisu amortyzacyjnego za tę nieruchomość powiększonego o należny podatek VAT.

6. Dopuszcza się odmienne uregulowania dla organizacji typu non profit realizujących zadania własne powiatu, w tym przypadku dyrektor SP ZOZ zawiera umowę najmu bądź dzierżawy po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Społecznej SP ZOZ-u.

R o z d z i a ł VII

Postanowienia końcowe

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Lubańskiego.

§11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY POWIATU
JAN SMRECZYŃSKI

 Załącznik do uchwały Rady Powiatu Lubańskiego z dnia 20 września 2001 r. (poz. 1810)

ZASADY WYDZIERŻAWIANIA I WYNAJMU MAJĄTKU TRWAŁEGO

SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ

W LUBANIU

 

1. Wydzierżawianie lub najem majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lubaniu winno być dokonane na zasadach określonych niniejszą uchwałą Rady Powiatu Lubańskiego.

2. Podstawą do wynajmu lub dzierżawy jest dwustronna umowa najmu lub dzierżawy.

3. Upoważnia się dyrektora SP ZOZ w Lubaniu do podejmowania działań w zakresie racjonalnej gospodarki majątkiem trwałym SP ZOZ Lubań.

4. Ustala się minimalne stawki czynszu dzierżawnego lub najmu za wynajęte lub dzierżawione powierzchnie:

PRZYCHODNIA I INNE OBIEKTY:

SZPITAL:

– 10 zł/m2/m-c – za powierzchnie na działalność medyczną,

– 4 zł/m2/m-c – za powierzchnie na działalność pozamedyczną.

GRUNTY:

– 4 zł/m2/m-c – na działalność medyczną,

– 10 zł/m2/m-c – na działalność pozamedyczną,

– 2% stawki rocznej na dzień – incydentalnie.

5. Minimalne stawki czynszu dzierżawnego lub wynajmu mogą być obniżone o 15% w przypadku wynajmu lub dzierżawy powierzchni przekraczających 100 m2.

6. Opłata miesięczna za dzierżawione lub wynajmowane środki trwałe nie może być niższa od powięk-

szonej o 10% stawki amortyzacji od wartości księgowej tych środków trwałych.

7. Określone minimalne wartości stawek czynszu dzierżawy lub najmu są stawkami netto.

8. Umowa dzierżawy lub najmu winna być zawierana na okresy:

– do lat trzech z opcją umożliwiającą jej przedłużenie, w przypadku braku konieczności ponoszenia przez najemcę lub dzierżawcę nakładów inwestycyjnych związanych z adaptacją pomieszczeń,

– do lat pięciu, gdy wynajmujący lub dzierżawiący będzie świadczył usługi na rzecz wynajmującego lub wydzierżawiającego,

– do lat dziesięciu w przypadku konieczności ponoszenia przez najemcę lub dzierżawcę nakładów inwestycyjnych powyżej 100.000 zł,

– do lat dwudziestu w przypadku konieczności poniesienia przez najemcę lub dzierżawcę nakładów inwestycyjnych powyżej 500.000 zł.