1800

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY MIRSK

z dnia 31 sierpnia 2001 r.

w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), do spożycia poza miejscem sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych, trybu wydania i cofania zezwoleń, warunków sprzedaży napojów alkoholowych oraz wprowadzenia w niektórych miejscach zakazu

spożywania napojów alkoholowych

Na podstawie art. 1 pkt 12 lit. a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 60, poz. 610) na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (tekst jednolity z 1998 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 1 i 2 oraz art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 16 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 250 z późn. zm.) Rada Miejska Gminy Mirsk uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, na terenie miasta i gminy Mirsk
w liczbie 28 punktów.

§ 2

Ustala się limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, na terenie miasta i gminy Mirsk w liczbie 12 punktów.

§ 3

1. Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych może być prowadzona na podstawie zezwolenia wydanego przez burmistrza gminy Mirsk, po zasięgnięciu opinii Zarządu Gminy Mirsk.

2. Wzór zezwolenia określa załącznik nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały, przy czym zezwolenia wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:

– do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,

– powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu,

– powyżej 18% zawartości alkoholu.

§ 4

1. Zasady ustalone w § 4 nie dotyczą sprzedaży napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu i piwa, przeznaczonych do spożycia w czasie i miejscu organizowania imprez odbywających się na wolnym powietrzu.

2. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych w miejscu, o którym mowa w ust. 1, może odbywać się na podstawie jednorazowego zezwolenia wydanego przez burmistrza gminy Mirsk podmiotom gospodarczym posiadającym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.

§ 5

Oprócz miejsc wymienionych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych nie wydaje się również na terenie:

– obiektów sportowych (za wyjątkiem festynów i imprez masowych),

– targowisk,

– obiektów kultu religijnego,

– placówek służby zdrowia,

– obiektów użyteczności publicznej,

– barów mlecznych i punktów o charakterze obwoźnym,

– zakładów gastronomicznych, w których wydawane są obiady podopiecznym Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

§ 6

Zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych mogą być wydawane osobom, które:

1. Posiadają aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis do właściwego rejestru dotyczący prowadzenia działalności handlowej lub gastronomicznej (dotyczy podmiotów gospodarczych).

2. Przedstawią uwiarygodniony wyciąg ze statutu uprawniający do prowadzenia działalności handlowej lub gastronomicznej (dotyczy innych jednostek).

3. Posiadają tytuł prawny do zajmowanego lokalu handlowego lub gastronomicznego.

4. Przedstawiają pozytywną opinię Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego o dopuszczeniu placówki handlowej lub gastronomicznej do działalności.

5. Przedstawią aktualny wypis do rejestru obiektów świadczących usługi hotelarskie (dotyczy obiektów posiadających miejsca noclegowe).

§ 7

1. Zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych nie mogą być wydawane osobom prowadzącym działalność w zakresie handlu obwoźnego.

2. Nie mogą prowadzić sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy Mirsk osoby fizyczne lub prawne posługujące się zezwoleniem wydanym w innej gminie, z wyjątkiem imprez masowych.

§ 8

1. Zezwolenie na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu wydaje się tylko wtedy, gdy punkt sprzedaży spełnia następujące warunki:

– nie znajduje się w obrębie ulic Kościelnej i Zielonej oraz ul. Betleja od skrzyżowania z ul. Bohaterów znad Nysy do ul. Ofiar Oświęcimskich,

– posiada ogólnodostępne oznakowanie, zaplecze higieniczne, gdy oznakowanie nie jest widoczne z sali konsumpcyjnej, należy umieścić w widocznym miejscu tabliczkę informacyjną wskazującą miejsce, gdzie się ono znajduje,

– nie jest to obiekt tymczasowy niezwiązany trwale z gruntem,

– w obiekcie musi znajdować się nie mniej niż 8 siedzących miejsc konsumpcyjnych,

– na widocznym miejscu umieszczone są tabliczki informujące o:

1) szkodliwości spożywania alkoholu,

2) zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

– osobom w stanie nietrzeźwym,

– osobom do lat 18,

– na kredyt lub pod zastaw.

2. Zezwolenie na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wydaje się tylko wtedy, gdy punkt sprzedaży spełnia następujące warunki:

– nie znajduje się w obrębie ul. Kościelnej, ul. Zielonej oraz ul. Betleja na odcinku od skrzyżowania z ul. Bohaterów znad Nysy do ul. Ofiar Oświęcimskich,

– jest to sklep branżowy ze sprzedażą alkoholu,

– sklep posiada wydzielony regał na sprzedaż alkoholu, nie dotyczy sklepów branżowych,

– nie jest usytuowany w budynku mieszkalnym, w którym znajduje się więcej niż pięć lokali mieszkalnych, chyba że sprzedaż nie będzie prowadzona po godzinie 22oo,

– w porze nocnej od 22oo do 6oo rano sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko i wyłącznie w sklepie, nie dopuszcza się sprzedaży przez okienka,

– na widocznym miejscu umieszczone są tabliczki o:

1) szkodliwości spożywania alkoholu,

2) zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

– osobom w stanie nietrzeźwym,

– osobom do lat 18,

– na kredyt lub pod zastaw.

§ 9

1. Zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych cofa burmistrz gminy Mirsk.

2. Cofnięcie zezwolenia wymaga zasięgnięcia opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w przypadku gdy:

a) nieprzestrzegane są zasady obrotu napojami alkoholowymi, zawarte w ustawie, a w szczególności sprzedaży osobom nieletnim, nietrzeźwym,

b) powtarzają się w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez daną placówkę.

3. Przy cofaniu zezwolenia stosuje się zasady określone w k.p.a., przy czym:

– dla ustalenia czy nastąpił przypadek, o którym mowa w ust. 2 pkt a, konieczne jest, aby zaistniały fakt potwierdziło co najmniej dwóch świadków,

– do stwierdzenia faktów, o których mowa w ust. 2 pkt b, potrzebne jest trzykrotne potwierdzenie Policji, Straży Miejskiej lub mieszkańców z najbliższego otoczenia, tj. odległości 25 m od punktu sprzedaży.

§ 10

1. Tryb określony w § 9 nie ma zastosowania w przypadku wygaśnięcia zezwolenia.

2. Zezwolenie wygasa jeżeli:

– nastąpiła likwidacja punktu sprzedaży,

– upłynął termin ważności zezwolenia,

– zmieniono rodzaj działalności punktu sprzedaży,

– zmianie uległ podmiot gospodarczy, któremu udzielono zezwolenia,

– nie dokonano kolejnej opłaty za zezwolenie w terminie miesiąca od rozpoczęcia kolejnego roku ważności zezwolenia.

§ 11

1. Na terenie miasta i gminy Mirsk wprowadza się zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, takich jak: ulice, place, skwery, parki, obiekty sportowe.

2. Naruszanie zakazu, o którym mowa w ust. 1, podlega karze grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

§ 12

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach, o których mowa w § 11, nie dotyczy Nocy Sylwestrowej.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Mirsk.

§ 14

Zezwolenia wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały sprzeczne z nią zachowują ważność do czasu ich wygaśnięcia, chyba że wcześniej zostaną cofnięte.

§ 15

Traci moc prawną uchwała nr 36/192/97 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 1 marca 1997 r. w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa), do spożycia poza miejscem sprzedaży, zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych, trybu wydawania i cofania zezwoleń oraz wprowadzania w niektórych miejscach zakazu spożywania napojów alkoholowych.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIEJSKIEJ GMINY
MAŁGORZATA MYŚLICKA-ŁOŚ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 31 sierpnia 2001 r. (poz. 1800)

Z E Z W O L E N I E nr ......

 

na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od ...............% alkoholu i na piwo, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.) oraz uchwały nr XLV/223/01 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 31 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz zasad usytuowania na terenie miasta i gminy Mirsk miejsc sprzedaży napojów alkoholowych

u d z i e l a m na wniosek:

................................................................................................................................

Zezwolenie jest ważne na czas:

od dnia .................................. do dnia ..................................

Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych może być prowadzona w godzinach handlu.

Zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych poza lokalem wskazanym w niniejszym zezwoleniu.

Uprawnienia wynikające z niniejszego zezwolenia mogą być ograniczone w wyniku zakazów wprowadzonych przez Radę Ministrów na podstawie art. 19 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.).

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia zezwolenia.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 31 sierpnia 2001 r. (poz. 1800)

Z E Z W O L E N I E nr ......

na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od ...............% alkoholu i na piwo, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.) oraz uchwały nr XLV/223/01 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 31 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz zasad usytuowania na terenie miasta i gminy Mirsk miejsc sprzedaży napojów alkoholowych

u d z i e l a m na wniosek:

................................................................................................................................

Zezwolenie jest ważne na czas:

od dnia .................................. do dnia ..................................

Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona w godzinach handlu.

Zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych poza lokalem wskazanym w niniejszym zezwoleniu.

Uprawnienia wynikające z niniejszego zezwolenia mogą być ograniczone w wyniku zakazów wprowadzonych przez Radę Ministrów na podstawie art. 19 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.).

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia zezwolenia.