1787

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY

z dnia 27 kwietnia 2001 r.

w sprawie ulg i zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców podejmujących działalność produkcyjną i usługową na obszarze “Świdnickiej

Strefy Inwestycyjnej”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.); art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 162, poz. 1124 z późn. zm.) Rada Miejska Świdnicy uchwala, co następuje:

§ 1

Ustanawia się ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców podejmujących działalność nieuciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji i usług na obszarach “Świdnickiej Strefy Inwestycyjnej” ograniczonych ulicami: Przemysłowa – Kopernika – granica administracyjna Gminy Świdnica Miasto oraz Przemysłowa – Inżynierska – do granicy terenu stanowiącego własność Gminy Świdnica Miasto (zgodnie z załączoną mapką).

§ 2

1. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.

2. Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

§ 3

Nowo powstającym przedsiębiorcom mającym na celu utworzenie nowych miejsc pracy w zakresie produkcji i usług przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50% w okresie realizacji inwestycji, jednak w okresie nie dłuższym niż dwa lata, licząc od daty wydania pozwolenia na budowę.

§ 4

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości do 10 lat przedsiębiorców podejmujących działalność w zakresie produkcji i usług (z wyłączeniem handlu), jeżeli nabędą lub przejmą nieruchomość i uruchomią na niej produkcję lub działalność usługową.

2. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych po uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej i wynosi:

a) zatrudnienie 5–20 osób – zwolnienie przez okres 3 lat,

b) zatrudnienie 20–50 osób – zwolnienie przez okres 5 lat,

c) zatrudnienie powyżej 50 osób – zwolnienie przez okres 10 lat.

3. Zatrudnienie musi być utrzymane przez okres zwolnienia.

4. Okres zwolnienia z podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1 i 2. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1 i 2, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.

§ 5

Przedsiębiorcom, którzy zrealizowali inwestycje w związku z tworzeniem nowych miejsc pracy i ponieśli nakłady powyżej 2 500 000 EURO przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości przez okres 10 lat bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

§ 6

Traci moc uchwała nr XIV/179/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 stycznia 2000 r. w sprawie ulg i zwolnień z podatku od nieruchomości dla podmiotów gospodarczych podejmujących działalność produkcyjną i usługową na obszarach ograniczonych ulicami: Przemysłowa – Metalowców – Wokulskiego oraz Wokulskiego – Metalowców – granica administracyjna Gminy Świdnica Miasto oraz Przemysłowa – Inżynierska – do granicy terenu stanowiącego własność Gminy Świdnica Miasto.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ARTUR SIERZPUTOWSKI

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (poz. 1787)