1786 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY z dnia 27 kwietnia 2001 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług mających na celu utworzenie nowych miejsc pracy w Gminie Świdnica – Miasto Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.); art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.); art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 162, poz. 1124 z późn. zm.) w celu aktywizacji gospodarczej Rada Miejska Świdnicy uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustanawia się ulgi dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność nieuciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu.
§ 2
1. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemającą osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
2. Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
§ 3
Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres od 1 roku do 10 lat przedsiębiorców uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:
a) nabędą lub przejmą w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego,
b) nabędą lub przejmą nieużytkowany obiekt budowlany w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,
c) nabędą lub przejmą w leasing z opcją sprzedaży przedsiębiorstwo lub jego część, w stosunku do którego ogłoszono upadłość lub podjęto decyzję o jego likwidacji.
Zwalnia się z podatku od nieruchomości do 10 lat przedsiębiorców, którzy dzierżawią lub najmują wolne nieruchomości zabudowane lub niezabudowane z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i usług.
Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych po uruchomieniu działalności i wynosi:
a) przy zatrudnieniu od 2 – 5 osób – zwolnienie przez 2 lata,
b) przy zatrudnieniu od 6 – 20 osób – zwolnienie przez 4 lata,
c) przy zatrudnieniu od 21 – 50 osób – zwolnienie przez 6 lat,
d) przy zatrudnieniu od 51 – 100 osób – zwolnienie przez 8 lat,
e) przy zatrudnieniu powyżej 100 osób – zwolnienie przez 10 lat.
Stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia od podatku.
W przypadku zmiany wysokości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku od nieruchomości poprzez jego zwiększenie i przekroczenie kolejnego progu określonego w ust. 3 pkt “b”, “c” lub “d” zwolnienie przysługuje przez okres określony nową kategorią.
Okres zwolnienia z podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie, udokumentowanego dowodami świadczącymi o spełnieniu jednego z warunków, o których mowa w ust 1–4.
Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1–4, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych liczonymi od ustawowych terminów płatności podatku.
§ 4
Dla przedsiębiorców, którzy przejmą w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego, stosuje się stawkę procentową pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości 25%.
§ 5
Nowo powstającym przedsiębiorcom mającym na celu utworzenie nowych miejsc pracy w zakresie produkcji i usług przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50% w okresie realizacji inwestycji, jednak w okresie nie dłuższym niż dwa lata, licząc od daty wydania pozwolenia na budowę.
§ 6
1. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, będących posiadaczami mającymi tytuł prawny do lokali użytkowych, którzy zatrudniają młodocianych w celu przygotowania zawodowego, stosuje się zwolnienia w podatku od nieruchomości w wysokości 5% od 1 zatrudnionego młodocianego, z tym że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 50% podatku.
2. Zwolnienia w podatku od nieruchomości, o których mowa w ust. 1, stosuje się po udokumentowaniu faktu zatrudnienia oraz nauki.
§ 7
1. Dla istniejących przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną lub usługową wprowadza się następujące zwolnienia w podatku od nieruchomości:
a) w kwocie 80% iloczynu liczby nowo zatrudnionych na 1 rok oraz kwoty zwiększonych wydatków poniesionych w tym czasie przez pracodawcę na obowiązkowe składki na fundusze: emerytalny, rentowy, wypadkowy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych, pracy w części przypadającej na pracodawcę, licząc od najniższego obowiązującego wynagrodzenia,
b) w kwocie 90% w przypadku zwiększenia zatrudnienia na 2 lata,
c) w kwocie 100% w przypadku zwiększenia zatrudnienia na 3 lata.
2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się po uprzednim udokumentowaniu faktu zatrudnienia danej liczby osób na okres powyżej roku.
3. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
a) zatrudnienia młodocianych w celu praktycznej nauki zawodu,
b) przedsiębiorców, którzy zalegają z zapłatą zobowiązań wobec budżetu Miasta Świdnicy,
c) przedsiębiorców, u których zatrudnienie lub wzrost zatrudnienia wynika z faktu zatrudnienia pracowników interwencyjnych lub bezrobotnych zatrudnionych do robót publicznych.
4. W przypadku niespełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 lub naruszenia warunków określonych w ust. 1 lub 2 zastosowana kwota ulgi podlega zapłacie wraz z ustawowymi odsetkami.
5. Ulga przysługuje do wysokości płaconego podatku.
§ 8
1. Ustanawia się zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Miasta Świdnicy, jeżeli w okresie dwóch lat od wejścia w życie uchwały dokonają oni nakładów inwestycyjnych na środki produkcyjne i inne środki trwałe bezpośrednio służące działalności wytwórczej i produkcyjnej (tj. środki trwałe objęte klasyfikacją środków trwałych – grupy od 3 do 6 i grupa 8), a przedsiębiorca utrzyma zatrudnienie na poziomie zdeklarowanym i uzgodnionym z Zarządem Miasta.
2. Nakłady inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, winny być dokonane w wysokości co najmniej 15 (piętnastu) milionów złotych.
3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ustanawia się na okres 10 lat (dziesięciu) lat, począwszy od roku, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie na podstawie niniejszej uchwały.
4. Zwolnienie w podatku od nieruchomości przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1, nie może przekroczyć kwoty 900 000 zł rocznie (słownie: dziewięćset tysięcy złotych).
5. Jeżeli przedsiębiorca narusza warunki zwolnienia, nieuiszczony podatek wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych, liczonymi od ustawowych terminów płatności tego podatku za poszczególne lata, staje się natychmiast wymagalny, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Jeżeli przedsiębiorca naruszy warunek zwolnienia w postaci utrzymania zatrudnienia na poziomie uzgodnionym z Zarządem Miasta, podlega on ponownie obowiązkowi uiszczenia podatku od nieruchomości począwszy od roku, w którym poziom zatrudnienia zmniejszył się poniżej poziomu uzgodnionego z Zarządem Miasta.
§ 9
Przy zbieżności uprawnień do ulg w podatku od nieruchomości z kilku tytułów stosuje się uprawnienie najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy.
§ 10
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres 2 lat przedsiębiorców podejmujących działalność gastronomiczną lub turystyczną w strefie centralnej i zatrudnienia w tym okresie co najmniej 3 osób.
2. Dla potrzeb uchwały określa się granicę strefy centralnej, która przebiega wzdłuż zewnętrznej wobec starego miasta linii zabudowy: ul. Wrocławskiej – pl. Wolności – ul. Garbarskiej – ul. S. Wyspiańskiego – pl. Wojska Polskiego – al. Niepodległości – pl. Grunwaldzkiego – ul. S. Żeromskiego – ul. ks. Bolka Świdnickiego – ul. Saperów – ul. Wrocławskiej (wg załączonej mapki).
3. Pod pojęciem działalności gastronomicznej lub turystycznej rozumie się:
a) prowadzenie restauracji, kawiarni, pubu, punktu gastronomicznego,
b) prowadzenie punktu informacyjnego, biura podróży, hotelu.
4. Okres zwolnienia od podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie dokumentującego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.
§ 11
Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności określonej w § 3 ust 1 i 2, § 4 oraz § 8 podejmą działania zmierzające do ochrony środowiska, będą priorytetowo traktowani w przyznawaniu środków z gminnego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
§ 12
Gmina Świdnica – Miasto w programie promocji uwzględni przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.
§ 13
Tracą moc: uchwała nr XIV/178/00 Rady Miejskiej z dnia 28 stycznia 2000 r. w sprawie ulg dla podmiotów gospodarczych prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług w Gminie Świdnica – Miasto, uchwała nr XX/262/00 Rady Miasta w Świdnicy z dnia 8 września 2000 r. zmieniająca uchwałę nr XIV/178/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 stycznia 2000 r. w sprawie ulg dla podmiotów gospodarczych prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług w Gminie Świdnica – Miasto oraz uchwała nr XXI/266/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 5 października 2000 r. zmieniająca uchwałę nr XIV/178/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 stycznia 2000 r. w sprawie ulg dla podmiotów gospodarczych prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług w Gminie Świdnica – Miasto.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (poz. 1786)