1688

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ BIELAWY

z dnia 29 sierpnia 2001 r.

w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku

w gminie, zasad gromadzenia i wywozu odpadów komunalnych

       Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami) oraz art. 4 pkt 1, 2, 3, art. 6 ust. 1, 3, 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami) Rada Miejska Bielawy uchwala, co następuje:

 

 


I. Postanowienia ogólne

§ 1

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bielawa.

§ 2

Przez podmioty mające obowiązek utrzymania porządku i czystości na terenie swoich nieruchomości, zwane dalej „właścicielami nieruchomości”, rozumie się:

1) właścicieli, współwłaścicieli, zarządców nieruchomości, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością/ami.

2) użytkowników lokali użytkowych przeznaczonych do celów handlowych, magazynowych, gastronomicznych, gospodarczo-przemysłowych, jak też przeznaczonych na cele użyteczności publicznej.

II. Definicje

§ 3

Ilekroć w niniejszej uchwale mowa jest o:

1.  Ustawa – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami).

2.  Odpady komunalne – rozumie się przez to stałe i ciekłe odpady powstające w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej i obsługi ludności, a także w pomieszczeniach użytkowych na cele biurowe lub socjalne, w tym nieczystości gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, porzucone wraki pojazdów mechanicznych oraz od-pady uliczne, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych.

3.  Odpady wielkogabarytowe – są to odpady, które ze względu na swoje duże rozmiary nie mieszczą się w typowych pojemnikach, np. stare meble, sprzęt gospodarstwa domowego, wózki itp. oraz gruz.

4.  Surowce wtórne – są to wyselekcjonowane z odpadów komunalnych części nadające się do gospodarczego wykorzystania. Należą do nich: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale itp.

5.  Składowisko odpadów – rozumie się przez to wysypisko odpadów komunalnych.

6.  Punkty zlewne – studzienki kanalizacji sanitarnej, do których za pozwoleniem Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Dzierżoniowie można zlewać odpady komunalne ciekłe.

7.  Jednostki wywozowe – są to przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zmianami) – prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wywozu odpadów, na którą posiadają stosowne zezwolenie.

6.  Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych stałych – rozumie się przez to specjalne pojemniki, kontenery przystosowane do opróżniania przez pojazdy specjalistyczne.

III. Obowiązki właścicieli nieruchomości

§ 4

Na właścicieli nieruchomości nakłada się obowiązek:

1.  Utrzymywania w ciągłej dbałości (estetyce) tereny pomiędzy ogrodzeniem a chodnikiem bądź do krawężnika jezdni (w przypadku braku chodnika).


 

  2. Zakończenia wiosennych prac porządkowych w terminie do końca kwietnia każdego roku.

  3. Usuwania w okresie jesiennym zeschniętych części roślin i liści.

  4. Utrzymywania w czystości parkingów, zatok i przystanków autobusowych.

  5. Usuwania z terenu chodnika i dojść do nieruchomości budynkowej nagromadzonego śniegu i lodu oraz likwidacji śliskości.

       Prace te winny być prowadzone w sposób nie utrudniający ruchu na wjazdach i przejściach dla pieszych.

  6. Usuwania sopli (dachowych) i nawisów lodowych ze szczególnym uwzględnieniem rejonu chodnika, przejść dla pieszych – położonych wzdłuż nieruchomości.

  7. Niezwłocznego usuwania dostarczonych na teren nieruchomości materiałów budowlanych, paliw stałych (węgiel, koks) i innych towarów utrudniających korzystanie z dojazdów i przejść.

  8. Usuwania odpadów powstałych w wyniku remontu lub modernizacji lokalu, budynku, oraz przedmiotów wielkogabarytowych itp.

  9. Wyposażenia nieruchomości w niezbędną liczbę urządzeń służących do gromadzenia odpadów komunalnych stałych oraz utwardzenia miejsc ich ustawienia. Utrzymywania urządzeń do gromadzenia nieczystości komunalnych w czystości oraz odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym.

10. Usuwania z budynków, pomieszczeń i ogrodzeń na terenie nieruchomości ogłoszeń, plakatów, afiszy, napisów, rysunków itp. – umieszczanych bez stosownego zezwolenia.

11. Przedkładania – do wglądu – na żądanie osób upoważnionych przez burmistrza dowodów potwierdzających korzystanie z usług wykonywanych przez jednostkę wywozową przez okazanie umowy i dowodów zapłaty za usługi albo dowodów zapłaty za składowanie odpadów na składowisku. Dowody zapłaty należy przechowywać przez okres trzech lat.

§ 5

1.  Wykonanie obowiązków określonych w § 4 w obrębie budowy oraz na terenie położonym wzdłuż terenu budowy do krawędzi jezdni należy do kierownika budowy.

2.  Kierownik budowy zobowiązany jest również do usunięcia zanieczyszczeń spowodowanych prowadzonymi pracami budowlanymi z terenów innych niż wymienione w ust. 1 (np. jezdni).

§ 6

W odniesieniu do pozostałych terenów obowiązek utrzymania czystości i porządku należy do gminy. Realizacja tego obowiązku polega na:

1) działaniach mających na celu likwidację składowania odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych,

2) oczyszczaniu ulic, placów, parków i innych terenów,

3) rozmieszczaniu koszy ulicznych w rejonach intensywnego ruchu pieszych (ilość koszy i częstotliwość ich opróżniania musi gwarantować utrzymanie czystości i porządku),

4) budowaniu szaletów publicznych i ich utrzymaniu,

5) ustanawianiu regulaminów korzystania z parków miejskich i ich egzekwowaniu.

§ 7

1.  Organizator imprezy o charakterze masowym jest zobowiązany do:

1) zapewnienia na czas trwania imprezy toalet oraz pojemników na nieczystości,

2) utrzymania czystości podczas imprezy,

3) oczyszczenia i sprzątnięcia terenu, na którym organizowana była impreza, oraz uprzątnięciu terenu przylegającego.

2.  Przedsiębiorcy handlujący na tych imprezach mają obowiązek:

1) wyposażyć swoje stoiska w wystarczającą – przez cały czas trwania imprezy – liczbę pojemników na odpady,

2) zawarcia umowy na wywóz odpadów z jednostką wywozową,

3) niezwłocznie po zakończeniu imprezy pozostawić teren uporządkowany.

IV. Zasady gromadzenia i usuwania odpadów

komunalnych

§ 8

1.  Odpady komunalne stałe powinny być gromadzone wyłącznie w pojemnikach lub kontenerach.

2.  Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych winny być ustawione – w uzgodnieniu z jednostką wywozową – w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców oraz w miejscach niestwarzających uciążliwości i zagrożenia dla użytkowników sąsiednich nieruchomości.

3.  Liczba i wielkość pojemników stanowiących wyposażenie nieruchomości musi zapewniać okresowe składowanie odpadów i być adekwatna do liczby stałych mieszkańców, liczby osób przebywających okresowo, np. pracujących, dla których jest przeznaczona.

4.  Koszty przygotowania i utrzymania miejsca, na którym ustawione są pojemniki, ponosi właściciel nieruchomości.

     W przypadku nieterminowego wywozu odpadów uporządkowanie miejsca wystawienia pojemników należy do jednostki wywozowej. Jednostka wywozowa zobowiązana jest do niezwłocznego uprzątnięcia terenu – wystawienia pojemników – zanieczyszczonego podczas ich opróżniania.

5.  Jeżeli zabudowa nieruchomości uniemożliwia ustawienie pojemników lub kontenerów zgodnie z ww. zasadami, to właściciel tak zabudowanej nieruchomości powinien uzyskać zgodę na korzystanie z pojemników lub kontenerów ustawionych na nieruchomości sąsiedniej.

     Zgoda winna być wyrażona na piśmie, z określeniem warunków korzystania z pojemników bądź kontenerów.

6.  Dopuszcza się ustawienie pojemników na chodnikach, zieleńcach – w sposób nie utrudniający komunikacji pieszych, w uzgodnieniu z właścicielem nieruchomości, na którym jest ustawiony.

7.  Zabrania się wrzucania do pojemników: śniegu, lodu, gorącego żużla, gruzu budowlanego, kamieni, płyt kamiennych, szlamu oraz substancji toksycznych żrących, wybuchowych itp.

8.  Odpady wielkogabarytowe powinny być gromadzone na terenie nieruchomości.

     Odbiór tych odpadów odbywa się według harmonogramu ustalonego przez jednostkę wywozową.

§ 9

1.  Właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej – jest zobowiązany do wyposażenia jej w szczelny zbiornik bezodpływowy, mini oczyszczalnię do gromadzenia odpadów ciekłych lub odstojnik ze sprawnym systemem rozsączającym. Urządzenie z systemem rozsączającym musi posiadać pozwolenie wodnoprawne.

2.  Wywóz odpadów komunalnych ciekłych następuje na każde zgłoszenie właściciela w terminie uzgodnionym pomiędzy właścicielem nieruchomości a jednostką wywozową.

V. Transport odpadów

§ 10

1.  Transport odpadów przez jednostki wywozowe winien być prowadzony w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu ruchu oraz nie powoduje zanieczyszczenia terenu.

     Zasada ta obowiązuje również w przypadku indywidualnego wywozu odpadów.

2.  Zanieczyszczenia powstające podczas transportu odpadów komunalnych i wielkogabarytowych winny być niezwłocznie usunięte przez wywożącego.

3.  Do wywozu odpadów komunalnych jednostki wywozowe zobowiązane są używać pojazdów specjalistycznych.

4.  Jednostki wywozowe są zobowiązane umieścić na pojazdach specjalistycznych w sposób trwały swoje znaki identyfikacyjne.

VI. Miejsca wywozu odpadów

§ 11

1.  Na jednostki wywozowe nakłada się obowiązek wywożenia odpadów komunalnych stałych wyłącznie na składowisko odpadów komunalnych, a odpadów komunalnych ciekłych do wyznaczonych punktów zlewnych.

2.  Odpady wielkogabarytowe właściciele nieruchomości mogą osobiście dostarczyć na składowisko odpadów komunalnych lub zlecić ich wywóz – jednostce wywozowej.

VII. Opłaty

§ 12

Na jednostki wywozowe nakłada się obowiązek zawiadamiania gminy o każdej zmianie wysokości opłat – w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o zmianie wysokości cen za składowanie zrzut, wraz z podaniem aktualnego cennika stosowanych opłat.

§ 13

W przypadku gdy właściciele nieruchomości nie udokumentują korzystania z usług jednostek wywozowych, obowiązek usuwania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przejmuje gmina, pobierając opłaty o 200% wyższe od stosowanych przez jednostki wywozowe.

§ 14

Ustala się współczynnik gromadzenia odpadów komunalnych w wysokości 1,4 m3 rocznie na osobę.

VIII. Surowce wtórne

§ 15

1.  Gmina realizuje program selektywnej zbiórki surowców wtórnych, prowadzi i wspiera edukację w tym zakresie oraz ponosi koszty z tym związane.

2.  Na terenie miasta ustawione są pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, takich jak: makulatura (pojemnik koloru niebieskiego), szkło (pojemnik koloru zielonego), plastik (pojemnik koloru żółtego).

IX. Przepisy końcowe

§ 16

1.  W przypadku budowania nowych sieci kanalizacji sanitarnej przez gminę – właściciel nieruchomości zobowiązany jest w ciągu 1 roku od daty oddania jej do eksploatacji wykonać przyłącze i zlikwidować szambo.

2.  Zarząd Miasta jest zobowiązany do informowania mieszkańców w prasie lokalnej o zakończonych pracach w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej.

§ 17

Usuwanie wraków pojazdów mechanicznych ciąży na jego ostatnim właścicielu.

§ 18

Z obowiązku wyposażenia nieruchomości w urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych stałych zwolnieni są właściciele niezabudowanych działek budowlanych, do czasu rozpoczęcia budowy, pod warunkiem że na tej działce nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

§ 19

Do kontroli i egzekwowania przepisów uchwały zobowiązuje się pracowników Wydziału Funkcjonowania Miasta Urzędu Miejskiego oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Bielawie.

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 21

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, w prasie lokalnej oraz przez rozplakatowanie obwieszczeń w miejscach publicznych.


 

§ 22

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 23

Traci moc uchwała nr XLVII/352/97 Rady Miejskiej Bielawy z dnia 30 grudnia 1997 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku w gminie, zasad gromadzenia i wywozu odpadów komunalnych oraz zasad ich rozmieszczenia – wraz ze zmianami.

 

                                         PRZEWODNICZĄCY

                                           RADY MIEJSKIEJ

                             WALDEMAR WOJCIECHOWSKI