1601

UCHWAŁA RADY GMINY DZIERŻONIÓW

z dnia 27 lipca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r.) oraz uchwały nr XXVII/288/01 Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 28 lutego 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Dzierżoniów, Rada Gminy uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Włóki.

 

 


R o z d z i a ł   I

Przepisy ogólne

§ 1

Przedmiotem planu jest obszar o powierzchni ok. 0,63 ha, położony w gminie Dzierżoniów, w południowej części wsi Włóki, pomiędzy drogą powiatową nr 45 208 a drogą wiejską, na styku granic administracyjnych wsi Nowizna i obejmuje działkę o nr ewidencyjnym 194 w granicach określonych w załączniku graficznym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach zmiany planu jest:

1) ochrona interesu publicznego, głównie w zakresie wymogów ochrony środowiska oraz warunków funkcjonowania ponadlokalnego układu komunikacyjnego,

2) umożliwienie realizacji zabudowy mieszkaniowej na terenie przyległym do terenów zainwestowania.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu miejscowego są obszary wyznaczone na rysunku planu granicami opracowania lub liniami rozgraniczającymi, dla których ustala się następujące funkcje:

1)     obszar oznaczony symbolem M, przeznaczony na cele mieszkalnictwa jednorodzinnego,

2)     obszar oznaczony symbolem Kz ½ przeznaczony na cele związane z obsługa komunikacyjną.

§ 4

1.      Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

2.      Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu, z wyjątkiem innych określonych w sposób odrębny.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1)     Planie – należy przez to rozumieć ustalenia niniejszego planu, o którym mowa w § 1 uchwały.

2)     Uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Dzierżoniów.

3)     Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi.

4)     Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu miejscowego, będący integralną częścią niniejszej uchwały.

5)     Obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania.

6)     Usługach bytowych – należy przez to rozumieć usługi związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb okolicznych mieszkańców z zakresu handlu, gastronomii, rzemiosła drobnego itp.

R o z d z i a ł   II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1.      Dla obszaru mieszkaniowego, oznaczonego na rysunku planu symbolem M, ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:

             zezwala się na dokonywanie dodatkowych podziałów geodezyjnych pod warunkiem, że ilość działek nie przekroczy liczby 4, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia dostępu do drogi powiatowej nr 45 208,

             w przypadku wydzielenia dodatkowych działek wg wyżej określonych zasad należy projektować jeden wjazd dla wszystkich działek usytuowanych wokół niego gniazdowo z dopuszczeniem powierzchni komunikacyjnej wewnętrznej,

             powierzchnia zabudowana nie może przekroczyć 30% obszaru brutto,

             teren należy wyposażyć w zieleń towarzyszącą na powierzchni minimum 40% powierzchni obszaru brutto,

             na przedmiotowym obszarze należy przewidzieć niezbędną liczbę miejsc parkingowych, wynikającą z potrzeb zlokalizowanej na nim funkcji,

             od strony dróg publicznych oraz drogi polnej ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości min. 10 metrów od granicy działki,

             dojście i dojazd należy projektować bezpośrednio z drogi powiatowej nr 45 208,

             na przedmiotowym obszarze dopuszcza się lokalizowanie usług bytowych, nie stanowiących uciążliwości dla bezpośredniego sąsiedztwa, przy czym usługi te nie mogą stanowić więcej niż 30% powierzchni zabudowanej działek.

2.      Dla projektowanej na obszarze M zabudowy ustala się następujące warunki:

             wysokość zabudowy nie może przekraczać 2,5 kondygnacji naziemnych,

             dachy należy projektować strome, dwu- i wielospadowe o nachyleniu połaci od 27–45o, kryte dachówką ceramiczną lub elementami dachówkopodobnymi,

             zasadniczą kalenicę należy orientować równolegle do osi drogi powiatowej,

             architektura zabudowy winna nawiązywać do regionalnych tradycji w budownictwie mieszkaniowym,

             zaleca się na działce zabudowę zwartą,  tzn. że ilość budynków na obszarze nie powinna przekraczać liczby 2,

             obiekty należy orientować w taki sposób, by atrakcyjna część wejściowa architektury zwrócona była do dróg publicznych.

3.      Dla projektowanych na obszarze inwestycji ustala się następujące zasady wyposażenia w media:

             zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną należy projektować w oparciu o istniejący system wiejski,

             odprowadzenie ścieków należy przewidzieć do systemu kolektorów sanitarnych kierowanych na grupową oczyszczalnię ścieków w Mościsku,

             wody deszczowe należy rozprowadzić na terenie posesji przynależnej,

             ogrzewanie obiektów winno się projektować w oparciu o ekologiczne źródła energii – w tym głównie gaz, energię elektryczną lub olej opałowy,

             dla podmiotów, w wyniku których działalności powstawać mogą ścieki aktywne chemicznie, należy przewidzieć konieczność realizacji dodatkowych urządzeń do ich separacji lub neutralizacji.

4.  Odpady powstałe w wyniku funkcjonowania obiektów należy gromadzić w miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i unieszkodliwiać wg przyjętego na terenie gminy systemu regulowanego prawem miejscowym.

5.      Ewentualną uciążliwość akustyczną od obiektów usługowych należy ograniczyć do terenu działki na której zlokalizowany jest ww. obiekt.

§ 7

1.      Wyznacza się obszar komunikacji publicznej, oznaczony w rysunku planu symbolem Kz ½, służący modernizacji drogi powiatowej nr 45 208.

2.      Dla obszaru, o którym mowa w ust. 1, określa się następujące parametry:

             szerokość pasa powinna umożliwić modernizację przedmiotowej drogi do szerokości 25 metrów w liniach rozgraniczających, tj. 12,5 metra, licząc od osi istniejącej jezdni.

3.      Na przedmiotowym obszarze obowiązuje zakaz wznoszenia jakichkolwiek obiektów kubaturowych, dopuszcza się lokalizowanie urządzeń związanych z eksploatacją dróg oraz sieci infrastruktury technicznej.

4.      Infrastruktura techniczna (liniowa i punktowa) powinna być zlokalizowana poza obrębem pasa drogowego, w odległości minimalnej 1,0 metr od jego granicy dla urządzeń podziemnych oraz 5,0 metrów dla urządzeń nadziemnych.

§ 8

1.      Przepisy szczególne oraz te w niniejszej uchwale, które zawierają warunki ustalone w celu ochrony środowiska oraz dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

2.      Do czasu realizacji ustaleń niniejszego planu obowiązuje dotychczasowy sposób użytkowania terenu, bez możliwości realizacji obiektów tymczasowych.

R o z d z i a ł   III

Przepisy końcowe

§ 9

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Dzierżoniów zatwierdzonego uchwałą nr XXVI/172/93 Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 29 grudnia 1993 r. w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.

§ 10

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

 

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Dzierżoniów.

§ 12

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w części wsi Włóki wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

 

ZBIGNIEW GAŁEK


 


Załącznik graficzny do uchwały Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 27 lipca 2001 r. (poz. 1601)