1555

OBWIESZCZENIE

PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 7 września 2001 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób,
    z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności

1.  Na podstawie § 2 uchwały nr XXVI/871/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 16 listopada 2000 roku w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 10, poz. 369) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst uchwały nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 7,
poz. 213), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

 

1) uchwałą nr XXIV/812/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 września 2000 roku w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 8, poz. 304);

 

2) uchwałą nr XXVI/871/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 16 listopada 2000 roku w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 10, poz. 369)

 

oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

 

2.  Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst uchwały nie obejmuje:

 

1) § 2 uchwały nr XXIV/812/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 września 2000 roku w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 8, poz. 304), który stanowi:

„§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.”;

 

2) § 3 uchwały nr XXVI/871/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 16 listopada 2000 roku w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 10, poz. 369), który stanowi:

„§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.”.

Przewodnicząca

Rady Miejskiej

 

Grażyna Tomaszewska

 

 

Załącznik do obwieszczenia Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 września 2001 r. (poz. 1555)

 


UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 6 lipca 1998 r.

w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być
                             zawierane w pierwszej kolejności

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 7, art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 1996 roku Nr 13, poz. 74 ze zmianami), art. 5 ust. 2 i 3, art. 28, art. 29, art. 30 i art. 35 ustawy z dnia 2 lipca 1994 roku o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. z 1998 roku Nr 120, poz. 787 ze zmianami) oraz § 52, § 54 ust. 1 pkt 1, § 63 ust. 2 Statutu Wrocławia, stanowiącego załącznik do uchwały nr XXVI/276/96 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 maja 1996 roku w sprawie przyjęcia Statutu Wrocławia w brzmieniu uzgodnionym z Prezesem Rady Ministrów (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 10, poz. 106), Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

 

 


I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. 1. Uchwała niniejsza reguluje zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta oraz tryb zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej Wrocławia i ustala kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

2.    Mieszkaniowym zasobem Miasta są lokale spełniające, zgodnie z odpowiednimi przepisami, wymogi lokalu mieszkalnego, które są własnością Miasta albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem Miasta, za wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, bądź pozostające w samoistnym posiadaniu tych podmiotów. Do mieszkaniowego zasobu Miasta zalicza się również lokale mieszkalne powstałe w wyniku nadbudowy, przebudowy, rozbudowy, w tym adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych w budynkach należących w całości do Miasta.

3.    Lokale oddane do dyspozycji Miasta przez inne podmioty, w celu wskazania najemców tych lokali oraz lokale, którymi Miasto zarządza na podstawie odrębnych przepisów, traktowane są jak lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Miasta.

4.    Miasto, realizując zadania określone w niniejszej uchwale, dąży przede wszystkim do:

1) racjonalnego wykorzystania zasobu mieszkaniowego poprzez:

a) stopniową likwidację lokali niesamodzielnych, z używalnością innych pomieszczeń,

b) wynajmem wolnych lokali o powierzchni powyżej 80 m2 jako lokali z czynszem wolnym,

c)  odzyskiwanie lokali o powierzchni powyżej 80 m2,

d) sprzedaż lokali położonych w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych,

e) ograniczenie sprzedaży lokali w budynkach nowo wybudowanych w ciągu pięciu lat od daty oddania ich do użytku lub w budynkach objętych programami rewitalizacji, z wyjątkiem sprzedaży lokali, w których kosztach budowy partycypuje najemca,

f)     sprzedaż lokali na terenie Starego Miasta;

2) wspierania budownictwa mieszkaniowego poprzez m.in.:

a) wprowadzanie programu obligacji miejskich finansujących budownictwo mieszkaniowe,

b)1)zbywanie gruntów w drodze zamiany nieruchomości gruntowej na lokale mieszkalne („grunt za mieszkanie”),

c)  zbywanie nieruchomości w drodze zamiany na lokale mieszkalne,

d) tworzenie nowych podmiotów gospodarczych z udziałem Miasta, przedmiotem działalności, których będzie poprawa gospodarowania zasobem mieszkaniowym Wrocławia, w tym wykonywanie remontów i budowa mieszkań,

e) pozyskiwanie środków pozabudżetowych na budownictwo mieszkaniowe realizowane przez Miasto.

II. PODMIOTOWY ZAKRES NAJMU

§ 2. 1. Miasto wynajmuje lokale mieszkalne wyłącznie swoim stałym mieszkańcom, ujętym w stałym rejestrze wyborców. Nie dotyczy to lokali z czynszem wolnym, o których mowa w § 7.

2.    Wynajęcie lokalu mieszkalnego z czynszem regulowanym lub socjalnym na rzecz osób spoza Wrocławia może nastąpić wyłącznie w ramach zamiany mieszkań, z zastrzeżeniem ustępu 3.

3.    W wyjątkowych przypadkach wynikających:

1) z obowiązków nałożonych na Miasto odrębnymi przepisami prawa lub wynikających ze zwyczajów międzynarodowych,

2) z charakteru pracy wykonywanej przez wnioskodawcę, na czas zatrudnienia w Mieście,

3) z sytuacji podyktowanych interesem Miasta,

Zarząd Miasta może podjąć uchwałę o wynajęciu lokalu mieszkalnego osobom nie spełniającym warunków, o których mowa w ust. 1.

III. PRZEDMIOTOWY ZAKRES NAJMU

§ 3. 1. Miasto wynajmuje następujące rodzaje lokali mieszkalnych:

1)        zamienne,

2)        socjalne,

3)        z czynszem regulowanym,

4)        z czynszem wolnym,

oraz pracownie do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

2.    Lokalem zamiennym jest lokal, który może być wynajmowany tylko w przypadkach określonych w § 4 niniejszej uchwały. Lokal zamienny nie może mieć wyposażenia technicznego gorszego od lokalu dotychczas zajmowanego i powinien znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Powierzchnia pokoi w lokalu zamiennym powinna odpowiadać powierzchni pokoi dotychczas zajmowanych, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa.

3.    Lokalem socjalnym jest lokal o obniżonej wartości użytkowej oraz z gorszym wyposażeniem technicznym, w stosunku do lokali z czynszem regulowanym, w którym powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może wynosić mniej niż 5 m2.

4.    Lokalem z czynszem regulowanym jest lokal o powierzchni, nie przekraczającej 80 m2, z zastrzeżeniem ust. 2, o standardzie wyższym od standardu lokalu socjalnego. Lokal, w którym najemca może w myśl odpowiednich przepisów dokonać ulepszeń, jest również lokalem z czynszem regulowanym.

5.2) Lokalem z czynszem wolnym może być lokal o powierzchni przekraczającej 80 m2.

6.    Wynajmowane lokale muszą spełniać wymogi właściwe dla lokalu mieszkalnego. Jeżeli lokal w sposób trwały nie spełnia wymogów lokalu mieszkalnego, wynajmujący powinien przekwalifikować go na lokal niemieszkalny.

7.    W przypadku, gdy lokal przekwalifikowany na niemieszkalny pozostanie nieużywany przez okres dłuższy niż rok, Miasto może przywrócić go do stanu pierwotnego, jeżeli przemawiają za tym względy ekonomiczno-gospodarcze.

8.    Na wniosek najemcy Miasto może przekwalifikować lokal niemieszkalny na lokal mieszkalny, pod warunkiem spełnienia przez ten lokal odpowiednich wymogów właściwych dla lokalu mieszkalnego, określonych ustawą o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych.

9.    W przypadku określonym w ust. 8 Miasto może wynająć przekwalifikowany lokal dotychczasowemu najemcy jako lokal z czynszem wolnym, ustalonym w drodze rokowań, jeżeli lokal spełnia warunki określone w ust. 5.

IV. LOKALE ZAMIENNE

§ 4. 1. Lokal zamienny powinien być wynajęty osobie, której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny.

2.    Miasto zapewnia wynajęcie lokalu zamiennego najemcom mieszkającym w budynkach lub lokalach przeznaczonych do remontu kapitalnego bądź do rozbiórki lub modernizacji oraz wykwaterowania ze względu na inne cele i inwestycje.

V. LOKALE SOCJALNE

§ 5. 1. Najemcą lokalu socjalnego mogą zostać wyłącznie osoby, których potrzeby mieszkaniowe nie zostały zaspokojone i które znalazły się w niedostatku.

2.    Przez osoby, których potrzeby  mieszkaniowe nie zostały zaspokojone, rozumie się osoby, w szczególności, spełniające jeden z poniższych warunków:

1) bezdomne;

2) nie posiadające samodzielnego lokalu, w szczególności:

a) są pełnoletnimi wychowankami opuszczającymi Domy Dziecka lub inne placówki opiekuńczo-wychowawcze,

b) opuszczające zakłady karne;

3) mieszkające w lokalu, gdzie na osobę stale zamieszkującą przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, dotyczy to również najemców, stan taki powinien mieć miejsce w okresie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;

4) nie mogące zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych w inny sposób.

3.3) Osobami, które znalazły się w niedostatku w rozumieniu niniejszej uchwały, są osoby, których dochody miesięczne nie pozwalają  na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych.

4.    W uzasadnionych przypadkach, Pełnomocnik w oparciu o opinię Społecznej Komisji Mieszkaniowej, Rady Osiedla właściwej miejscowo oraz opinię Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej może zawrzeć umowę najmu na lokal socjalny z osobą zamieszkującą ten lokal bez tytułu prawnego, jeżeli w wyniku postępowania opartego na kryteriach określonych niniejszą uchwałą zawarto by z nią umowę najmu.

5.    W przypadkach orzeczeń sądowych przyznających lokal socjalny, umowę najmu zawiera się w pierwszej kolejności.

6.    Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na okres co najmniej 1 roku, lecz nie dłużej niż na trzy lata.

VI. LOKALE Z CZYNSZEM REGULOWANYM

§ 6. 1. Miasto wynajmuje lokale z czynszem regulowanym:

1) do ulepszenia przez przyszłego najemcę,

2) w przypadku lokali w budynkach nowo wybudowanych lub po modernizacji (kapitalnym remoncie), ze stawką bazową czynszu stanowiącą równowartość 200% stawki bazowej, określonej w uchwale Rady Miejskiej, przy czym pierwszeństwo do wskazania tych lokali posiadają najemcy, którzy złożyli ofertę zamiany lokalu mieszkalnego w celu poprawy warunków mieszkaniowych,

3) powstałe w wyniku nadbudowy, rozbudowy i przebudowy oraz adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych służących mieszkańcom do użytku wspólnego,

4) zwolnione przez dotychczasowych najemców.

2.4) W pierwszej kolejności najemcą z czynszem regulowanym może być osoba, której potrzeby mieszkaniowe nie zostały zaspokojone, a która w szczególności spełnia poniższe warunki:

1) osiąga dochód określony w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 133, poz. 654 ze zmianami),

2) nie posiada samodzielnego lokalu,

3) nie może zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych w inny sposób, z wyjątkiem przypadków określonych w § 2 ust. 3.

3.    Wynajęcie takiego lokalu następuje w trybie określonym w rozdziale X i XI.

VII. LOKALE Z CZYNSZEM WOLNYM

§ 7. 1. Wynajęcie lokalu poprzedzone jest nieograniczonym przetargiem pisemnym, celem którego jest ustalenie najwyższej stawki czynszu.

2.    Wywoławcza stawka czynszu, nie może być niższa niż 200% stawki bazowej, określonej przez Radę Miejską w uchwale.

3.    Zasady i regulamin przeprowadzania przetargu określi Zarząd Miasta w drodze uchwały.

4.    W przypadku zakwalifikowania budynku do wykwaterowania, najemcy lokalu z czynszem wolnym nie przysługuje lokal zamienny.

5.    Sprzedaż lokali z czynszem wolnym może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 2 lat od zawarcia umowy najmu.

VIII. PRACOWNIE DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI

§ 8. Zarząd Miasta, określi odrębną uchwałą zasady najmu pracowni do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

IX. ORGANY POSTĘPOWANIA PRZY ZAWIERANIU UMÓW NAJMU

§ 9. 1.5) Organem właściwym do postępowania w sprawach zawierania umów najmu jest Zarząd Miasta.

2.6) Postępowanie przy zawieraniu umów najmu jest oparte na zasadach określonych w poniższych paragrafach niniejszej uchwały.

§ 10. (nieważny7)).

X. TRYB POSTĘPOWANIA PRZY ZAWIERANIU UMÓW NAJMU

§ 11. 1. Zawarcie umowy najmu poprzedza złożenie wniosku o najem lokalu wraz z oświadczeniem o zgodzie na gromadzenie, przetwarzanie i opublikowanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 ze zmianą).

2.8) Zarząd Miasta sporządza projekty list osób na dany rok kalendarzowy, zawierające imię, nazwisko i adres zamieszkania, z którymi może być zawarta umowa najmu:

1) lokalu socjalnego,

2) lokalu z czynszem regulowanym,

3) lokalu zamiennego, w przypadku przekwalifikowania na lokal niemieszkalny,

4) zamiany lokali mieszkalnych, w przypadkach określonych w § 19 ust. 2 i 7.

3.    Listy, o których mowa w ust. 2, z wyłączeniem pkt 3 i 4 sporządzane są na podstawie złożonych wniosków kwalifikowanych według załącznika nr 1 i 2 do niniejszej uchwały.

4.    Lista osób tworzona jest wg alfabetu z podaniem uzyskanej przez wnioskodawcę liczby punktów. Umowy najmu będą zawierane w pierwszej kolejności
z osobami, które otrzymały największą liczbę punktów, z zastrzeżeniem struktury lokalu dopasowanej do struktury rodziny wnioskodawcy oraz możliwości pokrycia obciążeń finansowych przez wnioskodawcę.

5.    W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów przez kilka osób decydujący będzie czas oczekiwania na zawarcie umowy najmu.

6.    Kolejność osób na liście lokali zamiennych oraz zamiany lokali uzależniona jest jedynie od okresu oczekiwania.

7.    Liczba osób na liście będzie zależała od prognozowanej liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem w danym roku.

8.9) W przypadku, gdy listy zostaną zrealizowane przed końcem roku kalendarzowego, Zarząd Miasta uzupełnia listy w ciągu 7 dni, jednak nie później niż do 30 października, w trybie określonym w ust. 3, 4, przy czym terminy składania zastrzeżeń zostają skrócone o połowę.

9.10) Zarząd Miasta dąży do realizacji w całości listy, o której mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu.

10.11) W oparciu o zasady określone w niniejszej uchwale, Zarząd Miasta może tworzyć, odrębne listy osób, w przypadku:

1) oddania Miastu przez inne podmioty lokali przeznaczonych na wynajem, na zasadach innych niż określone w niniejszej uchwale, (np. Towarzystwo Budownictwa Społecznego),

2) wynajmu mieszkań należących do Miasta, których budowa wymaga zaangażowania finansowego wnioskodawcy, (np. emisja obligacji).

11.  Listy określone w ust. 10 będą tworzone w oparciu o udokumentowane dochody uzyskiwane przez wnioskodawców oraz o kwalifikację zawartą w załączniku nr 1 i 2 do niniejszej uchwały.

12.12) W przypadkach przeznaczenia przez Miasto powierzchni wspólnego użytku pod adaptację, Zarząd Miasta wywiesza na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz w siedzibach zarządców komunalnego zasobu mieszkaniowego, w ciągu 14 dni od podjęcia stosownej uchwały, listę zawierającą adresy, metraż oraz szacunkową kwotę kosztów adaptacji na okres 30 dni.

§ 12. 1.13) Projekty list określonych w § 11 sporządzane będą najpóźniej do 30 listopada roku poprzedzającego rok, na który zostały sporządzone, i wywieszane będą od dnia 1 grudnia na okres do 31 grudnia na tablicy ogłoszeń w siedzibie zarządców mieszkaniowego zasobu Miasta oraz w Urzędzie Miejskim.

Przy ustalaniu planów list na 2001 rok projekty list określonych w § 11 sporządzone będą najpóźniej do 31 stycznia 2001 roku i wywieszone będą od 1 lutego do 28 lutego 2001 roku na tablicy ogłoszeń w siedzibie zarządców mieszkaniowego zasobu Miasta oraz w Urzędzie Miejskim.

2.14) Zastrzeżenia dotyczące projektów listy można składać do Zarządu Miasta w terminie określonym w ust. 1. Zastrzeżenia te mogą obejmować jedynie zarzuty co do prawidłowości naliczenia punktacji, a w przypadku listy lokali zamiennych oraz zamiany lokali – czasu oczekiwania.

3.    Zastrzeżenia mogą składać tylko wnioskodawcy lub ich pełnomocnicy.

4.15) Zarząd Miasta rozpatruje zastrzeżenia w terminie do 30 stycznia i tworzy listę ostateczną. Przy ustalaniu planów list na 2001 rok Zarząd Miasta rozpatruje zastrzeżenia w terminie do 31 marca 2001 roku i tworzy listę ostateczną.

5.16) Zarząd Miasta rozpatrując odwołania, możne z urzędu sprawdzić całą listę.

6.17) Zarząd Miasta tworzy listę ostateczną oraz nadzoruje prawidłowość zawierania umów najmu.

§ 13. 1. Realizacja list określonych w § 11 polega na złożeniu wnioskodawcy kolejno trzech propozycji zawarcia umowy najmu.

2.18) W przypadku nie przyjęcia przez osoby umieszczone na liście żadnej z trzech ofert zawarcia umowy najmu, Zarząd Miasta umieszcza te osoby na liście na następny rok, wniosek ich jest kwalifikowany wg załącznika nr 1 i 2 do niniejszej uchwały, jeżeli w tym czasie nie utracą praw do najmu lokalu. Osoby te tracą punkty za okres oczekiwania.

3.19) Przy realizacji list Zarząd Miasta bierze pod uwagę zdolność wnioskodawcy do regulowania zobowiązań wynikających z umowy najmu oraz innych umów zawartych z Miastem, za wyjątkiem umów najmu lokalu socjalnego.

4.    W przypadku zawarcia umowy najmu na lokal znajdujący się w budynku nowo wybudowanym lub po modernizacji (kapitalnym remoncie), przed podpisaniem umowy pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości wartości maksymalnej określonej w ustawie o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych, w celu zabezpieczenia pokrycia należności z tytułu najmu. Szczegółowe zasady pobierania kaucji określi Zarząd Miasta.

XI. TRYB POSTĘPOWANIA PRZY ZAWIERANIU UMÓW NAJMU LOKALI Z CZYNSZEM REGULOWANYM

§ 14. 1.20) Zarząd Miasta do dnia 30 listopada wywiesza na tablicy ogłoszeń prognozowaną liczbę wolnych lokali (rodzaj lokalu) w kolejnym roku kalendarzowym, z podziałem na:

1) wymagające ulepszeń,

2) zwolnione przez dotychczasowych najemców,

3) po kapitalnym remoncie i nowo wybudowane, z określeniem ich lokalizacji, oraz powierzchnie prze-znaczone do adaptacji.

Przy ustalaniu planów list na 2001 rok Zarząd Miasta do dnia 31 stycznia 2001 roku wywiesza na tablicy ogłoszeń prognozowaną liczbę wolnych lokali (rodzaj lokalu) w roku 2001, z podziałem na:

1) wymagające ulepszeń,

2) zwolnione przez  dotychczasowych najemców,

3) po kapitalnym remoncie i nowo wybudowane, z określeniem ich lokalizacji oraz powierzchnie przeznaczone do adaptacji.

2.21) Zarząd Miasta w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia liczby lokali zawiadamia osoby znajdujące się na rocznej liście osób, z którymi może być zawarta umowa najmu lokalu z czynszem regulowanym – o lokalach określonych w ust. 1.

3.22) Powiadomione osoby do dnia 31 stycznia składają wniosek o podpisanie umowy najmu na jeden z rodzajów lokali określonych w ust. 1, uaktualniając swoje dane, zgodnie z informacją uzyskaną od Zarządu Miasta.

Przy ustalaniu planów list na 2001 rok powiadomione osoby do dnia 31 marca 2001 roku składają wniosek o podpisanie umowy najmu na jeden z rodzajów lokali określonych w ust. 1, uaktualniając swoje dane, zgodnie z informacją uzyskaną od Zarządu Miasta.

4.    Wnioski złożone na więcej niż jeden rodzaj lokalu lub nie określające tego rodzaju nie będą rozpatrywane.

5.    Składając wniosek o wynajem lokalu wymagającego ulepszeń lub wniosek o adaptację powierzchni wspólnego użytku przeznaczonej na lokal mieszkalny, wnioskodawca zobowiązany jest wykazać zdolność finansową potwierdzoną odpowiednimi dokumentami, stosowanymi zwyczajowo przez banki, określając jednocześnie rodzaj i wysokość nakładów ponoszonych przez siebie niezbędnych do realizacji danej inwestycji lub remontu. Zarząd Miasta określi kryteria zdolności finansowej w drodze uchwały.

6.23) Umowa najmu na lokal, w którym najemca dokonał ulepszeń określonych przez Zarząd Miasta, będzie z nim zawarta po potwierdzeniu robót przez odpowiednie służby budowlane.

7.    Wnioski określone w ust. 3 rozpatrywane są w trybie § 10–12.

XII. INNE PRZYPADKI ZAWARCIA UMOWY NAJMU

§ 15. 1. Miasto może zawierać, poza kolejnością określoną w § 11 umowy najmu:

1) lokalu zamiennego z osobami, o których mowa w § 4:

a)24)            w przypadku katastrofy budowlanej, pożaru, klęski żywiołowej zawarcie umowy o najem lokalu zamiennego następuje poza kolejnością określoną wykazem, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 3,

b)25)            w przypadku, gdy pomimo złożenia trzech propozycji najemca nie chce zawrzeć umowy najmu lokalu zamiennego, Miasto może wytoczyć powództwo do sądu o opróżnienie lokalu, a w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu, do czasu wskazania docelowego lokalu zamiennego lub uzyskania stosownego wyroku sądu, umieścić najemcę w hotelu lub innym lokalu zamiennym;

2) z osobami posiadającymi prawo do lokalu znajdującego się na terenie zakładu pracy, pod warunkiem, że zakład pracy przekaże Miastu środki finansowe na remont zasobów mieszkalnych. Wielkość środków finansowych określi umowa pomiędzy zakładem pracy a Miastem, na zawarcie której Zarząd Miasta wyrazi zgodę każdorazowo w drodze uchwały 26);

3) z osobami, które uzyskały pozwolenie wymagane odpowiednimi przepisami prawa na adaptację, rozbudowę, przebudowę i nadbudowę oraz odbudowę zniszczonego lokalu, po dokonaniu odbioru budowy przez właściwy organ;

4) z osobami posiadającymi mieszkania przekazane Miastu przez zakłady pracy na podstawie odrębnych przepisów;

5) każdorazowo, na podstawie zgody Zarządu Miasta, z osobami będącymi repatriantami.

2.    O zawarcie umów najmu bez zachowania trybów powyższych mogą wnioskować osoby:

1) które co najmniej 5 lat zamieszkują lokal, samodzielnie – bez najemcy, nie posiadając tytułu prawnego do tego lokalu,

2) osoby bliskie w rozumieniu art. 8 ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych zamieszkujące z najemcą co najmniej 5 lat, w przypadku opuszczenia przez niego lokalu, skutkującego rozwiązaniem umowy najmu,

3) osoby bliskie w rozumieniu art. 8 ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych zamieszkujące z najemcą – na wniosek najemcy, w przypadku, gdy zobowiążą się w umowie najmu pod rygorem jej wypowiedzenia do zamieszkiwania wspólnie z byłym najemcą do jego śmierci. 

3.    (nieważny27)).

4.    W przypadkach, gdy Miasto odzyskuje wolny lokal o powierzchni co najmniej 80 m2, może zawrzeć umowę najmu z osobami określonymi w ust. 2 na inny lokal, z zachowaniem zasad niniejszej uchwały oraz art. 42 ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych.

§ 16. 1. Najemcy lokali niesamodzielnych, z używalnością innych pomieszczeń, w przypadkach uzasadnionych względami społeczno-gospodarczymi i zasadami racjonalnej gospodarki mogą wystąpić z wnioskiem o:

1) zawarcie umowy najmu zwolnionej przez innego najemcę części lokalu,

2) trwałe wydzielenie wynajmowanych przez siebie części, jeżeli jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

2.28) W przypadku, gdy o zwolnioną część ubiega się kilku najemców, Zarząd Miasta rozpatruje ich wnioski w oparciu o punktację określoną w załączniku nr 1
i 2 do niniejszej uchwały.

3.    Umowa najmu określona w ust. 1 zostanie zawarta z osobą, której wniosek otrzyma największą liczbę punktów.

§ 17. Na wniosek najemcy, w przypadkach podyktowanych interesem Miasta, określonych w § 2 ust. 3, Zarząd Miasta może przekształcić umowę najmu na czas określony w umowę najmu na czas nieoznaczony.

§ 18. 1.29) Zarząd Miasta możne zamienić dotychczasową umowę najmu na umowę najmu lokalu socjalnego w przypadku gdy:

1) podczas trwania umowy najmu standard lokalu obniży się do standardu lokalu socjalnego, a najemca znajdzie się w niedostatku,

2) istnieje konieczność wykonania wobec najemcy wyroku eksmisyjnego ze wskazaniem lokalu socjalnego, a standard lokalu zajmowanego przez najemcę odpowiada standardowi lokalu socjalnego.

2.30) Po ustaniu najmu lokalu socjalnego: 

1) z powodu nie spełniania przesłanek § 5 ust. 1 i 2 Zarząd Miasta wskazuje takiej osobie lokal z czynszem regulowanym, na który może być zawarta umowa najmu,

2) z powodu wygaśnięcia umowy na czas określony – gdy osoba nadal spełnia przesłanki § 5 ust. 1 i 2 – Zarząd Miasta zawiera z nią umowę na lokal socjalny.

3.    W przypadku, gdy najemca nie wyrazi zgody na podpisanie umowy, zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych nastąpi w trybie niniejszej uchwały, a najemca uznany będzie za osobę bezprawnie zajmującą lokal.

4.    (nieważny31)).

5.    Najemca, pozbawiony tytułu prawnego do lokalu z powodu zaległości czynszowych, może wnioskować o jego przywrócenie, w przypadku całkowitej spłaty zobowiązań.

XIII. ZASADY DOKONYWANIA ZAMIAN LOKALI MIESZKALNYCH

§ 19. 1. Najemcy mogą dokonywać między sobą zamian lokali mieszkalnych, również wtedy, gdy jeden z lokali nie należy do zasobu mieszkaniowego Miasta.

2.    Najemca może dokonać zamiany lokalu z Miastem.

3.32) W przypadku określonym w ust. 2, Zarząd Miasta rozpatruje oferty zamiany, biorąc pod uwagę liczbę punktów uzyskaną przez najemcę, w oparciu o kwalifikację określoną w załączniku nr 1 i 2 do niniejszej uchwały oraz kryteria określone w § 11.

4.33) Najemcy składają oferty do Zarządu Miasta poprzez właściwego miejscowo zarządcę.

5.34) Zarząd Miasta prowadzi katalog zamian, w którym ma obowiązek umieścić złożone oferty. Czynności określonych w niniejszym paragrafie może dokonywać za pośrednictwem podmiotów nie będących jednostkami organizacyjnymi Miasta.

6.    Oferta powinna zawierać w szczególności następujące dane:

1)        osobowe najemcy lokalu,

2)        o liczbie osób zamieszkujących lokal,

3)        dotyczące struktury lokalu oraz jego powierzchni,

4)        stanu technicznego lokalu,

5)        oczekiwań wobec lokalu zamiennego,

6) zgodę najemcy na gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych osobowych.

7.    Oferty najemców lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali, wynikający z warunków zdrowotnych, potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim, będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

8.35) Zarząd Miasta proponuje zamianę lokalu na inny, w przypadku gdy:

1) najemca nie przestrzega warunków umowy najmu,

2) w wyniku zamiany Miasto uzyskuje jedną izbę lub samodzielny lokal.

9.36) Zarząd Miasta wskazuje lokal do zamiany z uwzględnieniem § 3 ust. 2 lub oferty zainteresowanych i wzywa zainteresowanych do złożenia wniosku o zamianę, wskazującego konkretne lokale.

10.37) Zainteresowani, za zgodą Zarządu Miasta, mogą zawierać między sobą umowę zamiany, regulując w niej zasady rozliczeń.

11.38) Zarząd Miasta zawiera umowy najmu z zainteresowanymi w terminie do 7 dni od podpisania umowy, o której mowa w ust. 10.

12.  Skutki prawne i koszty wynikające z zamiany ponoszą zainteresowani.

13.  Umowa najmu może być zawarta także wtedy, gdy w wyniku zamiany na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, pod warunkiem wyrażenia przez najemcę zgody na powyższe.

14.  (nieważny39)).

15.  Zamiana może dotyczyć lokali:

1)        zawartych w katalogach zamian,

2) w budynkach nowo wybudowanych lub po kapitalnym remoncie.

XIV. OCHRONA PRAW NABYTYCH W DOBREJ WIERZE

§ 20. (nieważny40)).

XV. ZBIOROWE ZAKWATEROWANIE

§ 21. 1. Zarząd Miasta, dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, może prowadzić różne formy zbiorowego zakwaterowania wobec osób bezdomnych oraz potrzebujących szczególnej ochrony i pomocy.

2.    Lokale, będące zwyczajowo lub na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1995 roku w dyspozycji podmiotów gospodarczych, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ich pracowników, mogą być wynajmowane osobom wskazanym przez ten podmiot.

3.    Zarząd Miasta, na wniosek podmiotu gospodarczego podejmuje uchwałę o zawarciu z nim umowy, przedmiotem której będzie możliwość wskazania najemcy lokalu, o którym mowa w ust. 2.

4.    Umowy najmu ze wskazanym pracownikiem zawierane będą na czas trwania stosunku pracy, pod warunkiem, że są zgodne z zasadą racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym oraz interesem Miasta.

XVI. WYPOWIEDZENIE UMOWY NAJMU ORAZ OCHRONA PRZED BEZDOMNOŚCIĄ

§ 22. 1. Rozwiązanie i wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego następuje w przypadkach:

1) przewidzianych odpowiednimi przepisami prawa, z wyjątkiem sytuacji gdy z powodu wypowiedzenia umowy najmu nastąpi pogorszenie indywidualnej sytuacji majątkowej i prawnej współnajemców,

2) stałego nie zamieszkiwania w lokalu przez najemcę trwającego co najmniej 6 miesięcy. 

2.    Wynajmujący może odstąpić od prawa eksmisji z lokalu mieszkalnego, pod warunkiem opłacania przez najemcę czynszu dla osób korzystających z lokalu bez tytułu prawnego, szczególnie w sytuacji zagrożenia bezdomnością lub podyktowanej stanem zdrowotnym lub rodzinnym najemcy.

§ 23. Tracą moc prawną uchwały:

1) Rady Miejskiej nr IX/87/95 z dnia 21 stycznia 1995 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Wrocławia oraz wyboru kryteriów osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności, ze zmianami,

2) Rady Miejskiej nr XII/123/95 z dnia 20 kwietnia 1995 roku w sprawie przyjęcia regulaminu prac Komisji Mieszkaniowej, której zadaniem jest sporządzanie rocznych list osób, z którymi umowa najmu lokalu socjalnego powinna być zawarta oraz wyboru osób, z którymi zostanie zawarta umowa najmu lokalu z czynszem regulowanym, ze zmianami,

3) Rady Miejskiej nr XIII/136/95 z dnia 18 maja 1995 roku w sprawie powołania Odwoławczej Komisji Mieszkaniowej, ze zmianami,

4) Zarządu Miasta nr 137/95 z dnia 14 lutego 1995 roku w sprawie określenia trybu składania wniosków o najem lokali mieszkalnych oraz miejsc, gdzie wnioski mają być składane, ze zmianami.

§ 24. Uchwała wchodzi w życie z upływem miesiąca po opublikowaniu.41)


 

 

 



1)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 uchwały nr XXIV/812/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 września 2000 roku w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 8, poz. 304), która weszła w życie z dniem 29 września 2000 r.

2)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 uchwały wymienionej w przypisie 1.

3)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 uchwały wymienionej w przypisie 1.

4)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 uchwały wymienionej w przypisie 1.

5)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

6)       W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

7)       Stwierdzona nieważność rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego z dnia 7 sierpnia 2000 r. nr PN.II.0911-3/22/00.

 8)  W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

 9)  W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

10) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. c) uchwały wymienionej w przypisie 1.

11) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. d) uchwały wymienionej w przypisie 1.

12) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. e) uchwały wymienionej w przypisie 1.

13) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 uchwały nr XXVI/871/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 16 listopada 2000 roku w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale nr XXIII/722/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym Miasta oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności (Biuletyn Urzędowy Rady Miejskiej Wrocławia Nr 10, poz. 369), która weszła w życie
z dniem 27 listopada 2000 r.

14) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

15) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 uchwały wymienionej w przypisie 13.

16) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. c) uchwały wymienionej w przypisie 1.

17) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. d) uchwały wymienionej w przypisie 1.

18) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

19) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

20) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 uchwały wymienionej w przypisie 13.

21) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

22) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 uchwały wymienionej w przypisie 13.

23) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 lit. d) uchwały wymienionej w przypisie 1.

24) Oznaczenie nadane przez § 1 pkt 10 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

25) Oznaczenie nadane przez § 1 pkt 10 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

26) Zdanie drugie w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

27) Stwierdzona nieważność rozstrzygnięciem nadzorczym wymienionym w przypisie 7.

28) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 uchwały wymienionej w przypisie 1.

29) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12, lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

30) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

31) Stwierdzona nieważność rozstrzygnięciem nadzorczym wymienionym w przypisie 7.

32) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 1.

33) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 1.

34) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. c) uchwały wymienionej w przypisie 1.

35) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. d) uchwały wymienionej w przypisie 1.

36) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. e) uchwały wymienionej w przypisie 1.

37) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. f) uchwały wymienionej w przypisie 1.

38) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 13 lit. g) uchwały wymienionej w przypisie 1.

39) Stwierdzona nieważność rozstrzygnięciem nadzorczym wymienionym w przypisie 7.

40) Stwierdzona nieważność rozstrzygnięciem nadzorczym wymienionym w przypisie 7.

41) Uchwała została opublikowana dnia 17 lipca 2000 r.


 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 r. (poz.1555)

 

1.42) Zarząd Miasta rozpatruje wnioski o najem lokalu socjalnego należącego do mieszkaniowego zasobu Miasta w oparciu o następującą punktację:

Kryterium

Opis

Punktacja

Uwagi

1

2

3

4

Dochody

1)        W gospodarstwach wieloosobowych poniżej 85% najniższej emerytury na osobę

2)        W gospodarstwach jednoosobowych poniżej 125% najniższej emerytury na osobę

3)        W gospodarstwach wieloosobowych poniżej 70% najniższej emerytury na osobę

4)        W gospodarstwach jednoosobowych poniżej 110% najniższej emerytury na osobę

5 pkt

 

5 pkt

 

8 pkt

 

8 pkt

 

Zamieszkiwanie na terenie
Wrocławia

1)        Meldunek stały

2)        Meldunek czasowy

3)        Wpis do stałego rejestru wyborców

2 pkt

1 pkt

1 pkt

W przypadku zbiegu kryteriów z rubryki „opis” pod uwagę bierze się sytuację korzystniejszą dla wnioskodawcy.

cd. tabeli

 

1

2

2

3

 

Przegęszczenie

1)        poniżej 3 m2

2)        3,01–4,00 m2

3)        4,01–5,00 m2

4)        5,01–7,00 m2

5)        7,01–10,00 m2

6)        powyżej 10,01 m2 

10 pkt

  8 pkt

  5 pkt

  2 pkt

  1 pkt

  0 pkt

W przypadku osobnego zamieszkiwania małżonków uzyskaną punktację za
metraż liczy się z każdego miejsca zamieszkania, dzieląc ją na pół.

 

Wychowankowie domów dziecka i innych placówek
wychowawczo-
-oświatowych

1)        Osoby do 30 roku życia, pod warunkiem, nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu

2)        Wychowankowie usamodzielniający się – opuszczający w roku złożenia wniosku domy dziecka i inne placówki wychowawczo-
-oświatowe

3 pkt

 

 

5 pkt

 

 

Stosunki
społeczne w dotychczasowym miejscu zamieszkania, warunki
zdrowotne wnioskodawcy

1)        Członkowie rodzin patologicznych, których dalsze przebywanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania zagraża życiu lub zdrowiu

2)        Zamieszkujący z osobami przewlekle
chorymi lub niepełnosprawnymi oraz osobami określonymi w pkt 3

3)   Obłożnie chorzy, niepełnosprawni w stopniu znacznym, wymagający stałej opieki, osoby wychowujące dziecko specjalnej troski,
chorzy psychicznie

4)        Osoby przewlekle chore

 

5 pkt

 

 

 

3 pkt

 

 

6 pkt

 

 

 

3 pkt

 

1) Ad) pkt 1 w rubryce „opis”
wymagane potwierdzenie przez MOPS lub oświadczenia sąsiadów,
z lokali bezpośrednio przylegających do lokalu wnioskodawcy.

2) Potwierdzenie choroby musi nastąpić przez lekarza specjalistę bądź
orzeczeniem odpowiednich komisji.

3) Przy osobach przewlekle chorych wymagane jest określenie momentu zachorowania oraz dowody
stwierdzające ciągłość występowania choroby.

4) Dotyczy wnioskodawców,
współmałżonka, dzieci oraz osób stale zamieszkujących z wnioskodawcą, z którymi wnioskodawca zamieszkiwać będzie nadal.

5) Nie sumuje się punktów za
poszczególne schorzenia oraz poszczególnych członków rodziny dotkniętych schorzeniami.

6) W wypadku zbiegu pkt 3 i 4
w rubryce „opis” pod uwagę bierze się sytuację korzystniejszą dla
wnioskodawcy.

 

Okres oczekiwania

1)        Pełne 5 lat

 

2)        Każdy następny rok

 

3)        Poniżej 5 lat

 

7 pkt

 

dodatkowo 1 pkt

1 pkt za każdy pełny rok oczekiwa-
nia

1) Okres oczekiwania jest liczony w latach, począwszy od roku następnego po złożeniu wniosku
z wyjątkiem pkt 2.

2) Osobom, które złożyły wniosek w styczniu roku kalendarzowego –
liczony jest cały rok.

 

Stan rodzinny

1)        Za każde dziecko w rodzinie w wieku do 18 lat

2)        Osoby samotnie wychowujące dziecko, za każde z nich

3)        Zamieszkiwanie z rozwiedzionym małżonkiem

4)        Osobne zamieszkiwanie małżonków

1 pkt

 

2 pkt

 

1 pkt

 

1 pkt

1) Separację traktuje się tak samo jak rozwód.

2) Punktacja z rubryki „opis” nie jest sumowana.

 

 

Warunki
mieszkaniowe
w dotychczasowym miejscu zamieszkania

1)        Lokal o złym stanie technicznym

2)        Lokal wspólnie użytkowany z innym najemcą, z wyłączeniem współmałżonka, krewnych i powinowatych

3)        Położenie lokalu w budynku

4)        Zamieszkiwanie w lokalu na zasadach podnajmu

5 pkt

3 pkt

 

 

2 pkt

3 pkt

1)        Lokalem w złym stanie technicznym jest lokal położony w budynku
przeznaczonym do kapitalnego
remontu lub śmierci technicznej,
lokal, w którym występuje wilgoć
i grzyb oraz w którym stosowana jest obniżka czynszu ze względu

    na zły stan techniczny urządzeń.

 

                 

cd. tabeli

1

2

3

4

 

5)        Zamieszkiwanie w lokalu, którego
zwolnienie leży w interesie Miasta,
w rozumieniu niniejszej uchwały

 

5 pkt

2)        Za położenie lokalu otrzymuje się punkty, w przypadku obniżenia stawki bazowej czynszu z tego
tytułu.

Bezdomność

Przebywanie w schroniskach lub innych miejscach nie będących lokalami mieszkalnymi osób:

1) samotnych

2) z dziećmi

 

 

 

  8 pkt

10 pkt

 

Bierność kandydata

1)        Brak aktualizacji wniosku

2)        Brak odpowiedzi na oferty składane przez WPM

3)        Odmowa podpisania umowy najmu

–1 pkt

–1 pkt

 

–1 pkt

Punkty ujemne aktualizowane raz do roku do dnia 20 listopada.

Sposób
korzystania
z dotychczasowego lokalu

 

 

 

1)        Zaległości czynszowe

2)        Dewastacja lokalu

3)        Zakłócanie porządku domowego

4)        Samowolne zajęcie lokalu

 

–1 pkt

–10 pkt

–5 pkt

–15 pkt

1) Punkty ujemne, aktualizowane raz do roku do dnia 20 listopada.

2)        Zakłócanie porządku domowego musi być udokumentowane oświadczeniami sąsiadów, pracowników socjalnych, pracowników Wydziału Polityki Mieszkaniowej lub Straży Miejskiej.

2.    Punkty przydzielane są jednorazowo, z wyjątkiem punktów za bierność kandydata oraz sposób korzystania z dotychczasowego lokalu, które są przydzielane raz do roku.

3.    W razie zmiany sytuacji mającej wpływ na liczbę uzyskanych punktów, na udokumentowany wniosek kandydata pełnomocnik aktualizuje liczbę uzyskanych punktów.

4.43 Listy sporządzane są w oparciu o zgromadzoną do dnia 31 października dokumentację.

Listy na rok 2001 sporządzane są w oparciu o zgromadzoną do dnia 30 listopada 2000 roku dokumentację.

 

                                              

42)        W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) uchwały wymienionej w przepisie 13.

43)        W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały wymienionej w przepisie 13.

 

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lipca 2000 r. (poz.1555)

 

1.44) Zarząd Miasta rozpatruje wnioski o najem lokalu z czynszem regulowanym należącego do mieszkaniowego zasobu Miasta w oparciu o następującą punktację:

 

Kryterium

Opis

Punktacja

Uwagi

1

2

3

4

Zamieszkiwanie na terenie Wrocławia

1)        Meldunek stały

2)        Meldunek czasowy

3)        Wpis do stałego rejestru
     wyborców

2 pkt

1 pkt

1 pkt

 

W przypadku zbiegu kryteriów z rubryki „opis” pod uwagę bierze się sytuację korzystniejszą dla wnioskodawcy lub jedną z sytuacji wywołującą te same skutki.

Przegęszczenie

1)        poniżej 3 m2

2)        3,01–4,00 m2

3)        4,01–5,00 m2

4)        5,01–7,00 m2

5)        7,01–10,00 m2

6)        powyżej 10,01 m2

10 pkt

  8 pkt

  5 pkt

  2 pkt

  1 pkt

  0 pkt

W przypadku osobnego zamieszkiwania małżonków uzyskaną punktację za
metraż liczy się z każdego miejsca zamieszkania, dzieląc ją na pół.

 

Wychowankowie domów dziecka i innych placówek wychowawczo-oświatowych

1)  Osoby do 30 roku życia, pod warunkiem, że nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu

2)  Wychowankowie usamodzielniający się – opuszczający w roku
złożenia wniosku domy dziecka i inne placówki wychowawczo-
-oświatowe

3 pkt

 

 

5 pkt

 


 

cd. tabeli

1

2

3

4

Stosunki społeczne w dotychczasowym miejscu zamieszkania, warunki zdrowotne wnioskodawcy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1)  Członkowie rodzin patologicznych, których dalsze przebywanie w
dotychczasowym miejscu
zamieszkania zagraża życiu lub zdrowiu

2)  Zamieszkujący z osobami
przewlekle chorymi lub
niepełnosprawnymi oraz osobami określonymi w pkt 3

3)  Obłożnie chorzy, niepełnosprawni w stopniu znacznym, wymagający stałej opieki, osoby wychowujące dziecko specjalnej troski, chorzy psychicznie

4)  Osoby przewlekle chore

 

5 pkt

 

 

 

 

3 pkt

 

 

 

6 pkt

 

 

 

 

3 pkt

1)        Ad) pkt 1 w rubryce „opis” wymagane potwierdzenie przez MOPS lub oświadczenia sąsiadów,
z lokali bezpośrednio przylegających          do lokalu wnioskodawcy.

2)        Potwierdzenie choroby musi nastąpić przez lekarza specjalistę     bądź orzeczeniem odpowiednich komisji.

3)        Przy osobach przewlekle chorych          wymagane jest określenie momentu zachorowania oraz dowody stwierdzające ciągłość
występowania choroby.

4)        Dotyczy wnioskodawców, współmałżonka, dzieci oraz osób   stale zamieszkujących
z wnioskodawcą, z którymi
wnioskodawca zamieszkiwać będzie            nadal.

5)        Nie sumuje się punktów za poszczególne schorzenia oraz poszczególnych członków rodziny dotkniętych schorzeniami.

6)        W wypadku zbiegu pkt 3 i 4 w rubryce „opis” pod uwagę
bierze się sytuację korzystniejszą
dla wnioskodawcy.

Okres oczekiwania

1)        Poniżej 5 lat

 

 

 

 

2)        Pełne 5 lat

3)        Każdy następny rok

 

1 pkt za każdy pełny rok oczekiwania

7 pkt

dodatkowo 1 pkt za każdy rok

1)        Okres oczekiwania jest liczony w        latach, począwszy od roku następnego po złożeniu wniosku, z wyjątkiem pkt 2).

2)        Osobom, które złożyły wniosek w      styczniu roku kalendarzowego – liczony jest cały rok.

Stan rodzinny, stosunki rodzinne

1)  Za każde dziecko w rodzinie w wieku do 18 lat

2)  Osoby samotnie wychowujące dziecko, za każde z nich

3)  Zamieszkiwanie z rozwiedzionym małżonkiem

4)  Osobne zamieszkiwanie małżonków

1 pkt

 

2 pkt

 

1 pkt

 

1 pkt

 

1)        Separację traktuje się tak samo jak rozwód.

2)        Punktacja z rubryki „opis” nie jest sumowana.

Aktywność kandydata

 

1)  Korzystanie z innych możliwości zaspokojenia potrzeb
mieszkaniowych

2)  Czynienie starań o przydział lokalu komunalnego

1 pkt

 

 

2 pkt

1)        Pkt 1 w rubryce „opis” dotyczy           starań o lokal spoza zasobu Miasta,         np. spółdzielczy, z zasobów
            TBS-u itp.

2)        Starania, o których mowa powyżej,         powinny być udokumentowane
kopią wniosku złożonego u ww. podmiotów,

3)        Przez pkt 2 rubryki „opis” rozumie          się bieżące uaktualnianie wniosków      oraz terminowe odpowiedzi na wszystkie oferty składane przez             WPM.

4)        Punktacja aktualizowana jest raz do roku w terminie do 20 listopada.


cd. tabeli

1

2

3

4

Warunki mieszkaniowe w dotychczasowym miejscu zamieszkania

1)  Lokal o złym stanie technicznym

2)  Lokal wspólnie użytkowany z innym najemcą z wyłączeniem
współmałżonka, krewnych
i powinowatych,

3)  Położenie lokalu w budynku

4)  Zamieszkiwanie w lokalu na zasadach podnajmu
z wyłączeniem zamieszkiwania
u osób bliskich

5)  Zamieszkiwanie w lokalu, którego zwolnienie leży w interesie Miasta, w rozumieniu niniejszej uchwały

5 pkt

3 pkt

 

 

 

2 pkt

3 pkt

 

 

 

5 pkt

1)        Lokalem w złym stanie technicznym   jest lokal położony w budynku przeznaczonym do kapitalnego
remontu lub śmierci technicznej,
lokal w którym występuje wilgoć i grzyb oraz w którym stosowana             jest obniżka czynszu ze względu na    zły stan techniczny urządzeń.

2)        Za położenie lokalu otrzymuje się             punkty w przypadku obniżenia stawki bazowej czynszu z tego tytułu.

 

Bierność kandydata

1)  Brak aktualizacji wniosku

2)  Brak odpowiedzi na oferty
składane przez WPM

3)  Odmowa podpisania umowy
najmu

 –1 pkt

 –1pkt

 

 –1 pkt

     Punkty ujemne, aktualizowane raz

     do roku do dnia 20 listopada.

Sposób korzystania
z dotychczasowego lokalu

 

 

 

1)  Zaległości czynszowe

2)  Dewastacja lokalu

3)  Zakłócanie porządku domowego

4)  Samowolne zajęcie lokalu

 

 –5 pkt
 –10 pkt

 –5 pkt

 –15 pkt

1)        Punkty ujemne, aktualizowane raz     do roku do dnia 20 listopada.

2)        Zakłócanie porządku domowego    musi być udokumentowane oświadczeniami sąsiadów,
pracowników socjalnych,
pracowników Wydziału Polityki Mieszkaniowej lub Straży Miejskiej.

2.    Punkty przydzielane są jednorazowo, z wyjątkiem punktów za aktywność, bierność kandydata oraz sposób korzystania z dotychczasowego lokalu, które są przydzielane raz do roku.

3.    W razie zmiany sytuacji mającej wpływ na liczbę uzyskanych punktów, na udokumentowany wniosek kandydata pełnomocnik, aktualizuje liczbę uzyskanych punktów.

4.45) Listy sporządzane są w oparciu o zgromadzoną do dnia 31 października dokumentację.

Listy na rok 2001 sporządzane są w oparciu o zgromadzoną do dnia 30 listopada 2000 roku dokumentację.

 


44) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. a) uchwały wymienionej w przypisie 13.

45) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. b) uchwały wymienionej w przypisie 13.