1515 UCHWAŁA RADY POWIATU TRZEBNICKIEGO z dnia 31 sierpnia 2001 r. w sprawie zmiany Statutu Powiatu Trzebnickiego uchwalonego uchwałą nr III/7/98 z dnia 30 grudnia 1998 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Trzebnickiego Na podstawie art. 12 pkt 1 i art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia |
§ 1
W Statucie Powiatu Trzebnickiego wprowadza się następujące zmiany:
1. W § 1 słowa: “Gminę Prusice” zastępuje się słowami: “Miasto i Gminę Prusice”.
2. Dodaje się § 7a, o następującej treści:
“1) Działalność organów powiatu jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2) Jawność działania organów powiatu obejmuje prawo obywateli do:
a) wstępu na sesje i posiedzenia komisji rady powiatu. Informacja o
terminach i miejscu sesji i posiedzeń komisji jak i przedmiocie obrad będzie umieszczana
na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy,
w budynku przy ul. Księdza Dziekana Wawrzyńca Bochenka 6, na 7 dni przed datą sesji lub
posiedzenia komisji,
b) dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych w tym do protokołów z sesji, posiedzeń komisji i posiedzeń zarządu:
– protokoły z sesji i posiedzeń komisji będą udostępniane na ustną prośbę w Biurze Rady Powiatu, bez możliwości ich wynoszenia na zewnątrz,
– protokoły z posiedzeń zarządu będą udostępniane na ustną prośbę w biurze sekretarza powiatu, bez możliwości ich wynoszenia na zewnątrz,
– inne dokumenty wynikające z wykonywania zadań publicznych mogą być udostępniane przez sekretarza powiatu na pisemną prośbę osoby zainteresowanej,
– kopie ze wszystkich dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych mogą być wydawane przez pracownika Biura Rady Powiatu bądź sekretarza powiatu na pisemną prośbę osoby zainteresowanej.
3) Odmowy udzielenia informacji ze wskazaniem konkretnego przepisu zakazującego, dokonuje pełnomocnik starostwa ds. ochrony informacji niejawnych oraz pełnomocnik starostwa ds. ochrony danych osobowych.”,
3. § 9 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
“Wybór i odwołanie zarządu oraz ustalanie wynagrodzenia jego przewodniczącego”
oraz w § 9:
– po punkcie 8 dodaje się punkt 8a o następującej treści:
“8a) podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadań z zakresu administracji rządowej oraz w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych, o których mowa w art. 5 ustawy o samorządzie powiatowym”,
– po punkcie 9 dodaje się punkty 9a, 9b, 9c o następującej treści:
“9a) podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych,
9b) uchwalanie powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego,
9c) uchwalanie powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy”,
– po punkcie 10 dodaje się punkt 10a, o następującej treści:
“10a) podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.”
4. § 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
“Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem” oraz dodaje się ustęp 6 do § 11 w brzmieniu:
“Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ustępie 5, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała”.
5. § 12 otrzymuje brzmienie:
“1. Rada powiatu obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego rady w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.
2. Rada powiatu może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
3. Pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju lub w przypadku wyborów przedterminowych w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów do rady powiatu.
4. Po upływie terminu określonego w ust. 3 sesje zwołuje Wojewódzki Komisarz Wyborczy w ciągu 21 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów dla całego kraju lub w przypadku wyborów przedterminowych w ciągu 21 dni po ogłoszeniu wyników wyborów do rady powiatu.
5. Jeżeli wybory były wynikiem referendum lokalnego w sprawie odwołania rady powiatu, pierwszą sesję zwołuje osoba, którą Prezes Rady Ministrów wyznaczył do pełnienia funkcji organów jednostki samorządu terytorialnego.
6. Pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji.
7. Na wniosek zarz1du lub co najmniej 1 ustawowego składu rady powiatu przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek o zwołanie sesji powinien spełniać wymogi określone w ust. 1.
8. Do zmiany porządku obrad sesji zwołanej w trybie określonym w ust. 7 stosuje się przepis ust. 2, z tym że dodatkowo wymagana jest zgoda wnioskodawcy.
9. Na wniosek starosty przewodniczący rady powiatu jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji rady powiatu projekt uchwały, jeżeli wnioskodawcą jest zarząd powiatu, a projekt wpłynął do rady powiatu co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji rady”.
6. Skreśla się ustęp 1 i 2 w § 17.
7. § 36 ust 2 otrzymuje brzmienie:
“W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego, wiceprzewodniczącego rady oraz będących członkami zarządu”.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Trzebnickiego.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.