1450 UCHWAŁA RADY GMINY DŁUGOŁĘKA z dnia 25 czerwca 2001 r. w sprawie uchwalenia regulaminu składowiska odpadów stałych Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) Rada Gminy Długołęka uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się regulamin składowiska odpadów stałych w Bielawie w brzmieniu nadanym w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Długołęka.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Gminy Długołęka z dnia 25 czerwca 2001 r. (poz. 1450) |
Regulamin eksploatacji składowiska odpadów stałych
w Bielawie wraz z instrukcją eksploatacji
Spis treści
Podstawa prawna
Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o odpadach Dz. U. Nr 96, poz. 592 wraz z późniejszymi zmianami, ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym Dz. U. Nr 13 z 1996 r., ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska Dz. U. Nr 49, poz. 196, ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz. U. Nr 132, poz. 622, ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 60, poz. 369).
Regulamin dotyczy gminnego składowiska odpadów komunalnych przeznaczonego do przyjmowania, zagospodarowania (przez składowanie, przetwarzanie lub unieszkodliwienie) odpadów stałych.
Przepisy regulaminu obowiązują osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej zarządzające i eksploatujące składowiska, a także osoby fizyczne i prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej dostarczające odpady do zagospodarowania.
Postanowienia regulaminu mogą być zmienione uchwałami Rady Gminy Długołęka w obowiązującym trybie.
Gminnym składowiskiem odpadów komunalnych jest teren, budowle i urządzenia wyznaczone i zbudowane oraz przygotowane do eksploatacji w trybie i na warunkach obowiązujących przepisów prawa, przeznaczone do zagospodarowania (gromadzenia, przetwarzania i unieszkodliwienie) odpadów komunalnych i innych dozwolonych.
Odpady komunalne – jako stałe i ciekłe odpady powstające w gospodarstwach domowych, w obiektach użyteczności publicznej i obsługi ludności, a także w pomieszczeniach użytkowanych na cele biurowe lub socjalne przez wytwarzającego odpady, w tym nieczystości gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, porzucone wraki pojazdów mechanicznych oraz odpady uliczne, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych.
Odpady komunalne drobne (grupa 20) – są to odpady powstające w związku z bytowaniem człowieka, takie jak: resztki spożywcze, drobne opakowania, małe przedmioty pochodzące z mieszkań, biur, sklepów itp., zbierane do typowych pojemników.
Odpady komunalne wielkogabarytowe (grupa 20) – to takie odpady, które ze względu na swoje rozmiary lub masę nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach – np. zużyte meble, urządzenia domowe, materace itp.
Obiekty użyteczności publicznej i obsługi ludności –
rozumie się przez to w szczególności urzędy organów administracji publicznej,
zakłady opieki zdrowotnej
i opieki społecznej, szkoły i placówki w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,
placówki kulturalno-oświatowe oraz jednostki więziennictwa, zakłady poprawcze i
schroniska dla nieletnich.
Odpady inne dozwolone – są to niektóre odpady dopuszczalne
przez eksploatatora w porozumieniu
z Urzędem Gminy Długołęka do składowania na składowisku, po uzgodnieniu z
Państwową Inspekcją Ochrony Środowiska i Wojewódzką Stacją
Sanitarno-Epidemiologiczną.
Dostarczający odpady, dostawca (również w rozumieniu ustawy o odpadach – wytwarzający oraz odbiorca) – jest to osoba prawna, fizyczna (właściciel nieruchomości) lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej dostarczająca odpady na składowisko, posiadająca wydane przez Wójta Gminy Długołęka zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie usuwania odpadów komunalnych. Dostarczającym, może być również mieszkaniec gminy Długołęka, posiadający jednorazowe zezwolenie eksploatatora na dostarczenie i składowanie odpadów na wysypisku.
Eksploatator składowiska (zarządzający) – jest to miejska jednostka organizacyjna lub inny podmiot gospodarczy, który prowadzi utrzymanie składowiska odpadów.
Odpady komunalne ciekłe (grupa 20) – są to odpady powstające w domowych urządzeniach sanitarnych, zbierane w bezodpływowych zbiornikach.
Odpady z działalności służb medycznych i weterynaryjnych (kod 18.01.03-05 oraz 18.02.02-04) – są to odpady niebezpieczne, powstające w zakładach opieki zdrowotnej i w zakładach weterynaryjnych.
Surowce wtórne – wyselekcjonowane części odpadów komunalnych nadające się wprost do gospodarczego wykorzystania, takie jak np.: papier, tektura, szkło, metale, tworzywa sztuczne.
Padlina – zwłoki zwierzęce – zwierzęta padłe lub zabite nie w celu spożycia przez ludzi. Utylizacja padliny uregulowana jest w przepisach ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 60, poz. 369).
IV. Klasyfikacja odpadów