1383

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

z dnia 1 sierpnia 2001 r.

w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Gminy i Miasta Środa Śląska

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 i art. 22 oraz art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zmianami) Rada Gminy i Miasta uchwala, co następuje:

 

 


§ 1

W Statucie Gminy i Miasta Środa Śląska, stanowiącym załącznik do uchwały nr XXXIII/300/01 Rady Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej z dnia 28 marca 2001 roku, ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego Nr 66, poz. 834 z 2001 roku, wprowadza się następujące zmiany:

1) W § 1 pkt 2 wyraz „terytorialnym” zastępuje się wyrazem „gminnym”.

2) W § 5 ppkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1)   ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej”.

3) W § 5 ppkt 8 otrzymuje brzmienie:

„8) edukacji publicznej”.

4) W § 5 ppkt 10 otrzymuje brzmienie:

„10.   Kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych”.

5) W § 5 ppkt 14 otrzymuje brzmienie:

„14)   porządku publicznego ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa obywateli”.

6)      W § 5 ppkt 16 otrzymuje brzmienie:

„16)   polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej”.

7)      W § 5 dodaje się ppkt 17, 18, 19 i 20 w brzmieniu:

„17)   wspierania i upowszechniania idei samorządowej”,

„18)   promocji gminy”,

„19)   współpracy z organizacjami pozarządowymi”,

„20)   współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw”.

8) W § 6 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

„3.   Gmina może wykonywać zadania z zakresu właściwości powiatu oraz zadania z zakresu właściwości województwa na podstawie porozumień z tymi jednostkami samorządu terytorialnego”.

9) W § 7 ppkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3.   Gmina może zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Wykonywanie zadań publicznych może być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego”.

10) W § 8 dodaje się pkt 2, 3, 4, 5 i 6 o brzmieniu:

„2.   Organami Gminy są:

1) Rada Gminy,

2) Zarząd Gminy”.

„3.   Działalność organów gminy jest jawna.

Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw”.

„4.   Jawność działania organów Gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesję Rady i po-siedzenia jej komisji, a także dostęp do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów z posiedzeń organów Gminy i komisji Rady Gminy”.

„5.   Dokumenty, o których mowa w pkt 4, dostępne będą w godzinach pracy urzędu. Obywatele mogą sporządzać z nich notatki, wyciągi, odpisy”.

„6 a. Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży. 

 b. Rada Gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy mającej charakter konsultacyjny.

 c. Rada Gminy, powołując Młodzieżową Radę Gmin, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania”.

11) W § 9 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3.   Referendum może być przeprowadzone w każdej innej sprawie ważnej dla Gminy na zasadach określonych w odrębnej ustawie o referendum lokalnym”.

12) § 10 otrzymuje brzmienie:

„§ 10. Uchwały organów Gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

13) W § 13 pkt 1 ppkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2)   wybór i odwołanie Zarządu, ustalenie wynagrodzeń Przewodniczącego Zarządu, stanowienie o kierunkach działania Zarządu oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności”.

14) W § 13 pkt 1 ppkt 11 otrzymuje brzmienie:

„11)   podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 2a ustawy o samorządzie gminnym”.

15) W § 13 pkt 1 dodaje się ppkt 17 i 18 w brzmieniu:

„17.   Podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw oraz przystępowanie do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych”.

„18.   Podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów”.

16) W § 14 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Przewodniczący Rady organizuje pracę Rady i prowadzi jej obrady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań Wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności Przewodniczącego i nie wyznaczenia Wiceprzewodniczącego zadania Przewodniczącego wykonuje Wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem”.

17) W § 14 skreśla się treść pkt 4.

18) W § 14 w pkt 5 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje słowa: „a po upływie tego terminu sesję zwołuje Wojewódzki Komisarz Wyborczy w ciągu 21 dni”.

19) W § 16 dodaje się pkt 2 i 3 o treści:

„2.   W przypadku rezygnacji Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rada podejmie uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji”.

„3.   Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 5, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez Przewodniczącego lub Wiceprze-wodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez Radę Gminy z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała”.

20) W § 21 w pkt 1 słowa „od 3 do 7” zastępuje się liczbą „7”.

21) W § 21 skreśla się treść pkt 2.

22) W § 21 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3. W skład Zarządu wchodzą: Burmistrz, który jest jednocześnie Przewodniczącym Zarządu, jego Zastępca oraz 5 członków”.

23) W § 21 skreśla się treść pkt 4.

24) W § 27 pkt 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie: „Pozostali członkowie Zarządu pełnią swe funkcje społecznie”.

25) W § 30 skreśla się treść ppkt 15.

26) W § 32 w pkt 1 dodaje się zdanie drugie o treści: „Odrzucenie w głosowaniu uchwały o udzieleniu absolutorium jest jednoznaczne z przyjęciem uchwały o nieudzielaniu absolutorium”.

27) W § 32 w pkt 3 słowa „bezwzględną większością głosów” zastępuje się słowami „większością co najmniej 3/5 głosów”.

28) § 33 otrzymuje brzmienie:

„1.   Rada Gminy może odwołać Burmistrza z innej przyczyny niż nie udzielenie absolutorium jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu.

 2.   Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną.

 3.   Odwołanie Burmistrza następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie
w sprawie odwołania Rada Gminy przeprowadza po zapoznaniu się z opinią Komisji Rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Jeżeli wniosek o odwołanie Burmistrza nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek
o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

4.    Odwołanie Burmistrza albo złożenie przez niego rezygnacji jest odpowiednio równoznaczne z odwołaniem całego Zarządu Gminy albo złożeniem rezygnacji przez cały Zarząd Gminy.

5.    Rada Gminy może na uzasadniony wniosek Burmistrza odwołać poszczególnych członków Zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym”.

29) § 34 otrzymuje brzmienie:

„1.   W przypadku złożenia rezygnacji przez Burmistrza jej przyjęcie następuje zwykłą większością głosów.

2.    W przypadku rezygnacji Burmistrza Rada Gminy na najbliższej sesji podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji całego Zarządu.

3.    Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 2, jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym odbyła się sesja Rady Gminy, o której mowa w ust. 2”.

30) § 35 otrzymuje brzmienie:

„1.   W przypadku odwołania albo rezygnacji całego Zarządu Rada Gminy dokonuje wyboru nowego Zarządu w trybie, o którym mowa w art. 28 ustawy, odpowiednio, w ciągu
3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji. W przypadku nie dokonania wyboru nowego Zarządu w terminie 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji, przepisy art. 28 ustawy stosuje się odpowiednio.

  2.  W przypadku odwołania członka Zarządu nie będącego jego Przewodniczącym Rada Gminy dokonuje wyboru nowego członka Zarządu w terminie 1 miesiąca od dnia odwołania.

  3.  Odwołany Zarząd Gminy lub jego poszczególni członkowie pełnią dotychczasowe obowiązki do czasu wyboru nowego Zarządu lub poszczególnych jego członków. Rada Gminy może zwolnić członka Zarządu z tego obowiązku.

  4.  Przepisy ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio w przypadku złożenia rezygnacji przez cały Zarząd”.

31) W § 36 skreśla się słowa „Zarządu albo”.

32) Skreśla się treść § 37.

33) W § 38 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1. W przypadku złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie przez członka nie będącego jego Przewodniczącym, Rada Gminy podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu z pełnienia obowiązków członka Zarządu zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji”.

34) § 46 otrzymuje brzmienie:

„Statut jednostki pomocniczej określa w szczególności:

1) nazwę i obszar jednostki pomocniczej,

2) zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej,

3) organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,

4) zakres zadań przekazywanych jednostce przez Gminę oraz sposób ich realizacji,

5) zakres i formy kontroli oraz nadzoru Rady Gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej”.

35) W § 50 w pkt 2 dodaje się zdanie w brzmieniu:

       „Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”,

       w § 50 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

„4. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu”.

36) W § 52 w pkt 3 skreśla się zdanie drugie.

37) Tytuł rozdziału VII otrzymuje brzmienie:

       „Publikowanie aktów prawa miejscowego”.

38) § 58 otrzymuje brzmienie:

„Zasady i tryb ogłoszenia aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych”.

39) Skreśla się treść § 59.

W załączniku nr 5 do Statutu Gminy i Miasta wprowadza się następujące zmiany:

40) § 6 otrzymuje brzmienie:

„W przypadku nieobecności Przewodniczącego i nie wyznaczenia Wiceprzewodniczącego, zadania Przewodniczącego wykonuje Wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem”.

41) § 8 otrzymuje brzmienie:

„Przewodniczący Rady koordynuje z ramienia Rady prace komisji Rady”.

42) W § 12 wyraz „daty” zastępuje się wyrazem „dnia” i dodaje zdanie drugie o treści:

„Wniosek o zwołanie sesji powinien spełniać wymogi określone w § 13 ust. 7”.

43) W § 13 w pkt 1 skreśla się wyrazy „wspólnie z Wiceprzewodniczącymi”.

44) W § 13 w pkt 7 skreśla się część zdania od wyrazów „i inne .... do kropki”.

45) W § 13 dodaje się pkt 11, 12, 13 w brzmieniu:

„11. Na wniosek Zarządu lub co najmniej 1/4 ustawowego składu Rady Gminy Przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o zwołanie sesji powinien spełniać wymogi, jakie obowiązują przy zawiadomieniu o zwołaniu sesji”.

„12. Do zmiany porządku obrad sesji zwołanej w trybie określonym w pkt 11 Rada może wprowadzić zmiany bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady po uzyskaniu zgody wnioskodawcy”.

„13. Przewodniczący Rady Gminy jest każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania, na takich samych zasadach jak radnych, przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej o sesji Rady”.

46) W § 14 w pkt 1 skreśla się wyrazy „po zasięgnięciu opinii Burmistrza”.

47) W § 16 skreśla się treść pkt 3.

48) W § 17 skreśla się treść pkt 2.

49) W § 23 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2.   Rada Gminy może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady”.

50) § 43 otrzymuje brzmienie:

„Na wniosek Burmistrza Przewodniczący Rady Gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji Rady Gminy projekt uchwały, jeżeli wnioskodawcą jest Zarząd, a projekt wpłynął do Rady co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji Rady”.

51) W § 53 w pkt 1 skreśla się wyrazy „i w sprawach osobowych”.

52) W § 58 po wyrazie „powołuje” dodaje się wyrazy „ze swojego grona”.

53) W § 62 dodaje się pkt 4 o treści:

„4. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni nie będący jej członkami. Mogą oni zabierać głos w dyskusji i składać wnioski bez prawa udziału w głosowaniu”.

54) W § 66 pkt 1 wyraz „organów” zastępuje się wyrazem „Komisji”.

55) W § 66 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej Gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom Gminy do rozpatrzenia. Radny nie jest związany instrukcjami wyborców”

W załączniku nr 6 do Statutu Gminy i Miasta Środa Śląska wprowadza się następujące zmiany:

56) W § 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Komisja jest stałą komisję powoływaną w celu kontrolowania działalności Zarządu, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych Gminy”.

57) W § 10 skreśla się treść pkt 4.

W załączniku nr 7 do Statutu Gminy i Miasta Środa Śląska wprowadza się następujące zmiany:

58) § 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) członkowie w liczbie 5”.

59) W § 28 skreśla się słowa „o ile Rada sama nie określiła zasad wykonywania swej uchwały”.

Skreśla się treść załącznika nr 8 do Statutu Gminy i Miasta pt. „Regulamin klubów radnych”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY I MIASTA

 

WALDEMAR WAWRZYŃSKI