1376

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BARDZIE

z dnia 27 czerwca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
terenu górniczego „Potworów – Mszanica”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 oraz art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 26 i 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. ze zmianami) oraz art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 z późn. zm.) w związku z uchwałą nr XXI/168/2000 Rady Miejskiej w Bardzie z dnia 23 listopada 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części wsi Potworów, Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego „Potworów – Mszanica”, zwany dalej planem miejscowym.

 

 


R o z d z i a ł   I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni ok. 3,1 ha położony na terenie gminy Bardo, w części wschodniej wsi Potworów, zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu miejscowego jest:

1)   realizacja zamierzeń gminy w zakresie tworzenia warunków dla powstawania nowych podmiotów gospodarczych,

2)   ochrona interesu publicznego w szczególności w zakresie spełnienia wymogów wynikających z potrzeby ochrony środowiska oraz prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody.

§ 3

1.   Przedmiotem ustaleń planu są wyznaczone w rysunku planu następujące obszary funkcjonalne:

      upraw polowych, oznaczone symbolem – R,

      powierzchniowej eksploatacji złoża, oznaczone symbolem – E,

      usług i drobnej wytwórczości, oznaczone symbolem – UP,

      infrastruktury technicznej i zaplecza kopalni, oznaczone symbolem – Kx,

      komunikacji publicznej, oznaczone symbolem – K, gdzie:

      l – stanowi drogę lokalną,

      d – stanowi drogę dojazdową.

2.   Na obszarach, o których mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie podstawowe, a w szczególnych przypadkach także przeznaczenie dopuszczalne lub towarzyszące na warunkach określonych w dalszej części uchwały.

§ 4

1.   Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2.   Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu miejscowego.

§ 5

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1)   planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia  planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

2)   uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Bardzie, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3)   przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,

4)   rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,

5)   obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu,

6)   przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze,

7)   przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

R o z d z i a ł   II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1.   Wyznacza się obszar użytkowania rolniczego, oznaczony na rysunku planu symbolem R,

2.   Na obszarze wymienionym w ust. 1 nie zezwala się na jakąkolwiek zabudowę, także służącą podstawowej funkcji rolniczej.

§ 7

1.   Dla obszaru oznaczonego symbolem E ustala się przeznaczenie podstawowe związane z eksploatacją złoża kruszywa naturalnego.

2.   Obszar w liniach rozgraniczających obszaru „E” stanowi teren bezpośredniej działalności górniczej związanej z eksploatacją złoża oraz składowaniem nakładu.

3.   W oznaczonej na rysunku planu strefie ograniczonego użytkowania, stanowiącej obustronny pas terenu o szerokości po 6,0 metrów, biegnący wzdłuż istniejącej napowietrznej linii elektroenergetycznej, należy prowadzić eksploatację górniczą w sposób zapewniający bezpieczeństwo, uzgodniony na etapie projektu budowlanego z użytkownikiem sieci. Dopuszcza się ze względów ekonomicznych przebudowę linii w sposób nie kolidujący z działalnością górniczą.

4.   Utwory nakładu należy wykorzystać do celów rekultywacji terenów poeksploatacyjnych w ten sposób, że gleba jako warstwa wierzchnia dla rekultywacji w kierunku rolnym, natomiast glina do wypełnienia zagłębień po wyrobiskach, skarpy należy obsadzić zielenią leśną.

5.   Na obszarze wymienionym w ust. 1 obowiązuje zakaz wnoszenia jakichkolwiek trwałych obiektów kubaturowych, zezwala się wyłącznie na instalowanie obiektów i urządzeń technologicznych na czas prowadzenia eksploatacji kruszywa.

6.   Transport urobku z terenu zakładu winien odbywać się poprzez wskazane na rysunku obszary infrastruktury technicznej do układu komunikacji publicznej,

7.   Przed przystąpieniem do eksploatacji złoża inwestor na podstawie dokumentacji geologicznej, warunków określonych w koncesji oraz planu miejscowego sporządza projekt zagospodarowania złoża i budowlany inwestycji uwzględniające konieczność zaplanowania strefy bezpieczeństwa ekologicznego dla istniejącego na obszarze Kl szpaleru drzew.

8.   Rekultywację wyrobisk należy przeprowadzić niezwłocznie po całkowitym wyczerpaniu złoża na podstawie stosownego opracowania sporządzonego w oparciu o obowiązujące wówczas przepisy szczególne.

§ 8

1.   Dla realizacji usług oraz zakładów drobnej wytwórczości wyznacza się w planie obszar oznaczony symbolem UP.

2.   Na obszarze wymienionym w ust. 1 zezwala się na lokalizowanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o zasoby kruszywa eksploatowane na terenie zakładu górniczego. Preferuje się zakłady betoniarskie, prefabrykacji, także hurtownie i składy materiałów budowlanych i drogowych.

3.   Dla celów, o których mowa wyżej, zezwala się na adaptowanie istniejącej zabudowy.

4.   Dla projektowanych na obszarze funkcji ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:

1)   zezwala się na dokonywanie dodatkowych podziałów geodezyjnych, także wg propozycji określonej w rysunku planu, pod warunkiem zapewnienia dojazdu do każdej z wydzielonych nieruchomości,

2) dojazd należy projektować bezpośrednio z drogi gminnej, oznaczonej symbolem Kd,

3) nieprzekraczalną linię zabudowy dla całego obszaru ustala się w odległości 6,0 m od linii rozgraniczających drogę Kd,

4) zaleca się wyposażenie obszaru w zieleń towarzyszącą na powierzchni co najmniej 25% powierzchni terenu inwestycji brutto,

5) dla każdego z wydzielonych podmiotów należy zapewnić niezbędną liczbę miejsc postojowych dla samochodów w ramach posiadanego terenu, wynikającą z potrzeb.

§ 9

1.   Wyznacza się obszary komunikacji oznaczone symbolem K, stanowiące pasy terenu wzdłuż istniejących dróg publicznych, przeznaczone na cele modernizacji tych dróg do uzyskania stosownych parametrów:

      dla drogi powiatowej nr 45 303, oznaczonej dodatkowo literą „l”, ustala się szerokość w liniach rozgraniczających 20,0 m,

      dla drogi gminnej, oznaczonej dodatkową literą „d”, ustala się szerokość w liniach rozgraniczających 10,0 m.

2.   Na obszarach, o których mowa w ust. 1, zakazuje się realizacji obiektów budowlanych z wyjątkiem urządzeń technicznych dróg, związanych z utrzymaniem i obsługą ruchu. Dopuszcza się realizację sieci uzbrojenia terenu pod warunkiem nienaruszenia wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących dróg publicznych, a także uzyskania zgody zarządcy drogi.

3.   Dla drogi powiatowej, oznaczonej symbolem Kl zaleca się wyposażenie w co najmniej jednostronny chodnik dla ruchu pieszego o szerokości 1,5 m oraz pas średniowysokiej zieleni oddzielającej ruch pieszy od terenu zakładu eksploatacji górniczej.

§ 10

1.   Obszary oznaczone na rysunku planu symbolem Kx stanowią obszary funkcjonalne związane z działalnością zakładu górniczego.

2.   Na obszarach wymienionych w ust. 1 przewiduje się strefy włączeniowe dla zakładu z możliwością realizacji obiektów i urządzeń na warunkach określonych w dalszej części uchwały.

3.   Na przedmiotowych obszarach ustala się następujące warunki wykorzystania terenu:

1)   na obszarze określonym dodatkowo cyfrą 1 – nie zezwala się na realizację obiektów kubaturowych z wyjątkiem portierni,

2)   na obszarze określonym cyfrą 2 – przewiduje się realizację zaplecza socjalno-administracyjnego oraz zespołu parkingów dla osób zatrudnionych,

3)   nieprzekraczalną linię zabudowy ustala się w odległości 6,0 m od linii rozgraniczających drogę Kl,

4)   strefy i kierunki włączenia obszarów do dróg publicznych dopuszcza się wyłącznie w miejscach wskazanych na rysunku planu.

§ 11

Dla obszarów przewidzianych do zainwestowania kubaturowego (2.Kx i UP) przewiduje się następujące warunki zabudowy:

1)   wysokość zabudowy nie może przekraczać 10 m w szczycie budynku,

2)   dachy należy projektować strome, dwu- i wielospadowe, z dopuszczeniem lukarn, mansard itp., kryte dachówką ceramiczną lub elementami dachówko-podobnymi,

3)   nachylenie połaci dachowych należy projektować w granicach pomiędzy 27 a 45o,

4)   do robót wykończeniowych wskazane jest stosowanie materiałów naturalnych, takich jak drewno, ceramika budowlana, kamień itp.,

5)   preferuje się zabudowę na rzucie prostokątnym o charakterze horyzontalnym,

6)   na etapie projektu budowlanego należy przewidzieć zabezpieczenie obiektów przed skutkami działalności górniczej, w tym w szczególności należy zachować odległości zapewniające bezpieczne ich użytkowanie bez skutków niekontrolowanych osuwisk itp.

§ 12

1.   Uciążliwość lub szkodliwość dla środowiska wywołana przez obiekty lub urządzenia produkcyjne i technologiczne zakładu górniczego oraz podmiotów działających na obszarze UP nie może wykraczać poza wyznaczone granice władania poszczególnych podmiotów.

2.   Przepisy ust. 1 nie dotyczą krótkotrwałych uciążliwości akustycznych pochodzących ze zwiększonego ruchu pojazdów transportowych.

§ 13

1.   Wyposażenie obszarów zainwestowania w media przewiduje się na następujących zasadach:

1)   energię elektryczną do celów oświetleniowych i technologicznych zakładu górniczego projektuje się w oparciu o istniejące na terenie wsi sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia z możliwością budowy stacji transformatorowej na obszarach zainwestowania kubaturowego,

2)   zaopatrzenie w wodę do celów bytowych i technologicznych przewiduje się w oparciu o istniejący wiejski system wodociągowy lub w oparciu o lokalne ujęcia wody zlokalizowane na terenie nieruchomości, której dotyczy,

3)   odprowadzenie ścieków bytowych należy przewidzieć do indywidualnych zbiorników bezodpływowych, z których wywóz musi odbywać się na oczyszczalnię komunalną na podstawie stosownej umowy zawartej na podstawie przepisów miejscowych, zezwala się na realizację indywidualnych oczyszczalni ścieków z możliwością rozsączkowania oczyszczonych wód po terenie własnym lub do rowów melioracyjnych lub przydrożnych na podstawie uzyskanego pozwolenia wodno-prawnego, podobnie należy rozwiązywać odprowadzenie nadmiaru wód deszczowych.

2.   Warunkiem dopuszczenia realizacji nowych obiektów i urządzeń jest wyposażenie każdorazowo terenu inwestycji w urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne oraz w miarę potrzeby w urządzenia do neutralizacji lub separacji ścieków chemicznie aktywnych lub urządzeń służących zamkniętemu obiegowi wody technologicznej.

3.   Projektowane sieci i urządzenia infrastruktury technicznej mogą być realizowane indywidualnie dla każdego podmiotu, a także w sposób grupowy dla kilku lub wszystkich podmiotów wymagających podobnych rozwiązań.

§ 14

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony przyrody i środowiska oraz krajobrazu i dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

R o z d z i a ł   III

Przepisy końcowe

§ 15

Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Bardo przyjętego uchwałą nr XXXIV/94 Rady Miejskiej w Bardzie
z dnia 18 marca 1994 r. w części dotyczącej terenu, o którym  mowa w § 1 uchwały.

§ 16

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości ze względu na zmianę ustaleń planu miejscowego w wysokości 0%.

§ 17

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Bardo.

§ 18

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego złoża kruszywa naturalnego „Potworów – Mszanica” wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

 

WŁADYSŁAW SIDOR


 


Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Bardzie z dnia 27 czerwca 2001 r. (poz. 1376)