1335

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PIESZYCACH

z dnia 28 czerwca 2001 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działek 69 i 70/6, obręb Pieszyce Środkowe

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie  gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 roku z późniejszymi zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 roku z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr XXII/130/2000 Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 25 października 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Pieszyce Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części działek o nr geodezyjnym 69 oraz 70/6 – obręb Pieszyce Środkowe.

 

 


R o z d z i a ł   I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni ok. 5 arów, położony w środkowej części miasta Pieszyce, przyległy bezpośrednio do drogi wojewódzkiej nr 383 obejmujący części działek nr 69 i 70/6 zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

1) ochrona interesu publicznego, głównie w zakresie wymogów ochrony środowiska oraz zapewnienia warunków funkcjonowania komunikacji publicznej,

2) poprawa funkcjonowania usług w środkowej części miasta, właściwe wykorzystanie terenów, usprawnienie ruchu pieszego itp.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu miejscowego są obszary wyznaczone w rysunku planu liniami rozgraniczającymi, których funkcje określono poniżej:

U  – obszar usług ogólnomiejskich,

Kz       – droga wojewódzka nr 383.

§ 4

1.  Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie w skali 1:500, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2.  Oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:

1.  Planie – należy przez to rozumieć ustalenia niniejszego planu, o którym mowa w § 1 uchwały.

2.  Uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Pieszycach.

3.  Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi.

4.  Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu miejscowego, będący integralną częścią niniejszej uchwały.

5.  Obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu.

6.  Usługach ogólnomiejskich – należy przez to rozumieć usługi związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkańców miasta z zakresu handlu, gastronomii, administracji, drobnego rzemiosła (np. fryzjerstwo, gabinet kosmetyczny, zegarmistrz) itp., które to usługi służyć mogą całej społeczności gminy.

R o z d z i a ł   II

Przepisy szczegółowe

§ 6

1.  Dla obszaru oznaczonego na rysunku planu symbolem U ustala się funkcję usługową oraz następujące zasady zagospodarowania terenu:

1) zezwala się na dokonywanie dodatkowych wewnętrznych podziałów geodezyjnych, także według propozycji przedstawionych w rysunku planu. Warunkiem dokonania podziału geodezyjnego jest zatwierdzony projekt budowlany całej inwestycji wraz z projektem zagospodarowania terenu oraz wyznaczeniem osi podziałów wewnętrznych,

2) liczba działek nie może przekraczać więcej niż 4, przy czym 2 działki środkowe nie mogą być węższe niż 6,0 metrów każda,

3) dojścia na poszczególne działki i do obiektów przewiduje się od strony drogi wojewódzkiej nr 383, oznaczonej na rysunku planu symbolem Kz,

4) nie przewiduje się wjazdów na działki, pas terenu pomiędzy liniami rozgraniczającymi drogi a linią zabudowy należy wykorzystać na cele związane z urządzeniami służącymi poszczególnym usługom typu: stelaże na rowery, ekspozycja handlowa, miejsce na wózki itp.,

5) określone w uchwale obowiązujące linie zabudowy należy zachować w odległości 5,0 metrów od krawędzi jezdni ul. Kościuszki oraz 1,5 metra od linii rozgraniczającej teren objęty planem po stronie północno-zachodniej, tj. w sąsiedztwie budynku nr 6 i dotyczą zasadniczej kubatury obiektów – trwałe markizy, schody wejściowe czy balkony mogą wykraczać poza linię zabudowy, jak nie więcej niż 1,0 m,

6) po stronie północno-wschodniej wzdłuż Potoku Pieszyckiego należy bezwzględnie zachować pas terenu o szerokości min. 1,5 metra nie zainwestowanego, wolnego także od trwałych nasadzeń, związany z potrzebą zapewnienia dostępu do cieku dla celów konserwacyjnych.

2.  Dla projektowanej na obszarze zabudowy przewiduje się następujące warunki:

1) budynki należy projektować w zabudowie szeregowej z dopuszczeniem zróżnicowania ich wysokości,

2) wysokość obiektów nie więcej niż 3 kondygnacje nadziemne lub nie więcej niż 13,5 metra w najwyższym punkcie kalenicy – limit ten nie dotyczy elementów budynku typu komin, wieżyczka itp., nie zezwala się na realizację obiektów parterowych z poddaszem użytkowym,

3) obiekty projektować z dachem dwu- lub wielospadowym, o zasadniczej kalenicy równoległej do drogi wojewódzkiej nr 383 i nachyleniu połaci od 20o do 45o, kryte dachówką ceramiczną, blachą lub innymi elementami dachówkopodobnymi, zaleca się wykonywanie w dachu lukarn, mansard itp.,

4) architektura zabudowy winna nawiązywać do regionalnych tradycji w budownictwie usługowym w niewielkich ośrodkach miejskich, zasadnicza elewacja winna być wykonana w technologii umożliwiającej utrzymanie należytego stanu technicznego i stosownego poziomu estetyki,

5) wejścia do budynków należy projektować w sposób bliźniaczy jak oznaczono na rysunku planu,

6) ze względu na usytuowanie obiektów bezpośrednio przy Potoku Pieszyckim nie zezwala się na realizację obiektów podpiwniczonych.

3.  Dla przedmiotowego obszaru przewiduje się następujące zasady wyposażenia w infrastrukturę techniczną:

1) zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną z istniejących sieci miejskich,

2) odprowadzenie ścieków sanitarnych należy projektować poprzez wykonanie przyłączy indywidualnych do istniejącej zbiorczej sieci miejskiej,

3) ogrzewanie obiektów winno się projektować w oparciu o ekologiczne źródła energii, tj. gaz, olej opałowy lub energię elektryczną,

4) wody deszczowe z dachów należy odprowadzić do Potoku Pieszyckiego,

5) nie zezwala  się na prowadzenie takiej działalności, w wyniku której mogą powstać ścieki chemicznie aktywne, które wymagałyby realizacji dodatkowych urządzeń w postaci neutralizatorów czy podczyszczalni, zezwala się na instalowanie łapaczy tłuszczów.

4.  Odpady powstałe w wyniku funkcjonowania  obiektów usługowych gromadzić w  miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i unieszkodliwiane wg przyjętego na terenie miasta systemu.

5.  Ewentualną uciążliwość od obiektów usługowych należy ograniczyć do terenu działki, na której zlokalizowany jest ww. obiekt.

§ 7

1.  Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem Kz przeznacza się na cele przyszłej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 383 do parametrów drogi zbiorczej 1/2.

2.  Przewiduje się poszerzenie istniejących linii rozgraniczających drogi na odległość min. 3,0 metrów, licząc od krawędzi jezdni w kierunku obszaru oznaczonego symbolem U, natomiast linię zabudowy ustala się w odległości 5,0 metrów od krawędzi jezdni.

3.  W pasie drogowym dopuszcza się realizację sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń związanych z eksploatacją drogi.

4.  Infrastruktura techniczna (liniowa i punktowa) powinna być zlokalizowana poza obrębem jezdni.

§ 8

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony środowiska przyrodniczego lub kulturowego oraz inne wynikające z przepisów szczególnych mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z indywidualnych przesłanek.

§ 9

Dla terenu przeznaczonego do zainwestowania nie zezwala się na wykonywanie  jakichkolwiek ogrodzeń, przyległe tereny należy zachować jako ogólnodostępne.

R o z d z i a ł   III

Przepisy końcowe

§ 10

Tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą nr XXX/152/93 Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 15 września 1993 r. w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.

§ 11

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0%.

§ 12

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Pieszyce.

§ 13

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dz. nr 69 oraz 70/6 – obręb Pieszyce Środkowe, wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

 

TADEUSZ URBAN


 

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej Pieszyc z dnia 28 czerwca 2001 r. (poz. 1335)