1334

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W LĄDKU ZDROJU

z dnia 26 kwietnia 2001 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego terenu usług wsi Trzebieszowice

       Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie  gminnym (jednolity tekst ustawy z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 wraz z późn. zm.) oraz art. 26 w związku z art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późn. zm.) Rada Miejska w Lądku Zdroju uchwala, co następuje:

 

 


Ustalenia ogólne

§ 1

Niniejsza uchwała obowiązuje na obszarze, którego granice określa rysunek planu będący jej integralną częścią, zatytułowany „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usług” opracowany w skali 1:1000, stanowiący jej załącznik graficzny.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1.                 Zieleni – należy przez to rozumieć nieutwardzony teren o nawierzchni gruntowej – biologicznie czynnej, przeznaczony do nasadzeń w formie drzew, krzewów i trawy.

2.                 Nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć, że wyklucza się lokalizację obiektów w obszarze zawartym pomiędzy tą linią a linią rozgraniczającą drogi.

3.                 Zalecaniu – należy przez to rozumieć propozycję rozwiązań niemających rangi rozwiązań.

4.                 Zakazywaniu – należy przez to rozumieć, że wprowadza się zakaz na obszarze objętym planem.

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające
tereny o różnych funkcjach i różnych sposobach
zagospodarowania

§ 3

Wyznacza się w obszarze zawartym granicami planu następujące tereny:

1.                 Teren usług komercyjnych w zakresie turystyki (zajazd przydrożny), oznaczony na rysunku planu symbolem UC-T. Ustala się dla tego terenu nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 15 m od linii rozgraniczającej drogi wojewódzkiej G-392 i w odległości 10 m od linii drogi lokalnej KL.

2.                 Teren usług komercyjnych w zakresie handlu (salon samochodowy), oznaczony na rysunku planu symbolem UC-H. Ustala się dla tego terenu nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 15 m od linii rozgraniczającej drogi wojewódzkiej G-392 i w odległości 10 m od linii rozgraniczającej drogi lokalnej KL.

3.                 Teren składowania i magazynowania (hurtownia materiałów budowlanych), oznaczony na rysunku planu symbolem PS. Dopuszcza się przeznaczenie części terenu na nieuciążliwą produkcję materiałów budowlanych. Ustala się dla tego terenu nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 15 m od linii rozgraniczającej drogi wojewódzkiej G-392 i w odległości 10 m od linii rozgraniczającej drogi lokalnej KL, i w odległości 5 m od krawędzi skarpy terenowej.

4.                 Teren ogólnie dostępnego parkingu samochodowego, oznaczony na rysunku planu symbolem KS.

5.                 Teren ujęć wody w formie głębinowej studni wierconej, oznaczony na rysunku planu symbolem WZ.

6.                 Teren szczelnych osadników na ścieki sanitarne, oznaczony na rysunku planu symbolem NO.

7.                 Teren zieleni izolacyjnej, oznaczony na rysunku planu symbolem ZI.

Pozostawia się w niezmienionym przebiegu oraz w określonych już liniach rozgraniczających istotne dla projektowanych inwestycji dwie drogi wewnętrzne, oznaczone numerami geodezyjnymi 518/2 i 504/2, nadając im rangę dróg lokalnych, oznaczone na rysunku planu symbolem KL.

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu

§ 4

1.                 W granicach opracowanego planu zakazuje się:

               lokalizowania obiektów mogących pogorszyć stan środowiska przyrodniczego,

               stosowania większej intensywności zabudowy kubaturowej niż 30% powierzchni działek oznaczonych na rysunku planu symbolami: UC-T, UC-H i PS.

2.                 W granicach planu obowiązują następujące normy nasycenia zielenią:

               dla działek oznaczonych symbolami UC-T, UC-H, PS nie mniejsze niż 50%,

               dla działki parkingu nie mniejsze niż 20%.

3.                 Teren należy zagospodarować w sposób funkcjonalny, estetyczny i harmonijny w stosunku do kraj-obrazu, uwzględniając uwarunkowania związane z położeniem terenu lokalizacji usług w otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

4.                 Obiekty kubaturowe nie mogą przekraczać dwóch pełnych kondygnacji nadziemnych, przykrytych dachem o stromych połaciach nachylonych pod takim samym kątem. Wysokość głównej kalenicy obiektów nie może przekroczyć 12 m ponad poziom terenu.

Wystrój architektoniczny poszczególnych obiektów winien nawiązywać do najbardziej wartościowych przykładów tradycyjnego typu budownictwa występującego we wsi Trzebieszowice.

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury
technicznej

§ 5

1.      Na obszarze objętym granicami niniejszego planu ustala się pełny zakres wyposażenia w infrastrukturę techniczną.

2.      Ponadto nakazuje się:

               pozyskiwanie wody z własnego ujęcia,

               odprowadzenie ścieków do szczelnych zbiorników, gwarantujących pełną ochronę gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniem, sukcesywnie opróżnianych przez służby komunalne,

               stosowanie urządzeń uniemożliwiających odprowadzenie nie oczyszczonych wód do gruntu,

               pełne utwardzenie gruntowych dróg wewnętrznych, parkingów, placów postojowo-manewrowych,

               stosowanie jako źródła energii takich paliw i urządzeń do spalania, które spełniają wymogi ochrony powietrza atmosferycznego,

               gromadzenie odpadów powstałych w wyniku funkcjonowania obiektów usługowych w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających ochronę środowiska oraz ich usuwanie przez służby komunalne,

               zasilanie obiektów w energię elektryczną zgodnie z wymogami dysponenta.

Zasady obsługi komunikacyjnej i linie
rozgraniczające dróg

§ 6

Obsługa komunikacyjna terenu od drogi powiatowej nr 45137 relacji Trzebieszowice – Konradów z wykorzystaniem istniejącego systemu dróg lokalnych, oznaczonych na rysunku planu symbolami KL.

Zaleca się wjazd na teren poszczególnych działek zgodnie z rysunkiem planu.

§ 7

Dla dróg lokalnych w granicach planu określa się następujące parametry geometryczne:

        minimalna szerokość w liniach rozgraniczających 15 m,

        szerokość jezdni 6 m,

        jednostronny chodnik pieszy.

Linie rozgraniczające drogi publicznej określa rysunek niniejszego planu.

§ 8

Na terenach wydzielonych liniami rozgraniczającymi dróg zakazuje się realizację jakichkolwiek obiektów poza sieciami infrastrukturalnymi i urządzeniami związanymi z komunikacją.



 

Ochrona środowiska przyrodniczego

§ 9

1.   Realizacja ustaleń miejscowego planu nie może wpływać w sposób negatywny na stan środowiska przyrodniczego i zdrowie mieszkańców wsi Trzebieszowice.

2.   Należy zachować w nienaruszonym stanie zieleń wysoką i średnią, wzbogacając ją o nowe nasadzenia, zgodnie z rysunkiem planu.

3.   Uciążliwość akustyczna obiektów usługowych nie może przekroczyć poziomu dopuszczalnego hałasu na granicy obszaru podlegającego ochronie przeciwhałasowej, a uciążliwość w pozostałych komponentach środowiska – nie może przekroczyć granic terenu objętego planem.

4.   Należy spełnić wszelkie wymogi określone w § 5 niniejszej uchwały.

Zasady i warunki podziału terenu na działki

§ 10

Propozycje podziału terenu na poszczególne działki należy traktować jako orientacyjne. Wewnętrzny podział pomiędzy poszczególnymi częściami terenu w uzasadnionych warunkach może zostać zmieniony.

Lokalizację ujęć wody i osadników na ścieki sanitarne zaleca się utrzymać zgodnie z ustaleniami rysunku planu.

Przepisy końcowe

§ 11

Stawkę procentową służącą naliczaniu opłat, o których mowa w art. 36 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w stosunku do obszaru objętego planem ustala się w wysokości 30%.

§ 12

Tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Lądek Zdrój, uchwalonego uchwałą nr 40/20/91 Rady Miasta i Gminy w Lądku Zdroju z dnia 27 lutego 1991 r., w części dotyczącej obszaru objętego niniejszym planem.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy w Lądku Zdroju.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

 

LESŁAW BŁAŻEJ

 

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Lądku Zdroju (poz. 1334)