215 UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY PRUSICE z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów rekreacyjno-letniskowych i sportu – gmina Prusice Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, zm. Dz. U. Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, zm. Dz. U. z 1999 r. Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136) uchwala się, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przedmiot planu
§ 1
1. Uchwala się zmianę planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice zatwierdzonego uchwałą nr VII/48/94 Rady Gminy Prusice z dnia 15 grudnia 1994 r. (Dz. Urzędowy Województwa Wrocławskiego nr 13/94) na podstawie uchwały nr XLVIII/472/98 z 18.06.98 r. i uchwały nr XIII/ /135/99 z 22.10.99 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Prusic w obszarze dz. nr 589/6 i 589/9 dla funkcji rekreacyjno-letniskowych (ML) oraz Zakrzewa w obszarze dz. nr 6 dla funkcji usług sportu (US).
2. Uchwala się zmianę planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice na podstawie uchwały nr XII/123/99 z 27.08.99 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obręb Piotrkowice–Raki w obszarze dz. 90/7 i 90/9 dla funkcji rekreacyjno-turystycznej i zalesienia (UT, Ls).
3. Uchwala się zmianę planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice na podstawie uchwały nr XII/108/99 z 27.08.99 r. i uchwały nr XII/109/99 z 27.08.99 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obręb Wilkowa Mała w obszarze dz. nr 50/1 i 78 dla funkcji rekreacyjno--letniskowych (ML).
§ 2
1. Ustalenia planu określa uchwała w następującym zakresie:
1) zasady ustalone w rozdziale 2, uwzględniające:
2) ustalenia graficzne określone na rysunku planu stanowiące – załączniki od nr 1 do nr 5 do niniejszej uchwały.
2. Zasady, o których mowa w ust. 1, obowiązują dla poszczególnych lokalizacji w zakresie stosownym do oznaczeń na rysunkach planu.
R o z d z i a ł II
Ustalenia planu
§ 3.
Przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu
1. Ustala się przeznaczenie terenu na cele zabudowy mieszkaniowej, rekreacyjno-letniskowej – oznaczone symbolem ML, dla rekreacji indywidualnej z zakazem lokalizacji obiektów dla funkcji gospodarczych rolnych i produkcyjnych, z zastrzeżeniem ust. 5.
2. Ustala się przeznaczenie terenu na cele zalesienia z dopuszczalną zabudową usług turystyczno-re-kreacyjnych i zalesienia – oznaczone symbolem UT, Ls, z zastrzeżeniem ust. 5.
3. Ustala się przeznaczenie terenu na cele rekreacji i sportu – oznaczone symbolem US, dla potrzeb lokalnych, z trwałą zielenią izolacyjną i urządzeniem terenu oraz dopuszczalną zabudową dla potrzeb funkcji podstawowej o wysokości I kondygnacji, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.
4. Ustala się obszary rolne z zakazem zabudowy, do zagospodarowania jako trwałe łąki lub zielone tereny otwarte oznaczone symbolem – Ł.
5. Wydzielenie działek budowlanych dla zabudowy, o której mowa w ust. 1 i 2, dopuszcza się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o trybie podziału nieruchomości (ustawa o gospodarce nieruchomościami) na podstawie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania i podziału nieruchomości oraz zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały.
6. Wyznacza się linię zabudowy obowiązującą i linię zabudowy nieprzekraczalną, które określają maksymalny zasięg dopuszczalnej zabudowy ustalony na rysunku planu.
7. Ustala się dla zabudowy zasadę nawiązania skalą, gabarytami, formą architektoniczną do zabudowy w bezpośrednim sąsiedztwie oraz tradycyjnej zabudowy zagrodowej siedliska wiejskiego, w szczególności w zakresie: kształtowania stromego i symetrycznego dachu, rodzaju pokrycia oraz wysokości zabudowy.
8. Dla zabudowy, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się:
§ 4
Warunki ochrony środowiska i wartości przyrodniczych
1. W celu utrzymania walorów przyrodniczych i krajobrazowych projektowanego obszaru chronionego krajobrazu Wzgórz Trzebnickich, dla inwestycji w projektowanym obszarze ustala się zasadę harmonijnego wpisania zabudowy, o jednolitym charakterze w zakresie formy i skali architektonicznej w krajobrazie otwartym, na zasadach określonych w § 3 ust. 7.
2. W obszarach planu należy projektować zespoły zieleni, w szczególności: zieleń w postaci szpalerów drzew i krzewów wzdłuż granic działek oraz przy stanowiskach postojowych dla samochodów w obszarach działek, ogrody lub obszary trwałej zieleni.
3. Ustala się zasadę renaturyzacji przyrodniczej cieków wodnych jako ciągów ekologicznych, poprzez zadrzewienia i zakrzewienia z zastosowaniem wyłącznie gatunków roślin rodzimych oraz dobranych odpowiednio do siedliska.
4. Ustala się zakaz usuwania zadrzewień i zakrzewień śródpolnych, również w przypadkach gdy wiek nasadzeń nie przekroczył 30 lat, z wyłączeniem upraw i plantacji drzew owocowych.
5. Obszar Najwyższej Ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 303 “Pradolina Baryczy–Głogów” w obszarze planu podlega ochronie na mocy przepisów szczególnych.
§ 5
Warunki ochrony wartości kulturowych
1. W celu ochrony środowiska kulturowego, ustala się zasadę projektowania zabudowy zharmonizowanej z krajobrazem kulturowym obszaru na zasadach określonych w § 3 ust. 6.
2. Ze względu na lokalizację obszarów planu w rejonie występowania stanowisk archeologicznych, oznaczonych na rysunku planu, ustala się obowiązek powiadomienia przez inwestora Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu na 7 dni przed rozpoczęciem robót ziemnych celem zorganizowania nadzoru archeologicznego.
§ 6
Warunki obsługi w zakresie infrastruktury
technicznej i komunikacji
1. Ustala się warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji dla terenów zabudowy określonych niniejszym planem:
1) zaopatrzenie w wodę realizować poprzez budowę przyłączy do istniejącej sieci wodociągu grupowego lub poprzez budowę studni indywidualnej,
2) odprowadzenie ścieków sanitarnych realizować poprzez grupowy system kanalizacji z odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków, z dopuszczeniem indywidualnego gromadzenia ścieków w zbiornikach bezodpływowych lub realizacji lokalnych urządzeń do oczyszczania ścieków w obszarze działki, z zastrzeżeniem ust.2,
3) odprowadzenie wód deszczowych do rowu melioracyjnego na warunkach określonych przez właściciela rowu,
4) zaopatrzenie w energię elektryczną realizować z istniejącego systemu elektroenergetycznego poprzez stosowną do potrzeb modernizację i roz-budowę oraz przyłącza na warunkach określonych przez ZE Oborniki Śl.,
5) zaopatrzenie w gaz realizować poprzez zasilanie bezprzewodowe,
6) obsługę komunikacyjną obszarów zabudowy realizować w oparciu o istniejącą sieć dróg publicznych lub wyznaczoną drogę wewnętrzną, a parkowanie realizować w granicach działek własnych,
7) zaopatrzenie w ciepło realizować z indywidualnych źródeł ciepła z zastrzeżeniem ust. 3,
8) sieci telekomunikacyjne realizować stosownie do potrzeb i w wymaganych standardach.
2. Ustala się obowiązek odbioru technicznego przez służby sanitarne przed przystąpieniem do użytkowania zbiorników bezodpływowych i lokalnych urządzeń do oczyszczania ścieków.
3. Dla celów ogrzewania w projektowanych obiektach należy stosować urządzenia o wysokiej sprawności energetycznej, na paliwo płynne lub gazowe.
R o z d z i a ł III
Postanowienia końcowe
§ 7
Ustala się stawkę opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30% na terenie objętym planem.
§ 8
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc ustalenia dotyczące obszaru objętego planem, a zawarte w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice zatwierdzonym uchwałą 36/XX/82 Gminnej Rady Narodowej w Prusicach z dnia 11 lutego 1982 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 4/82, poz. 34) ze zmianami – uchwała nr VII/48/94 Rady Gminy Prusice z dnia 15 grudnia 1994 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego Nr 13/94).
§ 9
Zarząd oraz Burmistrz Miasta i Gminy Prusice sprawują bieżący nadzór nad przestrzeganiem i realizacją ustaleń niniejszego planu.
§ 10
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIASTA I GMINY |
EUGENIUSZ PIETRUSZKA |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r. (poz. 215)
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r. (poz. 215)
Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r. (poz. 215)
Załącznik nr 4 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r. (poz. 215)
Załącznik nr 5 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 30 listopada 2000 r. (poz. 215)