Poz. 126

UCHWAŁA NR XXI/96/99

RADY POWIATU LUBAŃSKIEGO

z dnia 28 grudnia 1999 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność

powiatu lubańskiego

Na podstawie art. 12, pkt 8, lit. a, art. 40, ust. 2, pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zmianami) – art. 13 ust. 1, art. 15, art. 18, art. 25a, art. 25b, art. 34, art. 37 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1, art. 67, art. 68, art. 70, art. 71, art. 72, art. 73, art. 74, art. 84 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 ze zmianami) Rada Powiatu Lubańskiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

Nabywanie nieruchomości ma na celu utworzenie powiatowego zasobu nieruchomości.

§ 2

Nabywanie nieruchomości następuje na podstawie umów cywilnoprawnych, decyzji administracyjnych i innych tytułów prawnych.

§ 3

Zarząd Powiatu Lubańskiego przeznacza nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości do: sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się, darowizny, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także obciążenia ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszenia jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazania jako wyposażenie tworzonych

powiatowych osób prawnych, jak i majątek tworzonych fundacji na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 4

1. Własność i prawo użytkowania wieczystego nieruchomości może być przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki, spółdzielni, fundacji.

2. Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność – użytkowanie wieczyste osób fizycznych lub osób prawych. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

3. Przepis ten stosuje się również w przypadku zmiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność i zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

4. Nieruchomości mogą być oddane jednostkom organizacyjnym w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczenie na cele związane z ich działalnością.

5. Udziela się bonifikaty od opłat rocznych za trwały zarząd do wysokości:

1) za nieruchomości oddane pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych – do 50%;

2) za nieruchomości oddane jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportowo-turystyczną, na cele statutowe nie związane z działalnością zarobkową – do 90%.

§ 5

1. Nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli:

1) jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu,

2) zbycie następuje na rzecz Skarbu Państwa lub innej jednostki samorządu terytorialnego,

3) jest zbywana na rzecz osób fizycznych i osób prawnych, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele statutowe nie związane z działalnością zarobkową,

4) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny,

5) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego,

6) przedmiotem zbycia są części nieruchomości, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza te części nabyć, jeżeli nie mogą być zbyte jako odrębne nieruchomości,

7) ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo utworzonej powiatowej osoby prawnej lub majątek tworzonej fundacji.

3. W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:

1) przysługuje jej roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami lub odrębnych przepisów,

2) jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości, lub następcą prawnym tego właściciela, a nieruchomość została przejęta przed 5 grudnia 1990 roku,

3) jest najemcą lokalu mieszkalnego a najem został nawiązany przed 12 listopada 1994 r. na podstawie decyzji.

4. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu. Termin ten nie może być krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

5. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo, korzystają z tego pierwszeństwa, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego.

6. Zarząd Powiatu sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie Starostwa Powiatowego, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 6

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, na wniosek nabywcy, może zostać rozłożona na raty na okres do 10 lat. Raty płatne są bez wezwania do 31 marca każdego roku. Wierzytelność powiatu w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

2. Pierwsza rata w wysokości nie mniejszej niż 10% ustalonej ceny sprzedaży, podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy.

3. Ustala się oprocentowanie roczne w wysokości 5% od pozostających do spłaty należności z terminem płatności do 31 marca każdego roku.

4. Udziela się bonifikaty od wartości nieruchomości w wysokości:

1) 10% jeżeli nieruchomość jest sprzedawana pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2) 50% jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele statutowe nie związane z działalnością zarobkową,

3) 30% jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz Skarbu Państwa,

4) 50% jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz jednostek samorządu terytorialnego,

5) 30% jeżeli nieruchomość jest sprzedawana organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe,

6) 50% jeżeli nieruchomość sprzedana jest kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem.

§ 7

1. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny stosuje się następujące bonifikaty od wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego:

a) 40% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

b) 70% bonifikaty dla nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę, płatne jednorazowo przed zawarciem aktu notarialnego,

c) 90% bonifikaty, jeżeli wykupione zostaną jednocześnie wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w tym budynku. W tym przypadku bonifikaty określone w lit. a i b nie mają zastosowania. Bonifikata dotyczy budynków, w których nie został sprzedany żaden lokal mieszkalny.

§ 8

1. Lokale mieszkalne, których najemcy nie skorzystają z pierwszeństwa kupna lub nie złożą oświadczenia, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, mogą być sprzedane w drodze przetargu.

2. Wolne lokale mieszkalne będą sprzedawane w drodze przetargu.

3. Lokale użytkowe sprzedawane będą wyłącznie w drodze przetargu.

4. Lokale użytkowe znajdujące się w budynku mieszkalnym mogą być sprzedawane, gdy zostaną sprzedane wszystkie lokale mieszkalne budynku.

§ 9

1. Wysokość minimalnych stawek czynszu najmu lokali użytkowych i dzierżawy gruntu określa załącznik do uchwały. Stawki te są stawkami wywoławczymi stosowanymi przy przetargach.

2. W przypadku trwających umów najmu lub dzierżawy Zarząd Powiatu przy wypowiedzeniu umów w zakresie stawek czynszu proponując nowe stawki bierze pod uwagę wysokość stawki minimalnej, przeznaczenie nieruchomości, jej atrakcyjność, możliwość przynoszenia przez nią dochodu.

3. Przy trwających umowach najmu lub dzierżawy wysokość stawek czynszu powinna być zmieniana co najmniej raz w roku.

§ 10

1. Wolne nieruchomości, do czasu sprzedaży, wydzierżawiane będą wyłącznie w drodze przetargu.

2. Dzierżawione nieruchomości sprzedawane będą w drodze przetargu z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości dzierżawione na podstawie umowy co najmniej 10 lat, jeżeli zostały one zbudowane na podstawie zezwoleń na budowę.

4. Do przetargów na dzierżawę mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gmin (Dz. U. Nr 9, poz. 30).

§ 11

1. Zarząd Powiatu zleca rzeczoznawcy majątkowemu wycenę nieruchomości. Koszty wyceny podziałów geodezyjnych opłat notarialnych oraz koszty opinii innych rzeczoznawców majątkowych w przypadku rozbieżności wyceny nieruchomości, a także ewentualny podatek VAT ponosi nabywca.

2. Ustala się zryczałtowaną opłatę w wysokości 300 zł za przygotowanie dokumentacji do zbycia nieruchomości. Opłata podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości. Opłata podlega zaliczeniu na poczet poniesionych przez Starostwo Powiatowe kosztów sporządzenia dokumentacji. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości opłata ta nie podlega zwrotowi. Jeżeli opłata ta nie pokryje wszystkich kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży, nabywca jest zobowiązany uiścić dodatkową opłatę pokrywającą wszystkie koszty.

§ 12

1. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

2. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

3. Pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, Zarząd Powiatu może rozłożyć na oprocentowane raty, nie dłużej niż na okres 10 lat, płatne w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Rozłożona na raty, niespłacona część opłaty podlega oprocentowaniu z zastosowaniem stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Oprocentowanie płatne jest w terminach płatności raty. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.

4. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ustala się wg stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej ustalonej na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego lub ustalonej w drodze przetargu.

5. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi 25% ceny nieruchomości gruntowej.

6. Osobom fizycznym, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłoszonego przez Prezesa GUS, udziela się bonifikaty w wysokości 50% od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Bonifikata udzielana jest na wniosek zainteresowanego.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 14

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

2. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku, o którym mowa w ust. 1.

3. Uchwała podlega, po wejściu w życie, podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Lubaniu oraz w prasie lokalnej.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

JAN SMRECZYŃSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXI/96/99 Rady Powiatu Lubańskiego z dnia 28 grudnia 1999 r.

 

Minimalne stawki czynszu najmu lokali użytkowych i czynszu dzierżawy gruntu w zł/m2

 

L.p.

Branża

Miasta

Wieś

1

2

3

4

I.

 

 

 

II.

 

 

 

III.

 

 

 

 

IV.

 

 

V.

 

 

 

 

VI.

Handel:

1) spożywczy

2) przemysłowe

Gastronomia:

3) bez alkoholu

4) z alkoholem

Usługi:

5) preferowane

6) na rzecz rolnictwa

7) pozostałe

Produkcja:

8) spożywcza

9) pozostałe

Pomieszczenia składowe:

10) magazyny

11) piwnice

12) hurtownie spożywcze

13) hurtownie przemysłowe

Inne pomieszczenia:

14) biura

15) organizacji społecznych prowadzących

działalność gospodarczą

16) organizacji społecznych nie prowadzących

działalności gospodarczej

17) zajmowane na działalność oświaty, kultury,

ochrony zdrowia

18) garaże

19) komórki

20) ogródki przydomowe (opłata roczna)

21) grunt pod kioskami

22) grunt pod garażami

23) grunt pod działalność gospodarczą

24) inne grunty

 

 

 

6,40

7,80

 

 

6,40

11,50

 

 

2,70

1,00

4,70

 

7,10

7,80

 

5,70

1,30

8,00

10,00

 

 

7,80

5,10

1,00

1,00

0,70

0,30

0,10

2,20

1,10

1,10

0,06

 

 

2,00

2,00

 

 

4,30

7,50

 

 

2,00

0,70

3,80

 

4,70

5,70

 

4,70

1,20

5,00

7,00

 

 

6,20

4,10

0,80

0,70

0,50

0,30

0,10

2,20

1,10

1,10

0,06