Poz. 95

UCHWAŁA NR XIX/131/99

RADY GMINY ŚWIĘTA KATARZYNA

z dnia 30 grudnia 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydzielonego obszaru miasta: Siechnice – Osiedle domków jednorodzinnych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. nr 13, poz.74, z późn. zm.) i na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz.139, z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą Nr VI/40/99 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 28 stycznia 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydzielonego obszaru miasta: Siechnice – Osiedle domków jednorodzinnych, Rada Gminy Święta Katarzyna uchwala, co następuje:

 

R o z d z i a ł I

Ustalenia ogólne

§ 1

  1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wydzielonego obszaru miasta: Siechnice – Osiedle domków jednorodzinnych zwany dalej planem.
  2. Ustalenia planu dotyczą terenu, położonego w południowej części miejscowości Siechnice, w gminie Święta Katarzyna, o nr geod. działek 144/4, 144/5, 144/6, 145/4, 145/5, 145/6, 145/2, 145/3, 146 i 655 obrębu geodezyjnego Siechnice.

§ 2

  1. Integralną częścią ustaleń planu jest rysunek planu w skali 1:1000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
  2. Następujące oznaczenia graficzne w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:
  1. granica opracowania planu,
  2. linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania,
  3. nieprzekraczalne linie zabudowy,
  4. strefa zakazu realizacji jakiejkolwiek zabudowy.
  1. Przebieg orientacyjnych linii wewnętrznego podziału nie jest obowiązującym ustaleniem planu.
  2. Na rysunku planu pokazano istniejące budynki możliwe do zachowania (adaptacji).

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu są w szczególności:

  1. Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub zasadach zagospodarowania terenu.
  2. Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczania ścieżek rowerowych.
  3. Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające tereny.
  4. Granice i zasady zagospodarowania obiektów i terenów podlegających ochronie.
  5. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.
  6. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy.
  7. Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane.
  8. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
  9. Tereny, dla których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczenia ścieków bądź zbiorników bezodpływowych.

§ 4

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

  1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem.
  2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
  3. Przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych (art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego).
  4. Linii rozgraniczającej należy przez to rozumieć linię rozdzielajacą tereny o różnym sposobie użytkowania lub różnym sposobie zagospodarowania terenu.
  5. Nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię określającą maksymalny zasięg dopuszczalnej zabudowy działki.
  6. Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem użytkowania.
  7. Strefie – należy przez to rozumieć przestrzeń o cechach względnie jednorodnych w zakresie sposobu jej użytkowania, zasad zagospodarowania i zabudowy oraz stopnia jej ochrony.
  8. Funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć podstawowe (dominujące) przeznaczenie lub sposób użytkowania terenu.
  9. Funkcji uzupełniającej – należy przez to rozumieć funkcję nie kolidującą z funkcją dominującą obszaru i nie zmieniającą generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.
  10. Urządzeniach infrastruktury technicznej – należy przez to rozumieć zarówno sieci jak i urządzenia kubaturowe związane z uzbrojeniem terenu, których jednoznacznej lokalizacji nie określa się w planie.

§ 5

  1. W planie wyznaczono tereny o różnych funkcjach oraz zróżnicowanych warunkach ich zagospodarowania, oznaczone następującymi symbolami:
  1. MNU – tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej, przeznaczone są pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy o funkcji usługowej nieuciążliwej,
  2. MN – tereny zabudowy mieszkaniowej, przeznaczone pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z możliwością lokalizacji usług nieuciążliwych w formie funkcji uzupełniającej. Ponadto w obszarze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej jako funkcję uzupełniającą dopuszcza się realizację budynków użyteczności publicznej na wydzielonych działkach związanych z usługami: oświaty, zdrowia, kultury i sportu, zabudowy usług komercyjnych, produkcji ogrodniczej i związanych z nią terenów składowania oraz zieleni publicznej,
  3. U – tereny usług, przeznaczone pod realizację budynków użyteczności publicznej oraz zabudowy usług komercyjnych handlu i rzemiosła,
  4. KGP, KL, KD – tereny dróg publicznych.
  1. Określone w planie funkcje terenów wskazują na dominujący sposób zagospodarowania terenów. Dopuszcza się możliwość wprowadzania funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją dominującą terenu, nie zmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

R o z d z i a ł II

Ustalenia obowiązujące na całym terenie objętym planem

§ 6

  1. Sposób usytuowania budynków, budowli oraz elementów zagospodarowania terenu na poszczególnych działkach powinien odpowiadać ustaleniom zawartym w niniejszym planie oraz przepisom szczególnym w tym przede wszystkim warunkom technicznym jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  2. W granicach całego terenu objętego planem dopuszcza się lokalizowanie urządzeń i sieci infrastruktury technicznej, niezbędnych dla obsługi realizowanych budynków i budowli.

§ 7

Należy uwidocznić w terenie granice działek poprzez ogrodzenie. Dopuszcza się różne formy ogrodzenia, a w szczególności:

1) parkany, mury lub ekrany izolacji przeciwdźwiękowej – wzdłuż ul. Opolskiej,

2) małą architekturę,

3) zieleń w formie szpalerów, żywopłotów, w zależności od funkcji i lokalizacji zabudowy.

§ 8

  1. Dopuszcza się wspólne zainwestowanie sąsiednich działek pod warunkiem utrzymania ustaleń warunków zabudowy dla tych działek.
  2. Dopuszcza się podział działki do zainwestowania na mniejsze pod warunkiem wspólnej całościowej inwestycji z zachowaniem określonych warunków zabudowy i przeznaczenia.
  3. Minimalna wielkość działek dla mieszkaniowej zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej zostaje ustalona na 600 m2.
  4. Minimalna wielkość działek dla zabudowy jednorodzinnej z usługami, z wyłączeniem terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1MNU, zostaje ustalona na 1000 m2.
  5. Minimalna szerokość frontu działki dla mieszkaniowej zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej oraz dla zabudowy jednorodzinnej z usługami zostaje ustalona na 20 m.

§ 9

1. Utrzymanie bądź przebudowa istniejących oraz realizowanych nowych budynków, a także zmiany zagospodarowania nie mogą naruszać:

a) praw właścicieli, użytkowników i administratorów terenów sąsiadujących,

b) norm technicznych, sanitarnych i przeciwpożarowych,

c) innych wymagań, a w szczególności dotyczących ochrony środowiska, gospodarki wodnej i geologii oraz ochrony dóbr kultury i krajobrazu – określonych w przepisach odrębnych, ponadto ograniczeń w dysponowaniu terenem wynikających z prawomocnych decyzji administracyjnych, stosownie do przepisu art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 1980 r. nr 9, poz. 26, z późniejszymi zmianami).

§ 10

1. Ustala się następujące warunki kształtowania zabudowy mieszkaniowej na terenach objętych planem:

1) istniejąca zabudowa może być przeznaczona do utrzymania i modernizacji przy zachowaniu zasady, że wszelkie działania inwestycyjne podejmowane w ramach przebudowy i rozbudowy obiektów zmierzać będą do uzyskania zgodności z ustaleniami niniejszego planu,

2) wysokość nowych i przebudowywanych, modernizowanych i nadbudowywanych budynków mieszkalnych – liczona od poziomu gruntu wzdłuż środkowej osi rzutu do kalenicy nie może przekraczać 12,0 m,

3) nieprzekraczalna linia zabudowy wytyczona na rysunku planu określa maksymalny zasięg dopuszczalnej zabudowy działki,

4) dachy budynków należy kształtować jako dwuspadowe, symetryczne o nachyleniu połaci 37–45%, z wysuniętymi okapami wzdłuż dłuższych elewacji.

2. Uciążliwość wszystkich obiektów i urządzeń związanych z zabudową mieszkaniową z możliwością lokalizacji funkcji usług nieuciążliwych nie może naruszać istniejących norm i przepisów prawnych.

§ 11

Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo ze strefą “K” ochrony konserwatorskiej i ochrony krajobrazowej Wojewódzki Oddział Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu zaleca, aby projektowana na obszarze objętym planem zabudowa była w maksymalnym stopniu zintegrowana z otoczeniem: dachy strome symetryczne, kryte dachówką lub pokryciem ceramicznopodobnym a układ dróg wkomponowany w już istniejący.

§ 12

Obszar opracowania zlokalizowany jest częściowo na terenie stanowisk archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim za zezwoleniem Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu. O terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych, należy powiadomić Wojewódzki Oddział Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe na koszt inwestora.

R o z d z i a ł III

Przeznaczenie poszczególnych terenów oraz warunki ich zagospodarowania

§ 13

Przewiduje się następujące ustalenia szczegółowe dla jednostek bilansowych:

  1. 1MNU tereny istniejącej zabudowy mieszkaniowej z możliwością lokalizacji funkcji usług nieuciążliwych. Parkingi przewidziane dla obsługi wolnostojących obiektów usługowych i produkcyjnych należy lokalizować w granicach działki, na której są lokalizowane.
  2. 2MN tereny zabudowy mieszkaniowej z podstawowym przeznaczeniem terenów pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
  3. 3MN tereny zabudowy mieszkaniowej z podstawowym przeznaczeniem terenów pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na obszarze położonym w strefie zakazu jakiejkolwiek zabudowy zabrania się wznoszenia obiektów budowlanych, składania materiałów, zmieniania powierzchni ukształtowania gruntu, sadzenia drzew i krzewów, oraz wykonywania urządzeń lub robót, które mogą utrudniać ochronę tych obszarów przed powodzią; nie dotyczy to robót związanych z regulacją i utrzymaniem wód śródlądowych.
  4. 4MN tereny zabudowy mieszkaniowej z podstawowym przeznaczeniem terenów pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na obszarze położonym w strefie zakazu jakiejkolwiek zabudowy zabrania się wznoszenia obiektów budowlanych, składania materiałów, zmieniania powierzchni ukształtowania gruntu, sadzenia drzew i krzewów, oraz wykonywania urządzeń lub robót, które mogą utrudniać ochronę tych obszarów przed powodzią; nie dotyczy to robót związanych z regulacją i utrzymaniem wód śródlądowych.
  5. 5MN tereny zabudowy mieszkaniowej z podstawowym przeznaczeniem terenów pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
  6. 6MNU tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej, przeznaczone są pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy o funkcji usługowej nieuciążliwej. Parkingi przewidziane dla obsługi wolnostojących obiektów usługowych i produkcyjnych należy lokalizować w granicach działki, na której są lokalizowane.
  7. 7U – tereny usług, przeznaczone pod realizację budynków użyteczności publicznej z możliwością lokalizacji funkcji usług komercyjnych handlu i rzemiosła. Parkingi przewidziane dla obsługi wolnostojących obiektów usługowych i produkcyjnych należy lokalizować w granicach działki, na której są lokalizowane.
  8. 8KL tereny przeznaczone pod realizację drogi publicznej-lokalnej o szerokości 10–15 m w liniach rozgraniczających jak na rysunku planu i placem nawrotowym o wymiarach 30C 20 m, wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej oraz niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi; (ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, parkingami, pasami postojowymi, zielenią). W ramach linii rozgraniczających drogi publicznej oznaczonej symbolem 8KL wytyczyć strefę ruchu rowerowego (ścieżkę rowerową). Wzdłuż dróg publicznych lokalnych, obowiązuje w granicach linii rozgraniczających tych ulic urządzenie pasów postojowych dla samochodów osobowych.
  9. 9KD tereny przeznaczone pod realizację drogi publicznej-dojazdowej o szerokości 10 m w liniach rozgraniczających i placem nawrotowym jak na rysunku planu wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej oraz niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi; (ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, parkingami, pasami postojowymi, zielenią). W ramach linii rozgraniczających drogi publicznej oznaczonej symbolem 9KL wytyczyć strefę ruchu rowerowego (ścieżkę rowerową).
  10. 10KD tereny przeznaczone pod realizację drogi publicznej-dojazdowej o szerokości 10 m w liniach rozgraniczających wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej oraz niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi; (ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, parkingami, pasami postojowymi, zielenią). W ramach linii rozgraniczających drogi publicznej oznaczonej symbolem 10KL wytyczyć strefę ruchu rowerowego (ścieżkę rowerową).
  11. 11KGP tereny przeznaczone pod rozbudowę drogi publicznej nr 456 – ul. Wrocławskiej.

R o z d z i a ł IV

Zasady uzbrojenia terenu

§ 14

Zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej zasilanej z magistrali Wrocław – Oława, poprzez istniejącą i nową sieć rozdzielczą realizowaną na terenach nowego zainwestowania, w obszarze linii rozgraniczających terenów komunikacyjnych, według technicznych warunków przyłączenia.

§ 15

1. Odprowadzenie wód deszczowych i ścieków sanitarnych należy dokonać poprzez budowę systemu kanalizacyjnego, w obszarze linii rozgraniczających terenów dróg publicznych, z odprowadzeniem do sieci zbiorczej.

2. Wody deszczowe odprowadzić do kanalizacji deszczowej. Zaleca się zachowania maksymalnie dużych powierzchni nie utwardzonych w obrębie działek budowlanych.

3. Wyklucza się realizację inwestycji wymagających odprowadzenia ścieków przemysłowych.

4. Do czasu realizacji oczyszczalni ścieków dopuszcza się tymczasowo indywidualne, zgodne z przepisami o ochronie środowiska przyrodniczego, sposoby odbioru ścieków.

§ 16

  1. Zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci gazowej, realizowanej w obszarze linii rozgraniczających dróg publicznych, według technicznych warunków przyłączenia.
  2. Ze względu na przebiegające przez teren opracowania sieci gazociągowe, wymaga się na etapie projektowania realizacyjnego szczegółowych uzgodnień z Dyrekcją Okręgową Zakładów Gazowniczych we Wrocławiu, dotyczących odległości projektowanego zainwestowania od sieci i urządzeń gazowych.

§ 17

W nowo projektowanych indywidualnych kotłowniach zaleca się użycie jako czynnika grzewczego systemów ekologicznych spełniających rygory przepisów o ochronie środowiska.

§ 18

  1. Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci elektroenergetycznej poprzez sieć realizowaną w obszarze linii rozgraniczających terenów dróg publicznych.
  2. Zabrania się realizacji nowych napowietrznych linii elektroenergetycznych na obszarach zabudowanych.
  3. Zasilanie realizowanych inwestycji w energię elektryczną ze stacji transformatorowej w uzgodnieniu z Zakładem Energetycznym.

§ 19

Przyłączenia do telefonicznej sieci miejscowej, poprzez system kanalizacji telekomunikacyjnej, realizowanej w obszarze linii rozgraniczających terenów dróg publicznych, według technicznych warunków przyłączenia.

R o z d z i a ł V

Ustalenia końcowe

§ 20

Stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty o której mowa w art. 36, ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się w wysokości 30%.

§ 21

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi

§ 22

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

PRZEWODNICZĄCA

RADY GMINY

KRYSTYNA KOSTRZEWSKA

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XIX/131/99 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 30 grudnia 1999 r.