Poz. 68

UCHWAŁA NR X/66/99

RADY POWIATU W OŁAWIE

z dnia 29 listopada 1999 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność

Powiatu Oławskiego

Na podstawie art. 12, pkt 8, ppkt a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578, zm. Dz. U. Nr 155, poz. 1014) Rada Powiatu w Oławie uchwala, co następuje:

 

§ 1

Powiatowym zasobem nieruchomości gospodaruje Zarząd Powiatu.

§ 2

Zarząd Powiatu Oławskiego przeznacza nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości do: sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także obciążania ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszenia jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywania jako wyposażenie tworzonych powiatowych osób prawnych, jak i majątek tworzonych fundacji na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 3

1. Nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli:

1) jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu,

2) zbycie następuje między Skarbem Państwa, a Powiatem Oławskim lub między Powiatem Oławskim, a inną jednostką samorządu terytorialnego,

3) jest zbywana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową,

4) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny,

5) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego,

6) przedmiotem zbycia są części nieruchomości, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza te części nabyć, jeżeli nie mogą być zbyte jako odrębne nieruchomości,

7) ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo utworzonej powiatowej osoby prawnej, lub majątek tworzonej fundacji.

3. W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:

1) przysługuje jej roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy ustawy lub odrębnych przepisów,

2) jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości, lub następcą prawnym tego właściciela, jego adres jest znany, a nieruchomość została przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 roku.

3) jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany przed dniem 12.11.1994 r. na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale.

4. W przypadku zbiegu uprawnień do pierwszeństwa w nabyciu, stosuje się kolejność wymienioną w ust. 3 pkt.1.

5. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo, zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu. Termin ten nie może być krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

6. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo, korzystają z tego pierwszeństwa, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego.

7. Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej cenę nieruchomości ustala się w wysokości równej jej wartości, z zastrzeżeniem § 5 niniejszej uchwały.

8. Zarząd Powiatu sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie Starostwa Powiatowego, a ponadto informacje o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 4

1. Cenę nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się o 50%. Rada Powiatu może wyrazić zgodę na podwyższenie lub obniżenie tej bonifikaty.

2. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, na wniosek nabywcy, może zostać rozłożona na 10 lat, płatne do 31 marca każdego roku. Wierzytelność powiatu w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

3. Pierwsza rata w wysokości nie mniejszej niż 10% ustalonej ceny sprzedaży, podlega zapłacie, nie później niż do dnia zawarcia umowy.

4. Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 5

1. Rada Powiatu może udzielić bonifikaty od ceny nieruchomości:

1) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową,

3) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz Skarbu Państwa,

4) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,

5) jeżeli nieruchomość jest sprzedawana organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe,

6) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem,

7) poprzedniemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu, jeżeli nieruchomość została przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.

2. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana najemcy jako lokal mieszkalny stosuje się następujące bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego:

a) 30% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

b) 70% bonifikaty dla nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę, płatną przed zawarciem aktu notarialnego,

c) 80% bonifikaty, jeżeli w budynku wielorodzinnym wykupione zostaną jednocześnie wszystkie lokale mieszkalne za gotówkę – w tym przypadku bonifikaty określone w lit. a i b nie mają zastosowania.

§ 6

1. Lokale mieszkalne, których najemcy nie skorzystają z pierwszeństwa kupna, lub nie złożą oświadczenia, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, mogą być sprzedane w drodze przetargu.

2. Wolne lokale mieszkalne będą sprzedawane w drodze przetargu.

3. Lokale użytkowe sprzedawane będą wyłącznie w drodze przetargu.

4. Lokale użytkowe znajdujące się w budynku mieszkalnym mogą być sprzedawane, gdy zostaną sprzedane wszystkie lokale mieszkalne w danej nieruchomości.

5. Umowy najmu (dzierżawy) na wolne lokale użytkowe zawiera się z najemcami (dzierżawcami) wyłonionymi w drodze przetargu nieograniczonego lub ograniczonego do branży.

6. Pomieszczenia wspólne, piwnice i komórki związane z lokalem użytkowym, a nie służące bezpośrednio działalności gospodarczej nie podlegają przetargowi, a stawki czynszu określa się zgodnie ze stawkami dla poszczególnych grup pomieszczeń. Zmiana przeznaczenia tych pomieszczeń na służące działalności gospodarczej powoduje naliczenie czynszu najmu jak z przetargu.

7. Wysokość czynszu najmu (dzierżawy) lokali mieszkalnych, użytkowych i dzierżawy gruntu określają załączniki do uchwały Nr 1 i 2. Upoważnia się Zarząd Powiatu do ustalenia wysokości stawek za korzystanie z wyposażenia w wynajmowanych (dzierżawionych) lokalach.

8. Wynajmowania pomieszczeń na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc dokonywać będzie kierownik jednostki według stawek umownych zatwierdzanych przez Zarząd.

9. Wynajmowanie na okres dłuższy niż jeden miesiąc dokonywać będzie Zarząd Powiatu według stawek w załączniku Nr 1. Zawarcie kolejnej umowy z tym samym najemcą na okres 1 miesiąca wymaga zgody Zarządu Powiatu.

§ 7

1. Nieruchomości, do czasu sprzedaży, wydzierżawiane będą wyłącznie w drodze przetargu.

2. Dzierżawione nieruchomości sprzedawane będą w drodze przetargu z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości gruntowe dzierżawione na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat, jeżeli zostały na nich wzniesione przez dzierżawców obiekty zgodnie z pozwoleniem na budowę.

4. Do przetargu na dzierżawę mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy (Dz. U. Nr 9, poz. 30).

§ 8

1. Zarząd Powiatu zleca opracowanie dokumentacji geodezyjno-prawnej i projektowej, wycenę nieruchomości oraz innych niezbędnych obiektów. Koszty opracowań, wyceny i opłat notarialnych, a także podatek VAT ponosi nabywca.

2. Ustala się zaliczkę w wysokości nie mniej niż 400 zł za przygotowanie dokumentacji do zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej, która podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości. Opłata podlega zaliczeniu na poczet poniesionych przez Starostwo Powiatowe kosztów sporządzenia dokumentacji. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości opłata ta nie podlega zwrotowi.

§ 9

Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Przepis ten stosuje się również w przypadku zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność.

§ 10

1. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

2. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

3. Pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, Zarząd Powiatu może rozłożyć na oprocentowane raty, nie dłużej niż na 10 lat, płatne w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Rozłożona na raty, niespłacona część opłaty podlega oprocentowaniu z zastosowaniem stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.

4. Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej ustalonej na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

5. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi 25% ceny nieruchomości gruntowej.

6. Osobom fizycznym, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa GUS, udziela się bonifikaty w wysokości 50% od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

7. Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.

8. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki.

§ 11

1. Nieruchomości mogą być oddawane jednostkom organizacyjnym w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczane na cele związane z ich działalnością.

2. Trwały zarząd ustanawia się na czas nie oznaczony lub na czas oznaczony.

3. Za nieruchomość oddaną w trwały zarząd pobiera się opłaty roczne.

4. Opłaty roczne uiszcza się przez cały okres trwałego zarządu w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. W pierwszym roku po ustanowieniu trwałego zarządu opłatę roczną uiszcza się najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym decyzja o oddaniu nieruchomości w trwały zarząd stała się ostateczna. Opłatę tę ustala się proporcjonalnie w stosunku do pozostałego do wykorzystania w danym roku okresu trwałego zarządu.

5. Wysokość opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu może być aktualizowana nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.

6. Udziela się bonifikaty od opłat rocznych za trwały zarząd do wysokości:

1) 50% za nieruchomości oddane pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych,

2) 70% za nieruchomości oddane jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportowo-turys-tyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową,

3) 40% za nieruchomości oddane na siedziby organów administracji państwowej.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 13

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

2. Uchwała podlega, po wejściu w życie, podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Oławie oraz w prasie lokalnej.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

MICHAŁ WĘGŁOWSKI

Załącznik nr 1 do Uchwały Nr X/66/99 Rady Powiatu w Oławie z dnia 29 listopada 1999 r.

Stawki miesięczne czynszu najmu lokali użytkowych i czynszu dzierżawy gruntu

w zł/m2

 

 

Lp.

Branża

Miasto

Wieś

I.

Handel:

1) spożywczy

2) przemysłowy

10,50

10,50

3,50

4,00

II.

Gastronomia:

1) bez alkoholu

2) z alkoholem

7,80

13,40

4,50

9,80

III.

Usługi:

1) lecznictwo

2) na rzecz rolnictwa

3) pozostałe

4) preferowane

3,00

1,50

5,00

2,00

2,00

1,00

4,00

1,00

IV.

Produkcja:

1) spożywcza

2) pozostała

6,70

9,40

6,70

7,90

V.

 

 

 

 

 

Pomieszczenia składowe:

1) magazyny

2) piwnice

3) hurtownie spożywcze

4) hurtownie przemysło-

we

5) magazyny płodów

rolnych

7,20

1,20

8,70

12,30

1,20

5,00

1,10

5,00

7,20

1,00

 

 

Lp.

Branża

Miasto

Wieś

VI.

Inne pomieszczenia:

1) biura

2) organizacji społecz-

nych prowadzących

działalność gospo-

darczą

3) organizacji społecz-

nych nie prowadzą-

cych działalności

gospodarczej

4) zajmowane na dzia-

łalność oświaty,

kultury

5) garaże

6) komórki

9,20

6,40

 

 

1,00

 

 

3,00

 

2,00

0,30

7,80

5,90

 

 

0,80

 

 

2,00

 

1,00

0,30

VII.

Grunty:

1) ogródki przydomo-

we (opłata roczna)

2) grunt pod garażami

3) grunt pod działal-

ność gospodarczą

4) inne grunty

0,10

1,10

1,40

0,10

0,10

1,10

1,40

0,10

 

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr X/66/99 Rady Powiatu w Oławie z dnia 29 listopada 1999 r.

Stawki miesięczne czynszów za lokale mieszkalne

 

I. Stawkę bazową za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego o wyposażeniu standardowym w stosunku miesięcznym ustala się w wysokości:

1. Miasto Oława – 1,30

2. Gmina Oława – 1,00

3. Miasto Jelcz-Laskowice – 1,20

4. Gmina Jelcz-Laskowice – 1,00

5. Gmina Domaniów – 1,00

Za wyposażenie standardowe uważa się lokal mieszkalny wyposażony w sieci instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz łazienkę i wc.

II. Stosuje się obniżenie stawki bazowej za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu uwzględniając:

1) z tytułu kondygnacyjnego usytuowania mieszkania w budynku:

a) na parterze – -10%,

b) na IV piętrze – -10%.

2) z tytułu niepełnej wartości użytkowej lokalu:

a) za mieszkanie posiadające wspólny przedpokój i urządzenia sanitarne – -10%,

b) za mieszkanie z kuchnią bez oświetlenia naturalnego – -10%

3) z tytułu braku w budynku i mieszkaniu urządzeń technicznych i instalacyjnych:

a) za brak wc w mieszkaniu – -10%,

b) za brak łazienki w mieszkaniu – -10%,

c) za brak urządzeń wodociągowych – -10%

III. Łącznie może być zastosowana obniżka w wysokości nie większej niż 50% stawki bazowej za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania.