Poz. 57

UCHWAŁA NR X/100/99

RADY MIASTA I GMINY TRZEBNICA

z dnia 28 października 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w gminie Trzebnica, położonego w obrębie Szczytkowice, obejmującego część działki nr 75

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139) oraz w związku z uchwałą Nr IV/55/99 Rady Miasta i Gminy Trzebnica z dnia 25.02.1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego, Rada Miasta i Gminy Trzebnica uchwala, co następuje:

 

§ 1

  1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Trzebnica, obręb Szczytkowice, obejmującego część działki nr 75.
  2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Przedmiotem ustaleń planu jest zmiana funkcji terenu, w planie ogólnym gminy Trzebnica przewidywanego pod uprawy polowe, który w niniejszym planie przeznacza się pod lokalizację zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej. Na terenie tym dopuszcza się funkcje uzupełniające, w zakresie nieuciążliwych usług rzemiosła, handlu detalicznego lub małej gastronomii, na warunkach określonych w § 4 ust. 3. Ustalenia planu określają również uwarunkowania prawidłowego zagospodarowania terenu i ochrony środowiska przyrodniczego.

§ 3

Ustalenia w zakresie komunikacji.

Przebiegająca wzdłuż wschodniej granicy projektowanych terenów mieszkaniowych droga powiatowa nr 47 520 o parametrach V klasy, pozostaje w obecnych liniach rozgraniczających. Projektowane działki zabudowy jednorodzinnej mogą być obsługiwane bezpośrednio z drogi powiatowej, pod warunkiem uzgodnienia projektów włączeń ze Służbą Drogową Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.

§ 4

Zasady i warunki zagospodarowania terenu:

  1. Ustalenia dotyczące układu przestrzennego i ukształtowania brył projektowanego zespołu zabudowy:
    1. budynki należy sytuować w układzie kalenicowym w stosunku do drogi KD V,
    2. dachy formować wg układu połaci określonych na rysunku planu,
    3. linie zabudowy przedstawiono na rysunku planu.
  2. Ustala się obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy wzdłuż drogi powiatowej i dróg polnych, wg rysunku planu. Linie zabudowy w stosunku do pozostałych granic działek powinny być zgodne z § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14.12.1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140).
  3. Funkcje uzupełniające mogą być realizowane wg wariantów:

– jako wbudowane do obiektów mieszkalnych, z warunkiem wykorzystania do 30% ich powierzchni ogólnej,

– jako obiekty wolnostojące, o powierzchni całkowitej do 50 m, sytuowane w II linii zabudowy, przebiegającej min. 8 m od zachodnich ścian budynków mieszkalnych.

4. Garaże należy projektować jako wbudowane lub dobudowane do budynków mieszkalnych. Dopuszcza się budowę wiat na samochody osobowe, integralnie powiązanych z budynkami pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym.

5. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różno-gatunkową, częściowo zimozieloną.

§ 5

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

  1. Wysokość zabudowy mieszkaniowej nie może przekraczać dwóch kondygnacji. Dopuszczalna wysokość kalenicy: 9 m. W wypadku podpiwniczenia domu mieszkalnego, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 1,0 m w stosunku do przyległego terenu.
  2. Formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Dachy strome o nachyleniu połaci od 70% do 100%, według układu połaci dachowych określonych na rysunku planu, kryte materiałami w kolorze dachówki ceramicznej.
  3. Ustala się stosowanie rzutów poziomych budynków o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów i akcentujących funkcje, dobudówek.

§ 6

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury:

Teren objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska archeologicznego nr 5/14/75-29 AZP. W związku z powyższym w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych SOZ, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15.02.1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. Nr 10, poz. 48 z późn. zm.). Na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11.01.1994 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 55) inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia, z 7-dniowym wyprzedzeniem, Inspekcję Zabytków Archeologicznych, Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu, o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych. Zapis powyższy należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawanych dla terenów objętych niniejszym planem.

§ 7

Zasady uzbrojenia terenu objętego planem:

  1. Zaopatrzenie w wodę – z wodociągu wiejskiego.
  2. Do czasu budowy systemu sanitarnej kanalizacji komunalnej, ścieki należy odprowadzać do szczelnych zbiorników bezodpływowych, opróżnianych przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, do zlewni komunalnej. Dopuszcza się rozwiązania indywidualne asenizacji ścieków wg technologii uzgodnionej z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Trzebnicy.
  3. Zaopatrzenie w energię elektryczną według warunków określonych przez Zakład Energetyczny w Obornikach Śląskich.

§ 8

W wypadku zbycia nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5-ciu lat od dnia wejścia w życie uchwały, Burmistrz Miasta i Gminy w oparciu o art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139) pobierze jednorazową opłatę, stanowiącą 3% wzrostu wartości nieruchomości, wynikającego z ustaleń niniejszego planu.

Wzrost wartości nieruchomości stanowić będzie różnicę pomiędzy wartością terenu przeznaczonego pod funkcję określoną planem, a wartością jej wynikającą z ustaleń planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica.

§ 9

W zakresie terenowym objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica, uchwalonego dnia 24.11.1994 r., Uchwałą nr V/33/94 Rady Miasta i Gminy Trzebnica.

§ 10

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Trzebnica.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA I GMINY

CZESŁAW CZTERNASTEK

Załącznik do uchwały Nr X/100/99 Rady Miasta i Gminy Trzebnica z dnia 28 października 1999 r.