Poz. 748

UCHWAŁA NR 242/2000

RADY MIEJSKIEJ ZGORZELCA

z dnia 15 września 2000 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedli mieszkaniowych dzielnicy Ujazd-Północ w Zgorzelcu

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr 425/98 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 28 kwietnia 1998 r. Rada Miejska w Zgorzelcu uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego osiedli mieszkaniowych dzielnicy Ujazd-Północ w Zgorzelcu, w granicach oznaczonych na rysunku planu.

2. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:5000, stanowiący załącznik do uchwały.

3. Plan ustala:

4. Zapisy planu zawarte na rysunku planu są ustaleniami obowiązującymi, poza opisanymi jako postulowane.

5. Następujące oznaczenia terenów położonych poza granicami opracowania stanowią oznaczenia informacyjne:

§ 2

Ilekroć w uchwale i na rysunkach planu jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego osiedli mieszkaniowych dzielnicy Ujazd-Północ w Zgorzelcu zatwierdzany niniejszą uchwałą,

2) stanie istniejącym – należy przez to rozumieć stan w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały,

3) obowiązujących przepisach – należy przez to rozumieć przepisy obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały oraz przepisy zmieniane po uchwaleniu planu a nie sprzeczne z ustaleniami planu,

4) usługach publicznych – należy przez to rozumieć usługi oświaty, opieki społecznej, zdrowia, społeczno-kulturalne, rekreacji i wypoczynku oraz administracji publicznej,

5) usługach komercyjnych – należy przez to rozumieć usługi obejmujące:

6) terenach produkcyjno-usługowych – należy przez to rozumieć tereny usług komercyjnych oraz tereny obiektów produkcyjno-usługowych za wyjątkiem inwestycji zaliczonych do szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz do mogących pogorszyć stan środowiska,

7) wskaźnikach powierzchni zabudowy – należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek sumy powierzchni ogólnej rzutu przyziemia obiektów stałych zlokalizowanych na działce do powierzchni działki,

8) wskaźnikach intensywności zabudowy – należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek sumy powierzchni zabudowanej wszystkich kondygnacji nadziemnych obiektów stałych zlokalizowanych na działce (terenie) do powierzchni działki (terenu),

9) zabudowie uzupełniającej – należy przez to rozumieć obiekty zlokalizowane na działkach budowlanych możliwych do wyznaczenia na istniejących, zainwestowanych terenach mieszkaniowych,

10) linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię usytuowania podstawowej bryły budynku (nie dotyczy ona garaży parterowych, wysuniętych zadaszeń, przedsionków wejściowych i wykuszy).

§ 3

Linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach

i różnych zasadach zagospodarowania

1. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunkach planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne.

2. Linie rozgraniczające oznaczone jako orientacyjne mogą być przesunięte w stosunku do oznaczonych na rysunkach planu maksymalnie o 5,0 m. Ustalenie to nie dotyczy okoliczności, o których mowa w ust. 3. Uściślenie położenia linii rozgraniczających orientacyjnych następuje na podstawie projektu zagospodarowania terenu (dotyczącego przedmiotu sprawy).

3. Dopuszcza się inny przebieg linii rozgraniczających niż ustalony na rysunku planu, w przypadku zmiany funkcji terenu dokonanej zgodnie z ustaleniami § 4 ust. 7–12 oraz zmiany przebiegu ulicy 2KZ1/2 wg ustaleń § 8 ust. 16.

§ 4

Podstawowe i dodatkowe przeznaczenie terenów

1. Przeznaczenie terenów i lokalizację funkcji określa rysunek planu.

2. Wyznacza się tereny o następujących funkcjach podstawowych, oznaczonych na rysunku planu:

1) tereny z przewagą mieszkalnictwa jednorodzinnego o symbolu MN,

2) tereny z przewagą mieszkalnictwa wielorodzinnego o symbolu MW,

3) tereny usług publicznych o symbolu UP,

4) tereny usług komercyjnych o symbolu U,

5) tereny produkcyjno-usługowe o symbolu PU,

6) tereny rekreacji i sportu o symbolu US,

7) tereny ogrodów działkowych o symbolu ZD,

8) tereny cmentarza o symbolu ZC,

9) tereny zieleni parkowej o symbolu ZP,

10) tereny parków leśnych o symbolu RLP,

11) tereny zieleni izolacyjnej o symbolu ZI,

12) tereny wód otwartych o symbolu W,

13) tereny ulic z oznaczeniem klasy technicznej dróg o symbolach:

1KG – jako ulica główna,

2-3KZ – jako ulica zbiorcza,

4-6KL – jako ulica lokalna,

KD – jako ulica dojazdowa,

KPJ – jako ulica pieszo-jezdna.

3. Dla terenów mieszkalnictwa jednorodzinnego oznaczonych symbolem MN wprowadza się oznaczenie cyfrowe 1 wyróżniające tereny o szczególnych warunkach ustalonych w § 5 ust. 5 i § 6 ust. 4 pkt 4.

4. Zakres wykorzystania terenu usług publicznych UP, o których mowa w § 2 pkt 4 wynika z decyzji Zarządu Miasta, indywidualnie podejmowanych dla każdego wyznaczonego terenu, na podstawie analizy stopnia zaspokojenia podstawowych potrzeb w zakresie usług publicznych.

5. Na terenach, o których mowa w ust. 2 pkt 1–7 i 10 dopuszcza się przeznaczenie dodatkowe na zasadach określonych w ust. 6–14.

6. Na poszczególnych terenach mieszkaniowych oznaczonych symbolem MN i MW jako przeznaczenie dodatkowe ustala się:

– usługi komercyjne i publiczne,

– komunalne urządzenia infrastruktury technicznej.

7. Lokalizacja usług, o których mowa w ust. 6 może nastąpić pod warunkiem, że:

8. Na terenach usług komercyjnych o symbolu U, jako przeznaczenie dodatkowe ustala się:

9. Lokalizacja mieszkalnictwa, o którym mowa w ust. 8 może nastąpić pod warunkiem, że:

10. Na terenach oznaczonych symbolem PU, UP, US, ZI, ZDRLP dopuszcza się lokalizację komunalnych urządzeń infrastruktury technicznej.

11. Komunalne urządzenia infrastruktury technicznej lokalizowane jako przeznaczenie dodatkowe nie mogą powodować uciążliwości dla funkcji podstawowej.

12. Na terenach usługowych o symbolu U oznaczonych cyfrą 1 dopuszcza się lokalizację stacji benzynowych.

13. Tereny produkcyjno-usługowe o symbolu PU oznaczone cyfrą 1 przeznacza się wyłącznie na cele gospodarstwa ogrodniczego.

14. Na terenach, o których mowa w ust. 13 dopuszcza się lokalizację jednego lokalu mieszkalnego oraz punktu sprzedaży produktów własnych gospodarstwa.

15. Plan dopuszcza utrzymanie występujących w stanie istniejącym funkcji, odmiennych od ustaleń planu, przy spełnieniu następujących warunków:

1) uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców sprowadzone zostaną do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów,

2) istniejące parametry powierzchni i intensywności zabudowy oraz wielkości działek nie zostaną powiększone,

3) na terenach działek tych funkcji zapewniona zostanie odpowiednia liczba miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo zgodnie z wymogami § 9 ust. 1.

§ 5

Zasady podziału na działki

1. Ustala się zachowanie istniejącego podziału na działki budowlane z możliwością korekt wynikających z ustalonych na rysunkach planu obowiązujących linii rozgraniczających oraz ich zmian na warunkach określonych w ust. 2 i 3.

2. Zmiany granic istniejących działek dokonuje się w oparciu o ogólnie obowiązujące przepisy. Ewentualne zmniejszenie powierzchni działki nie może być sprzeczne z ustaleniami ust. 3.

3. Przy wydzielaniu działek na cele zabudowy mieszkaniowej należy zachować następujące warunki:

4. Podziały działek na wyodrębnionych liniami rozgraniczającymi terenach mieszkaniowych należy przyporządkować zasadzie wydzielania działek zbliżonych wielkością powierzchni i szerokością. Maksymalne różnice między działkami nie mogą przekroczyć 50% powierzchni działki większej.

5. Dopuszcza się odstępstwo od warunków ustalonych w ust. 3 i 4 na terenach oznaczonych symbolem 1–MN celem dostosowania parametrów działek oraz powierzchni i intensywności zabudowy do istniejących w bezpośrednim sąsiedztwie.

§ 6

Zasady i standardy kształtowania zabudowy,

zagospodarowania terenów oraz ochrony środowiska

kulturowego

1. Plan ustala zachowanie zabudowy istniejącej, z wyłączeniem obiektów o tymczasowej lokalizacji.

2. Plan dopuszcza:

1) wymianę istniejącej zabudowy przy zachowaniu wskaźników zabudowy i zasad kształtowania zabudowy określonej w ust. 4 i 5,

2) przebudowę, rozbudowę i modernizację istniejącej zabudowy przy zachowaniu następujących zasad:

3) niezależnie od wskaźników określonych w ust. 4, na działkach budownictwa jednorodzinnego, dopuszcza się lokalizację wolno stojących, parterowych budynków gospodarczych i garaży pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy tych obiektów nie przekroczy 35 m2,

4) dopuszcza się lokalizację odrębnego budynku mieszkalnego lub usługowego na działkach o powierzchni powyżej 1000 m2, pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie spowoduje przekroczenia wskaźnika 0,30 a powierzchnia zabudowy nowego obiektu wyniesie co najmniej 70 m2.

3. W stosunku do zamierzeń określonych w ust. 2 pkt 3 i 4 mają zastosowanie odpowiednie przepisy ust. 5 pkt 3–7.

4. Ustala się następujące wskaźniki nowej zabudowy:

1) dla wydzielonych działek budowlanych na terenach oznaczonych symbolem:

MN i 1–MN – powierzchnia zabudowy min. – 0,15

maks. – 0,30

– intensywność zabudowy min. – 0,30

maks. – 0,60

MN i 1–MN – powierzchnia zabudowy min. – 0,30

maks. – 0,50

intensywność zabudowy min. – 0,45

maks. – 1,00

2) dla terenów mieszkalnictwa wielorodzinnego o symbolu MW intensywność zabudowy min. – 0,5, maks. – 0,70,

3) dla terenów usługowych intensywność zabudowy min. – 0,4, maks. – 0,75,

4) dla terenów produkcyjno-usługowych intensywność zabudowy maks. – 0,75,

5) dopuszcza się inne powierzchnie i intensywności zabudowy na terenach oznaczonych symbolem 1–MN pod warunkiem, że parametry te ściśle nawiązywać będą do parametrów wynikających z istniejącego w bezpośrednim sąsiedztwie sposobu zagospodarowania.

5. Ustala się następujące wymagania kształtowania nowej zabudowy i zagospodarowania terenów:

1) wysokość zabudowy na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem:

MW – 2–3 kondygnacje i poddasze użytkowe,

MN i 1–MN – 1–2 kondygnacje i poddasze użytkowe oraz nie większa niż wysokość otaczającej zabudowy w obrębie linii rozgraniczającej terenu i nie mniejsza niż 2 kondygnacje w przypadku dachu płaskiego,

U i 1–U – 1–3 kondygnacji i poddasze lub 2–3 kondygnacji w przypadku dachu płaskiego,

PU i 1–PU – nie wyższa niż istniejąca zabudowa na działce,

2) maksymalne wyniesienie parteru ponad najniżej projektowany poziom terenu przylegającego do budynku – 1,2 m,

3) bryły budynków i rozwiązania materiałowe i kolorystyczne dostosowane do architektury regionalnej i lokalnych tradycji,

4) obiekty przykryte dachami stromymi o kącie nachylenia 45o z tolerancją do 15%, symetrycznym układzie połaci i wymaganym zmiennym poziomie kalenic przekraczających długość 20 m,

5) minimalne pokrycie dachem powierzchni zabudowy – 80%,

6) linie zabudowy budynków należy kształtować zgodnie z ustaleniami rysunku planu,

7) na terenach o nie ustalonej na rysunku linii zabudowy budynki przy ciągach ulicznych należy sytuować w linii zabudowy wyznaczonej przez sąsiednie istniejące budynki oraz zatwierdzone projekty zagospodarowania działek, z zastrzeżeniem ustaleń punktu 8,

8) minimalna odległość garaży wbudowanych, dobudowanych i wolno stojących od linii rozgraniczających ulic i ciągów pieszo-jezdnych – 5,5 m,

9) na terenach MN graniczących z ulicą 2KZ1/2 należy:

– kształtować zieleń izolacyjną w pasie o szerokości 10,0 m przylegających do drogi,

– lokalizować zabudowę mieszkaniową minimum w odległości 20,0 m od linii rozgraniczających ulicy.

6. Plan dopuszcza kształtowanie form zabudowy oraz pierzei ulicznych, jak też zastosowanie rozwiązań materiałowych w oparciu o inne zasady niż określone w ust. 5 pkt 2, 3, 4 i 5, ale uwzględniające kontekst przestrzenny miejsca i otoczenia lokalizacji zabudowy. Właściwym do akceptacji tych rozwiązań jest Architekt Miasta, po uzyskaniu co najmniej jednej opinii pozytywnej stowarzyszeń zawodowych SARP-u lub TUP-u w sprawach architektonicznych i urbanistycznych.

7. Architektura obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych i ga-stronomicznych na terenach ZP i RLP, o których mowa w § 7 ust. 5 należy kształtować z zachowaniem następujących zasad:

1) rozwiązania architektoniczne indywidualne dostosowane do otaczającego krajobrazu,

2) wyklucza się zastosowanie obiektów kontenerowych,

3) wielkość obiektu i jego architektura do ustalenia w trybie określonym w § 6 ust. 6 i w uzgodnieniu z Zarządem Miasta.

8. Przebudowa, rozbudowa i modernizacja obiektów objętych spisem konserwatorskim wskazanym na rysunku planu wymaga uzgodnienia z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

9. Na terenie planu nie występują tereny i obiekty podlegające ochronie w rozumieniu ustawy o ochronie dóbr kultury.

§ 7

Zasady ochrony środowiska przyrodniczego

i kształtowania zieleni

1. Ustanawia się dwie strefy dopuszczalnego natężenia hałasu:

1) Strefę I obejmującą tereny przylegające do ulicy Andersa, Reymonta, Łużyckiej i projektowanej 2KZ oraz linii kolejowej w pasie do 100 m od linii rozgraniczających tych ulic i granic terenu kolejowego, o dopuszczalnym równoważonym poziomie dźwięku:

– w porze dziennej – od dróg – 60 dB

– od innych źródeł – 50 dB

– w porze nocnej – od dróg – 50 dB

– od innych źródeł – 40 dB

2) Strefę II obejmującą pozostałe tereny o dopuszczalnym poziomie dźwięku:

– w porze dziennej – od dróg – 55 dB

– od innych źródeł – 45 dB

– w porze nocnej – od dróg – 45 dB

– od innych źródeł – 40 dB

2. Na obszarze objętym planem zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów. Lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadów stałych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

3. Istniejące drzewa i krzewy podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dopuszcza się usuwanie drzew i krzewów przy rozbudowie lub budowie obiektów budowlanych tylko pod warunkiem przeniesienia drzew i krzewów lub zastąpienia drzew i krzewów przewidzianych do usunięcia innymi drzewami i krzewami.

4. Oznaczone na rysunkach planu tereny parków i zieleni podlegają ścisłej ochronie.

5. Na każdym z wyodrębnionych na rysunkach planu terenie zieleni parkowej ZP dopuszcza się lokalizację tylko jednego obiektu rekreacyjno-wypoczynkowego i gastronomicznego o maksymalnej powierzchni zabudowy 150 m2 oraz urządzeń rekreacyjno-wypoczynkowych i zabawowych związanych z funkcją tych terenów.

6. Na terenach nowej zabudowy mieszkaniowej i usługowej należy przeznaczać na cele zieleni min. 30% pow. działek.

7. Tereny zieleni izolacyjnej oznaczonych symbolem ZI należy kształtować z roślinności urządzonej planowo, o zróżnicowanej wysokości, powierzchni liści i pokroju oraz zmiennych właściwościach w różnych porach roku. Przy linii kolejowej należy lokalizować krzewy i drzewa iglaste.

8. W obrębie linii rozgraniczających ulic należy lokalizować zieleń izolacyjną i ozdobną zgodnie z wytycznymi określonymi w § 8 ust. 9 i 10.

9. Na terenach MN graniczących z drogą 2KZ1/2 należy kształtować zieleń izolacyjną w pasie o szerokości 10 m przylegającym do drogi.

10. W przypadku przekroczenia normatywnych wielkości dopuszczalnego poziomu hałasu, wynikającego z funkcjonowania kolei, należy wzdłuż linii kolejowej, w miejscu wskazanym na rysunku planu, zrealizować osłonę akustyczną stosownie do potrzeb skutecznej ochrony.

§ 8

Zasady kształtowania elementów układu komunikacyjnego

1. Elementy układu komunikacyjnego oraz klasyfikację, funkcje i linie rozgraniczające ulic, określają rysunek planu i uchwała.

2. Parametry przestrzenne, funkcjonalne i techniczno-eks-ploatacyjne nowych i modernizowanych ulic oraz ich połączeń (skrzyżowań) oznaczonych na rysunku planu i ulic dojazdowych określonych w projektach zagospodarowania terenu, jak też zasady dostępności jezdni i rozmieszczenia miejsc postojowych w ciągu ulic, należy określać w oparciu o rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 430) z uwzględnieniem ustaleń planu.

3. Skrzyżowania ulic z linią kolejową państwowego znaczenia należy realizować zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowaniem (Dz. U. z 1999 r. Nr 43, poz. 134). Zaleca się poprowadzenie ulicy 2KZ1/2 wiaduktem drogowym nad linią kolejową nr 274.

4. Plan zachowuje dostępność jezdni ulic oznaczonych symbolem 1KG, 2KZ, 3KZ i 4KZ z istniejących działek.

5. Ustala się zakaz obsługi nowych terenów mieszkaniowych i usługowych z ulic o symbolu 1KG i 2KZ z wyłączeniem wjazdów dopuszczonych na rysunku planu.

6. Plan dopuszcza zmianę obsługi terenów mieszkaniowych przy ulicach Podwale i Czerwona położonych wzdłuż ulicy Andersa o symbolu 1KG i włączeniu do układu obsługującego postulowanego na rysunku planu.

7. Ustala się następujące szerokości ulic w liniach rozgraniczających dla ulic o symbolu:

1KG1/2 – 35 m

2KZ1/2 – 35 m

3KZ1/2 – 15–20 m

4KL1/2 – 35 m

5KL1/2 – 10–15 m

6KL1/2 – 10–15 m

KD – 8–15 m

KPJ – 5–10 m

8. Ustalenia minimalnych dopuszczalnych szerokości w liniach rozgraniczających ulic o symbolach 3KZ1/2, 5KL1/2, 6KL1/2 i KD odnosi się do istniejących odcinków ulic.

9. W obrębie linii rozgraniczających, określonych w uchwale i na rysunku planu ulic, należy lokalizować:

10. W obrębie linii rozgraniczających modernizowanych ulic lokalizację ciągów pieszych i zieleni należy lokalizować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 430).

11. W liniach rozgraniczających ulic 2KZ1/2, 5KL1/2 i KPJ należy projektować ścieżki rowerowe o minimalnej szerokości 2,0 m.

12. Przebieg ścieżek rowerowych poza ulicami określonymi w ust. 11 określa rysunek planu.

13. Nowe i modernizowane elementy układu komunikacyjnego służące pieszym (chodniki, samodzielne ciągi piesze, ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne, przejścia przez jezdnie) oraz dojścia do obiektów usługowych i budynków wielorodzinnych, należy dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych.

14. W obrębie linii rozgraniczających ulic dopuszcza się lokalizowanie obiektów małej architektury oraz kiosków związanych z obsługą ruchu o powierzchni użytkowej maksymalnie 6,0 m2 i nie związanych trwale z terenem.

15. Obiekty związane z obsługą ruchu i kioski należy kształtować na terenie objętym planem w oparciu o jednorodne rozwiązania architektoniczne i materiałowe.

16. Parametry elementów przekroju poprzecznego ulic mogą podlegać zmianie przy zachowaniu ustalonych w planie linii rozgraniczających ulic. Podstawą do podjęcia zmian mogą być tylko specjalistyczne opracowania komunikacyjne.

17. Przebieg ulicy o symbolu 2KZ1/2 w rejonie skrzyżowania z ulicą Reymonta należy rozstrzygnąć w projekcie koncepcyjnym lub budowlanym opracowanym łącznie dla odcinka ulicy wzdłuż istniejącej zabudowy przy ulicy Cmentarnej i dla odcinka ulicy poza granicami planu do połączenia z ulicą Łużycką.

Przebieg ulicy powinien uwzględniać:

– zapewnienie dojazdu do istniejących nieruchomości,

– ochronę istniejących nieruchomości przed uciążliwościami z drogi,

– uwarunkowania ekonomiczne i własnościowe projektowanej trasy.

§ 9

Zasady lokalizacji miejsc postojowych dla pojazdów

1. W stosunku do miejsc postojowych dla samochodów plan ustala:

1) nakaz lokalizacji miejsc postojowych na działkach istniejących i projektowanych stosownie do potrzeb użytkowników działek. Minimalne ilości miejsc postojowych wymagających lokalizacji na działce określa poniższe zestawienie:

Rodzaj obiektu

Podstawa

odniesienia

Liczba

stanowisk

postojowych

– obiekty handlowe

1000 m2 p.u.

10

– restauracje, kawiarnie

100 miejsc kons.

10

– kościoły, sale widowiskowe

100 miejsc

5

– obiekty sportowo-rekrea-

cyjne

100 użytkowników

5

– szkoły

100 osób personelu

10

– przychodnie zdrowia

1000 m2 p.u.

10

– biblioteki, kluby

100 użytkowników

5

– hotele, pensjonaty

100 łóżek

20

– ogrody działkowe

100 działek

5 sezonowo

– budynek mieszkalny

1 mieszkanie

1,2

– biura, urzędy

1000 m2 p.u.

15

2) możliwość rozbudowy lub budowy boksów garażowych na terenach zabudowy wielorodzinnej i usług pod warunkiem zachowania na tych terenach ustaleń planu, w szczególności w zakresie powierzchni i ukształtowania zabudowy, kształtowania zabudowy i zieleni, parametrów ulic oraz liczby miejsc postojowych,

3) zakaz organizacji miejsc parkingowych i garażowych dla samochodów o ciężarze całkowitym powyżej 3,5 ton, z wyłączeniem miejsc parkingowych dla autobusów przy cmentarzu i miejsc parkingowych na terenach oznaczonych symbolem PU.

2. W zagospodarowaniu terenów mieszkaniowych, usługowych i rekreacji należy zapewnić możliwości lokalizacji miejsc parkowania dla rowerów.

3. W bilansie miejsc postojowych dopuszcza się uwzględnienie parkingów przyulicznych usytuowanych zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 430).

§ 10

Zasady obsługi w infrastrukturę techniczną

1. Ustala się:

2. Dopuszcza się lokalizację i użytkowanie indywidualnych rozwiązań zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków na wyodrębnionych w planie działkach budownictwa mieszkaniowego do czasu realizacji sieci umożliwiających obsługę terenu. Rozwiązania te powinny spełniać wymogi sanitarne i ochrony środowiska wynikające z aktualnych przepisów.

3. Ustala się skanalizowanie całego obszaru objętego planem systemem kanalizacji rozdzielczej.

4. Układ sieci i urządzeń infrastruktury technicznej na obszarze planu należy ustalać w oparciu o:

– programy i koncepcje rozbudowy poszczególnych sieci infrastruktury technicznej,

– rozwiązania zawarte w projektach budowlanych dla poszczególnych fragmentów terenu.

5. Linie rozgraniczające ulic wydzielają tereny usytuowania linii przesyłowych i podziemnych urządzeń infrastruktury technicznej. Dopuszcza się sytuowanie sieci kanalizacyjnych poza liniami rozgraniczającymi ulic w przypadkach wymuszonych istniejącą konfiguracją terenu.

6. Dopuszcza się lokalizację komunalnych urządzeń infrastruktury technicznej zgodnie z § 4 ust. 6, 8, 9 i 11.

7. Rowy odwadniające tereny kolejowe wyłączone są dla użytkowników spoza PKP.

8. Tereny sąsiadujące w obszarach zainwestowanych z terenami kolejowymi należy zagospodarować w sposób zapewniający odprowadzenie wód i ścieków w kierunku przeciwnym do terenów kolejowych.

9. Na obszarze planu zakazuje się lokalizacji urządzeń infrastruktury technicznej zaliczonych do urządzeń szkodliwych i mogących pogorszyć stan środowiska.

§ 11

Zasady tymczasowego wykorzystania terenów

1. Do chwili przeprowadzenia trwałych przekształceń zgodnych z ustaleniami planu tereny i budynki mogą być wykorzystywane czasowo na cele innych funkcji dopuszczonych w planie z uwzględnieniem ustaleń ust. 2.

2. Na terenie objętym planem z wyłączeniem ustaleń § 8 ust. 14 zakazuje się lokalizacji tymczasowych obiektów budowlanych. Zakaz powyższy nie obejmuje lokalizacji obiektów związanych z okolicznościowymi festynami i uroczystościami. Termin lokalizacji wyznacza czas trwania danej uroczystości.

3. Przy czasowym wykorzystaniu terenów i obiektów należy uwzględnić ustalenia uchwały w zakresie ochrony środowiska i kształtowania zieleni.

4. Istniejąca tymczasowa zabudowa nie spełniająca wymogów niniejszej uchwały, jak też o niskim standardzie technicznym i estetycznym, w szczególności blaszane garaże i budynki gospodarcze, podlega rozbiórce po terminie tymczasowego użytkowania obowiązującego w dniu wejścia w życie uchwały.

Przepisy końcowe

§ 12

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0%.

§ 13

Sprawy nie uregulowane niniejszą uchwałą a dotyczące ładu przestrzennego należy rozstrzygać zgodnie z wymaganiami wynikającymi z zachowania walorów urbanistycznych, danego miejsca, dostosowania do zabudowy otoczenia o pozytywnych cechach architektonicznych oraz ochrony krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.

§ 14

Uchyla się, w granicach planu, uchwałę nr 332/92 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 21 grudnia 1992 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Zgorzelec (Dz. Urz. Województwa Jeleniogórskiego Nr 4, poz. 41) w części dotyczącej terenów objętych ustaleniami niniejszej uchwały.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ

MACIEJ DOBRZYŃSKI

 

 

 Załącznik do uchwały nr 242/2000 Rady Miejskiej Zgorzelca z dnia 15 września 2000 r.